Yaz Lastiği Tavsiyesi

Ben de lastik konusunda hiç maceraya girmeden primacy 4 aldım 6 ay önce. Konfor ve sessizliği önemsiyorsan tavsiye ederim.

Falken öneririm şu anda yeni bir lastik çıkardı etiket değeri a/a daha iyi etiket değeri veren yok 3 takım kullandım çok sessiz ve yumuşak lastik ömrü biraz kısa ama çok iyi yol tutuşu var yollardaki şerit yaya geçitinden bile ses gelmiyor

Merhaba arkadaşlar, yaz lastiği alma aşamasındayım. Kış lastiği olarak Michelin Alpin 6 kullanıyorum ve genel olarak memnunum. Hızı sevmeyen bir kullanıcı olarak konfor ve sessizlik beklentisiyle Michelin Primacy 4+ düşünüyorum.
Bu sayfadaki son yorumlarda da olumlu ifadeler kullanılmış. Sizce konfor ve sessizlik beklentimi karşılar mı? Görüşlerinizi alabilir miyim? Teşekkürler...
Kesinlikle karşılar.
Sportif kullanmıyorsanız performans lastiği kesinlikle önermiyorum.

Ben Primacy 4( S falan yok özellikle S olmayanı aradım) 225/45 R17 91V alalı 1 yıl olacak 20 Mayısta
şuana kadar 6.100Km yol yaptım(Yaklaşık 5.000Kmsi Adana Samsun-Trabzon-Samsun-Ünye-Samsun ve Adana oldu) hala ilk günkü sessizliğinde ve konforunda.
Tabi ben basınçları en geç ayda bir kontrol edip 4 lastik 34 psi yaparak kulandım.
(Yılbaşından bu yana neredeyse kullanmadığımdan 4 lastik 36psi ayarlı iz yapmaması için.)

225 55 16 nokian wetproof kullanıyorum yaklasik 4 aydir. Sessizlik, fren mesafesi cok tatminkar ama anlamadigim bir şekilde asfaltta cok sarma yapiyor. İslak zeminde de fren mesafesi cok iyi bu arada.

225 55 16 nokian wetproof kullanıyorum yaklasik 4 aydir. Sessizlik, fren mesafesi cok tatminkar ama anlamadigim bir şekilde asfaltta cok sarma yapiyor. İslak zeminde de fren mesafesi cok iyi bu arada.
Değerli görüşünüz için teşekkür ederim.

Arkadaşlar, belki faydalı olur diye yazmak istedim. Michelin Primacy 4+ 205.55.16 91V lastikleri Servislet kanalıyla Ankara’da bir bayiden satın aldım. Montaj ve lastik otel hizmeti dahil toplam 4.330 TL ödedim. (Servislet'in 500 TL indirim kuponu kampanyası vardı) Süreçten oldukça memnun kaldım, tavsiye ederim.
Lastikler dün takıldığından yorum yapmak için henüz erken. Ancak Alpin 6 'ya göre biraz daha sessiz olduğunu hissettim.

Merhabalar. 225-45-17 ebadında Barum marka kullanıyordum. Aracımda önler coilover arkalar soğuk pres var. Daha sonra 1 ay önce 225-40-18 Pirelli P7 Cintirato modeline geçtim. İnanılmaz bi şekilde araçta rahatlama oldu. Hem yol tutuş hemde ses konfor konusunda çok rahatım. Deseni ise gayet güzel. Tavsiye ediyorum.

Merhabalar, yaklaşık 3 hafta kadar önce Michelin’in Pilot Sport 5’ini taktırdım, 225/45/17-94Y XL ebatlarında. Önceki lastikler Hankook’du onunla kıyaslarsam çok iyi bir yol tutuşu var, gürültü de yok değil ama az geliyor içeri rahatsız edecek boyutta değil. XL olması da daha dayanıklı hale getiriyor lastiği zaten o da güzel bir özelliği. Pilot Sport 4 zaten değerlendirmelerde kendinden oldukça iyi söz ettiren bir lastikti, bence bu lastik de iyi. Üzen yanı fiyat oldu (6100 TL) onu da uzun süreli kullanıcam nasıl olsa diye avuttuk kendimizi. Piyasada genellikle 94 Y XL var her yerde (17 inch için), farklı özellikli sipariş üzerine geliyordur muhtemelen. 91 V olsa da olurdu ancak napalım, bunda karar kıldık. Tavsiye ederim.

Bugün biz de kardeşim @bguveyi ile birlikte www.servislet.com üzerinden 4'er adet satın aldığımız lastiklerimizi taktırdık. Benim tercih ettiğim Michelin Primacy 4+ MI 205/55R/16 TL lastiklerine; lastik söküm&takım, rot balans ayarları ve servisletin 500₺ indirim kampanyasından da faydalanarak toplamda 4.376₺ ödedim. Lastik değişimini Maslak Atatürk Oto Sanayi Özkan Lastik'te yaptık. İlgi ve alakalarından teşekkür ederiz. Lastikler hakkında henüz konuşmak için erken ama benim çıkarılan lastiklerim çok kötü halde olduğundan daha ilk km'lerde Michelin konforunu farketmemek imkansızdı :)

Ekli dosyalar

• IMG_20220426_052139.jpg
    IMG_20220426_052139.jpg
    318.3 KB · Görüntüleme: 36
Arkadaşlar benimde bir kaç sorum var yeni aldığım golf 7 de 17 inç Dijon jant var stepne hiç kullanılmamış fabrika çıkışı ama 16 inç lastik patladı diyelim 17 nin yanına 16 taksam araçta sıkıntı olur mu deneyen yada bilgisi olan varmı yoksa stepne iptal şuan

17 den 16 ya geçmeye gerek varmı 17 Ler kalsın mi?

Lastikler pert durumda farklı farklı markalar kimisi 9 kimisi 7 yıllık bunlara lastik almam lazım 225 45 17 var üstünde maddiyat sebebiyle şu anlık lastik alamadım uygun ama dandik olmayan lastik önerir misiniz

Bu arada Kayseri'deyim malum kışin lastik istiyor illaki eski aracımda 4ü de kışlıkti ama buna önlere 2 adet kışlık taksam çok sıkıntı yaşar mıyım maliyet epey artıyor haliyle bide yılda 2 sefer 4er 4er sürekli lastik değiştirmek hoşuma gitmemeye başladı

Arkadaşlar benimde bir kaç sorum var yeni aldığım golf 7 de 17 inç Dijon jant var stepne hiç kullanılmamış fabrika çıkışı ama 16 inç lastik patladı diyelim 17 nin yanına 16 taksam araçta sıkıntı olur mu deneyen yada bilgisi olan varmı yoksa stepne iptal şuan

17 den 16 ya geçmeye gerek varmı 17 Ler kalsın mi?

Lastikler pert durumda farklı farklı markalar kimisi 9 kimisi 7 yıllık bunlara lastik almam lazım 225 45 17 var üstünde maddiyat sebebiyle şu anlık lastik alamadım uygun ama dandik olmayan lastik önerir misiniz

Bu arada Kayseri'deyim malum kışin lastik istiyor illaki eski aracımda 4ü de kışlıkti ama buna önlere 2 adet kışlık taksam çok sıkıntı yaşar mıyım maliyet epey artıyor haliyle bide yılda 2 sefer 4er 4er sürekli lastik değiştirmek hoşuma gitmemeye başladı
(2 adet kışlık lastik alsam sıkıntı yaşarmıyım) demişsiniz.,

Şöyle örnek vereyim;
Size bir ayağınıza “spor ayakkabı” versek diğer ayağınıza “kundura ayakkabı” versek bu şartlarda çim sahada futbol oynayabilir misiniz veya sokakta bir yerden bir yere yetişmek koşmanızı istesek bunu yapabilir misiniz.?

Bütçeniz kısıtlı bile olsa 2 kışlık 2 yazlık lastikle aracı kullanmanızın yukarda bahsettiğim örnekten pek bir farkı olmayacaktır., ve bu söylediğiniz güvenlik olarak oldukça tehlikeli bir yaklaşımdır.,

Yapılacak en kolay çözüm 4 tane (4 mevsim lastik) almak yapabileceğiniz en ekonomik çözüm olacaktır., bu sayede yaz-kış lastik değiştirme masrafından da kurtulursunuz.,

4 mevsim lastikler bu tür lastik değiştirme külfeti yaşayanlar için biçilmiş kaftan.,

Tabii 4 mevsim lastikler ne yazın yaz lastiği kadar başarılı olabilir, ne de kışın kış lastiği kadar iyi sonuçlar verecektir., melez bir lastik olduğu için yaz-kış şartlarında süper özellikler göstermez ama kullanıcıyı da üzmez., ortalama değerler sunar., güvenlikten tabilki ödün vermez ama yüksek hızlara çıkıyorsanız veya performanslı araç kullanıyorsanız böyle beklentileriniz olmasın. Bu demek değil ki bu lastikle yüksek hızlara çıkılmaz., elbette çıkabilirsiniz ama yazın asfalt sıcaklığı ve lastiğin yapısı gereği haddinden fazla ısınır, ömrünü normalden çabuk tamamlar.

Arkadaşlar selam. 2016 model Golf 7 (Comfortline) aracım var. Araçta-muhtemelen fabrika çıkışında takılan- "Goodyear" marka yaz lastikleri var ama lastik ustası lastiklerin artık ömrünü tamamlamış olduğunu söyledi. "Yaz" lastiği için kıymetli tavsiyelerinizi yazar

Geri
Üst Alt