Klima Yönlendirme

SB1907_23

Üye
İsim
Serkan
Merhaba

Geçen yıl bu zamanlar klima yönlendirme ayarının çalışmadığını ve hangi konuma alırsam alayım camda takılı kaldığını fark ettim.

Kayseri  VW servisi ile görüştüğümde aracın ön göğsün tamamen söküleceğini, sorunun bulunacağını ve parça siparişi verileceğini, bu esnada aracın en az 3-5 gün serviste kalacağını söylediler. O kadar zamanım olmadığı için ve Elazığ gittiğimde aracı birkaç gün servise bırakacak zamanı bulabileceğim için yazı bekledim.

Bu arada da kimle görüşsem "ön göğsü söktürme tekrar eski halinde kalması çok zor" dediler.

Elazığ serviste ön göğsü sökmeden arıza tespiti yapıldı ve pozisyon motoru ile ayar ünitesinin değişmesi gerektiğini söylediler, 1718 tl fiyat verdiler. Fakat pandemi, bu işlemi yaptırmama engel oldu. Çünkü Türkiye'de parça yoktu ve Almanya'dan gelmesi en az 15 gün sürecekti. El mahkum başka bahara erteledik ve yakın zamanda Kayseri'den fiyat ve zaman bilgisi istedim. yaklaşık 2500 tl fiyat verdiler.

Bugün ise özel bir servis ile durumu paylaştım ve bir elektrikçiye yönlendirdiler. Sorunlu kısmı söylemeden araca baktırdım ve servisin bahsettiği motoru işaret etti. Göğsü komple sökecek misiniz diye sorduğumda da "Ne yaptın sen abi, her şey için böyle komple sökme yaparsak işimiz var. Biz Türkler olarak 10 civata varsa 7sini gevşetir, 3ünü söker ama arada birkaçını da kaybederiz" dedi. Çözüm olarak da pedalların yan tarafından o motora ulaşabildiklerini söylediler. VW in bir çok modelinde bu sorunu yaşayan bir çok kişiyi görmüştüm daha önce, bu usta da yöntem geliştirmiş kendince. Motorun aslında komple bozulmadığını, içinde bir parçanın arızalandığını söyledi. Komple değiştirirsek 950 tl olur dedi ama bu sorunu çözmek için o parçayı değiştirmek yeterli olur ve fiyatı da 350 tl dedi.

Şimdi gelelim sizlerden isteyeceğim yardıma :)  Bu problemi yaşayan ya da bilgi sahibi olan var mı? Ön göğsü komple sökmek ve birkaç gün arabadan vazgeçmek (Kayseriyi, Elazığın tespit ettiği parçaları getirtmek ve değişimini sağlamak üzere ikna ettim sayılır, birkaç gün beklemeden parçalar geldiği gün gidip yarım günde değişim yaptırabilirim gibi görünüyor) karşılığında 2500 tl vermek yerine göğsü sökmeden motora ulaşırım diyen ustaya 350 tl karşılığında bir şans tanımak sizce de mantıklı mı?  

Moderatör tarafında düzenlendi:
bende ön gögüs degisti fakat ses yapmadı tabıkı zor ıs ön kısımda hic birsey kalmıyor
bu şekilde sökülüp takarken güzelce wd40 benzeri bir ürün ile her parçayı güzelce yağlarsanız ses yapmaz bence biraz da ustanın insafına kalmışsınız çoğu usta hor davranıyor

Upvote 0

2 sağda 2 solda yönlendirme motoru var. Sağdaki kolay torpido sökülünce ulaşılabilir. Sol kısım diz airbag sökülerek ulaşılabiliyor. En zor yerdeki sol üst yönlendirmeyi değiştirdim. Fırçalı motor olmasından kaynaklı zora gelmiyor. :)

Upvote 0
2 sağda 2 solda yönlendirme motoru var. Sağdaki kolay torpido sökülünce ulaşılabilir. Sol kısım diz airbag sökülerek ulaşılabiliyor. En zor yerdeki sol üst yönlendirmeyi değiştirdim. Fırçalı motor olmasından kaynaklı zora gelmiyor. :)
hocam benim media ünitesi üstündeki iki ızgaradan da hava gelmiyor. çift taraflı mı arıza oluşmuştur ?

Upvote 0
Merhaba,
Araç golf7 2016 comfortline
Malum problem benim de başıma geldi :D
Bende ayaklara hiç bir şekilde üflemiyor. şöför tarafı tek kapak sökerek ulaşabildiğimiz beyaz dişlisi olan motoru gördüm o çalışıyor sıcak soğuk ayarladığımda.
Bunun üstündekine erişemedim göz ucuyla gördüğüm kadarıyla onda da beyaz dişli var gibiydi bütün tuşlara bastım o hareket etmedi. Klima resetleme yaptım onda da hareket etmedi.
Bu direksiyon altındaki airbagi sökmek kolay mı tehlikelimi bilmediğimden sökmedim de nasıl sökeriz bunu ? eğer sökebilirsem üsttekine ulaşabilcem sanırım kontrol edebilirim diye düşünüyorum.
Konuyu komple okudum da yanlış mı anladım anlamadım şöför tarafı alttaki motorun üstündeki motorun rengi beyaz değil miymiş siyah mıymış ben yanlış birşeyi mi gördüm bilemedim.
Özetle anlamak istediğim ayaklara üflemeyi açmıyor bunun klepe motoru şöför tarafındamıdır yolcu tarafında mıdır? anladığım kadarıyla hem sağ hem sol 2 tane üst üste var aralarında biraz mesafe olacak şekilde. bunlardan da alttaki midir üstteki midir ? ( ayaklara hiç bi yolcu şöför falan tarafından üflemiyor )

Son olarak birde bütün menfezleri kapalı konuma getirip ayaklara üfleme açtığımda klima hiç bir yerden üfleyemiyor üfleme duvara çarpıyor. orta taraf her daim üflüyor zaten yukarda yazmıştım

Upvote 0
hocam benim media ünitesi üstündeki iki ızgaradan da hava gelmiyor. çift taraflı mı arıza oluşmuştur ?
iki tarafın kapağını açarak sıcak soğuk menfezleri aç kapa yaparak çalışmayan tespit edilebilir. ikisi aynı anda bozulması düşük olasılık.

Upvote 0
Merhaba,
Araç golf7 2016 comfortline
Malum problem benim de başıma geldi :D
Bende ayaklara hiç bir şekilde üflemiyor. şöför tarafı tek kapak sökerek ulaşabildiğimiz beyaz dişlisi olan motoru gördüm o çalışıyor sıcak soğuk ayarladığımda.
Bunun üstündekine erişemedim göz ucuyla gördüğüm kadarıyla onda da beyaz dişli var gibiydi bütün tuşlara bastım o hareket etmedi. Klima resetleme yaptım onda da hareket etmedi.
Bu direksiyon altındaki airbagi sökmek kolay mı tehlikelimi bilmediğimden sökmedim de nasıl sökeriz bunu ? eğer sökebilirsem üsttekine ulaşabilcem sanırım kontrol edebilirim diye düşünüyorum.
Konuyu komple okudum da yanlış mı anladım anlamadım şöför tarafı alttaki motorun üstündeki motorun rengi beyaz değil miymiş siyah mıymış ben yanlış birşeyi mi gördüm bilemedim.
Özetle anlamak istediğim ayaklara üflemeyi açmıyor bunun klepe motoru şöför tarafındamıdır yolcu tarafında mıdır? anladığım kadarıyla hem sağ hem sol 2 tane üst üste var aralarında biraz mesafe olacak şekilde. bunlardan da alttaki midir üstteki midir ? ( ayaklara hiç bi yolcu şöför falan tarafından üflemiyor )

Son olarak birde bütün menfezleri kapalı konuma getirip ayaklara üfleme açtığımda klima hiç bir yerden üfleyemiyor üfleme duvara çarpıyor. orta taraf her daim üflüyor zaten yukarda yazmıştım
Evet ayaklara bakan motor sürücü tarafı üstteki bizdeki sorunda ayaklara vermemesiydi, airbagı fişinden çıkarmadan orta konsola yaslayarak gerekli müdahaleyi yapabilirsiniz. tork uçlar ve airbag için lokma takımı lazım. gaz pedalına yakın bölgeye bir şey sererek başınızı oraya koyarak çalışabilirsiniz. çıkan ürünün resmini atıyorum.. parçayı takarken konumunu denk getirip takmanız gerekiyor.

Ekli dosyalar

• IMG-20211109-WA0007.jpg
    IMG-20211109-WA0007.jpg
    49 KB · Görüntüleme: 27
Upvote 0
Evet ayaklara bakan motor sürücü tarafı üstteki bizdeki sorunda ayaklara vermemesiydi, airbagı fişinden çıkarmadan orta konsola yaslayarak gerekli müdahaleyi yapabilirsiniz. tork uçlar ve airbag için lokma takımı lazım. gaz pedalına yakın bölgeye bir şey sererek başınızı oraya koyarak çalışabilirsiniz. çıkan ürünün resmini atıyorum.. parçayı takarken konumunu denk getirip takmanız gerekiyor.
Airbag fiş çıkartmadan klima düğmelerinin o tarafa yaslamayı anladım da airbagi yerinden nasıl sökebilirim anlamadım. Bu yazıyı yazdığımda alttaki motoru görecek kadar tek plastik parçayı sökmüştüm tork ucu ile. Bana sırasıyla sökmem gereken yerleri yazabilir misiniz ?

Upvote 0
Airbag fiş çıkartmadan klima düğmelerinin o tarafa yaslamayı anladım da airbagi yerinden nasıl sökebilirim anlamadım. Bu yazıyı yazdığımda alttaki motoru görecek kadar tek plastik parçayı sökmüştüm tork ucu ile. Bana sırasıyla sökmem gereken yerleri yazabilir misiniz ?

Upvote 0
Uygun lokmayı aldım sökeceğim de akü kablolarını sökmek gerekir mi ? birde hemen tamir edemeyeceğim için söktükten sonra kapakları airbagi falan takıp kullanabilir miyim klima motorsuz arabayı? yani klima motor kabloları boşta kalınca araba sensör falan hatası verip çalışmama yada başka problem yaratır mı?

Upvote 0
Herkese selamlar.

En güncel konu olduğu için buradan sormak istedim.

Sabah klima açılınca tak tak diye ses geldi. Hemen aşağıdaki parça aklıma geldi ve dişli atlama yapmış.
Ekli dosyayı görüntüle 54757

Bundan 3-4 sene önce kontrol edip beyaz gres sürmüştüm.
Parçaları çıkardım baktım yıpranma kırık vs. yok, temizlendim.

Sormak istediğim (elbette ki motorsal bir sorun yoksa) yerine takmak/getirmek için büyük olan parçayı mı küçüğe, küçük olanı mı büyüğün hizasına ayarlamak gerekecek? Soketli parça motor olduğu için ona göre ayarlamak yeter mi?

Ya da farketmeksizin takıp klima tuşlarından kalibre etmek durumu çözer mi?
Bu bölüme nasıl ulaşırız.benzer sorun yaşadım.

Upvote 0
Bu bölüme nasıl ulaşırız.benzer sorun yaşadım.
Klima kontrol kısmının arka tarafında. Biri sağda diğeri solda. Soldaki pedalların sağından. Sağdaki de yolcu ayak boşluğundan sol tarafa doğru..

Upvote 0
Klima kontrol kısmının arka tarafında. Biri sağda diğeri solda. Soldaki pedalların sağından. Sağdaki de yolcu ayak boşluğundan sol tarafa doğru..
Aracım golf7 misline plus klima Manuel klima. Sadece sorunum iç sirkülasyon işlevsiz.Aç kapa yaparak dinledim Motor sesi geliyor ama dışarıdan Eksoz kokusu yada kötü koku gelmeye devam ediyor.Bugün torpido bölümünü açtım Motor sesi geliyor ama motoru göremedim.Motora nasıl ulaşıcam biraz detay lütfen.teşekkür ediyorum ilginize.

Upvote 0

@Golf72 daha önce sorduğunuz sağ sol tarafın sıcaklığı ile ilgiliydi. Ve bu dijital klima için bu şekilde.

İç sirkülasyon Torpidonun arkasında. Yani polen filtresi haznesinin arkasında kalır.
Yani polen filtresi değiştirme videosu bulun. Ardından filtreyi çıkarın. Daha sonra mekanizmayı arkada görürsünüz. Bir kapak dışarıda gelen havayı keser. Bu şekilde ulaşabilirsiniz.

Upvote 0

Geri
Üst Alt