Klima Yönlendirme

SB1907_23

Üye
İsim
Serkan
Merhaba

Geçen yıl bu zamanlar klima yönlendirme ayarının çalışmadığını ve hangi konuma alırsam alayım camda takılı kaldığını fark ettim.

Kayseri  VW servisi ile görüştüğümde aracın ön göğsün tamamen söküleceğini, sorunun bulunacağını ve parça siparişi verileceğini, bu esnada aracın en az 3-5 gün serviste kalacağını söylediler. O kadar zamanım olmadığı için ve Elazığ gittiğimde aracı birkaç gün servise bırakacak zamanı bulabileceğim için yazı bekledim.

Bu arada da kimle görüşsem "ön göğsü söktürme tekrar eski halinde kalması çok zor" dediler.

Elazığ serviste ön göğsü sökmeden arıza tespiti yapıldı ve pozisyon motoru ile ayar ünitesinin değişmesi gerektiğini söylediler, 1718 tl fiyat verdiler. Fakat pandemi, bu işlemi yaptırmama engel oldu. Çünkü Türkiye'de parça yoktu ve Almanya'dan gelmesi en az 15 gün sürecekti. El mahkum başka bahara erteledik ve yakın zamanda Kayseri'den fiyat ve zaman bilgisi istedim. yaklaşık 2500 tl fiyat verdiler.

Bugün ise özel bir servis ile durumu paylaştım ve bir elektrikçiye yönlendirdiler. Sorunlu kısmı söylemeden araca baktırdım ve servisin bahsettiği motoru işaret etti. Göğsü komple sökecek misiniz diye sorduğumda da "Ne yaptın sen abi, her şey için böyle komple sökme yaparsak işimiz var. Biz Türkler olarak 10 civata varsa 7sini gevşetir, 3ünü söker ama arada birkaçını da kaybederiz" dedi. Çözüm olarak da pedalların yan tarafından o motora ulaşabildiklerini söylediler. VW in bir çok modelinde bu sorunu yaşayan bir çok kişiyi görmüştüm daha önce, bu usta da yöntem geliştirmiş kendince. Motorun aslında komple bozulmadığını, içinde bir parçanın arızalandığını söyledi. Komple değiştirirsek 950 tl olur dedi ama bu sorunu çözmek için o parçayı değiştirmek yeterli olur ve fiyatı da 350 tl dedi.

Şimdi gelelim sizlerden isteyeceğim yardıma :)  Bu problemi yaşayan ya da bilgi sahibi olan var mı? Ön göğsü komple sökmek ve birkaç gün arabadan vazgeçmek (Kayseriyi, Elazığın tespit ettiği parçaları getirtmek ve değişimini sağlamak üzere ikna ettim sayılır, birkaç gün beklemeden parçalar geldiği gün gidip yarım günde değişim yaptırabilirim gibi görünüyor) karşılığında 2500 tl vermek yerine göğsü sökmeden motora ulaşırım diyen ustaya 350 tl karşılığında bir şans tanımak sizce de mantıklı mı?  

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yeni arızayı yaptırdım 1200 tl oarca 1500 tl işçilik

Upvote 0

Sanayide yaptırdım golf7 klima yönlendirme motoru degıstı 1200 tl parca 1500 de işçilik aldılar

Upvote 0
benim de media ünitesi üstündeki ızgaralardan hava gelmiyor. servis göğüs sökülecek dedi ama zerre güvenim kalmadı servise.

çakmaklığımdan enerji gelmiyordu , son ağır bakımda kontrol edin dedim sigorta mı atmış acaba dedim.

aradılar kontrol ettik sigortadan değil, soket değişecek çakmaklık değişecek falan filan 1500 civarı para istediler yok dedim.

aracı teslim aldım ertesi gün elektrikçiye götürdüm sigorta atmış 20 liraya değiştirdiler..

Upvote 0
klıma yönlendirme motorunun degısmesı için ön gögüsün sökülmesi gerekir dogru tespit iyi bir elektrıkcı ustasında götürün servis fiyatı tuzlu olur bılgınız olsun

Upvote 0
Merhaba

Geçen yıl bu zamanlar klima yönlendirme ayarının çalışmadığını ve hangi konuma alırsam alayım camda takılı kaldığını fark ettim.

Kayseri VW servisi ile görüştüğümde aracın ön göğsün tamamen söküleceğini, sorunun bulunacağını ve parça siparişi verileceğini, bu esnada aracın en az 3-5 gün serviste kalacağını söylediler. O kadar zamanım olmadığı için ve Elazığ gittiğimde aracı birkaç gün servise bırakacak zamanı bulabileceğim için yazı bekledim.

Bu arada da kimle görüşsem "ön göğsü söktürme tekrar eski halinde kalması çok zor" dediler.

Elazığ serviste ön göğsü sökmeden arıza tespiti yapıldı ve pozisyon motoru ile ayar ünitesinin değişmesi gerektiğini söylediler, 1718 tl fiyat verdiler. Fakat pandemi, bu işlemi yaptırmama engel oldu. Çünkü Türkiye'de parça yoktu ve Almanya'dan gelmesi en az 15 gün sürecekti. El mahkum başka bahara erteledik ve yakın zamanda Kayseri'den fiyat ve zaman bilgisi istedim. yaklaşık 2500 tl fiyat verdiler.

Bugün ise özel bir servis ile durumu paylaştım ve bir elektrikçiye yönlendirdiler. Sorunlu kısmı söylemeden araca baktırdım ve servisin bahsettiği motoru işaret etti. Göğsü komple sökecek misiniz diye sorduğumda da "Ne yaptın sen abi, her şey için böyle komple sökme yaparsak işimiz var. Biz Türkler olarak 10 civata varsa 7sini gevşetir, 3ünü söker ama arada birkaçını da kaybederiz" dedi. Çözüm olarak da pedalların yan tarafından o motora ulaşabildiklerini söylediler. VW in bir çok modelinde bu sorunu yaşayan bir çok kişiyi görmüştüm daha önce, bu usta da yöntem geliştirmiş kendince. Motorun aslında komple bozulmadığını, içinde bir parçanın arızalandığını söyledi. Komple değiştirirsek 950 tl olur dedi ama bu sorunu çözmek için o parçayı değiştirmek yeterli olur ve fiyatı da 350 tl dedi.

Şimdi gelelim sizlerden isteyeceğim yardıma :) Bu problemi yaşayan ya da bilgi sahibi olan var mı? Ön göğsü komple sökmek ve birkaç gün arabadan vazgeçmek (Kayseriyi, Elazığın tespit ettiği parçaları getirtmek ve değişimini sağlamak üzere ikna ettim sayılır, birkaç gün beklemeden parçalar geldiği gün gidip yarım günde değişim yaptırabilirim gibi görünüyor) karşılığında 2500 tl vermek yerine göğsü sökmeden motora ulaşırım diyen ustaya 350 tl karşılığında bir şans tanımak sizce de mantıklı mı?
Mantıklı
Birde usta nın dediği doğru göğüs sokuldukten sonra ne kadar iyi takılsada ses çıkarır
Bunu sahsen ben yaşadım ve inan seni çok rahatsız eder bu ses
Sokturmeden sorunu çözmeye bak

Upvote 0
bende ön gögüs degisti fakat ses yapmadı tabıkı zor ıs ön kısımda hic birsey kalmıyor

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2023-05-26 at 09.34.12.jpeg
    WhatsApp Image 2023-05-26 at 09.34.12.jpeg
    131.6 KB · Görüntüleme: 67
Upvote 0
rust altıüstü teneke parcası havasızmı kalalım

Upvote 0
rust altıüstü teneke parcası havasızmı kalalım
Hocam ben kendi adıma konuştum, yukarda gördüyseniz sadece media üstü ızgaralarımdan hava gelmiyor benim. Hepsi bozuk olsa ben de mecbur yaparım tabi. Sizi eleştirmek için yazmadım , bu kadar defansa gerek yok.

Upvote 0
Merhaba

Kayseri VW servisi ile görüştüğümde aracın ön göğsün tamamen söküleceğini, sorunun bulunacağını ve parça siparişi verileceğini, bu esnada aracın en az 3-5 gün serviste kalacağını söylediler. O kadar zamanım olmadığı için ve Elazığ gittiğimde aracı birkaç gün servise bırakacak zamanı bulabileceğim için yazı bekledim.

Bu arada da kimle görüşsem "ön göğsü söktürme tekrar eski halinde kalması çok zor" dediler.

Elazığ serviste ön göğsü sökmeden arıza tespiti yapıldı ve pozisyon motoru ile ayar ünitesinin değişmesi gerektiğini söylediler, 1718 tl fiyat verdiler. Fakat pandemi, bu işlemi yaptırmama engel oldu. Çünkü Türkiye'de parça yoktu ve Almanya'dan gelmesi en az 15 gün sürecekti. El mahkum başka bahara erteledik ve yakın zamanda Kayseri'den fiyat ve zaman bilgisi istedim. yaklaşık 2500 tl fiyat verdiler.

Şimdi gelelim sizlerden isteyeceğim yardıma :) Bu problemi yaşayan ya da bilgi sahibi olan var mı? Ön göğsü komple sökmek ve birkaç gün arabadan vazgeçmek (Kayseriyi, Elazığın tespit ettiği parçaları getirtmek ve değişimini sağlamak üzere ikna ettim sayılır, birkaç gün beklemeden parçalar geldiği gün gidip yarım günde değişim yaptırabilirim gibi görünüyor) karşılığında 2500 tl vermek yerine göğsü sökmeden motora ulaşırım diyen ustaya 350 tl karşılığında bir şans tanımak sizce de mantıklı mı?
İyi akşamlar hemşehrim. 2015 golf aracımda klima yönlendirme sorunu var. Forumlarda okudum sizde de aynı problem olmuş. Elazığ da mı yaptırdınız? Yarın Elazığa gidecem tanıdığın bir usta varsa bana bilgi verebilirmisin.

Upvote 0
Bir tarz !!

soguk veya sıcak veya ılık havaya ihtiyacım olmadıgında aracın fan/klima/ısıtma/sogutma çarkını tüm sarı ışıkları sönecek şekilde OFF konumuna alırım

Torpido arkası fan üfleme motoru, klima/kalorifer yönlendirme motorları tamamiyle devre dışı kalır.

Çalısmayan düzenek kendi ömründen yemez.

Eee havasız kalıp bogulalım mı araç icinde ?

Cam var ya ? İki parmak açın .

Upvote 0
Bir tarz !!

soguk veya sıcak veya ılık havaya ihtiyacım olmadıgında aracın fan/klima/ısıtma/sogutma çarkını tüm sarı ışıkları sönecek şekilde OFF konumuna alırım

Torpido arkası fan üfleme motoru, klima/kalorifer yönlendirme motorları tamamiyle devre dışı kalır.

Çalısmayan düzenek kendi ömründen yemez.

Eee havasız kalıp bogulalım mı araç icinde ?

Cam var ya ? İki parmak açın .
Cam aralı şekilde ilk çalıştırma sonrası en fazla 100 mt gidebiliyorum ben.

Sebepleri; Gürültü, toz ve saçımı bozan rüzgar 😂

Klimam nerdeyse hep açık, bu yüzden yönlendirme motorları bozulursa diye bu konuları çok sıkı takip ediyorum. Fotoğraf vb atanlardan Allah razı olsun 😀

Upvote 0
@Kysr038

Arabistan çöllerini susuz gecen develer gibi.

Vahsi batıdan vahsi doğuya naz etmeden kosturan atlar gibi.

Ben aracımın hicbir yerinin , ekipmanının 200.000 km ye kadar bozulmayacağı üzerine kendimle bahse girdim.

İlk 90 bin km 5,5 yılı sıfır hata ile gectik.

Bir arabayı ben kullanıyorsam (adabı- nezaket sürüş teknikleri) ve heleki o araç Alman arabası ise bozulmamalı masraf ettirmemeli yolda bırakmamalı çekiciyle hastaneye gitmemeli..

Her ekipmanın bir kullanım ömrü var.
Saat / km olarak.

İhtiyaçlar dahilinde kullanıp yormamak lazım.

Upvote 0

İyi akşamlar hemşehrim. 2015 golf aracımda klima yönlendirme sorunu var. Forumlarda okudum sizde de aynı problem olmuş. Elazığ da mı yaptırdınız? Yarın Elazığa gidecem tanıdığın bir usta varsa bana bilgi verebilirmisin.
Kusura bakma, mesajını geç gördüm ama Elazığda yaptırmamıştım zaten. Kayseride yaptırdım

Upvote 0

Geri
Üst Alt