Klima Yönlendirme

SB1907_23

Üye
İsim
Serkan
Merhaba

Geçen yıl bu zamanlar klima yönlendirme ayarının çalışmadığını ve hangi konuma alırsam alayım camda takılı kaldığını fark ettim.

Kayseri  VW servisi ile görüştüğümde aracın ön göğsün tamamen söküleceğini, sorunun bulunacağını ve parça siparişi verileceğini, bu esnada aracın en az 3-5 gün serviste kalacağını söylediler. O kadar zamanım olmadığı için ve Elazığ gittiğimde aracı birkaç gün servise bırakacak zamanı bulabileceğim için yazı bekledim.

Bu arada da kimle görüşsem "ön göğsü söktürme tekrar eski halinde kalması çok zor" dediler.

Elazığ serviste ön göğsü sökmeden arıza tespiti yapıldı ve pozisyon motoru ile ayar ünitesinin değişmesi gerektiğini söylediler, 1718 tl fiyat verdiler. Fakat pandemi, bu işlemi yaptırmama engel oldu. Çünkü Türkiye'de parça yoktu ve Almanya'dan gelmesi en az 15 gün sürecekti. El mahkum başka bahara erteledik ve yakın zamanda Kayseri'den fiyat ve zaman bilgisi istedim. yaklaşık 2500 tl fiyat verdiler.

Bugün ise özel bir servis ile durumu paylaştım ve bir elektrikçiye yönlendirdiler. Sorunlu kısmı söylemeden araca baktırdım ve servisin bahsettiği motoru işaret etti. Göğsü komple sökecek misiniz diye sorduğumda da "Ne yaptın sen abi, her şey için böyle komple sökme yaparsak işimiz var. Biz Türkler olarak 10 civata varsa 7sini gevşetir, 3ünü söker ama arada birkaçını da kaybederiz" dedi. Çözüm olarak da pedalların yan tarafından o motora ulaşabildiklerini söylediler. VW in bir çok modelinde bu sorunu yaşayan bir çok kişiyi görmüştüm daha önce, bu usta da yöntem geliştirmiş kendince. Motorun aslında komple bozulmadığını, içinde bir parçanın arızalandığını söyledi. Komple değiştirirsek 950 tl olur dedi ama bu sorunu çözmek için o parçayı değiştirmek yeterli olur ve fiyatı da 350 tl dedi.

Şimdi gelelim sizlerden isteyeceğim yardıma :)  Bu problemi yaşayan ya da bilgi sahibi olan var mı? Ön göğsü komple sökmek ve birkaç gün arabadan vazgeçmek (Kayseriyi, Elazığın tespit ettiği parçaları getirtmek ve değişimini sağlamak üzere ikna ettim sayılır, birkaç gün beklemeden parçalar geldiği gün gidip yarım günde değişim yaptırabilirim gibi görünüyor) karşılığında 2500 tl vermek yerine göğsü sökmeden motora ulaşırım diyen ustaya 350 tl karşılığında bir şans tanımak sizce de mantıklı mı?  

Moderatör tarafında düzenlendi:
Dün aşağıdaki parçaya direksiyon altındaki birkaç parça sökülerek ulaşıldı ve içindeki motor değiştirildi. yönlendirme sorunu halloldu. Ustanın daha önce 1-2 kere karşılaştığını söylediği yönlendirme değişikliği yapılırken kısa bir trim sesi gelmesi söz konusu şuanda. Sorunun çözümü için  yeni motor temini ile ileri zamanda tekrar çağıracak usta.

çok temiz çalıştılar ve sorunu çözmeden para almam diye epey ısrar etti. uzun bir uğraşla zor bele ücretini ödeyerek ayrıldım.

Photo 15.03.2021 12 12 50.jpg 

Bu arada volkswagenin Türkiye'de parça üretimi yaptığını da görmüş oldum.

Photo 15.03.2021 14 27 31.jpg

• Beğen
Tepkiler: SCC
Upvote 0

Dün aşağıdaki parçaya direksiyon altındaki birkaç parça sökülerek ulaşıldı ve içindeki motor değiştirildi. yönlendirme sorunu halloldu. Ustanın daha önce 1-2 kere karşılaştığını söylediği yönlendirme değişikliği yapılırken kısa bir trim sesi gelmesi söz konusu şuanda. Sorunun çözümü için  yeni motor temini ile ileri zamanda tekrar çağıracak usta.

çok temiz çalıştılar ve sorunu çözmeden para almam diye epey ısrar etti. uzun bir uğraşla zor bele ücretini ödeyerek ayrıldım.

Ekli dosyayı görüntüle 44271 

Ekli dosyayı görüntüle 44272
Motor değişmiş neden tekrardan motor değişecek..?

Upvote 0
@forzaGilles kullandıkları motor mili ile ilgili bir sorun vardı, sesten anladığım kadarıyla dişlide atlamaya sebep oluyor. o motor değişecek hocam.

ayar motoru komple değişmedi, sadece içindeki motor değişti. bu parçanın içinde 1 motor 3 dişli var.

Upvote 0
Arkadaşlar kolay gelsin aynı sorun bende de var klima yönlendirme yapmıyor ön cam ve yanlar çalışıyor sadece orta ve ayaklara vermiyor sorun yönlendirme motorundan olabilir mi ? Olabilir ise bu tek motor mu yoksa orta ayak yan olarak ayrılıyor mu ? 

Upvote 0

Ekli dosyayı görüntüle 44271 

Ekli dosyayı görüntüle 44272

@Anll27 bu mesajdaki voleo markalı ayar motoru ünitesinde sorun. bu ünitenin içinde 3 dişli 1 de motor var. o motor yanmış oluyor. tüm parça serviste 900 küsür lira. ama sorun şu ki servis bunun değişimi için tüm ön konsolu söküyor, parça parası kadar da işçilik alıyor.

bu parça direksiyon altında, 15-20 dakika içinde o parçaya ulaşabiliyor bilen biri. benim gittiğim usta içindeki motoru değiştirerek hallediyor, tüm parçayı alıp onu da değiştirebilirsiniz tabiki.

Upvote 0
@Anll27 bu mesajdaki voleo markalı ayar motoru ünitesinde sorun. bu ünitenin içinde 3 dişli 1 de motor var. o motor yanmış oluyor. tüm parça serviste 900 küsür lira. ama sorun şu ki servis bunun değişimi için tüm ön konsolu söküyor, parça parası kadar da işçilik alıyor.

bu parça direksiyon altında, 15-20 dakika içinde o parçaya ulaşabiliyor bilen biri. benim gittiğim usta içindeki motoru değiştirerek hallediyor, tüm parçayı alıp onu da değiştirebilirsiniz tabiki.
Aynı parçanın DENSO üretimi olan da var ama tabi denso olan daha mı iyidir değil midir bilemeyiz..

Genel olarak Valeo ne üretirse üretsin bu zamana kadar daha 1 tane iyi bişey ürettiğini görmedim..

motoras-clima-climatronic-vw-passat-cc-5q0907511l-ed79129ed77e8ece5e-0-0-0-0-0.jpg

Upvote 0
1.4 aracımda arka sileceklere su gelmiyordu.her yıkamaya bastığımda sol alt önden su sesi geliyordu.

kayseri aykan tüm ön göğsü sökeceğiz dedi, kabul etmedim. daha sonra anlaşıldı ki ,sol ayağı dayadığımız yerde kapıya yakın yerde ,plastiğin altında ,oradaki hortum ,birleştirme yerinden çıkmış.2 dk almadı sorunun çözülmesi.

Kayseri aykan a pek güvenmeyin derim.

Upvote 0
@tyll rutin bakım dışındaki konularda genelde sıkıntı yaşattıkları doğru.

bahsettiğim sorunun teşhisi için bile "araba 1 gün kalacak, göğüs komple sökülecek, arıza bulunup fiyat çıkarılacak, size bildirilecek, kabul ederseniz parça istenecek etmezseniz (1 yıl önce) 350 tl sorun belirleme ücreti alınacak" dediler.

Elazığ'da serviste ücretsiz belirleyip değişecek parçaların listesini ve fiyat bilgilerini verdiler hemen.

Upvote 0
Kayseri aykan a pek güvenmeyin derim.
2011 den beri vw kullanıyorum servise giderim 2015 ten beride golf var Aykan Kayseri ile 2019 Ocak'ta sorun yaşadım ses geliyor dediğim halde bakmadılar servis danışmanı baktırmadı diyelim şikayet edince aracınızı getirin tekrar dediler götürmedim oysa ki ses burçlardan geliyordu araç 2015 model ilk sahibiyim servis bakımlı. Yaz ayları ve 15 tatilde İzmir'de oluyorum o gün bugün vw kayseriye adım atmadım 2019 Ocaktan beri tüm bakımları Vosmer İzmir'de yaptırıyorum memnunum ilgi alaka en önemlisi üslup farklı.

Upvote 0
@SB1907_23 Merhabalar kayseride yaşıyorum aynı sorun benim başımada geldi gittiğiniz özel servis neresidir yardımcı olursanız çok sevinirim

Upvote 0
@SB1907_23 hocam merhaba konunun üzerinden epey geçmiş ama aynı sorunu şuan ben de yaşıyorum. Klima kalorifer ayağa ve yüze üflemiyor. Doğuş oto sadece motor temin etmemiz gerekiyor Almanya’dan istenilecek oda 1-1,5 ayı bulur dedi ama göğüs sökülecek orası açılacak vs birşey söylemedi. Hafta sonu bir elektrikçiye uğradım orası komple ön göğüs sökülüp bakılacak dedi güvenmedim çıktım. Sizin sorun tamamen düzeldi mi? Tekrarlama ihtimali var mı? Motoru komple değiştirmek mi daha faydalı olur yoksa dediğiniz gibi içinde ki parça değişse yine de iş görür mü?

Upvote 0
Herkese selamlar.

En güncel konu olduğu için buradan sormak istedim.

Sabah klima açılınca tak tak diye ses geldi. Hemen aşağıdaki parça aklıma geldi ve dişli atlama yapmış.
IMG_20220207_113209-1.jpg

Bundan 3-4 sene önce kontrol edip beyaz gres sürmüştüm.
Parçaları çıkardım baktım yıpranma kırık vs. yok, temizlendim.

Sormak istediğim (elbette ki motorsal bir sorun yoksa) yerine takmak/getirmek için büyük olan parçayı mı küçüğe, küçük olanı mı büyüğün hizasına ayarlamak gerekecek? Soketli parça motor olduğu için ona göre ayarlamak yeter mi?

Ya da farketmeksizin takıp klima tuşlarından kalibre etmek durumu çözer mi?

Son düzenleme:
Upvote 0

Herkese selamlar.

En güncel konu olduğu için buradan sormak istedim.

Sabah klima açılınca tak tak diye ses geldi. Hemen aşağıdaki parça aklıma geldi ve dişli atlama yapmış.
Ekli dosyayı görüntüle 54757

Bundan 3-4 sene önce kontrol edip beyaz gres sürmüştüm.
Parçaları çıkardım baktım yıpranma kırık vs. yok, temizlendim.

Sormak istediğim (elbette ki motorsal bir sorun yoksa) yerine takmak/getirmek için büyük olan parçayı mı küçüğe, küçük olanı mı büyüğün hizasına ayarlamak gerekecek? Soketli parça motor olduğu için ona göre ayarlamak yeter mi?

Ya da farketmeksizin takıp klima tuşlarından kalibre etmek durumu çözer mi?
Hocam merhabalar. O beyaz parçaları tam olarak nasıl söktüğünü anlatabilir misin?

Upvote 0

Geri
Üst Alt