Frenleme sırasında çıkan ses

@EMRAH ATTS söyliycek konuşacak çok şeyler var hocam 2013 te ilk golfümü aldığımda bakımı geldi götürdüm hani meşhur karter tapası değişimi var faturada yazan evet değişmiş fakat yenı tsı 1.4 lerin karteri sac arkadaslar alüminyumda kullanılan tapayı takmışlar araç 2 günde 1.5 lt yağ boşalttı  kendim düzellttim

Sizinkiler bişey değil ben uzun Zaman kullanmazsam katur kutur sesler geliyor

Sent from my iPhone using Tapatalk

@silvershadow

Sizinde bilgilendirmeniz üzerine sürtünme sesini düşünmemeye başladım.

Fakat yeni bir sorun çıktı karşıma.

Araç tam durmak üzereyken frenleme sırasında frenlerden inanılmaz gıcırtı sesleri geliyor. Özellikle tam durma anında 1-2 kere freni pompalayıp durduğum zaman eski bir salıncaktan nasıl ses geliyorsa arabadan aynı o şekilde ses dinliyorum her basışımda.

Servise kendimden çok emin bir problem olduğuna inanıp gittim fakat verdikleri gayet normal cevabı beni çok sinirlendirdi açıkçası.

Yüksek hızlarda bir problem yok. Bunu söyleyip durdular servisten. Bu yaşanan gerçeği değiştirmiyor ama.

Bu kadar gıcırtı olması normal midir gerçekten?

Her basışımda arabadaki insanlar bile çok rahat duyabiliyorlar.

Herhangi bir öneriniz var mıdır?

Teşekkürler.

Hasan Uzuner

Moderatör tarafında düzenlendi:
Frenlerden gelen sesler genellikle balata ve disk kaynaklıdır.

Balataların montajı doğru yapılmamış olabilir.

Bazı marka araçlarda ters takıldığında da benzer sesler çıkartabiliyor.

Başka bir servise giderek balata değişimi talep edin. 

Balatalar fabrikasyon hatalı olabilir.

Frenlerden gelen sesler genellikle balata ve disk kaynaklıdır.

Balataların montajı doğru yapılmamış olabilir.

Bazı marka araçlarda ters takıldığında da benzer sesler çıkartabiliyor.

Başka bir servise giderek balata değişimi talep edin. 

Balatalar fabrikasyon hatalı olabilir.
Disk kaynaklı olma şansı var mıdır?

@silvershadow

@silvershadow

Sizinde bilgilendirmeniz üzerine sürtünme sesini düşünmemeye başladım.

Fakat yeni bir sorun çıktı karşıma.

Araç tam durmak üzereyken frenleme sırasında frenlerden inanılmaz gıcırtı sesleri geliyor. Özellikle tam durma anında 1-2 kere freni pompalayıp durduğum zaman eski bir salıncaktan nasıl ses geliyorsa arabadan aynı o şekilde ses dinliyorum her basışımda.

Servise kendimden çok emin bir problem olduğuna inanıp gittim fakat verdikleri gayet normal cevabı beni çok sinirlendirdi açıkçası.

Yüksek hızlarda bir problem yok. Bunu söyleyip durdular servisten. Bu yaşanan gerçeği değiştirmiyor ama.

Bu kadar gıcırtı olması normal midir gerçekten?

Her basışımda arabadaki insanlar bile çok rahat duyabiliyorlar.

Herhangi bir öneriniz var mıdır?

Teşekkürler.

Hasan Uzuner
Hocam bu ses acaba pedaldan geliyor olabilir mi? Bende öyleydi çünkü. Aracı çalıştırın olduğu yerde deneyin bu işlemi. Eğer pedalda ise çözümü basit.

@silvershadowhocam benım aractada var bu olay ama yapıcak bişey yok gibi ilk etapta pıslığı alıp dıskı temizleyene kadar sonra kesılıyor:)

@yusuf @silvershadow

Fren pedalından gelmiyor. Bende öyle olmasını isterdim.

Servisten balata değişiminin çözüm olmayacağını bu seslerin balata değişince bile devam edeceğini söylediler.

Doğruluk payı nedir?

ihtimal cok yüksek balatalarda eskiden kanserojen bir madde kullanılıyordu adı asbest mi tam hatırlayamıyorum artık o yasak oldugundan balatalar daha sert olup ses yapıyor hocam uzgunum ama durum bu :(

@yusuf @silvershadow

Fren pedalından gelmiyor. Bende öyle olmasını isterdim.

Servisten balata değişiminin çözüm olmayacağını bu seslerin balata değişince bile devam edeceğini söylediler.

Doğruluk payı nedir?
Binekte karşılaşmadım ancak Transporter araçta karşılaştım. 

Balatalarda fabrikasyon bir arıza olduğunu..

Haliyle diskleri de çizmiş disklerle beraber değişti önler...

Değişim için ısrar edin. 

Değişim olur ses devam ederse ilk sizde görülmüş olacak. Çünkü bu güne kadar kronik bir arıza olarak benzer bir durumla karşılaşmadım.

Bu arada diskleri de kontrol ettiler mi ki? Onlardan da kaynaklı olabilir

@EMRAH ATTS Hocam bende de sabahları ilk durma esnasında fazlaca gicirti geliyordu. Servis önce balatalari değiştirdi sorun duzeldi hatta sonra diskleride değiştirdiler ilerde sorun olabilir diye. Aracın normal garantisi bitti ek garantiden yaptılar sağolsunlar. Ahlatcı yı seviyorum.

@EMRAH ATTS Hocam bende de sabahları ilk durma esnasında fazlaca gicirti geliyordu. Servis önce balatalari değiştirdi sorun duzeldi hatta sonra diskleride değiştirdiler ilerde sorun olabilir diye. Aracın normal garantisi bitti ek garantiden yaptılar sağolsunlar. Ahlatcı yı seviyorum.
Değerli Hasan Hocam;

Bana kalırsa güzel bir örnek olmuş.

Doğuş merkezi arayarak şikayet açtırın.

Hem disk hem de balata değişimi talep edin.

Hemen arayıp sizi davet edip değiştirirler.

@uzunhasaner

@silvershadowDoğru söylüyorsunuz iyi bir örnek. Yalnız benimki biraz servisle olan ikili ilişkilerim sayesinde oldu. Ankara veya İstanbul da olsam yaparlarmiydi bilmiyorum.Küçük şehirde yaşamanın faydaları diyelim.

Frenleme sirasinda bir ugultu bendede mevcut.

@silvershadow hocamin dedigi yuksek hiza cikip ani freni henuz yapamadim.ilk bakimda bunu sikayet etsem gecmi kalmis olurum? 

Geri
Üst Alt