Frenleme sırasında çıkan ses

uzunhasaner

Yeni Üye
Merhaba,

Öncelikle böyle bir forum ortamı kurduğunuz için size teşekkür ederim.

Aracım daha 1 aylık(1500km) fakat düşük hızlarda hafif frene bastığım zaman frenlerden uğultu-sürtünme gibi sesler duyuyorum. İster istemez can sıkıyor ve sebebini merak ettiriyor.

uzunhasaner dedi:
Merhaba,

Aracım daha 1 aylık(1500km) fakat düşük hızlarda hafif frene bastığım zaman frenlerden uğultu-sürtünme gibi sesler duyuyorum. İster istemez can sıkıyor ve sebebini merak ettiriyor.
Değerli Hocam,

Benim başıma geldi bahsettiğiniz durum olabilir mi? bakalım ;)

Rica etsem bu sorulara yanıt verebilir misiniz?

Sakin kullanan gaza gereksiz basmayan, viraja yaklaşırken, trafik ışıklarını veya frene basmam gereken yoğun trafik görünce  frene abartmamak için ayağınızı  gazdan çeker misiniz?

Kaç kez ABS yi devreye soktunuz?

sanırım bu soruların yanıtı freni minimum kullanma  ve ABS'yi devreye sokacak durumdan kaçınma üzerine kurulu sürüş stiliniz bir diğer deyişle Problemin kaynağı  sakın kullanım:)

Diskler üzerinde biriken korozyon bu yalpalandığını ve titreme hissini veren.

Biliyorum yapmadığınızı ve hatta yapmayacağınızı ama kıyamazsanız gözükara  bir dosttan da yardım isteyebilirsiniz. Hızınızı radar ve trafik olmayan bir yerde 170 km/s hıza kadar çıkarın  ve frene sonuna kadar basın. Ama yavaş  yavaş değil  acımasızca....

Bunu bir kaç  kez tekrar ediniz...

işlem tamam.

Yapamam ve yaptırmam dersiniz bunun için üretilmiş disk temizleyiciler var. Bunları kullanınca maalesef balatalar kaydırma  yapabilir diye bilinçli kullanmak ve güzel temizlemek gerekir yani lastiklerin sökülmesi gerekebilir.

Diğeri  biliyorum ilk önerdiğim  ilkel ama etkili ve anahtar değdirmeden yapılan bir yöntem.

Buna benzer ses arada bende de oluyor. Bu durum genelde aracı ilk hareket ettirdiğimde oluyor.

Sahil tarafındayım ve nemin biraz fazla olmasından, aracın haftanın 5 günü yatmasından dolayı ilk hareket halinde oluyor sonra düzeliyor.

Vw servisinde olan arkadaşıma sorduğumda disklerin ıslanmış olduğundan yaptığını söyledi. Bir süre sonra diskler kuruyunca yada üzerinde biriken her neyse onu atınca düzeliyor.

Tabi bendeki ile aynı ses ise :)

umitbt dedi:
Buna benzer ses arada bende de oluyor. Bu durum genelde aracı ilk hareket ettirdiğimde oluyor.

Sahil tarafındayım ve nemin biraz fazla olmasından, aracın haftanın 5 günü yatmasından dolayı ilk hareket halinde oluyor sonra düzeliyor.

Vw servisinde olan arkadaşıma sorduğumda disklerin ıslanmış olduğundan yaptığını söyledi. Bir süre sonra diskler kuruyunca yada üzerinde biriken her neyse onu atınca düzeliyor.

Tabi bendeki ile aynı ses ise :)
Değerli Hocam;

Bahsini ettiğiniz bu durum farklı .

Golf'te bulunan performanslı fernleme için icat edilen nem sensörlerinin uyarısıyla harekete geçen disk kurutma teknolojisinin sonucu olarak ilk hareket esnasında duyduğunuz ince tiz metal sürtünme sesidir.

@silvershadow

Murat hocam,

Öyle ince, tiz bir ses değil bendeki de, frene basınca baya bir hart hurt ses geliyor.

Bende durumu  ıslanmasına yada nemlenmesine bağlıyordum.

Bir süre yol yapınca ses gidiyor ve tekrar gelmiyor. Bu durumu ilk Eylül-Ekim ayında çok yoğun yağmur yağmıştı ve bazı yerlerde lastiğin yarı boyuna kadar suya girmiştim, bundan sonra olmuştu. En son ise geçtiğimiz günlerde istanbul'a yağan kardan sonra oldu dahada olmadı.

silvershadow dedi:
Merhaba,

Değerli Hocam,

Benim başıma geldi bahsettiğiniz durum olabilir mi? bakalım ;)

Rica etsem bu sorulara yanıt verebilir misiniz?

Sakin kullanan gaza gereksiz basmayan, viraja yaklaşırken, trafik ışıklarını veya frene basmam gereken yoğun trafik görünce  frene abartmamak için ayağınızı  gazdan çeker misiniz?

Kaç kez ABS yi devreye soktunuz?

sanırım bu soruların yanıtı freni minimum kullanma  ve ABS'yi devreye sokacak durumdan kaçınma üzerine kurulu sürüş stiliniz bir diğer deyişle Problemin kaynağı  sakın kullanım:)

Diskler üzerinde biriken korozyon bu yalpalandığını ve titreme hissini veren.

Biliyorum yapmadığınızı ve hatta yapmayacağınızı ama kıyamazsanız gözükara  bir dosttan da yardım isteyebilirsiniz. Hızınızı radar ve trafik olmayan bir yerde 170 km/s hıza kadar çıkarın  ve frene sonuna kadar basın. Ama yavaş  yavaş değil  acımasızca....

Bunu bir kaç  kez tekrar ediniz...

işlem tamam.

Yapamam ve yaptırmam dersiniz bunun için üretilmiş disk temizleyiciler var. Bunları kullanınca maalesef balatalar kaydırma  yapabilir diye bilinçli kullanmak ve güzel temizlemek gerekir yani lastiklerin sökülmesi gerekebilir.

Diğeri  biliyorum ilk önerdiğim  ilkel ama etkili ve anahtar değdirmeden yapılan bir yöntem.
Zaman ayırıp ilgi gösterdiğiniz için öncelikle teşekkür ederim.

Benim durumum aynen sizin bahsettiğiniz gibi.

ABS daha hiç devreye girmedi. Yaklaşmadı bile.

Ama bunların dışında şunuda söylemeliyim 30 dk'lık kullanım sonucunda da aynı ses duyuluyor.

Sanırım ısınmaya ve süreye bağlı değil? Durum sizde de böyle mi?

Bana öneri olarak söylemeniz gerekirse servise gitmelimiyim?

@silvershadow

uzunhasaner dedi:
Merhaba,

Hocam bende benzer bir durum olmuştu.

Önce disklerden geliyor sanmıştım.

Meğerse sorun pedaldaymış. Araç dururken dahi basıp bırakınca ses geliyordu. Pedalı yağladılar geçti.

@uzunhasaner

Değerli Hocam;

Servise gitsen de yapacakları aynı şey olacak:

Trafiğin müsait olduğu bir yerde 150 km/s yüksek hıza çıkarak arkanızdan gelen yoksa frene sonuna kadar basarak balataların disklerin üzerindeki pası almalarını sağlamak.

Uzun süre frene basmayınca bu durum kaçınılmaz.

@silvershadow hocam benim araçta sabahları yada yıkandıktan 15 dk sonra geriye gidip fren yapınca arkadan sanki çekiçle vurulmuş gibi ses duyuyorum

EMRAH ATTS dedi:
@silvershadow hocam benim araçta sabahları yada yıkandıktan 15 dk sonra geriye gidip fren yapınca arkadan sanki çekiçle vurulmuş gibi ses duyuyorum
Değerli Hocam;

Balata boşluğudur tarifini yaptığınız o ses

Balatalar ileri doğru hareket esnasında frenleme yapmak için tasarlanmışlardır ve bu yönde konumlanırlar zamanla eğer boşluk varsa. Tesri hareket olursa o boşluk nedeniyle kayarak vurma hissine yol açarlar

Olmaması gerek yine de servise uğradığınızda bağlantılarını kontrol etsinler.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@silvershadow hocam 2 kez gittim söküp söküp taktılar aynı ses devam ediyor Balatalar bitip. Değişince kesilecek bence servis 28 000 km olduğum için Balataların garantısınde yokuş yapıyor

EMRAH ATTS dedi:
@silvershadow hocam 2 kez gittim söküp söküp taktılar aynı ses devam ediyor Balatalar bitip. Değişince kesilecek bence servis 28 000 km olduğum için Balataların garantısınde yokuş yapıyor
Değerli Hocam;

HAlen garantisi devam ediyorsa;

Hemen Doğuş otomotive mail atın bir de müşteri hizmetlerini arayıp şikayet edin.

Bakın nasıl değişiyor balatalar.. :)

@silvershadow hocam işte sorun tamda orada hepsı samimi kimisi okul arkadaşım şikayet edip etmeme konusunda çok düşündüm siineye çektim bende bu meslekteyim ilk bakımda sunroff tan ses geliyor dedim basmışlar gres yağını o pisliği zor temizledim bidahada ses var demedim tavanı sökmeye çalışıyorlar

EMRAH ATTS dedi:
@silvershadow hocam işte sorun tamda orada hepsı samimi kimisi okul arkadaşım şikayet edip etmeme konusunda çok düşündüm siineye çektim bende bu meslekteyim ilk bakımda sunroff tan ses geliyor dedim basmışlar gres yağını o pisliği zor temizledim bidahada ses var demedim tavanı sökmeye çalışıyorlar
Siz çalışanları şikayet etmeyin.

Onlara bu anlayışla yaklaşmalarını dikte eden patronunu şikayet edin.

Panoramik cam tavana gres sürülür mü Allah aşkına ?

Özel Würth silikon spreyi var bu iş için özel..

Ucuza kaçmasınlar lütfen en azı 60 bin lira değerinde araçlar bu başlarından savdıkları.

Başka bir servise götürme imkanı yoksa bile imkanları zorlayıp başka yere götürmeli..

Golf tutkunu olarak. Bu araca  yapılanları yüreğim kaldırmadı; yazıktır yahu.. >:

Geri
Üst Alt