Hareket Etmeme ve Ses Çıkarma

Birol61

Üye
İsim
Birol
Merhaba.

Dun aracimi ve jant aralarini guzelce kendim yikadim. Bugun de aracimi calistirdim, el frenini indirip geri vitese taktim, hareket etmedi. Bu esnada bildirim ekranina baktim, herhangi bir ariza gostergesi yoktu. 1e taktim yine hareket etmedi. El frenini indirmemisim gibi tepkime olustu. Geri vitese tekrar alip gaza yuklendim, tarif etmem gerekirse 'kaaart' diye bir sesle hareket etti. Yola ciktigimda da baslangicta ilk cikandan daha hafif tonda bir ses geliyordu aractan; ancak bir sure sonra kesildi. Aracin cekisinde de bir azalma oldu gibi hissediyorum. Bu arada aracim manueldir. Boyle bir sorun yasayan ya da fikri olan varsa yonlendirme rica edecegim. Ariza gostergesi yoktu; ama servise goturmeli miyim? Destek olabilirseniz cok sevinirim. Tesekkurler.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Normal bir durum . Autohold çalışma prensibine dayanıyor temelde. Araçların bulunduukları ortamda  Ani sıcaklık değişimleri sonucunda Balata ve Diskler çok sıkı birleşiyor. 

Fren Balatalarının disklerle Tutkulu Aşkı diye tarif ediyorum bunu ben. Biraz zorlayın geri viteste yada 1. viteste Çat şeklinde ses çıkarak ayrılacaklar Tutkulu aşıklar. (y)

Upvote 0

@Savatage

Autohold u eskiden çok severek kullanırdım, 1 senedir kullanmıyorum soğudum, bunun sebepleri.

Debriyajı yavaşca çekerek aracı soft bir şekilde hareket ettirme olayına izin vermiyor, illa ki gaza hafiften dokunacaksınız,

Dümdüz yolda bile durduğunuzda auto hold otomatik tutuyor , devreye girmesin derseniz frene çok az basarak durmak gerekiyor. Her seferinde bunu ayarlamaya çalışmak yorucu

Gelelim en kötüsüne, bazen kalkışlarda tırrr şeklinde çok rahatsız edici bir ses geliyor, sanki abs devreye girmiş sanırsınız.

Belki şehir efsanesidir ama debriyaj baskı balatayı olumsuz etkilemesi.

Bazı dik yokuşlarda yaşadığım problem , autohold un aracı bırakmaması ve paralel park yaparken sürekli elle devre dışı bırakmayı gerektirmesi. Ve akabinde aşağıdaki durumla birleşince büyük hatalara yol açabilmesi.

Bu sisteme alışan birisi el freni çekip indirme alışkanlığını unuttuğu için, sistemi devre dışı bıraktığı zamanlarda da bunu unutabilmekte, el freni çekmeden araçtan çıkabilmektedir. 

Bu tarz olumsuzlukları getirdiği faydalardan daha çok olduğu için ben artık kullanmıyorum.

Ha kimisi de viteste bırakır gider el freni hiç kullanmaz , onu da anlamam araç biraz yüke binse vitesten çıkabiliyor. 

Upvote 0
@Kysr038

El freni --off

Auto hold --off

Araç fazlasıyla dik bir yokuş aşağı park edildi  ise (tekrar ediyorum çok şiddetli bir yokus aşağı)

Aracı 1. Vitese taksanız dahi aracı tutmuyor kayıyor araç

Denenmiştir

Upvote 0
bir arkadasin basina gelmisti tam hatirlamiyorum ama fren pistonlarinda kuflenme oldugu zaman elektronik sistem frenleri acmiyor demisti 

Upvote 0

Geri
Üst Alt