Hareket Etmeme ve Ses Çıkarma

Birol61

Üye
İsim
Birol
Merhaba.

Dun aracimi ve jant aralarini guzelce kendim yikadim. Bugun de aracimi calistirdim, el frenini indirip geri vitese taktim, hareket etmedi. Bu esnada bildirim ekranina baktim, herhangi bir ariza gostergesi yoktu. 1e taktim yine hareket etmedi. El frenini indirmemisim gibi tepkime olustu. Geri vitese tekrar alip gaza yuklendim, tarif etmem gerekirse 'kaaart' diye bir sesle hareket etti. Yola ciktigimda da baslangicta ilk cikandan daha hafif tonda bir ses geliyordu aractan; ancak bir sure sonra kesildi. Aracin cekisinde de bir azalma oldu gibi hissediyorum. Bu arada aracim manueldir. Boyle bir sorun yasayan ya da fikri olan varsa yonlendirme rica edecegim. Ariza gostergesi yoktu; ama servise goturmeli miyim? Destek olabilirseniz cok sevinirim. Tesekkurler.

Moderatör tarafında düzenlendi:

@Birol61 şu açıdan sordum balatalar ısınıp siz de yıkayınca acaba yapışma mı yaptı diye düşünmüştüm(yağmurlu havada yolculuktan sonra el freni çekilince görülen bir durum)sanırım öyle olmadı kısa zamanda sorun çözülür umarım 🙂

Upvote 0
@Birol61 merhaba bu normal bir durum özellikle aracı yikadiktan sonra el freni kurumadan çektiğiniz zaman balata diske yapışıyor ve anlattığıniz problem ortaya çıkıyor bir sorun olmaz biraz kullandıktan sonra ses kesilir normale biner

Upvote 0
bir ara arabayı sol kaldırıma park ederken iyi yanaştım mı diye kapıyı açıp bakmam meşhurdur..

ki

gaza basıyorum kıpırdamıyo

tekrar.. yok, tekrar.. yine yok..

sürücü kapısı açık olunca hareket etmiyo ve (yanlış hatırlamıyorsam) ve uyarı da vermiyor.

böyle bir durum olabilir mi yaşadığınız
Golf 7 mid plus kullanıcısıyım bu özellik benim aracımda yok. Daha önce passat B6 kullandım onda söylediğiniz özellik vardı.

Upvote 0
Bu özellikle alakalı olan bir konu degildediğiniz doğru lakin orda el freni bırakmaz burda el freni bırakıyor lakin balata yapışık kaldığı için hareket etmesine izin vermiyor

Upvote 0
@Savatage evet araci hareket ettirmeden once indiriyorum.

Hojam adı üstünde elektronik park freni ? Yada automatic park freni

Siz Avm de yürüyen merdivenlerde efor sarfederek yürümeye devam etmek gibi  bişey yapıyorsunuz ?

Araca bindiniz 

Elektronik park freni (öndeki biraz daha büyük olan düğme)

Auto hold (arkasında daha daha küçük olan)

2 sine ait sarı küçük ışık 2 si icinde farklı anlamlar taşır

Evden çıktınız araç başına geldiniz 

Kapıyı açıp oturup kontağı çevirdiniz 

Hem elektronij  Park freni hem de  auto hold sarı yanar.

Siz vitese alıp ilk gazı verdiğinizde 

Elek. park freni sarı ışığı söner yani hem ön arka balatalar otomatik çözülür hareket serbesttir.

Diyceksinizki autohold ışığı neden yanıyor ? O ışık tüm sürüş boyunca autoholdun dik yokuşlarda durmada aracı tutacağını belirten "on" konumu yani aktif konumunda olduğunu belirtir.

Çalışır halde sürüş esnasında Dik yokuşta aracı auto hold tutar ama sadece arka balatalarla kitler aracı bu ayrıntıyı da belirteyim

Şimdi gelelim işin can alıcı noktasına ? 

Auto holdu kapatmak istiyorum ? (Böyle bir istek bana çok mantıksız gelsede )

Bir insan yokuşlarda durkalk yaparken niye ayak freniyle aracı sabit tutmak ister?

İşte burada sıkıntı ve tehlike evin önüne gelip aracı parkettiğinizde başlayabilir

Elek park freni ve auto hold full koordineli çalışan bir sistemdir.

Siz az önce sürüş esnasında auto holdu devre dışı bıraktı iseniz , evin önüne geldiğinizde auto hold devre dışı!

Ama elek park frenide bu aşamada devre dışıdır. Yanı elle sarı ışığı yanana kadar yukarı çekip beklemezseniz 

Aracı balatalardan tutan hiç bir kuvvet olmadan araçtan inip eve çıkarsınız ...birde vitese takılı değilse , film senaryosu olacak hikayeler gelişebilir mahallede.

Yani sonuç olarak 

Aracı bir kere autohold on (aktif) konumuna alıp yıllarca bu şekilde sürmeniz durumunda 

Araçtan inerken 

Elektronik park freni kendini çekiyor zaten (kapıyı açınca ışıgı yanar devreye girer,,, stop edip anahtarı çıkarınca sarı ışığı yanar devrede) 

Araca binip hareket ederken yine indiriyor kendi kendine

Dediğim gibi Auto hold burada çok kilit bir sistem. İnaktif ise in bin hep uğraşmak zorunda kalırsız elek. Park freniyle (karadüzen)

Uğraşmayın 

Kendisi çekip indiriyor zaten

Upvote 0
Golfteki auto hold çok is gören sistem dik rampada olsaniz dahi ayaginizi frenden çektiginizde araç bostayken mesela isiklardasiniz veya trafikte bekliyorsunuz ayaginizi frene basmaniza gerek yok otomatik durdugunda kendi duruyor suresiz siz hareket edene kadar güzel bi sistem ama ne zamn artik emniyet kemerini çikarayim diyorsunuz bu seferde hareket halinde deilseniz otomatik el freni çekiliyor tabi gazlayinca araba hareket etmiyor orada bi afallama oluyor bazen

Upvote 0
disklerde yıkama sonrası yüzeysel korozyon olur. bu sebepten dolayı bu bahsettiğiniz şeyler olabiliyor. Ara ara kendi aracımda da oluyor hatta disklere fazla su tutup kuruduktan sonra süreklilik arz edebiliyor. Problem yok hocam

Upvote 0
@Savatage evet araci hareket ettirmeden once indiriyorum.

Hojam adı üstünde elektronik park freni ? Yada automatic park freni

Siz Avm de yürüyen merdivenlerde efor sarfederek yürümeye devam etmek gibi  bişey yapıyorsunuz ?

Araca bindiniz 

Elektronik park freni (öndeki biraz daha büyük olan düğme)

Auto hold (arkasında daha daha küçük olan)

2 sine ait sarı küçük ışık 2 si icinde farklı anlamlar taşır

Evden çıktınız araç başına geldiniz 

Kapıyı açıp oturup kontağı çevirdiniz 

Hem elektronij  Park freni hem de  auto hold sarı yanar.

Siz vitese alıp ilk gazı verdiğinizde 

Elek. park freni sarı ışığı söner yani hem ön arka balatalar otomatik çözülür hareket serbesttir.

Diyceksinizki autohold ışığı neden yanıyor ? O ışık tüm sürüş boyunca autoholdun dik yokuşlarda durmada aracı tutacağını belirten "on" konumu yani aktif konumunda olduğunu belirtir.

Çalışır halde sürüş esnasında Dik yokuşta aracı auto hold tutar ama sadece arka balatalarla kitler aracı bu ayrıntıyı da belirteyim

Şimdi gelelim işin can alıcı noktasına ? 

Auto holdu kapatmak istiyorum ? (Böyle bir istek bana çok mantıksız gelsede )

Bir insan yokuşlarda durkalk yaparken niye ayak freniyle aracı sabit tutmak ister?

İşte burada sıkıntı ve tehlike evin önüne gelip aracı parkettiğinizde başlayabilir

Elek park freni ve auto hold full koordineli çalışan bir sistemdir.

Siz az önce sürüş esnasında auto holdu devre dışı bıraktı iseniz , evin önüne geldiğinizde auto hold devre dışı!

Ama elek park frenide bu aşamada devre dışıdır. Yanı elle sarı ışığı yanana kadar yukarı çekip beklemezseniz 

Aracı balatalardan tutan hiç bir kuvvet olmadan araçtan inip eve çıkarsınız ...birde vitese takılı değilse , film senaryosu olacak hikayeler gelişebilir mahallede.

Yani sonuç olarak 

Aracı bir kere autohold on (aktif) konumuna alıp yıllarca bu şekilde sürmeniz durumunda 

Araçtan inerken 

Elektronik park freni kendini çekiyor zaten (kapıyı açınca ışıgı yanar devreye girer,,, stop edip anahtarı çıkarınca sarı ışığı yanar devrede) 

Araca binip hareket ederken yine indiriyor kendi kendine

Dediğim gibi Auto hold burada çok kilit bir sistem. İnaktif ise in bin hep uğraşmak zorunda kalırsız elek. Park freniyle (karadüzen)

Uğraşmayın 

Kendisi çekip indiriyor zaten
Hocam dsg li araçta da mı kendisinin çekmesi doğru, yani dsg li araçta araç yükünü şanzumana değilde el frenine bindirmek gerekir diye manuel genelde tarif edilir ya. Kendisi otomatik çekerse yük binmez mi, bilmiyorum da.

Upvote 0
Değerli Hocam , 

Yaklaşık 4 yıldır aracı her yıkamamda başıma gelen olaydır, el freni donuyor. Yaz kış fark etmiyor herzaman durum aynı , hatta birkaç gün önce hava gayet sıcakken de oldu.

Kimi zaman kolayca kimi zamanda çok az zorlama ile bırakmaktadır. 

Hiç sorun yaşamadım, zararsız oldugunu düşünüyorum. 

saygılarımla

Upvote 0

Değerli Hocam , 
Yaklaşık 4 yıldır aracı her yıkamamda başıma gelen olaydır, el freni donuyor. Yaz kış fark etmiyor herzaman durum aynı , hatta birkaç gün önce hava gayet sıcakken de oldu.
Kimi zaman kolayca kimi zamanda çok az zorlama ile bırakmaktadır. 
Hiç sorun yaşamadım, zararsız oldugunu düşünüyorum. 
saygılarımla
Çok ilginç sorun yaz kış cok sık aracimi yikatirim

1 sene oldu hiç başıma gelmedi

Upvote 0

Geri
Üst Alt