Fren Disklerinin Değişimi?

Herkese Merhaba, 

2015 Golf 1.2 tsi manuel aracım var 79000 km'de ve araç yaklaşık 1 yıldır bende. 72000 km'de ilk sahibinden satın almıştım aracı ve aldığım adam bütün bakımlarını yetkili serviste ve servis ne öneriyorsa onları yaptırmıştı. Yetkili servis dışında bildiğim kadarıyla lastik değişimi hariç işlem yapılmamış. Aracın bakım kayıtlarında balata değişimi gözükmüyor ve alırken de sahibine sorduğumda yetkili servisten değiştir önerisi gelmediği için değiştirmediğini söylemişti.. Araç 75000 km de 90.000 bakımına girdi ve yine yetkili serviste yapıldı. Son bakımında da balatalar ile ilgili bir değişim önerisi gelmedi. Araçta balata değişim uyarısı da gözükmüyor. 

Benim sorum 80.000 km boyunca balata değiştirmeden kullanıldığını gördünüz veya duydunuz mu ? Bu durum bana anormal geliyor. Kullanıcıya göre balata ömrü değişse bile 80.000 km aynı balatanın kullanıldığını hiç duymadım ben. Acaba yetkili servis yeterince kontrol etmiyor mu diye de düşünmeye başladım. 

Bu arada yetkili servis aralık 2020 itibari ile ön balatalara 657 TL arka balalara ise 505 TL fiyat verdi.  %25 zubizu indirimi kampanyasına dahil ederlerse en az 1000 tl civarı bir balata değişim masrafı çıkıyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Herkese Merhaba, 

2015 Golf 1.2 tsi manuel aracım var 79000 km'de ve araç yaklaşık 1 yıldır bende. 72000 km'de ilk sahibinden satın almıştım aracı ve aldığım adam bütün bakımlarını yetkili serviste ve servis ne öneriyorsa onları yaptırmıştı. Yetkili servis dışında bildiğim kadarıyla lastik değişimi hariç işlem yapılmamış. Aracın bakım kayıtlarında balata değişimi gözükmüyor ve alırken de sahibine sorduğumda yetkili servisten değiştir önerisi gelmediği için değiştirmediğini söylemişti.. Araç 75000 km de 90.000 bakımına girdi ve yine yetkili serviste yapıldı. Son bakımında da balatalar ile ilgili bir değişim önerisi gelmedi. Araçta balata değişim uyarısı da gözükmüyor. 

Benim sorum 80.000 km boyunca balata değiştirmeden kullanıldığını gördünüz veya duydunuz mu ? Bu durum bana anormal geliyor. Kullanıcıya göre balata ömrü değişse bile 80.000 km aynı balatanın kullanıldığını hiç duymadım ben. Acaba yetkili servis yeterince kontrol etmiyor mu diye de düşünmeye başladım. 

Bu arada yetkili servis aralık 2020 itibari ile ön balatalara 657 TL arka balalara ise 505 TL fiyat verdi.  %25 zubizu indirimi kampanyasına dahil ederlerse en az 1000 tl civarı bir balata değişim masrafı çıkıyor.
Doğu bey öncelikle foruma hoş geldiniz.
Tanışma bölümünde kendinizi tanıtsanız iyi olacaktı.

Gelelim sorunuza. Evet balataların o kadar gitmesi normal.
Emekli olmadan önce, araçlar 3 yılda bir değişiyordu. 2009-2012 105.00km yaptım ve balata değişmedi.
Sonraki araç yine yine Focustu 2012-2015 arası 127.000km kullandım balata değişmedi. Hatta 127.000km kullandığım araç 120.000 bakımında sordum balatalar nasıl diye şuan gayet iyi sonraki bakımda kontrol ederiz demişlerdi.

Tabi bu km'lerin %90 dan fazla ı şehirler arası olduğundan diye söylemişti servisteki ustalar.

Bilginize...

@VendeTTa İşçilik için bir fiyat vermedi yedek parça birimi. Balata fiyat bilgisini telefondan aldım. Zubizu kamyanyasıda 4 yaş üzeri araçlarda kullanılacak mekanik parçalarda ve bunların işçiliklerinde %25 indirim olacağı yazıyor. 

@forlife ben de 2015 1.2 TSİ 44 bin km deki aracımı ilk sahibimden aldım. Aldığımda ön ve arka balatalar değişmişti

balatalar şehir içinde kullanıma göre ortalama 30-40bin, uzun yolda da ucu açık olmakla birlikte 70-80 bin gider ancak aracınızı evden işe işten eve kullanırsanız, dur kalk varsa, yüklü ise..vs. bu gibi koşullar balata ömrünü direk etkileyen faktörler. 

bir de çok uzun giden balata her zaman iyi balata demek değildir. performansını kaybetmeden uzun giden balata iyi balatadır. bazı balatalar yeterli sürtünme sağlayamadığı için erimiyor ancak durmuyor da araç gerektiği gibi.. 

balataların yetkili serviste de değişmesi gerekmiyor bu arada. yetkili servisin taktığı VW logolu balatalar da VW tarafından değil, anlaşmalı üretici tarafından yapılıyor :)  

iyi pazarlar, sevgiler..

arkadaslar golf 7.5'larda ön ve arka balatalarda sensör var mı? balata degisim zamanı gelince uyarı veriyor mu?

bugun yetkili servise verdim 40 bin km'de arac. 3. bakımı 2017 model. az once aradılar arka balatalar bitmis degistrimeyi onerdiler ben kalsın dedim. sakin arac kullanan birisiyim garibime gitti hemen degistirelim demeleri?

@gturedi sadece ön balataların 1 tanesinde sensör var. Araç uyarı verdikte sonra yaklaşık 3bin km daha dayanır.

Arka balatalar göz ile kontrol ediliyor. Eğer ki servis arka balatalar ile ilgili değişim öneriyorsa, kullanım ortalamanız ve balatalardaki eskime oranına göre bir sonraki bakıma kadar biteceğini düşünebilirsiniz.

Şuan değiştirmezseniz de en kısa zamanda değiştirmenizi öneririm.

Yine de servisten arka balatanın ortalama ne kadar dayanabileceğini öğrenin.

@ogzogz hocam aklıma simdi geldi de; ön balataların erken bitmesi gerekmiyor mu normalde?

not: ben aracın ikinci sahibiyim 19 binde aldım ilk sahibinden muhtemelen hic balata degisimi yapmadı.

@ogzogz hocam aklıma simdi geldi de; ön balataların erken bitmesi gerekmiyor mu normalde?

not: ben aracın ikinci sahibiyim 19 binde aldım ilk sahibinden muhtemelen hic balata degisimi yapmadı.
Genelleme yapamam. Balatanızın fotoğrafını çekebilirseniz paylaşın kıyaslayalım..

Herkese selamlar.

Aracım 60 bine geldi ve sanayide gösterdiğim yer ön ve arka disk-balata değişmesi gerek dedi.Ferodo marka disk-balata önerdi.Fiyat olarak yaklaşık 2000 tl tutuyormuş.Önerisi olan var mı ?

Birde disklerin kaç mm olduklarını nasıl öğrenebilirim ? Teşekkürler.

@ogzdrk Ferodo nunda çeşitli ülkelerde üretimi varmış bende bunu forumdan öğrendim o yüzden ya servisten değiştirmek veya ate marka alıp taktırmak gerekli çünkü atenin üretimleri tek yerden 

disklerin kaç mm olduğunu ise genelde şase numarasından bakıyorlar

Herkese selamlar.

Aracım 60 bine geldi ve sanayide gösterdiğim yer ön ve arka disk-balata değişmesi gerek dedi.Ferodo marka disk-balata önerdi.Fiyat olarak yaklaşık 2000 tl tutuyormuş.Önerisi olan var mı ?

Birde disklerin kaç mm olduklarını nasıl öğrenebilirim ? Teşekkürler.
Aracınız Tsi ise Önler Diskler 288 arkalar 272mm. Ayrıca aracınızın şase numarasına göre fren disklerinizin ölçülerine baktırabilirsiniz. Yetkili servisde zubizu indirimi ile aracınızın yaşına göre indirimli bir şekilde değişim yaptırabilirsiniz.

Geri
Üst Alt