Akaryakıt Zam ve İndirimleri [ANA KONU]

Zam yağmuru akaryakıt satışlarını da etkiledi
Benzine bir yılda %166, motorine %235
oranında gelen zamlar akaryakıt satışlarını da etkiledi.

Oto Gaz satışında %9.01 azalma
Motorin satışında %6.34 azalma
Benzin satışında %1.08 ARTIŞ oldu.

Kod:
Alıntıdır
Mustafa Çakır - 12 Mayıs 2022 Perşembe, 02:00
"Cumhuriyet"

Benzin satışının artmasının sebepleri araştırılabilse ve net bir sonuç ortaya çıksa acaba nasıl olurdu ?

Son yıllarda bazı markaların dizel araç üretmemesi ve satmaması ?

Araç sahiplerinin dizel yakıt kullanan araçlarını satarak elektrikli yada benzinli araca geçmeleri ? (Pek duymadım çevremde)

Dizelin yakıt maliyetinin avantajının azalması sebebiyle, dizel yakıt kullanan araç sahipleri canına tak edip toplu taşıma iş yeri servisi vb kullanımına mı geçti ? (Yine düşük bir pay ve ihtimal gibi, çünkü aynısını benzinli araç sahiplerinin de yaptığını düşünürsek katkısı olmamış, ya da az olmuş)

Aracı 10 lt lpg yakan kişiler LPG den vazgeçip 8 lt benzin yakayım daha iyi mi diyor da benzin satışı ondan arttı ? (Çok etkisi olacağını sanmıyorum çünkü km başına maliyet hesabına vurunca benzin harcamak yine km bazında daha pahalı, ama 1 yıl içindeki ortalama lpg/benzin paritesi göz önüne alınması gerekebilir, fiyatları tam takip edemedim, ya da hatırlayamıyorum diyeyim)

Büyük ölçekte çok yakıt harcayan şirketlerde yakıt tercihinde değişiklik olmuş olabilir mi?

Benzin satışının artmasının sebepleri araştırılabilse ve net bir sonuç ortaya çıksa acaba nasıl olurdu ?

Son yıllarda bazı markaların dizel araç üretmemesi ve satmaması ?

Araç sahiplerinin dizel yakıt kullanan araçlarını satarak elektrikli yada benzinli araca geçmeleri ? (Pek duymadım çevremde)

Dizelin yakıt maliyetinin avantajının azalması sebebiyle, dizel yakıt kullanan araç sahipleri canına tak edip toplu taşıma iş yeri servisi vb kullanımına mı geçti ? (Yine düşük bir pay ve ihtimal gibi, çünkü aynısını benzinli araç sahiplerinin de yaptığını düşünürsek katkısı olmamış, ya da az olmuş)

Aracı 10 lt lpg yakan kişiler LPG den vazgeçip 8 lt benzin yakayım daha iyi mi diyor da benzin satışı ondan arttı ? (Çok etkisi olacağını sanmıyorum çünkü km başına maliyet hesabına vurunca benzin harcamak yine km bazında daha pahalı, ama 1 yıl içindeki ortalama lpg/benzin paritesi göz önüne alınması gerekebilir, fiyatları tam takip edemedim, ya da hatırlayamıyorum diyeyim)

Büyük ölçekte çok yakıt harcayan şirketlerde yakıt tercihinde değişiklik olmuş olabilir mi?
Filo şirketlerinin satınalmalarında dizel araç bulamadıkları için hybrid araç tercih ettiklerini biliyoruz. Ama şu 10 yıl içerisinde elektrikli ile 500km menzil işi çözülür ilk önce bakım maliyetinden dolayı dizeller biter daha sonra benzinli 1.0 motorlar çıkıp tamamen elektrikliye geçeriz gibi geliyor.

Elektirikliye geçene kadar 40 yaş üstünün ehliyetler iptal olur zaten

Bugün yas cay fiyatlari aciklandi, 6.7 tl/kg

1kg cay icin 5 kg yas cay lazim, yani tarlada 1kg cay 5*6.7tl= 33.5 tl

Kurutmasi+Paketlenmesi+Nakliyati+Üretici kar payi+ Son satici masrafi+karpayi= tahmini ortlama kalite 1 kg cay enflasyon eklenmeden fiyati yeni hasatta 70-80 tl arasi olur (Bu sene gübre yeterli atilmadi, rekolte düsük olur)

Cay severler cay stoklayin demiyorum ama siz anladiniz.......

Son düzenleme:

Kurutmasi+Paketlenmesi+Nakliyati+Üretici kar payi+ Son satici masrafi+karpayi= tahmini ortlama kalite 1 kg cay enflasyon eklenmeden fiyati yeni hasatta 70-80 tl arasi olur (Bu sene gübre yeterli atilmadi, rekolte düsük olur)

Sıkıntı yok çernobil ‘de radyasyonlu çay yetiştirip içeriz., ne de olda alışkınız, bakanımız zamanında radyasyonlu çay kaynatıldığında etkisi 5-6 kat düşer dememişmiydi., Biz Türk ‘ler herşeyin çaresini buluruz…..

8 mart'ta , brent 120$ , dolar 15TL , benzin 20.55
16 Mayıs , bren 110$, dolar 15.50 TL, benzin 21.35
23 TL mi olacak o_O En iyisi bi hortum ile bidon ayarlayıp, depolardan emcüklemeye başlayalım .. :confused:
Kuzu kuzu yaşadığımız için daha çok binerler.
Fransa litre 0,07 Euro zam yaptı halkı ayaklandı devlet zammı geri aldı.

Nerde bizde o halk!

Benzinde 1.68 TL onaylandı. LPG de ise 35-40 kuruş arası onaylandı.

Marketteydim demin, çay reyonunu bitirmişler yarım kilo zor buldum 😀

Geri
Üst Alt