2 kez Golf 7den sonra Audi A3

A3 binipte tek beğenmeyen ben miyim acaba. Araçta usb girişi bile yok. Direksiyondan müzik geçişleri yapılmıyor. Ambians aydınlatması yok. Alt devirlerde 1.2 tsi ya göre daha canlı demişsiniz. Turbo 1900 devirden sonra açıyor. O devirin altında gaza basarsan arac sarsıntıya gömülüyor manuel kullnımda. Start-stop sarsıntılı ve gürültülü. Hele bir de bir kadranları var Çok kötü. Siz nasıl oldu da beğendiniz. Ben hiç beğenmedim. Ben birde s-line donanımlı olanınada bindim. S-line da spor koltuklar ön adaptif farlar, arka kayar ledli stoplar ve direksiyon dışında Pek beğenmedim. Eğer A3 binecek olursam s-line dışında hiç bir pakete binmem. Çünkü onun dışındaki tüm paketlerde bu beğendim özelliklerin hiçbiri yok. Hele o standart koltuk döşemeleri beni bitiriyor. Benim dikkatimi çeken şey golfle yan yana koyduğumuzda a3 golften daha kaliteli duruyor. Gündüz iki aracada bindiğimde a3 nispeten daha kaliteli bir iç ambiansı var. Ancak işler gece değişiyor. Gece golfe bindiğimde ksinlikle ambianstan dolayı daha kaliteligörünüyor. A3 ise golfun gerinde kalıyor. Orta multimedya ekranı ise bmw lerdeki gibi i-drive gibi yapmaya çalışmışlar ama olmamış. Pekte kullanışlı değil. Sadec telefonla bağlanıp telefondak müzik dinleyebiliyorsun. Bmw deki multimedya çok kullanıllıydı. Ben olsam golften direk bmw ye sıçrardım. Bu benim tercihim tabi  :)  

Koltuk konusunda kesinlikle haklısınız. Golfun koltukları a3ten çok daha iyi. Usb konusunda da şunu söylemek isterim. Ben iki golfte de bir kere bile usb kullanmadım. Hatta şarj için golf unkileri kullanamadım. O yüzden çakmak girişi kullandım. A3 te ise beklentim bluetooth üzerinden müzik dinlemekti. Bunu da iki araç da sağlıyor. Multimedianin kullanışlılığı hususunda ilk etapta a3 kesinlikle daha zor ama alışma süresi çok kısa. Alıştıktan sonra da Audi mmi çok daha kullanışlı geldi açıkçası bana.

Performans konusunda da şunu söylemek isterim. Kullandığım araçlar  ile bir karşılaştırmakta yaptım. Ve hissiyatımı söyledim. Yani teknik bir kıyaslama yerine subjektif bir değerlendirme oldu diyelim. 

Start stop sarsıntılı ve kesinlikle benim önceki kullandığım araçlara göre kararsız. Ben hiçbir zaman 1.2 leri kullanırken araç hareket halinde stop etmedi. Belki 1.0larin genel problemidir. 

Kadranlar ve iç tasarım hususu görecelidir. Belki de golfün iç tasarımından sıkıldığım için a3un tasarımı gözüme daha hoş geliyor olabilir. 

F30 hususu da dediğim gibi bütçe meselesi. f30 da denemek isterdim açıkçası. 

Hayırlı olsun kazasız belasız kullanın inşallah , bu ara A3 lerde baya indirim var kaça geldi size araç sorması ayıp [emoji4]
Showroom da incelediğim kadarıyla gördüğüm eksikler ;
Akü kılıfının üstü yok , kapı içleri kumaş kaplı değil , arka kol dayama yok , anahtarsız giriş çalıştırma olmasına rağmen dış kapıda anahtar deliği açıkta duruyor bizdeki gibi kapak yok , koltuklar standart düz koltuk , ambiyans aydınlatma yok.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

İkinci el aldım ben hocam. Ama sıfırlarda fiyatlar 195000 civarıydı. 

Hayırlı olsun Allah güle güle kullanmayı nasip etsin.

Ben a3 de alabiliyordum yerine golf tercih ettim. daha kullanışlı ve iç dış tasarım olarak golf daha çok hoşuma gidiyor ve o standart paketteki koltuklar maalesef çok basit. Hız sabitleyici yok arka kol dayama yok jant 16 vs enteresan eksikleri var nasıl premium araba bu anlamadım. aldı mı en dolusunu almak lazım sanırım bu audinin. Mesela geçen a4 sedan gördüm yeni kasa arka stoplar halojendi ben mi yanlış gördüm anlamadım ama özellikle baktım öyleydi. Kapak jant da koyarlar yakında.

Güzel dilekleriniz için tekrar teşekkür ederim. 

Golf ya da A3 daha iyi gibi bir düşüncem hiç oluşmadı aslında. İkisinden de alacaklarınız farklı. Önemli olan sizi hangisi daha mutlu ediyor. Buna karar verdikten sonra golf ya da a3 seçmiş olmanız yanlış bir karar olmamış olur. 

A4 konusunda dediklerinizde haklısınız. Lakinbu doğuşun politikası maalesef. Bir de aracın fiyatı çok yüksek. 430binden başlıyor. Belki de rakiplerine rakamsal yaklaşabilmek için bu tarz donanımları çıkarıyorlar. Bilemiyorum.

Sıfır a3 fiyatlarında bir kaç bayiye sordum. Verdikleri rakam 190in hep üzerinde idi. Lakin bu ay başında 170e de araç satmışlar. Muhtemelen o rakamlardan galeriler aldı. 

@chemdemir bence hocam duygusal davranıyorsunuz 2006 dan beri golf kullanan biri olarak yazdım düşüncelerimi 4-5-6-7 kasa golfu en az 50 bin km kullandım benim kadar golf fanatiği kimse olamaz.... hala benim için efsanedir.. lakin arada 10-20 bin tl fark bile kalmadı ha eskisi gibi 50-60 tl fark olsa tabiki golf öndeydi... hemen hemen aynı parayı verip golfü savunmak pekte akıl karı olmuyor...

:)  yoksa mesela artı eksiye girerse en az 10 madde sayarım..

amortisör yay salıncak burç ve alt takım o kadar sessiz ve kararlı çalışıyor ki hayret edersin gıcırdamıyor hiç

motor ve şanzıman uyumu acayip ne bir yığılma var ne bir gecikme var ve tepkimeleri çok etkileyici+kavrama ve mekatronik arızası golfe göre çok daha az

aracın aerodinamiği zaten bir başka yol sessizliği dinamizmi yol tutuş viraj kabiliyeti vs vs

mesela golfün ve a3 hiç iç trimlerini söküldüğü zaman gördünüz mü bir bakın derim a3 de passatta bile olmayan bütün kapılar bagaj vs her yerde yaklaşık 3-5 cm arası akustik sünger vardır.

ve dizel a3 de motor sesini golftekinden çok daha az duyarsınız..ve mercekli zenon farla selektör yaparkan gelen sesi a3 de duymasınız..

malzeme kalitesi zaten çok çok farklı..cam fitilleri, kaporta sacıve boyası bile çok farklı golfun hala plastik ile birleşen metal yerlerinde hep boya atması oluyor.depo ful iken gelen gluk gluk sesi zaten ayrı bir facia farlardan multimedyadan sorun yaşamayan pek yoktur gibi

bir çok değerlendirme demişsiniz ben pek duymadım kim değerlendirmiş önemli olan son kullanıcının düşünceleridir

koltukdan bahsetmişsiniz recaro koltuk var a3 de çok spor ve gayet vücudu saran bir yapısı var..baldır desteği vs vs

son olarak  bir örnek vereyim golf 5 ile golf 6 yı art arda test ederseniz aralarında ciddi yalıtım farkı olduğunu anlarsınız.. işte ben bu kadar golfçüyüm..

zaten bu yüzden dedim golf alana neden aldın demem a3 alanada neden aldın demem...eskiden olsa bende golf alırdım çünkü arada 50-60 tl lik bir fark yoktu ama şimdi öyle değil ben 139 sport paket a3 aldığım zaman 135 higline golf satıyordu bayi 2017 de
Hocam hepsi tamam da recaro koltuk nasıl var a3 Te. Dynamic dışında a3 yok suan, o koltuklarda recaroysa yazıklar olsun recaroya :)

Yeni aracınız Hayırlı Olsun Hocam . Aynı zamanda değerlendirmeleriniz ve arkadaşların yorum katkılarıyla Golf ve A3 içinde güzel bir mukayese oluşturulmuş.
Benim Fikrim ise A3 evet Golf e göre bir tik üzeride lakin Wag Grubu ailesinden olmasaydı karakteristik özellikleri daha başka olacağından sanıyorum ki yorumlar biraz daha agresif olabilirdi A3 adına. Sonuçta Üretici firmada bunu söylüyor Audi premier grubu araçlarımız diye. Ama Asla Golf yabana atılacak bir araç değil rakibi olmasa da A3 ile kıyaslanması dahi . Herkese Keyifli Forumlar diliyorum.

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Geri
Üst Alt