Aracıma süt döküldü, nasıl temizlerim.

Hocam dökülen süt miktarı ALLAH'dan azmış yoksa süt,turşu ve peynir suyu düşman başına.

Fazla zaman geçirip süt iç taraflarda tamamen kurumadan dökülen bölgeye sıcak su döküp varsa halı yıkama yoksa ıslak kuru süpürgeyle birkaç defa çekmek.

Eğer çekecek makinan yoksa iyi bir detaylı araç temizleme veya halı yıkamacısına götür aracı.onların çok kuvvetli emiş gücüne sahip makinaları var.Çekyatta temizliyorlar.Ayrıca birde halı yıkamacılarda stor perdeleri buharla temizledikleri makinaları var onunla kiri iyice yumuşatıp makinayla nemini çektirirsen kokudan kurtulursun İNŞALLAH.Ama bu iş için acele et çünkü zaman geçtikçe koku her geçen gün artar.

Hocam dökülen süt miktarı ALLAH'dan azmış yoksa süt,turşu ve peynir suyu düşman başına.

Fazla zaman geçirip süt iç taraflarda tamamen kurumadan dökülen bölgeye sıcak su döküp varsa halı yıkama yoksa ıslak kuru süpürgeyle birkaç defa çekmek.

Eğer çekecek makinan yoksa iyi bir detaylı araç temizleme veya halı yıkamacısına götür aracı.onların çok kuvvetli emiş gücüne sahip makinaları var.Çekyatta temizliyorlar.Ayrıca birde halı yıkamacılarda stor perdeleri buharla temizledikleri makinaları var onunla kiri iyice yumuşatıp makinayla nemini çektirirsen kokudan kurtulursun İNŞALLAH.Ama bu iş için acele et çünkü zaman geçtikçe koku her geçen gün artar.
hocam ben süt dökülür dökülmez yıkamacıya gittim sütü çekebildiği kadar çekti. yıkama makinaları döşemeye su verip çekiyor. döşemeye verilen su her ne kadar ilaçlıda olsa sütün farklı yerlere ilerlemesine neden oluyor. söylediğim gibi alttaki saca ulaştıysa süt zaten döşemenin sökülmesinden başka çare yok çünkü döşeme ve keçeyi ne kadar temizlerseniz temizleyin sacın aralarına giden süt orda duruyor. 

hocam ben süt dökülür dökülmez yıkamacıya gittim sütü çekebildiği kadar çekti. yıkama makinaları döşemeye su verip çekiyor. döşemeye verilen su her ne kadar ilaçlıda olsa sütün farklı yerlere ilerlemesine neden oluyor. söylediğim gibi alttaki saca ulaştıysa süt zaten döşemenin sökülmesinden başka çare yok çünkü döşeme ve keçeyi ne kadar temizlerseniz temizleyin sacın aralarına giden süt orda duruyor. 
Hocam 1 çay bardagı ve koltuğa dökülmdüğü için döşeme altına süt gitmemistir.Zaten arkadaş ara ara hafif koku geliyor diyor Eğer çekmeyle veya buhar makinası uygulanıp sonrasında çekmeyle gitmez ise tek çözüm sizin yaptığınız gibi koltuk döşemesinin tamamen sökülmesi ve süngerininde bir kaç kez yıkanıp sonra tamamen kurutulması.
Ama döşeme altına süt girdiyse dediğiniz gibi mecburen döşeme sökülüp temizlenecek.

Benim anladığım hala çıldıracak seviyeye gelinmediyse
Hani Anadolu tabiriyle ''Kırık değildir o çıkıktır ; kırık olsa duramazdı [emoji3]

@iamalegend Hocam benimde küçük yiğenim kusmuştu arka koltuğa, sıradan bi oto yıkama 50 lira istedi çıkartmak için lekeyi. Üzerinden baya zaman geçmesine rağmen, bimde satılan asprix aldım 2-3 liraya sulandırıp mikrofiber bezle uyguladım, sonuç mükemmel :)  aklınızda bulunsun 

@iamalegend Hocam benimde küçük yiğenim kusmuştu arka koltuğa, sıradan bi oto yıkama 50 lira istedi çıkartmak için lekeyi. Üzerinden baya zaman geçmesine rağmen, bimde satılan asprix aldım 2-3 liraya sulandırıp mikrofiber bezle uyguladım, sonuç mükemmel :)  aklınızda bulunsun 
Malesef eğer elektrik süpürgesi ile çektirmediyseniz  bir kaç hafta sonra lekeyi kusacak koltuk :)   

Dökülme miktarına göre değişmekle birlikte satmak gerekebilir.

Çok döküldü ise dökülen kumaş malzemenin değiştirilmesi gerekiyor sanki.

Taban halısı emmiş ise onun da değiştirilmesi gerekebilir.

Taban sacına inniş ve sac aralarına kadar girmiş ise yapacak pek birvşey yok biliyorum.

Yaptığınız müdahaleler geçici süreliğine kokuyu kesiyor ama taban sacına girmiş ise sonra tekrar başlıyor:(

Bir tanıdığımın Caddy sine döküldü, taban döşemesi değişmesine rağmen koku geçmedi.

Bütün bunları şimdilik süt dökülmemiş olanlar için yazdım, çok dikkat edelim dökülecek süt taşımayalım arabamızda. 

Moderatör tarafında düzenlendi:
Süt yağ turşu vb  gıdaları  bagajda sabitleyerek taşıyalım ve muhakkak bagaj havuzumuz olsun. Sonra çok üzülürsünüz?

@golfaşkı Hocam bi kaç ay oldu temizleyeli maşallah nokta leke yok :)  bende şaşırdım açıkcası ama çok iyi oldu 

Merhaba Arkadaşlar,

Malum küçük çocuk olunca arabaya baya bir şey dökülebiliyor, bunların en kötülerinden biri de sanırım süt, kol dayamayı öne doğru tam açınca arkasında bir şeylerin koyulabileceği bir alan oluşuyor ya, bizimkilerde ne kadarı içildiği bilinmeyen bir küçük süt koymuşlar (pipeti ile beraber), süt yavaş yavaş aka aka bitmiş, şöför koltuğunun arka kısmı ve arka paspasın ön kısmı arasında paspasın altındaki komple kaplama ile kavuşmuş, sanırım süt tam dolu değilmiş ki öyle çok sarsıcı bir koku olmamakla beraber , ara ara burnuma gelen sinir bozucu bir koku var, bu kokudan kurtulmak için würtün koku giderici spreyini sipariş ettim, gelince uygulayacağım bakalım ne olacak, siz değerli forum üyelerinin başına buna benzer bir olay geldimi? nasıl çözdünüz? paylaşırsanız memnun olurum.

saygılarımla
Selamlar eşimin şirket arabasında 1 kg cam şişe süt kırıldı marketten gelirken yazın hava sıcak bir koktu aylarca paspas araba içi kaç kere detaylı temizlik yapıldı yok son çare karbonat döktüm yere bir süre sonra koku kayboldu zamanla kuru kahve de alır dediler deneyin isterseniz geçmiş olsun

Merhaba Sibel Hanım, bilgilendirme için teşekkür ederim, würtün koku giderici spreyi kötü kokuları tamamen yok etti.  şuan sizde devam ediyor işe kullanmanızı öneririm. sütün döküldüğü bölge ıslanıncaya kadar sıkın, kuruduktan sonra tekrar aynı uygulamayı sürdürün. bir süre sonra gerek kalmayacaktır :)

Geçmiş olsun Nadir hocam :)

Yarım çay bardağı sütte ne fırtınalar kopmuş arkadaş :D arabayı sat diyenler bile çıkmış. Hatta satanlar da :D :D

Hayretle okudum tüm yazıları.

Arabaya süt koymam da koydurmam da daha :000073-medium:

@Kırcalı Teşekkür ederim Orhan hocam, bazılarımız şanslı bazılarımız ise şanssız olabiliyor, çok şükür aracımı satmadan kötü kokulardan kurtulmuştum ki  üstünden de baya zaman geçti.

havuzlu paspas kullanılırsa aslında pek bir sıkıntı yaşanmayabilir :)

saygılarımla

Aracını  sote yerlere çekip  ön konsolu çilingir sofrasına çeviren  arkadaşlarım olmuştu  gençlik zamanında 

bir gün aracın ön cam buğu çözme / havalandırma/ısıtma  fan deliklerinden içeri  35  liği devirince bir tanesi  ? O günden sonra bu  arkadaşın aracında fanı her çalıştırdığımızda 2 yıl boyunca hep Tekirdağ Rakı Fabrikası gibi koktu  aracın içi. 

Anason /yaş üzüm kokusu;;;    yine çürümüş süt kokusundan daha tercih edilir bir durum tabi 

Geri
Üst Alt