Golf 7 kapıyı kapatırken camın sallanması ve ses çıkarmasi

ertugrulacikgoz

Yeni Üye
İsim
Ertugrul Açıkgöz
Merhaba değerli Golf tutkunları

Golf 7 aracımın camı yarı açık,tam açık, veya biraz açık durumda kapısını kapatırken cam sallanıyor ve rahatız edici bir ses çıkarıyor sanki cam düşecek gibi boşlukta sallanıyor gibi bu sorunun daha önce yaşayan var mı serviste bununla ilgili işlem yaptıran var mı şimdiden teşekkürler

Yarı cam ya da tam cam açıkken çıkan sesi çözmüş bulunmaktayım. 

IMG_20200331_001203.jpg

Sol üstte göründüğü gibi plastik malzeme zamanla esniyor ve cama değen siyah takoz görevi gören parça yeterli kalmıyor ve cam oynadığı için ses yapıyor.

Çözüm:

Diğer üç resimde görüldüğü gibi lastik parça ekleyerek çözebilirsiniz. Ben bisiklet iç lastiği kullandım. Plastik top vs gibi benzer malzemeler de iş görebilir. 

Tok kapı sesine devam..

Upvote 0

Bende @ogzogz hocam gibi sağ arka cam ful inikken kapıyı kapattığımda aşırı ses geliyordu çözüm olarak plastikle cam arasına lastik parçası ekledim sesi kesti hocamın dediği gibi o parça zamanla aşağı doğru esniyor ses yapıyor IMG_20200730_173606.jpg

Esneyen kısım beyaz parça

IMG_20200730_173628.jpg

Upvote 0
Önceki aracımda (POLO) benzer durum vardı camın kaydığı  ray hattında zamanla aşınan plastik parçalar vardı boşluk arttıkça sesler iyice artmıştı. söktüm ve resimdeki parçayı yeniledim  gres sürüp takmıştım.  Kapının parçalarını söküp camı görecek şekilde söküp  yüksek bass  müzik açın elinizle bölgeyi tespit edin  genelde raydaki  boşluk çarpa sesi yapıyor. 

IMG_20200331_001203.jpg.a7dec3d0024bd538f4ee0e0b501dce3a.jpg

Upvote 0
Bence çok kafaya takılmaması gereken bir durum. Kaç kere cam açıkken kapı kapattığınıza bağlı tabi. Eğer bu durumun çözülebilmesi için döşeme sökülmesi gerekiyorsa döşeme söküldükten sonra oluşabilecek trim sesi beni daha çok rahatsız eder bu sebeple çok önemsememekte fayda var. :)

Upvote 0
Bende @ogzogz hocam gibi sağ arka cam ful inikken kapıyı kapattığımda aşırı ses geliyordu çözüm olarak plastikle cam arasına lastik parçası ekledim sesi kesti hocamın dediği gibi o parça zamanla aşağı doğru esniyor ses yapıyor Ekli dosyayı görüntüle 36142

Esneyen kısım beyaz parça

Ekli dosyayı görüntüle 36143
@Omer58 görülen o ki zamanla kullanılan parçalarda değişiklik olmuş. Sesi kestiğine sevindim.

Önceki aracımda (POLO) benzer durum vardı camın kaydığı  ray hattında zamanla aşınan plastik parçalar vardı boşluk arttıkça sesler iyice artmıştı. söktüm ve resimdeki parçayı yeniledim  gres sürüp takmıştım.  Kapının parçalarını söküp camı görecek şekilde söküp  yüksek bass  müzik açın elinizle bölgeyi tespit edin  genelde raydaki  boşluk çarpa sesi yapıyor. 

Ekli dosyayı görüntüle 36486
Bir daha sökersem dediğiniz gibi yağlama yapılabilir.

Bence çok kafaya takılmaması gereken bir durum. Kaç kere cam açıkken kapı kapattığınıza bağlı tabi. Eğer bu durumun çözülebilmesi için döşeme sökülmesi gerekiyorsa döşeme söküldükten sonra oluşabilecek trim sesi beni daha çok rahatsız eder bu sebeple çok önemsememekte fayda var. :)
@ycetin yani tercih meselesi. Trafiğe çıktığımız her an kaza da yapabiliriz. Trafiğe çıkmamak lazım gibi bir durum aslında.

Eğer sesten rahatsız olmuyorsanız bence de takmayın. :)

@ogzogz öncelikle merhaba hocam, şamyel koymuşsunuz ancak 3. ve 4. resim camın tam olarak neresi anlamadım.
@cagan91 Merhaba, 4lü resimde bütün resimler dik pozisyonda ve etraflıca çekmeye çalıştım. Model Yılı olarak farklılık gösterebilir( @Omer58'in paylaştığı redimlerdeki gibi.)

1. ve 2. resim cama dik, 3. ve 4. cama paralel. Cam tabanı ile yanlarına gelecek şekilde koydum. Kolay gelsin.

Upvote 0
@ogzogz hocam bu cam sesi cam açıkken yolda seyir halindeyken mi geliyor yoksa cam yarı açıkken kapıyı açıp kapatırken mi?

Upvote 0
@Savatage hocam ben sizin cümlelerden paragraflardan birşey anlamıyorum, devrik cümleler yanlış filler sıfatlar, ne demek istediğinizi ne anlattığınızı hiç anlamıyorum, kızmayın :)
Hocam sizin mesajınızda da yanlışlar var; lakin beni ilgilendirmediği için üzerinde durmayacağım.  :)

@Savatage hocam forumda en iyi dil bilgisine sahip olduğunu iddia etmiş olsaydı bu yorumunuz belki anlamlı olabilirdi ama bence yersiz olmuş. Kalp kırmanın bir anlamı yok.  (y)

Bu üslup @Savatage hocamın alametifarikasıdır. :)  Yorumlarını ben de ilgiyle takip ediyorum.

@Savatage hocam ile ben de tanışmak isterim, belki bir gün geniş çaplı bir etkinlikte bir araya geliriz.

• Beğen
Tepkiler: SCC
Upvote 0
@ycetin hocam bendeki ses cam açıkken veyada yarı açıkken çukurdan vs geçtiğimde veyada kapıyo kapattığında geliyordu

Normalde bu parçanın daha üstte olması lazım esnediği için camda aşağı yukarı hareket ediyor işaretlediğim parçanın yanındaki kalın olana deyip ses yapıyor

Screenshot_2020-08-14-11-13-56-027_com.miui.gallery.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
Arkadaşlar aynı sorun benim araçta da var. Söför kapısı cam açık yada yarı açıkken zangır zangır ses yapıyor. Camı sağa sola salladığımda cama göre boşluk oluşmuş durumda. Mesajlarda resimlere baktım ama net olarak birsey anlayadım. Bu durumu nasıl çözeriz. Normal cam degişim ustası bunu yapabilir mi?

Upvote 0
Arkadaşlar cam oynama ve tıkırtı sorunu çözüldü. Kapı döşemesini söktükten camı tutan cıvatalar karşımıza çıkıyor. Onlardan ikisi gevşemiş. Şuan tıkırtı kayboldu çok şükür.

Not :alt taraftaki civatalar açıkta üst taraftakiler ise bantın altında. Benzer sorun yaşayanlar kendileri dahi halledebilirler.

Upvote 0
Arkadaşlar cam oynama ve tıkırtı sorunu çözüldü. Kapı döşemesini söktükten camı tutan cıvatalar karşımıza çıkıyor. Onlardan ikisi gevşemiş. Şuan tıkırtı kayboldu çok şükür.

Not :alt taraftaki civatalar açıkta üst taraftakiler ise bantın altında. Benzer sorun yaşayanlar kendileri dahi halledebilirler.
merhaba hocam bu ara ben de düşünüyorum bu işlemi yapmayı hazır konusu açılmışken yorumları okudum. Gevşemiş olan vidaları hangi tornavida ile sıktınız ?

Upvote 0
Özellikle parke taş-kilit taş denen yollarda camlardan tamamen kapalı bile olsa gelen sesten rahatsızdım. Kapı döşemelerini söküp bir deneyeceğim ben de, umarım hallolur. Bende gelen ses cam en yukarı konumdayken yine kapatmaya çalışınca gelen sesle aynı, tık tık diye elektrik veriyor gibi kapıya sanki, zırıltı şeklinde değil

Upvote 0

Özellikle parke taş-kilit taş denen yollarda camlardan tamamen kapalı bile olsa gelen sesten rahatsızdım. Kapı döşemelerini söküp bir deneyeceğim ben de, umarım hallolur. Bende gelen ses cam en yukarı konumdayken yine kapatmaya çalışınca gelen sesle aynı, tık tık diye elektrik veriyor gibi kapıya sanki, zırıltı şeklinde değil
Aynı ses benim aractada var hocam özellikle düzensiz yollarda geliyor cam kapalı olsa dahi. Aşırı rahatsız edici bi ses. Kapı döşemelerini söküp bakıcam bende

Upvote 0

Geri
Üst Alt