Highline

Volkan9006 dedi:
Hocam sizce bakımdan sonra yakıt tüketiminde düşüş olur mu?

Sent from my iPhone using Tapatalk
Hocam ben hafif bir düşüş hissettim. Ama öyle 0.5 1 litre gibi şeyler olmaz.

Aracı alalı henüz 25 gün oldu (TDI bluemotion 110, comfortline) ama 2000km ye yaklaşmışım :) 5.2 ortalama, 1909 km toplam mesafe, 43 saat ve 45km/saat ortalama hız.  Bunun içerisinde bir defa istanbul-adapazarı-istanbul, bir defa ist-bursa-ist var. Diğerleri Anadolu yakası E5 trafiği. Ayağım çok hafif değildir ama kış olması sebebiyle motor ısınmadan fazla yüklenmek istemedim, motor da hemen ısınmıyor bu vakitler.

Beklediğimden daha az tüketiyor. Bir önceki aracım C4 de sanırım bu kadar belki de biraz fazla yakardı.

3YW7lr.jpg

/monthly_2016_01/large.20150920_144616.jpg.a51879605ba9841e5998521b95aad9e1.jpg

Aydın-İzmir-Fethiye Kullanım değerlerim...Fethiye'den İzmir'e  dönüşte  4,9 a düşürürüm diye tahmin ediyorum.(3 yetişkin 1 çocuk)

image.jpeg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaşlar bugün itibarıyla aracım ilk deposunu bitirdi.genel ortalama 7.litre yakıt aldıktan sonraki ortalama 6,8 litre araç 1200 km de 600 km gitti kırmızı ışık yandı 90 km daha gider gösteriyor bu satandarlarda 50 litre yakıt ile ortalama  6,8-7,0 litre tüketimle 670 yada 700 km yapmış oluyo.. istanbul şehir içi trafiği aile arabası. gazlamadan kullanım start-stop genelde devre dışı..biraz fazla mı geldi bana zamanla düşer mi? 

Arkadaşlar bugün itibarıyla aracım ilk deposunu bitirdi.genel ortalama 7.litre yakıt aldıktan sonraki ortalama 6,8 litre araç 1200 km de 600 km gitti kırmızı ışık yandı 90 km daha gider gösteriyor bu satandarlarda 50 litre yakıt ile ortalama  6,8-7,0 litre tüketimle 670 yada 700 km yapmış oluyo.. istanbul şehir içi trafiği aile arabası. gazlamadan kullanım start-stop genelde devre dışı..biraz fazla mı geldi bana zamanla düşer mi? 
Hocam eğer 3-4 km mesafeli git gel yollarınız varsa biraz bu değer normal. Kısa mesafede benzinli avantajlı oluyor bir miktar. 

Hocam eğer 3-4 km mesafeli git gel yollarınız varsa biraz bu değer normal. Kısa mesafede benzinli avantajlı oluyor bir miktar. 
hayır pek kısa değil ama acayip trafikli mesafeler..örneğin bugün 23 km yolu 1,40 dakikada gidebildim ve bir ara ortalama tüketim 10 gösteriyordu.artık araç fazlalığından mı yoksa yakıt fiyatlarının ucuzlamasından mı çok fazla trafik var.tsi 1-1,5 ay önce hiç bu kadar trafik olmuyodu.ve o zaman bende tsi vardı.

dizel yakıt tüketimlerini inceledim....   iyiki 1,2 tsi dsg almışım...    dizelden bile az yakıyor mübarek...

@golfaşkıGüzergah ve ortalama hız çok önemli,Yanlış anlamayın ama 1.2 tsi in 1.6 tdi dan daha az yakması teknik olarak mümkün değil :)

@golfaşkıGüzergah ve ortalama hız çok önemli,Yanlış anlamayın ama 1.2 tsi in 1.6 tdi dan daha az yakması teknik olarak mümkün değil :)
teknik olarak bal gibi mümkündür.... !  neden mi ?  kısa mesafe  işe git gel 3 km gidiş 3 km geliş...  dizelden az yakıyor...  yine belirteyim  dizel motorun karakteri  gereği kısa mesafede randıman alamazsınız, motorun ısınması lazım.. günde 6 km gibi soğuk motorla şehir içi kullanacaksanız 1,2 tsi  canlı canlı denediğim için söylüyorum dizelden az yakıyor. 

teknik olarak bal gibi mümkündür.... !  neden mi ?  kısa mesafe  işe git gel 3 km gidiş 3 km geliş...  dizelden az yakıyor...  yine belirteyim  dizel motorun karakteri  gereği kısa mesafede randıman alamazsınız, motorun ısınması lazım.. günde 6 km gibi soğuk motorla şehir içi kullanacaksanız 1,2 tsi  canlı canlı denediğim için söylüyorum dizelden az yakıyor. 
Fabrika verileri soğuk motor ile yapılır.Bence değerlerinizi kontrol ediniz.

Fabrika verileri soğuk motor ile yapılır.Bence değerlerinizi kontrol ediniz.
Arkadaşın dediğine hak veriyorum. 2-3 km mesafede benzinli çok iyi iş çıkarıyor. Eski aracım Clio 3 dizeldi. Aynı güzergahı onunla 8-8.5 ile gidiyordum. 1.2 Golf ile 9-9.5

Bunun yanında Uzun yolda Clio 4 litre olurken Golf 1.2 ile 6 litre civarında ;)  Demem o ki kısa mesafede benzinli avantajlı oluyor. Clio yerine dizel golf olsa muhtemelen 1.2 daha az yakacak.

Yine 3-4 kmlik bir mesafede 1.2 Golf 8.7 litre yakarken Dizel otomatik i30 11.8 litre civarı yaktı ;)

Arkadaşın dediğine hak veriyorum. 2-3 km mesafede benzinli çok iyi iş çıkarıyor. Eski aracım Clio 3 dizeldi. Aynı güzergahı onunla 8-8.5 ile gidiyordum. 1.2 Golf ile 9-9.5

Bunun yanında Uzun yolda Clio 4 litre olurken Golf 1.2 ile 6 litre civarında [emoji6] Demem o ki kısa mesafede benzinli avantajlı oluyor. Clio yerine dizel golf olsa muhtemelen 1.2 daha az yakacak.

Yine 3-4 kmlik bir mesafede 1.2 Golf 8.7 litre yakarken Dizel otomatik i30 11.8 litre civarı yaktı [emoji6]
Yusuf hocam i30 la golf mu karsilastirdiniz? Aman hocam yapmayın.

i30 larin tork konvertorlu verimsiz otomatik sanzimanindan bahsediyoruz. Yenilerinde ne kadar çift kavramaya da gecse az yakamiyor arac. Agirliklari farkli.

Ben soyle soyliyim 6-7 km lik mesafe benim dsg dizel 6.8 yakiyor max. 1.2 tsi 10-11 yakıyor 2 aracta golf. Birde fabia var oda 1.2 tsi dsg oda 10 civari yakiyor.

Bakin trafik dedigim 6 km yi 35-40 dk da aliyorsunuz. 1.2 tsi severim az yakar ama bir dizel degil malesef.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@ansolakZaten teknik olarak belki fazla para vermiş olabilir ama güncel motorlarda benzinli bir aracın dizelden az yakması mümkün değildir..

Moderatör tarafında düzenlendi:

Yusuf hocam i30 la golf mu karsilastirdiniz? Aman hocam yapmayın.

i30 larin tork konvertorlu verimsiz otomatik sanzimanindan bahsediyoruz. Yenilerinde ne kadar çift kavramaya da gecse az yakamiyor arac. Agirliklari farkli.

Ben soyle soyliyim 6-7 km lik mesafe benim dsg dizel 6.8 yakiyor max. 1.2 tsi 10-11 yakıyor 2 aracta golf. Birde fabia var oda 1.2 tsi dsg oda 10 civari yakiyor.

Bakin trafik dedigim 6 km yi 35-40 dk da aliyorsunuz. 1.2 tsi severim az yakar ama bir dizel degil malesef.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Hocam benim verdiğim örnekler max 10-15 dakika sürüyor. Bu süre uzarsa tabi ki dizel öne geçecektir. Özellikle trafik ve yokuş varsa.

Geri
Üst Alt