Dsg hep mi arıza veriyor?

Hocam boşuna paranoyaklık yapmışsınız. (Bence) Tamamen DSG'yi kullanmayı "BİLMEYENLER"den aldıysanız aracınızı elinizde patlaması normal. Sıfır araçta'ta DSG problemi yaşamadığınızı varsayıyorum.
DSG kullanırken bazı şeylere dikkat etmeniz gerekiyor. Şanzıman'a fazla yük bindirmemek gerekiyor; örnek vermek gerekirse.. 
Eğer aracı yokuş aşşağı eğimi olan bir yola park edecekseniz ve uzun süre kalacaksa : 
1- Frene bas
2-Vitesi boşa al (N)
3- Elektronik park frenini çek
4-Vitesi (P) konumuna al

DSG'yi bu sıra düzleminde kullanırsanız "Bozulmasının önüne geçemezsiniz" belki ama ömrününü daha uzun olmasını sağlayabilirsiniz. Bir kaç tanıdığım da araçlarını bu sıra şeklinde değil de tam tersi şeklinde yani şansıman'a zarar verecek şekilde kullanıyorlar. 

Mmt0634'ün dediği gibi VW de şanzıman çok narindir, hatta sürüş esnasında Türk uslulü bi el direksiyonda bir el vites üstünde Olmaması gerekdiği bile söyleniyor. 
Dediğim gibi eğer 2.el DSG alacaksanız,veya düşünüyorsanız önceki kullanıcının nasıl kullandığı çok önemli.

Moderatör tarafında düzenlendi:

cevremde hemen hemen herkesin dsg sanzumanli arabasi var, skoda, vw,audi,seat cesit cesit, hepsinin km'sini toplasan 1 milyon km'den fazladir, en eskisi 2011 model, inanmazsiniz ama hic kimsenin dsg ile yasadigi sorunu yok, kavrama degistiren bile yok, kendi tecrübemde 40-50bin km'dir bende hic sorun yasamadim. Kullanmaylada alakali oldugunu sanmiyorum, cogunun hanimida kullaniyor ve pek dikkat etmiyorlar. (Dipnot: arabalarin hepsi Istanbul trafiginde kullaniliyor)

@Recep Gül Uzun yol da dahil %99 tek el kullanıyorum sağ elimi direksiyonda tutunca hakimiyeti kaybedecekmiş gibi hissediyorum bunun tedavisi var mı 🤔

@bf417 😁 normal hocam, o kuralları bilmeme rağmen yolda giderken bi bakıyorum elim vites üstünde duruyor. Hâlâ daha çıkamadım manuelin etkisinden.

@krym kullanmayla alakası olduğunu sanmıyorum demişsiniz ama çoğusunun hanımı kullanıyor demişsiniz:) aynı kapıya çıkıyor. Bayanlarda kullanıyor olsa erkeklerde kullanıyor olsa doğru kullanmadıktan sonra şanzıman'ın ömrünü kısaltmış oluyoruz. 

Listeliym :  

140 lık golf 7 2013

150 lik golf 7 2015

150 lik fr 2016

tdi leon 2016

tsi polo 2015

tdi polo 2016

125 golf 7 2015

150 lik fr 2018

Hepsi dsgydi. Sadece 125 lik golfun 45 bınden garantiden kavraması degişti. 70 binden satana kadar sorun yasamadım.

Bizzat evimizin aracıydı hepsi. Dikkatli ve özenli kullanıldılar. Çogunda yazılımda vardı.

@Kaya06 2016 yılında tamamen kronik arızalardan kurtulduğunu söylüyor dogus dsg şanzımanın..

@mmartins dogrudur hocam bende onu soyluyorum yani insanlarda saçma bi algı var 100 binin üstünde veripte sırf dsg muhabbetine tabiki zevkler tartışılmaz ama manuel alan var bence hammallıktan öte degil 😂 bide araçların makyajlanmasının sebebi bu zaten bi önceki modellerde olan sorunları çözmek ve yenilemek kasa makyajlandıkca hatalar giderilir bizim insanımız tampon ve far degişiyo zannettiginden herkes bi haber saygılar

Şans işi ile beraber kullanım da büyük rol oynuyor.

Hocam boşuna paranoyaklık yapmışsınız. (Bence) Tamamen DSG'yi kullanmayı "BİLMEYENLER"den aldıysanız aracınızı elinizde patlaması normal. Sıfır araçta'ta DSG problemi yaşamadığınızı varsayıyorum.
DSG kullanırken bazı şeylere dikkat etmeniz gerekiyor. Şanzıman'a fazla yük bindirmemek gerekiyor; örnek vermek gerekirse.. 
Eğer aracı yokuş aşşağı eğimi olan bir yola park edecekseniz ve uzun süre kalacaksa : 
1- Frene bas
2-Vitesi boşa al (N)
3- Elektronik park frenini çek
4-Vitesi (P) konumuna al

DSG'yi bu sıra düzleminde kullanırsanız "Bozulmasının önüne geçemezsiniz" belki ama ömrününü daha uzun olmasını sağlayabilirsiniz. Bir kaç tanıdığım da araçlarını bu sıra şeklinde değil de tam tersi şeklinde yani şansıman'a zarar verecek şekilde kullanıyorlar. 

Mmt0634'ün dediği gibi VW de şanzıman çok narindir, hatta sürüş esnasında Türk uslulü bi el direksiyonda bir el vites üstünde Olmaması gerekdiği bile söyleniyor. 
Dediğim gibi eğer 2.el DSG alacaksanız,veya düşünüyorsanız önceki kullanıcının nasıl kullandığı çok önemli.
Yaptıklarınız gereksiz boşa yapıyorsunuz .

Bu arada dsgli araç kullanıyorum autohold zaten yapılması gereken herşeyi yapıyor ekstra hiçbir şey yapmadan kullanıyorum .

Başka konudada açıklamıştım yeni nesil dsglerin sorunu kavrama .

Vites topuzuna elinizi koydunuz diye kavrama bitmez veya p ye el freni çekmeden attınız diye . Bunları kim çıkardı bilmiyorum ama tamamen saçmalık ve insanlar inanarak yapıyor .  Yaptığınız benimsediğimiz şeyleri biraz düşünerek yapsak bunlar olmaz .

@mbonat hocam sana tamamen katılıyorum aracın kullanma kılavuzunu okuyan yukardaki saçmalıklardan hiç birinin alman mühendislerinin aklına gelmediğini görür zaten, sıralama basit frene bas, sonra elektronik park freni, p konumuna al stop et ve aracı terk et.

Bir de en dandik DSG Golf te mi kullaniliyor ?

VW nin diger araclarinda farkli DSG ler var ve  tek kuru DSG Golf teki..

@mbonat katılıyorum, ancak olması gerekenin de nasıl kulanırsam kullanayım en az 100 bin dayanması sonuçta manuelin baskı balatası da zamanla değişim gerektiriyor ama malesef durum öyle değil arıza oranı atıyorum100 de bir olacağına 10 da 5 bu da dsg fanatikliği yapmaya gerek olmadığını fakat her şeye rağmen rahat olduğunu ve servis bakımlı olunca binilebileceğini gösteriyor. Manuel almamın tek sebebi otomatik araba kullanırken çarpışan otoya binmişim hissi vermesi zevkler renkler hesabı gti alacak olsam yine manuel sipariş ettirmeye çalışırım.

@mbonat Boşuna mı!!  Valla hocam ben aracın yokuş aşşağı durduğunda dişlilere yüklenmesinden oldukça rahatsız oluyorum ve bu sıralamayı mutlaka yapıyorum. Gerekli veya gereksiz, Kimseden duyduğumdan değil ben manueldede önce el frenini çeker sonra vitesi 1 e veya geri ye takardım. 

@Recep Gül bu tamamen şehir efsanesi hangi yetkili serviste veya hangi kullanma kılavuzun da aracı bu şekilde park edin diye bir cümle var. siz neye istinaden bu sıralamaya göre park ediyorsunuz merak ettim doğrusu.

Geri
Üst Alt