Golf korkutmaya başladı 😂

@Beşiktaş1903 hocam valla bağımsız süspansiyon iyi dediniz de, cidden çok böyle esnek gibi kaldırıp takla attıracak güven vermiyor.

Lastik 17 dijon 36 hava vuruom

Bakalım arabayı basayım az belki düzelir :S 
Normali 34 olmalı, 30'da çok düşük bir hava basıncıdır, ani dönüşlerde lastği yanak üzerine alır. benim sürekli kullandığım hava basıncı kışın 34 yazın 33 tür. hiç bir sıkıntım da olmadı.

şimdi dostlar aracım kapalı garajda, lastik basıncı, araç dururken ve hareket halinde iken arasında çok fark var. yani kapalı garajda ölçtüğümde 28veya 29 civarında iken , heleki yaz aylarında yola çıkınca 32, 33 35 lere kadar çıkıyor. belki daha fazla . ama sıcakken doğruyu göstermiyor diye ölçmedim fazla.

şimdi, ortam sıcaklığına göre çok farkediyor psı değerleri. bu ortalama 22 derece durumlarında mı psı değeri baz alınıyor. yani hangi psı değerini baz alacaz. soğukkenmi sıcakkenmi. 

nitroda denedim. daha doğrusu nitro diye basıldığı idda edilen her neyse onu ..pek memnun kalmadım. çünkü , yol sesi arttı. tutuş olumlu yönde arttı. ama arabanın lastiği zıplamaz oldu. buda konforu düşürdü ve sesi arttırdı. yani ne istiyorsunuz ona göre değişir. konfor ve sesizlik istiyorsan nitro istemez bence.. ha bide hava sıcaklığından etilenmiyor deniyor ama az da olsa psı değeri sıcakken artıyor. ama hava kadar değil. 

bu arada nitro makinasından basıldı hava. yani oksijenden ayrılarak basılan . başka ne türü var bilmiyorm. 

merak ettiğim her santigratta ne psı arttırıyor bildiğimiz hava basıncı onu merak ediyorum. yani yol şartlarında 32 olması gerekiyorsa , biz onu soğukken 30'un altında mı basmamız gerekiyor ?

https://www.trendyol.com/michelin/michelin-mc12290-99psi-dijital-lastik-basinc-olcer-p-4476130?boutiqueid=305496&merchantid=106543&gclid=CjwKCAjwuqfoBRAEEiwAZErCsly_obfKKyqfXr7ujX3OvrXi_GfoD4X0HvLhCt3qa8UF-rSi5VtVuBoCqf4QAvD_BwE

bunla ölçerim genelde. takıntı oldu.. :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
merak ettiğim her santigratta ne psı arttırıyor bildiğimiz hava basıncı onu merak ediyorum. yani yol şartlarında 32 olması gerekiyorsa , biz onu soğukken 30'un altında mı basmamız gerekiyor ?

https://www.trendyol.com/michelin/michelin-mc12290-99psi-dijital-lastik-basinc-olcer-p-4476130?boutiqueid=305496&merchantid=106543&gclid=CjwKCAjwuqfoBRAEEiwAZErCsly_obfKKyqfXr7ujX3OvrXi_GfoD4X0HvLhCt3qa8UF-rSi5VtVuBoCqf4QAvD_BwE

bunla ölçerim genelde. takıntı oldu.. :)
Hayır,

Yol yapmadan lastikler ısınmadan kitapta / kapıda yazan değerlerde basılması gerekiyor.

Yol yapınca lastik ısısınca basınç artar bu da normal

Örnek : kitapta 32 diyorsa soğuk iken 32 basılması gerek 

Bende CC+  XL var ve lastikci surekli 34 te kalsin diyo :/

32 yapsam daha yumuscak olucak demek ki.. 

Bu 32 psi neye gore hangi lastige hangi mevsime gore acaba (?)

@Golf835 bunu baz alıyorum. doğru ölçtüğünü düşünüyorum. istasyondakine güvenmiyorum. hava basıp bununla test ediyorum. 0.5 psı dahi ölçüyor.  tavsiye ederim. 

@HONEY dostum şu mevsimde dışarda 32 bastığımda yolda kesin 36- 37 leri görüyordur. kapalı garaj oldukça serin bi yer, psı 30 hatta 29 'a düşer. garaj 18 c gibi sanırım araçtan görüyorum.lastiği garajda ölçünce 29 civarı görünüyor. 

peki kışın dışarda sıcaklık çok düşük seviyelerde olursa psı değerleride aynı mı kalacak.?  10c, 0c, -10c ..... ? psı değerleri oldukça fazla değişkenlik gösterecektir. tabi ne kadar soğuk olursa olsun belli bi değerin altına inmez ama kesin ciddi bi miktar oynayacaktır. 

bu psı değerlerinin hava basma veya ölçmek için standart ortam sıcaklığında olması gerektiğini düşünüyorum. varsa eğer bu değerin ne olduğunu merak ediyorum. mesela oda sıcaklığımı ? 22c ?

@gokayozyer ustad

Kapida yazan degerlerde yaz kis diye ayrim yapilmadigina gore yaz kis ayri basinc degeri olmamasi lazim

Bu yaptiginiz hesaplara gore sabah  hava 20 derece de farkli ogleden sonra 30 derece havada farkli hava basmak gerekir

Her lastik yol yapip isinca basinc degeri artar 

@HONEY yani kapı değerleri baz alınmalı tabi ama insanın kafası karışmıyor değil. çünkü hava sıcaklığına göre ve kullanımda psı değerleri oldukça değişkenlik gösteriyor. soğuk havada basılan değer ile 35-40 derece sıcaklıkta basılan değerler farklı olacaktır. e tabi hareket halinde hesaplar mevsime göre daha da değişecek.

bu arada bi akrabalığım yok dostum bildiğim kadarı ile . özyer soyisimli  karadenizliyiz biz... :)  

7 nin ESP sini kapatabiliyor muyuz? Benim aracimda hic ESP nin devreye girdigi an olmadi. Ilk 7 mde bazen viraz icinde, doner kavsaklara hizli ve ani direksiyon hareketi ile girdigimde ziziziiziirtt die ses gelirdi arka toplanirdi. Acaba lastikler yuzunde miydi .. ( Pirelli P7 vardi o zaman simdikinde Michelin CC+ var)

Farkinda olmadan simdiki 7 nin ESP sini kapatmis olablilir miyimmm (?)

@Golf835 

7 nin ESP sini kapatabiliyor muyuz? Benim aracimda hic ESP nin devreye girdigi an olmadi. Ilk 7 mde bazen viraz icinde, doner kavsaklara hizli ve ani direksiyon hareketi ile girdigimde ziziziiziirtt die ses gelirdi arka toplanirdi. Acaba lastikler yuzunde miydi .. ( Pirelli P7 vardi o zaman simdikinde Michelin CC+ var)

Farkinda olmadan simdiki 7 nin ESP sini kapatmis olablilir miyimmm (?)
Kodlama dışında espyi kapatma seçeneği ekrana gelmiyor. Kapatsanız bile kontağı açıp kapattığınızda tekrar aktif oluyor. 

Geri
Üst Alt