@diablo

Hocam, yer ve bütçe sıkıntısı yoksa yeni bir kışlık jant lastik seti yapmak mantıklı ama ben kendi araçlarım da sürekli sök tak yaptım ve bu güne kadar herhangi bir sıkıntı yaşamadım, güvendiğiniz bir lastikçiniz var ise herhangi bir problem yaşamazsınız.

Değerli @silvershadow Hocam ve değerli arkadaşlar, eşimin aracı için 175/65/R14 kış lastiği araştırıyorum. Resimde eklediğim lastikler arasında kaldım. Continental TS860'ın yakıt tüketim sınıfı ve gürültü düzeyi düşündürüyor aslında beni, yoksa düşünmeden alacağım. Lastiklerin fiyatları birbirine çok yakın. Sizin yorumunuz, tercihiniz ne olurdu?

Goodyear'ın yük endeksi 86 olan modelinin yakıt tüketim sınıfı resimde gözüktüğü gibi "C", 82 olan modeli ise Continental gibi "E" sınıfı.

pixlr_20161019170642947_1477391067211_resized.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
@aaron

hocam eş kullanacaksa güvenlik herşeyden önce gelir. ben de eşimin golfüne ts860 aldım o nedenle.

merhaba arkadaşlar benim kış lastiği ile ilgili bir sorum olacak, elimde 15 inç jantlarım var.195.60.15 de jinyu marka sıfır sayılır lastiklerim var.yazlıklar ise 205.55.16 normalde

bunun ayarı 195.65.15 olması gerekiyor. sizlerce ne yapmalıyım. 195.60.15 leri takayım mı yoksa 195.65.15 yeni kış lastiğimi alayım.şimdiden teşekkür ederim.

@ibrahim15

fark %2,7 çıkıyor. sınıra yakın ama altında. ben olsam risk almaz 195/65/15 alırdım. ama çok sert kullanan biri değilseniz bir müddet idare edilebilir diye düşünüyorum.

Auto express .uk nın yeni yaptığı testi de ekleyeyim:

205 55 16 lastik ebatı

Baştaki nokian wr 4d - sağdaki conti ts 860

pixlr_20161025172906414.jpg

Selamlar saygılar sayın üyeler. Ben de aracımda Lassa Snoways 3 kış lastiği kullandım geçen kış. Ses dışında memnum kaldım. Hankook  ventus evo3 (yazlık) lerime göre daha konforlu geldiler. Kullanan bir arkadaşımda memnun kalmış. Alternatif olarak değerlendirilebilir. Bir daha ki kış lastiği alma durumumda ise tavsiye edilen Continental Winter Contact TS 860 kesinlikle değerlendireceğim. 

@aaron

Değerli Hocam 

Sanırım bu iki test verisi ile benim sunduğum veriler arasında farklar var.

Son testte tutarsızlıklar sezdim.

Yuvarlanma direnci bu kadar başarılı ise ( %100) kesinlikle yakıt tüketimi ve gürültü düzeyi de ona oranla düşük olacaktır.  Fakat lastik sırt deseninin de tüm bu değerlendirmelere doğrudan etkisi olduğunu ve sadece lastiğin mamül olduğu hamurun sertliğini tek başına belirleyici olmadığını da biliyoruz.  Ancak genel anlamda son paylaştığınız test bana biraz tarafgirli geldi. Tamam TS860 çok iyi ama o kadar da değil. :)

TS 860  Bana kalırsa kış  sporları sevenlerin veya sert kış koşullarında sürüş yapacak olanların tercihi olmalı.  

Nokian, Goodyear ve Continental 130 lira civarında ve fiyat farkı yok.

Yakıt tüketimi konusunda ise eşinizin  kış sezonunda kaç kilometre yapacağına bağlı olmak kaydıyla C ile E simgesi arasında bir basamak daha olduğuna göre diye akıl yürüttüğünüzü düşünüyorum fakat "D sınıfı, yolcu otomobilleri için kullanılmaz" (kaynak : https://www.goodyear.eu/tr_tr/consumer/learn/eu-tire-label-explained.html )

A ile G arasında %7.5 fark olduğuna ve D sınıfı olmadığına göre aslında aralarında %1 den biraz fazla tüketime sahiptir denebilir.

Bana kalırsa kar yağışı yol tutuşu, karlı zeminde ve yağmurlu zeminde frenleme performansı için ödenebilecek bir bedeldir.

Ben TS860 diyorum.

@silvershadow

size katılıyorum hocam. ben de işim gereği çok çeşitli araç ve doğal olarak çok çeşitli lastik kullanıyorum. (conti, goodyear, lassa, petlas, kumho, hankook)

kışın en sorunsuz kullandığım lastik ts850'ydi. yarı ıslak zeminde dahi kaymadan ilerlerdi. ancak şunu da eklemeliyim kışın sert kullanmam. dolayısıyla sorun yaşamadım hiç bir lastikle. ancak sıralama yapmam gerekirse continental ve lassayı çok beğenmiştim. o nedenle ben de eşimin aracına ts860 aldım. kendi aracıma ise kiralama şirketi ne seçerse onu takacağız artık.

17 inch dijon jantlı bir golf 7 var bende arkadaşlar. benim durum biraz karışık.
kışı sert geçen bir memlekete taşındım. geçen sene continental ts 850 kış lastiği aldım 205 55 r16 inch lastikli babamın arabasına taktım ve onu kullandım. ama bu sene kendi arabama takmak durumundayım. birkaç seçenek var aklımdan geçen.
1. CMS marka 16 inch jant alıp ona sadece 1500 km kullandığım elimde hazır buluna bu continental kış lastiklerini takmak.

2. bu kış lastiklerini satıp tanesi 450 tl den satılan continental 860 ın 17 inch kış lastiklerini alıp kendi orjinal dijon jantlarıma takmak.bunu aklımdan geçirme sebebim şu. 17 likleri söktürüp 16 jant alıp takarsam mesela lastik basınç sensörleri iptal olacak dedi lastikçi. ama 17 ye kar lastiği takarsam da her seferinde tak çıkar derken hem janta zarar gelir hem de her seferinde rot balans uğraşırsın dedi.hangisi daha pratik ve kolay bir çözüm karar veremedim doğrusu.ayrı bir 16 jant seti alıp kış lastiklerini hep onunla kullanmak mı yoksa 17 inch kış lastiği alıp her sene yaz ve kış lastiklerini değiştirmek mi? ayrıcaa 225 ve 17 ebatındaki lastik kış lastiği olarak başarısız olur. 16 inch almanızda fayda var diyenler de oldu.

birkaç da özel sorum olacak.

3. CMS marka 2 jant beğendim fotoğaflarını ekliyorum. ikisi de 16 inch. sizce golf 7 highline a hangisi iyi gider? 1100 tl ye satıyor bulunduğum iç anadolu şehrindeki bayi. sökme takma dahil.

4.jantcıları gezdim bugün. bana üzerinde vw amblemi bulunan orjinal dedikleri ama bana replika gelen tanesine 950 tl istiedikleri jantlar var.en alta bir fotoğrafını koyuyuorum cms jant ile beraber çektiğim. sizce bu sahte bir jant mı? satıcı orjinal vw sıfır dedi. ama 4 tanesini 950 tl ye vermeleri garip
teşekkürler

cms-812-7x16-5x108-112-1143-dg-16-jant.jpg

cms-822-7x16-5x100-108-112-1143-16-jant.jpg

IMG_0161.jpg

@audis8 Hocam kesinlikle 16 jant alıp lastiklerinizi ona takın. Araçlarımızda lastik basınç sensörü bulunmuyor. Basınçları ABS/ESP sistemlerinin sensörleri ile takip ediliyor. Bizde tam değer yazmıyor zaten. İnen lastik varsa uyarıyor sadece.

Ben ilk fotodaki cms jantları kullanıyorum. Forumda konusu daha mevcut arama kısmına cms 812 yazarak bakabilirsiniz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Geri
Üst Alt