bugün itibariyle nokian wr d4'lerimi taktırdım ve ilk kar performansını denemiş oldum. eve gitmek için her gün oldukça yokuşlu bir yoldan geçiyorum. bugün aniden etkili olan kar yağışı beni hala yaz lastikleriyle geziyor olmaktan ötürü tedirgin etse de kış lastiklerini taktırdığım anda içime bir huzur ve güven doldu..  :'(

yokuş çıkarken ve ani frenlemelerde hiçbir sorun yaşamadım, umarım bundan sonra da yaşamam.  şimdilik lastik tercihimin yerinde olduğunu düşünüyorum.. bakalım önümüzdeki günler neyi gösterecek ..  :mad:

Merhabalar, kışın gelecek olması düşüncesi ve Istanbula yağmasa bile karda Abant Gölü civarlarına gitme hevesim nedeniyle bende %90 ihtimalle kış lastiği almayı düşünüyorum.  Kendimce 16" Aspen Jantları belirledim fakat lastik ebatı konusunda bilmediğimden bir hayli tereddütte kaldım. Bu 16" lere öneriler üstüne  WinterContact™ TS 860 takmayı düşünüyorum fakat; 195, 205 ve 215 olmak üzere 3 farklı lastik tabanı seçeneğim var internet sitesinden baktığım kadarıyla. Benim merak ettiğim konu hangisini seçmeliyim ?

Neden onu seçmeliyim ? Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler. 

jantları taktırdım arkadaşlar. 16 inch. continental ts850 lerle beraber. bakalım 17 inch dijonlardan sonra nasıl olacak

IMG_0174.JPG

bu da eski hali.

IMG_0567.JPG

Moderatör tarafında düzenlendi:
@diablo

Değerli Hocam 

Fabrika değerlerine en yakın olan  205 tabanlı olanı öneriyorum 

Üstadlar merhaba benim aracımda golf 7  1.4 tsı 

aracımda siparişle gelen 18'' Durban jantlarım var araçla ilk kışım olacak nasip olursa ve hiç kış lastiği almadım.

bu konuda baya acemiyim anlayacağınız yardım ederseniz sevinirim 

Üstadlar merhaba benim aracımda golf 7  1.4 tsı 

aracımda siparişle gelen 18'' Durban jantlarım var araçla ilk kışım olacak nasip olursa ve hiç kış lastiği almadım.

bu konuda baya acemiyim anlayacağınız yardım ederseniz sevinirim 
Değerli Hocam 16" 5x112 ölçülerinde olmak kadıyla ancak mutlaka Orijinal yerli veya yabancı herhangi bir marka veya model jantla Continental TS860 öneriyorum.

Lastikçilerde daha sıfır km. araçlardan sökülmüş jantlar bulabilirsiniz. 15" de bulursanız sorun olmayacaktır. 

@silvershadow Teşekkür ederim Murat abi tavsiyen için ancak sadece lastik alsam daha ucuza gelmez mi 

@Ahmet ARIKAN hocam bende de durban jant var, araştırırsan 4 adet 18" kışlık lastik ortalama 1500-1750 tl arası, fakat 4 adet 16" jant fiyatı 900-1000 tl ve ikinci el çıkma orjinal 16" jant 700-900 civarı, şimdi durum böyle olunca 4 adet 18 lik kışlık lastik alacağınıza 4 adet 16" çıkma jant-lastik alsanız ekonomik yönden size daha uyguna gelir. Ayrıca, her kış ve yaz ayları başında güzelim durbanlarınızı lastik tak çıkar yaparken zedelememiş ve yıpratmamış olursunuz. Hem ikinci bir jant lastik takımı size satmak istediğinizde geri dönüşümde sağlayacaktır. Tabi ki, Murat hocamın da şiddetle tavsiye ettiği, 18" kış lastiği takıldığı takdirde zincir takılması gerektiği durumlarda, o boyutlarda zincir bulmanın zor olmasının yanında takıldığı takdirde davlumbaza zarar vereceği konusunda hemfikiriz.

Not: Ben geçen kış zincir aradım gerçekten bulamadım, zor oluyor o boyutlarda zincir bulmak.

@cradlemelih hocam teşekkürler tavsiyen için evet şimdi araştırırken gördüm, hem tak çıkar derken durbanlara yazık olacak ben lastikçileri gezsem iyi olacak 

@Ahmet ARIKAN ne demek hocam, 16" düşünürsen conti ts60 al indiirm deydi hb de. ben ordan aldım, zaten 2016 yılı üretim bir lastik :'(

@audis8 16 inç jantlar 205/55 lastiklerle konfor artacaktır,daha yumuşak süspansiyon. Lastik havalarıda önemli

aracıma 17 dijon yerine 16 cms leri takarken plastik bilezik taktı lastikçi. sonuçta cms de orjinal bir jant değil mi? bu bilezik olmadan olmuyor mu? 

bir de rot balans yaparken yeni jant ve lastiklere biraz ağırlıklar taktı. 10 gr filan gibi.  bunlar aracıma zarar veren şeyler değildir umarım.

dedim kış geçtikten sonra 17 dijonları takınca rot balansa gerek olacak mı?  olabilir dedi. bu konuda sizin bilginiz nedir acaba?

Geri
Üst Alt