Akü Bitti Bilgilendirme

İsim
latissimusdorsi
Merhaba, aracım 3 yılını yeni doldurdu. Edremit D-550 3 şeritli ana yolda gece saat 04 sularında kırmızı ışıkta durdu, start stop devreye girdi, araç sustu. Ancak yeşil yandığında araç çalışmadı; 12 V battery almost empty uyarısını aldım.Gece karanlığında Ana yolda 4lüler bile çalışmıyordu, sıkıntı. Aracın muayeneden 2 gün önce geçtiğini belirteyim.

Yol yardımını aradım, 20 dkda geldi ve akü kutup başlarına bağlantı yapıp aracı çalıştırdı, İzmir’e devam edip edemeyeceğimi sordum,akünün durumu ne dedim, aracı durdurmayın ancak ne olacağı belli olmaz dedi. Servis 8:30da açılacağından bu saatten önce akü için işlem yapılamayacağını öğrendim.  Yola devam etmek riskli olabilir diye -arızanın tam olarak ne olduğunu bilmediğim için- Edremit çevresinde 30 dk turlayıp, bir benzinliğe girdim. İhtiyaçlar için aracı stop etmek zorundaydım. Ama araç çalışmadı. 8:30a kadar bekleyip yol yardımını aradım ve servise gittik.

Servis yetkilisine akünün bittiğini soyledim. Önce bir inceleyelim dediler. İnceleme sonrası akünüz bitmiş :)  değiştireceğiz ancak elimizde yok, beklerseniz Balıkesir’den gelecek dediler. Kabul etmeyince arıza tespit ücreti devreye girdi, bu durumda geri adım atıp beklemeye ve aküyü orda değiştirmeye karar verdim. Saat 14te servisten cikabildim. Takilan aku, Varta 12v 59ma 320ah ve sonuç şu şekilde:

99FD6D5B-C0F6-4950-86C2-478C8E77FAF7.jpeg

KDV dahil 1010 TL ödeme yaptım. %15 zubizu indirimi. İyi niyet olumsuz. Son bakım serviste yapılmıştı. Toplamda 10 saat yolda kaldım.

Akünüzü kontrol edin(trip tuşuna uzun basarak), trafik setinizin içinde ne olduğunu bilin. Akü değişimi sonrası akü durumu trip tuşunda SOC —% şeklinde çıkıyor, servis biraz kullanım sonrası düzelecek dedi.

Selam arkadaşlar. Yeni akü almak istediğim için bi araştırıyım dedim bu yazışmaları gördüm. Faydalı bilgiler edindim. Benim de araç 2 gündür zor çalıştı. 2016 golf tsi 150 hp. İlk kontağı çevirdim tık etti bıraktım aha dedim zçtık bir iki saniye sonra kendi çalıştı. Zaten son 1 aydır start stop çalışmıyordu tahmin ediyordum ama akü yüzde seviyesini ya ben okuyamadım ya da göstermiyor bende anlamadım. Trip tuşuna basılı tutunca saat çıkıyor servis çıkıyor ama akü seviyesini göstermiyor. Bir de heralde uyarı verir azalınca ya da almak istemediğimden 1 aydır es geçiyorum :p. Ama burdan anladım ki bitince uyarı veriyormuş. Şu yoruma çok katıldım anahtar pilinde bile uyarı verirken aküde neden verilmez. Yarın işe giderken çalışmazsa bisiklette giderim diyorum artık. Pazartesi ya servis ya da sanayi artık bi sorup değiştiririm. Varsa bi öneriniz alırım. Sağlıklı günler.

Upvote 0

Selam arkadaşlar. Yeni akü almak istediğim için bi araştırıyım dedim bu yazışmaları gördüm. Faydalı bilgiler edindim. Benim de araç 2 gündür zor çalıştı. 2016 golf tsi 150 hp. İlk kontağı çevirdim tık etti bıraktım aha dedim zçtık bir iki saniye sonra kendi çalıştı. Zaten son 1 aydır start stop çalışmıyordu tahmin ediyordum ama akü yüzde seviyesini ya ben okuyamadım ya da göstermiyor bende anlamadım. Trip tuşuna basılı tutunca saat çıkıyor servis çıkıyor ama akü seviyesini göstermiyor. Bir de heralde uyarı verir azalınca ya da almak istemediğimden 1 aydır es geçiyorum :p. Ama burdan anladım ki bitince uyarı veriyormuş. Şu yoruma çok katıldım anahtar pilinde bile uyarı verirken aküde neden verilmez. Yarın işe giderken çalışmazsa bisiklette giderim diyorum artık. Pazartesi ya servis ya da sanayi artık bi sorup değiştiririm. Varsa bi öneriniz alırım. Sağlıklı günler.
Aslında araçlarımızda uyarı sistemi var, akü seviyesi kritik seviyeye düşünce uyarı veriyor. Kontak kapalı şekilde farlar ve teyp açıkken 2 - 3 saat sonra araç uyarı verdi akü ile alakalı. Çalıştırdım belli bir müddet şarj olması için.

Çalışırken bu uyarıyı vermesi mümkün değil çünkü araç aküyü şarj etmeye çalışıyor voltaj düşmüyor.

Siz araçtan uzaktayken deşarj olarak bu uyarıyı verse bile haberiniz olamaz elbette. Ya da arabaya bindiğinizde akü zayıf uyarısı verip çalışmasa yine saçmalık olur.

Akünün artık ömrünü tamamladığının En güzel belirtisi start stop sisteminin çok geç kendine gelmesi/devreye girmesi olarak tanımlanabilir.

Upvote 0
@cesurk hocam iyi günler benimde akü bitti dün burada yazmıştım sorunları 2017 model biraz daha gider diye düşünüyordum siz nereden ve kaça değiştirdiniz acaba?

Upvote 0
 " 12V akü zayıf, Sürüş işletiminde şarj edin"

uyarısı çıktıktan sonra hastamızın 3 ay ömrü kalmış demek mi oluyor acaba?

beklemeyip aküyü hemen değiştirmeli mi?

Upvote 0
 " 12V akü zayıf, Sürüş işletiminde şarj edin"
uyarısı çıktıktan sonra hastamızın 3 ay ömrü kalmış demek mi oluyor acaba?
beklemeyip aküyü hemen değiştirmeli mi?
Ortalama o civar ama bir garantisi de yok. Sık çalışmıyor, araç kendini şarj etmiyorsa bir sabah çalışmayadabilir

Şekil A (me) [emoji23]

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Upvote 0
''+12 V akü şarj etmiyor aracı durdurun'' 

bende bu uyarıyı aldım yarım saat önce Allahtan kapının önüne geldim uyarıyı verdi aracı kapattım tekrar çalıştırdım çalışıyor ama arıza tekrar geliyor hem o uyarı geliyor hemde altta kırmızı üçgen yanıyor

Upvote 0
''+12 V akü şarj etmiyor aracı durdurun'' 

bende bu uyarıyı aldım yarım saat önce Allahtan kapının önüne geldim uyarıyı verdi aracı kapattım tekrar çalıştırdım çalışıyor ama arıza tekrar geliyor hem o uyarı geliyor hemde altta kırmızı üçgen yanıyor
Bu, alternatör arızası olabilir. Mevcut akü voltajı aracı calistimaya kadar yetecektir ve voltaj durumuna göre ve kullanılan enerjiye göre 40 km kadar geçmeden bitecektir. 

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
@ogzogz hmm bunu benım anlama şansım varmı?

akü ile ilgisi yok o zaman
Akü ile ilgisi var elbet. Akü zayıf deseydi akü zayıf anlamı taşır ve enerji ihtiyacı olduğundan aracın bilgi ekranında uyarı metni olurdu.

Ancak durum benim tahminim alternatör enerji üretemediğinden şarj olamıyor durumu doğmuş. 

Uyarı ışıklarında batarya yani akü ikaz lambası var mı? 

Upvote 0

@Kordi_gs yaşadığınız durumun kılavuz karşılığı böyle ilerliyor. Umarım sabah denediğinizde sorun olmaz ancak yine de kontrol ettirmekte fayda var.

Upvote 0

Geri
Üst Alt