1.4 TSİ KULLANANLAR BAKABİLİR Mİ ?

@forzaGilles Zaten mesele arabanın taş gibi olması değil satınca hızlı gitmesi, yoksa 1.3 multijet/cdti motora sahip albealar milyon çeviriyor taksilerde ama bizde inanış böyledir 100 bini gectimi hurdaya prese vermeniz lazım yoksa ooooo n'aptın usta bu motor bitmiş bu araba ölmüş cenaze ortada kalmış derler, korkumuzdan dizel araba alamaz olduk, arabaya ne zaman gram altın muamelesi yapmaktan vazgeçecegiz o zaman o dediğiniz olur.

Dizeli, devirli kullan, bakımlarını zamanın da yaptır, ömürlük olur, ne o öyle 100.000 km falan. eskilerden kalma bi söz bu. eski arabalar da bile 100.000 km sorun değil. veee bence bir araç yatmamalı yılda 12.000-15.000 km arası yol yapmalı, yatan araç almak ne kadar doğrudur....

@Culture33 Ben yüksek km de dizel satmanın zorluğunu 227 bin km de astra 1.3 dizeli satarken gördüm, ha ne oldu işi bilen bir adam taaa istanbuldan yuksekovaya geldi havalimanında arabanın etrafında bir tur attı marşa basıp motoru dinledi hadi notere gidelim dedi, arabaya baktırmadı bile.

1.4 TSİ 125 dsg higline golf 7.5 aracım var uzun yol yapıyorum. 17’ jantta 80 sabit 4.7 civarı bir tüketim var. 95-100 arası sabit olursa 5.5 civarı tüketim var. 110 sabitte 5.8 gibi değerler görülür. 100-150 arası yer yer bas çek yaparsanız 6.5 ile gezersiniz, epey basarım derseniz 7-7.5 görülüyor. Benim ortalama tüketim rekorum yokuş yukarı sürekli manuel modda ve devir çevirerek gittiğim yolda 10 lt ortalamaydı. 

Şu an için bireysel kullanımımda bu haftaki 500 km yolumun ortalaması 6.4 lt/100 km, bazı günler 100-150 yaptım bazı günler 95 sabit. Ancak şunu söyleyeyim bu arabanın tüketimini çok artıran şey Işıklarda 0-100 yapmak, bende ondan pek vazgeçemiyorum.

neticede 1.4 TSİ dizelden her daim çok yakar, sabitlemesen kullanınca üzer, ancak benzinliye göre tüketimi düşüktür. Alacaksanız önce canınızı yakar ama ben alıştım artık pek ortalamayı umursamıyorum, araba keyifli gidiyor bende keyfini sürüyorum, uygun yolda dozunda eğleniyorum denilebilir. Düşük tüketim idealleri varsa hiç bulaşmayın. Kafada düşük tüketim idealleri varsa şu an için 2017-2018 1.4 TSİ dsg golf parasına dizel otomatik ve hayalet ekranına kadar olan leon alınıyor, onu öneririm. Benzinli alacak insanın tüketim kısmına yolda kalmayayım diye bakması lazım yoksa can sıkar.

@Culture33 Ben yüksek km de dizel satmanın zorluğunu 227 bin km de astra 1.3 dizeli satarken gördüm, ha ne oldu işi bilen bir adam taaa istanbuldan yuksekovaya geldi havalimanında arabanın etrafında bir tur attı marşa basıp motoru dinledi hadi notere gidelim dedi, arabaya baktırmadı bile.
Çok zorlanmışsın hocam :)   ben 2017'de golf ü öyle aldım. bindim bi tur atarken adam 1 çamurluk komple işlem+boya 2 parçada da 1 er karış boya dedi. aldım geldim.

@Culture33 hocam 2015 model 73.000 km’de hatasız boyasız manuel comfort golf’ü 2017 ortasında zor sattık. 2 yaşında araç ama lafa başlayan km deyip araca pert muamelesi yapıyordu. Kaldı ki iddialıyım o araba kondisyonunda başka araç bulsunlar 5.000 aşağısına verirdik, içine kılıfsız binilmedi, dışı satarken bile parıl parıl parlıyordu, hatası boyası yoktu ama duyduğumuz teklifleri duysanız gülersiniz. 50.000 km’yi geçen kilometrelerde satarsanız sizin de başınıza gelir bu hadiseler, he bu arada kalibrasyonlu dyno’da araç motoru %97 çıktı, zira turbo gereklerine ve Rodaja da dikkat ederim. Şimdiki aracımda da kitapçıktaki durumları uyguladım.

ancak bizim ülkede araç alırken bakılan şeyler belli;

-kilometre 

-boya/değişen 

-donanım paketi(Aracın sahip olduğu donanımın önemi yok paket önemli. Yani higline standart araç ile higline+ergo+acc+dcc+dla olan araç İnanın bana çok bilgili kullanıcı olmadığı sürece aynı görülüyor)

bu sebeplerle km meselesi ne yazık ki çok önemli.

@Culture33 hocam 2015 model 73.000 km’de hatasız boyasız manuel comfort golf’ü 2017 ortasında zor sattık. 2 yaşında araç ama lafa başlayan km deyip araca pert muamelesi yapıyordu. Kaldı ki iddialıyım o araba kondisyonunda başka araç bulsunlar 5.000 aşağısına verirdik, içine kılıfsız binilmedi, dışı satarken bile parıl parıl parlıyordu, hatası boyası yoktu ama duyduğumuz teklifleri duysanız gülersiniz. 50.000 km’yi geçen kilometrelerde satarsanız sizin de başınıza gelir bu hadiseler, he bu arada kalibrasyonlu dyno’da araç motoru %97 çıktı, zira turbo gereklerine ve Rodaja da dikkat ederim. Şimdiki aracımda da kitapçıktaki durumları uyguladım.

-kilometre 

-boya/değişen 

-donanım paketi(Aracın sahip olduğu donanımın önemi yok paket önemli. Yani higline standart araç ile higline+ergo+acc+dcc+dla olan araç İnanın bana çok bilgili kullanıcı olmadığı sürece aynı görülüyor)

Maalesef dediğiniz de çok haklısınız. ben o aracı  sene sonra 125000 de sattım, hocam km çok fazla diyenlere araç da fiyat ta bu dedim satmadım. bazılarına baktırmadım bile. sonuçta da aracı sattım. alan kişiyi de km fazla diye yollamıştım. tanıdık birisini araya koydu ve aldı. şimdi haala görüşüyoruz. abi araç harika diyor. 160000 km de şimdi o araç.

-kilometre 

-boya/değişen 

14 aylık araç da almıştım balıkesirden 46500 km deydi. kiralık mı diye şüphelendim ama değilmiş :)  o aracıda 1,5 ay kullandım sattım. şimdi 2018 temmuz golf 7,5 var, şükür diyorum.

Geri
Üst Alt