Yakıt Tüketimi

@anilyucee hocam öncelikle kazadan dolayı geçmiş olsun.. bu araç benim ilk aracım.. ben aslında çok fazla yakıt konusuna takılmam.. takilsam ilk aldığım araç bu olmazdı.. Ancak gitgide çevrede ben 50 lira attım şehiriçi 150 km her türlü gidiyorum yorumları duyunca araçtan şüphe etmeye başladım.. Dediğiniz gibi fullyip denicem.. Bide wurth enjektör temizleyici siparişi verdim bide onunla temizleyip denicem.. Hayırlısı artık..

@ZITIPAŞA denicem ama Shell den alıyorum hep . Wurth enjektör temizleyici siparişi verdim.. shelldeki pompası bizim yakıtta var zaten temizleyici gerek yok dedi ama bilemedim..

@Alpyaman  sen servise diyorsun diğer arkadaşlar normal diyor ben anlamadım bu işi hocam

Hocam 2015 model 1.6 tdi dsg yazılımlı, 18 jant, kış lastikleri ile istanbulda yarı açık yarı yoğun trafik ve mahalle arası dur kalk trafikte 8 litre ortalamam var arabayı bazen yiğenime veririm ehliyetini yeni aldı mahalle arası arkadaşlarıyla geziyor ortalamamı hep yükseltir
Bir depo ile bazen 580 bazen 800 km yol yapıyorum
Bence aracınızın ortalaması yüksek değil yakıt fiyatlarının yükselmesi sebebi ile araçlarımıza çok yakıyor damgası vuruyoruz mazot 3 tl olsa aracınız 10 litre yaksa bu 30 kuruş eder umrumuzda olmaz
Ben sık sık araç değiştiren bi yapıya sahibim çok değişik araçlara bindim klasman olarak birbirinden farklı çok araca bindim aynı kullanımda şu an ki aracımdan daha az yakan tek bi aracım vardı oda 2017 model facelift Seat leondu sıfır almıştım ağır kaza geçirdim kazadan sonra yaptırdım 10 litre yakmaya başladı orası ayrı konu [emoji4]
Aracınızdan soğumayın yolu kısalmak için aralardan gitmeyin açık yollardan gidin yol uzun olabilir ama ortalamanız da aynı orantıda düşücektir
Depoyu doldurup 100 km yapıp aynı pompada tekrar doldurun sonucu burda paylaşın benden daha bilgili daha tecrübeli insanlar var bu forumda sorun olup olmadığını rahatça tespit ediceklerini düşünüyorum
Eğerki aracınız kısa mesafe dur kalk trafikte 100 km yol yaptıktan sonra bence 45 50 tl ye yakın alması gayet makul bu fiyatlarla
dfb7a1aa24b545db045346728e0413ae.jpg
0eaa629e76807f312c25de7641f3dcc7.jpg

Mobilden yazdım yazım hatası varsa affola

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Geçmiş olsun hocam büyük kaza atlatmışınız.Bu leon yapıldımı pertemi çıktı acaba.

SM-E500H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@Dogan55 danış üstat ne olacak belki farklı birşey diyecek sonra buradaki bilgilerle harmanlar alınması gerekirse bir aksiyon alırsın

Ben genelde fullerim fulleyince daha fazla mesefe gidiyor , kış geldiği için motor geç ısınıyor ve daha fazla yakıyor . Hep düşük miktarda yakıt alıyorsanız aracınız rejenerasyon yapmıyo olabilir buda yakıtı etkiler . Ayrıca kullanımız çok önemli kendi aracımda aynı yolda benzer sıcaklıklıklarda 8  lt yaktığımda oluyor 4.5 lt yaktığımda oluyor .

Arkadaşlar yakıt konusu varken bende birşey sormak istiyorum.

Aracımız sıcak havada mi soğuk havada mi daha fazla yakar. Uzun yolda. 

Havadaki oksijen molekülü soğuk havada daha fazla olduğu için daha iyi bir karisimdan dolayı daha az yakması lazım diye düşünüyorum.

Not:Tüm golftutkusu ailesinin yeni yılını kutlar. Kazasız belasız arızasız sağlıkla araçlarımiza binmek nadip olsun.

Kullanım alışkanlığınız güzergahınız ve süreniz bilinmeden kimse aracınız az yakıyor veya çok yakıyor benimki 4.5 litre yakıyor vs diye yorumda bulunamaz. Örneğin ben istanbulda yaşıyorum. Hergün 1.5km gidiş 1.5 km dönüş. Yolumda inişli çıkışlı ara sokak ve 3 tane kırmızı ışık geçiyorum aracımın harareti kıpırdamıyor bile. Şuanki aracım 1.4 tsi 150bg 8.5-9 litre arası ortalamam. Eski aracım dizel focustu oda aynı güzergahta 7.5 yakıyordu.

Birader yazıyı tamamen okumadın herhalde bomboş yolda şehir dışı veri o... Şehiriçi 120 en fazla hatta 100 km oluyor son bir aydır normal mi bu?
birader nerede kaç km ortlama hızla nasıl gittiğini yazmamışsın. temde boş yolda 150 km yaptı diyorsun. hiçbir detay yok kullanım ile alakalı ama arabam fazla yakıyor diye yakınıyorsun.

şehir içi 100-120 km yapıyor dediğinde kaç km lik kullanımlar ? ortalama hız ne ? gibi veriler yok ortada. kimse müneccim değilki aracının durumunu görmeden tahmin etsin.

en başta şu var 50 tl aldım 150 km gitti diye bir analiz yok dünya üzerinde. pompa atana kadar doldurursun. bir dahaki alımda aynı istasyon aynı pompada aynı şekilde doldurursun. çıkan sonuç senin aracının ne yaktığını gösterir. aracın 20-30 binde değil ki fabrika verileri gibi verilerle yolculuk edenler gibi düşük yakıt tüketimleri görebilesin. 

depoyu doldur bi edirne yap dön 90 km sabit hızla. sonra aynı yerde depoyu doldur. çıkan rakamlara bakarsan arabanın az yaktığını göreceksin. 

senin kullanım şeklin gaza basış şeklin bile yakıt tüketimini 1 litreye kadar değiştirebilir. doğma büyüme gop luyum. yıldıztabyalıyım. trafiğini iyi bilirim. 8-9 litre orada normal. biraz soft gaz yaparsan 7 litre çıkartırsın şehiriçi. buda senin deyiminle 50 tl ye 100-120 km demek. yani normal. 

şehir dışı için söylüyorum. istanbuldan tekirdağa gidiş 5lt dönüş 5.5 litre ortalama yakan aracım oldu benzinli. yani gidiş ile dönüş arasında %10 farkediyor. senin ölçüm yaptığın şehir dışı olayı senin söylediğin gibi ölçülmez. aynı güzergahı gidip geri gelirsen net ölçüm yapmış olursun. gittiğin güzergah deniz seviyesinde başlayıp deniz seviyesinden 100 metre yukarıda bitiyorsa bu güzergahta senin aracın fazla yakar. aynı yeri dönüş yaptığındada çok az yaktığını görürsün. 

özetle BİRADER sen bahsettiğim şekillerde ölçümleri yapıp yol bilgisayarı verilerini resimlerini paylaşırsan yorum yapmak daha kolay olur. hatta senin yol bilgisayarındaki verilerden emin olmak için video çekerek verileri göstermelisinki yorum yapabileceğimiz verilere sahip olalım  :'(

@aydin tüketimi oksijen faktörü olumlu etkilese de kısa mesafelerde araç ısınana kadar çok yakıyor enerji ihtiyacı yüksek olduğu için akünün şarjı düşüyor her türlü kışın fazla yakıyor ama soruyu şöyle sorsak benzinli mi dizel mi soğuk havada daha çok yakar dizel kesinlikle tüketimi daha fazla ısınmak bilmeyen motor yüzünden bazen start stop bile devreye girmiyor.

Kış aylarında lastik havalarını 33psi olarak ayarlarım,yaz sıcağındaki tüketimi yakalarım😊 Tsi ve tdi motorlar tüketim konusunda👍

Arkadaşlar 350 km’lik yolu geldim dış sıcaklık 0-4 derece ve genelde 120 sabit  iki defa 200 km/h yaptım . Bunun içinde 50 km’si sehir içi ışıklı yol. Ve 5.5 litre lastikler 32psi araçta 3 yolcu ve valizler var. Araç 13 bin km’de . Nasıl sizce fazla mı? 

Geçmiş olsun hocam büyük kaza atlatmışınız.Bu leon yapıldımı pertemi çıktı acaba.

SM-E500H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Sağolun yapıldı yapıldıktan sonra 50.000 km civarında kullanıp sattım
Yapıldıktan sonraki hali
e6e758a4e2b7a567e9d1bae50e9914d6.jpg
31999bf235d11e9f11d9eff1553c0d7f.jpg
d6f9658cc8184a72be8d42d4c3982cbb.jpg
56e8eb0bfce0a45a1444d80c0b5f83a9.jpg

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Merhaba arkadaşlar iki güne bir işe gidip geliyorum 85 km güzergahım 945 rakıma  rakıma çıkıp deniz seviyesine iniyorum 535 kmde ortalama tüketim uzun süreli 4.9 litre  147 tl yakıt aldı 27 krş kmde. Aracım 2017 model 1.6 tdı dsg eco modda kullandım devamlı,  bu arada yakıt fiyatı 5280 moilden alıyorum çok memnunum yakıttan 

348938D4-992E-40A2-B660-6E963AB6917F.jpeg

55A3F31E-E59E-4E4B-9745-B8C560E9434C.jpeg

Moderatör tarafında düzenlendi:

@anilyucee geçmiş olsun canınıza birşey gelmemiş çok şükür. Araçla ilgili olarak hocam kasko yok muydu bu araç nasıl toplandı böyle perte çıkmadı. Aracı sıfırdan yapmışlar resmen şok oldum

Geri
Üst Alt