Akü Bitti Yardımınıza ihtiyaçım var

Aynı gücü verebilecek seviyede bir varta akü 100 liraya kadar oynayacak fiyat makul kabul edilebilir tabiki. Ama 100 lirayı aşan fiyatlar ürünün fiyatının 1.5 katına çıkması demek. Ankarada araştıracağım bakalım eski akü verince avantajlı fiyat oluşacaktır illaki. Araba 3 seneyi doldurdu ama tedirgin etmiyor değil start stop olayından dolayı her an akü bitip yolda bırakması. 
Dikkat ederseniz 65ah değeri ve 650A marş basma gücü sizin akünüzden daha üst seviyede., ve fiyat olarak yerli akü fiyatına satılmakta., O akü isterse 150 lira fazla olsun yine de inci vs. gibi aküleri toz duman eder.,

Ki zaten böyle bir durum da söz konusu olmadığı için., 480 lira fiyatıyla inci akü ile arasında 30-40 lira fark var., Ve yine bu akünün 60ah olanı (yani sizin akü ile eş değerde olanı) mantıken 50-60 lira daha ucuz olduğunu hesaba kattığımız vakit., Satıcıların Mutlu veya İnci gibi aküleri Varta ile aynı fiyata satmalarının insanları enayi yerine koymaktan farkı kalmıyor. 

Start-Stop özelliği akü canavarıdır., En pahalı en kaliteli aküyü de alsanız 2 kuruş benzinden tasarruf edicem diye start-stop aküyü mahvediyor., 25-30sn.’den fazla süren/sürecek olan duraklamalar hariç mümkün mertebe kullanmayınız.! 

arkadaşlar merhaba bende 1.2 tsi 105 bg 2015 model aracım var. dün işe giderken  sabah biraz zorlanarak çalıştı araç akşam işten gelirkende aynı şekilde marşı çok geç aldı çalıştı. akşam eve gelince aracı garaja çektim 3 saat sonra aracın başına gelip çalıştırayım dedim. maalef çalışmadı bütün ikaz lambaları gitti. verhasıl akü göstergesine baktım sıfır gösteriyor. sabah takviye kablosu ile bağlatıp çalıştırdık. biraz km yaptıktan sonra akü göstergesini tekrar baktım mfa panelde %70 yazıyordu. ilk defa böyle bir durumla karşılaştım. yarın tekrar akü boşalır mı araç çalışır mı bilemiyorum. servisi aradım eskihisar ankara iyi niyetten aküyü değiştirebilecekleri ancak ücret te çıkabileceğini aracı görmeleri gerektiğini teste sokacaklarını vs dediler. 

hadi internetten alayım dedim aküyü aracın üzerinde mevcut exide efb 59 amper akü yok zaten ona benzer varta akü var. bu seferde wag kodlaması lazımmış dediler akünün uzun ömürlü ve iyi çalışması için. 

yani hiç hoşuma gitmedi bu iş. servis ucundan para vereceksin kodlama olmazsa dışardan akü alırsan sıkıntı yaşarsın diyor. iyi niyet yaparız ederiz diyor ancak oraya gidince giydirecekler mi bilmedim. dışardan alıp aküyü taksak o sıkıntı gibi. 

benzer durumu yaşayan varmı..iyi günler selamlar 

arkadaşlar merhaba bende 1.2 tsi 105 bg 2015 model aracım var. dün işe giderken  sabah biraz zorlanarak çalıştı araç akşam işten gelirkende aynı şekilde marşı çok geç aldı çalıştı. akşam eve gelince aracı garaja çektim 3 saat sonra aracın başına gelip çalıştırayım dedim. maalef çalışmadı bütün ikaz lambaları gitti. verhasıl akü göstergesine baktım sıfır gösteriyor. sabah takviye kablosu ile bağlatıp çalıştırdık. biraz km yaptıktan sonra akü göstergesini tekrar baktım mfa panelde %70 yazıyordu. ilk defa böyle bir durumla karşılaştım. yarın tekrar akü boşalır mı araç çalışır mı bilemiyorum. servisi aradım eskihisar ankara iyi niyetten aküyü değiştirebilecekleri ancak ücret te çıkabileceğini aracı görmeleri gerektiğini teste sokacaklarını vs dediler. 

hadi internetten alayım dedim aküyü aracın üzerinde mevcut exide efb 59 amper akü yok zaten ona benzer varta akü var. bu seferde wag kodlaması lazımmış dediler akünün uzun ömürlü ve iyi çalışması için. 

yani hiç hoşuma gitmedi bu iş. servis ucundan para vereceksin kodlama olmazsa dışardan akü alırsan sıkıntı yaşarsın diyor. iyi niyet yaparız ederiz diyor ancak oraya gidince giydirecekler mi bilmedim. dışardan alıp aküyü taksak o sıkıntı gibi. 

benzer durumu yaşayan varmı..iyi günler selamlar 
Önce servise gidin test vs. ne yapacaklarsa yapsınlar, iyi niyetten fiyatın ne tuttuğunu öğrenin sonrasında servisin verdiği fiyata göre kararınızı verirsiniz., zaten iyi niyetten yararlanırsanız fiyat dışarda satılan ile aynı rakama gelecektir (hatta daha ucuza bile gelebilir/sebebini aşşağıda yazdım)., Akü, yedek parça, onarım parçası vs. her zaman önce servisten fiyat alınır., Sonrasında maddi duruma göre servis veya dışardan alma tercihi yapılır., İnsanlar yetkili servislerden hep korkuyor ve servisten fiyat bile almadan gidip dışarda işini hallediyor., halbuki ne olursa olsun ilk önce *mutlaka* servisten fiyat alınmalıdır., Ummadığınız parçada serviste çok daha ucuza olabilir/olabiliyor., Bu işin kuralı budur..!!

Zaten iyi niyet garantisine ilaveten şuan VW yetkili servislerde ekstra kampanya var;

3 ve 4 yaşındaki Volkswagen Binek Araç modellerine, periyodik bakım, mekanik ve elektrik işlerinde kullanılan orijinal parça ve işçilik ile.., kampanya kapsamında belirlenmiş lastik markalarında** 15% indirim.

4 yaş üstü Volkswagen Binek Araç modellerine, periyodik bakım, mekanik ve elektrik işlerinde kullanılan orijinal parça ve işçilik ile.., kampanya kapsamında belirlenmiş lastik markalarında** 25%, motor yağlarında %16 indirim.

7 yaş üstü Volkswagen Binek Araç modellerine, periyodik bakım, mekanik ve elektrik işlerinde kullanılan orijinal parça ve işçilik ile kampanya kapsamında belirlenmiş lastik markalarında** 30%, motor yağlarında %16 indirim.

https://binekarac.vw.com.tr/tr/kampanyalar/Zubizu-Servis-Kampanyasi.html

@forzaGilles teşekkürler servis de indirim olduğunu bilmiyordum. Öyle yapacam artık.
Rica ederim., ayrıca serviste 2 tip akü vardır., birisi aracın üzerindeki akünün bire-bir aynısı, diğeri yine orginal akü ama üzerinde Economy serisi olduğu yazar., bu economy serisi olan 200-300 daha ucuzdur ama tabii ne kadar ekmek o kadar köfte misalidir.,

Aküyü değiştirtmeden önce akünün kılıfını açıp üzerinde yazılar olan bölgenin resmini çekiniz ve bire bir aynı aküden taktırınız., Zaten size bunu belirtirler ama ben her ihtimale karşı kötü niyetli bir insan ile karşılaşma adına bilgilendirmek istedim., Normalde servisler böyle uyanıklık pek yapmazlar ama yine de aklınızda bulunsun.! ve mümkün mertebe start-stop özelliğini *kullanmaya* özen gösteriniz., start-stop akünün canına okuyor ömrünü yarı-yarıya öldürüyor!

Moderatör tarafında düzenlendi:
Havaların soğumasıyla artık start stop kapatıyordum. Çok az devreye girecek yol veya ortam oluyor. Dediğinize katılıyorum. Aracın üstünde orjinal exide efb aku var onu isterim yada varta efb aku varsa onu. Bakalım kaç para isteyecekler 😊

Geri
Üst Alt