Golf 7 2015 Model 1.6 TDI/DSG Motor Sesi Problemi

günaydın arkadaşlar 3 gün önce yağ seviyesinde azalma hatası aldım yaklaşık 10km sonra 1 lt castrol alıp yarısını ilave yaptım,ışık söndü buraya kadar herşey normal,20 km gidip yaklaşık 6 saat sonra çalıştırdığımda hafiften bir hırıltı başladı,aracımda toplamda 5 kişiydik ve hava çok sıcak olduğu içinde klimada sonuna kadar açıktı ve 10km gittikten sonra motordan çok fazla ses gelmeye başladı ve çok fazla rahatsız edici olmaya başladı,15km yol yaptıktan sonra arabayı yine düz bir zeminde 10dk soğutup yağ cubuğunu kontrol ettiğimde üst sınırda duruyordu . 1 gün aracı hiç çalıştırmadım ve sonra uzun yol yaptım 80/90km hıza kadar ses yok ama bu hızları geçtikten sonra motordan içeriye rahatsız edici bir ses gelmeye başladı konu ile alakalı yardımlarınızı rica ediyorum.
Yağı kontrol edip kademeli şekilde ilave yapmadıysanız yani direkt 1lt. yağı boşalttıysanız fazla yağ koymuş olabilirsiniz., 

Motoru ısıtıp ve yağ sıcaklığıda 80-90 dereceye ulaşmışken., düz zeminde stop edip ama (motoru soğutmadan) hemen 1-2dk. yı geçirmeden yağ ölçümü yapınız ve birde yağ ölçümünü doğru yorumlamakta önemli., ölçüm yaparken hiç bir zaman 10-15dk. gibi süreler beklemeyin., bu yağ seviyesini yanlış yorumlamanıza sebebiyet verir..

@forzaGilles hocam 2 gündür gözlemliyorum,yağ cubuğunda işaret hemen ,hemen aynı fakat bu sabah yağ kapağının etrafında kalıntılar bulduum (yağ) ve temizledim öğlen yarım saatlik kullanım sonrasında baktığımda yine kapak etrafında yağ kalıntıları vardı,kapakta bir sorun olma durumu olabilir mi ?

@armando Merhaba ;

Aracınızda hiç arıza kaydı sorgulaması yaptınız mı ? Yağ kumanda valfi'nizde problem var gibi duruyor

@forzaGilles hocam 2 gündür gözlemliyorum,yağ cubuğunda işaret hemen ,hemen aynı fakat bu sabah yağ kapağının etrafında kalıntılar bulduum (yağ) ve temizledim öğlen yarım saatlik kullanım sonrasında baktığımda yine kapak etrafında yağ kalıntıları vardı,kapakta bir sorun olma durumu olabilir mi ?
Yağ kapağı kolay kolay sızdıracak bir yapısı yok., kapağı açtığınızda dişlerini kontrol edin sıyırma falan var mı diyee., bir de kapakta veya kapağın girdiği yerde bir conta olacaktı o conta da deforme oluşmuş mu bakınız.? Ayrıca ideal şartları yerine getirip yağ seviyesini ölçtüğünüzde yağ çubuğunda ki seviyenin bir resmini paylaşırsanız bir de biz bakalım belki motorda fazla yağ olabilir., diğer türlü üstte arkadaşın da dediği gibi farklı bir sorun var demektir.. 

Merhaba arkadaşlar forumda yeniyim,adım koray izmirden,2015 golf 7 1.6 tdi aldım,54000 km de.yılda 100 bin km yol yapıyorum işim gereği,bundan önce focus um vardı 150 k olunca sattım,sıfır sorun yaşadım.iki araç kıyaslamasını ayrıca yaparım ancak benim sorunum arkadaşlarımınkiyle aynı 110 km ve sonra dayanılmaz motor sesi.hatta sabit 110 la gidemiyorum,hırıltı kalın tonda ses var,hatta araca binen arkadaşım spor eksoz mu var gibi şeyler söyledi.moralim biraz bozuldu.daha önce 170 k rapid ve octavia kullandım çok memnundum..

Bu ses olayı alttakım balans lastik vs değil,motorla alakalı,yarın yetkili servise vereceğim bakım ve bu sorun için,ayrıca tavanda boya atmasınvar yeni fark ettim..

@Koraycan35 @agacmalzeme  selamlar. Yaklaşık 1 senedir ivmelenirken sanki balans sorunu varmış hissi vardı aracımda.aracim servis bakımlıdır. Kaputu açınca motorun üst tarafında plastik muhafazanın altına giren hortum var. Yağ havalandirma hortumu. Plastik muhafazayı çıkarttım, motora giren kısımda yağ buharı vardı. Hortumun uç kısımları boru şeklinde, arası hortum. Ek yerlerinden sızıntı oluyor. Yani hava alıyor. Serviste değiştirdim.  Sorun kalmadı. 100 tl civarı bi parça. Kontrol edin belki sizde de aynı durum olabilir.

@Koraycan35 @agacmalzeme  selamlar. Yaklaşık 1 senedir ivmelenirken sanki balans sorunu varmış hissi vardı aracımda.aracim servis bakımlıdır. Kaputu açınca motorun üst tarafında plastik muhafazanın altına giren hortum var. Yağ havalandirma hortumu. Plastik muhafazayı çıkarttım, motora giren kısımda yağ buharı vardı. Hortumun uç kısımları boru şeklinde, arası hortum. Ek yerlerinden sızıntı oluyor. Yani hava alıyor. Serviste değiştirdim.  Sorun kalmadı. 100 tl civarı bi parça. Kontrol edin belki sizde de aynı durum olabilir.
Güzel bir paylaşım., aracınız tsi veya tdi model yılı vs.. belirtirseniz., bir de anlattıklarınızdan bahsettiğiniz bölgeyi tam anlayamayanlar olacaktır., Mümkünse  o bahsettiğiniz bölgenin ve değişen hortumun bir resmi olursa bu sorunu yaşayan arkadaşlar için referans olacaktır.. 

@forzaGilles ince düşünceniz icin Teşekkürler. Ses problemi olmadığı için konular birbirine karışmasın diye yeni konu açarak sorunu ve çözümünü açıkladım. 

Güzel bir paylaşım., aracınız tsi veya tdi model yılı vs.. belirtirseniz., bir de anlattıklarınızdan bahsettiğiniz bölgeyi tam anlayamayanlar olacaktır., Mümkünse  o bahsettiğiniz bölgenin ve değişen hortumun bir resmi olursa bu sorunu yaşayan arkadaşlar için referans olacaktır.. 
Aracın TDI olması lazım, TSI'lerde motor muhafaza kapağı yoktur.

@forzaGilles hocam günaydın; bugün yağ kapağındaki ve yağ çubuğunun resimlerini çektim,yorumlarınızı bekliyorum !!!!!!!!!!!!!!IMG_0939.JPGIMG_0938.JPGIMG_0937.JPGIMG_0936.JPG

Geri
Üst Alt