Golf 7 - Gelen Zam Haberleri Birleşik Konusu

Konu dışı olacak ama, yeri gelmişken fikir beyan edeyim: Bu saatten sonra kimse peşin para olmaksızın gayrimenkul alamaz, elindekini de kar amaçlı satamaz. O işler geçici süreyle askıya alındı maalesef. Kaldı ki, son dönemlerde evini ucuza alıp banka kredisi kullanarak almak isteyen  birine satan ve gerçek değerinden gösteren arkadaşlara gelir iradından dolayı vergi daireleri bildirimde bulunacaklar. Buna 5 yıl dolmadan kar amaçlı satışlar da dahil. Ağustos ayı itibariyle gelir idaresi kaynaklı çağrılar, gel kardeşim bir görüşelim uzlaşalımlar başladı büyük şehirlerde. Dikkatli / hazırlıklı olun. Halihazırda elinizde satmayı düşündüğünüz gayrimenkulünüz varsa da üçe beşe bakmayın, ivedi okutun. Para çok kıymetli bir hal aldı, her ne kadar birkaç güne dövizin ateşi yavaştan sönecek gibi görünse de..
Hocam yalnız bu dediğiniz konu zaten uygulanıyor. 5 yıl içinde sattığın evden yılda %15 veya %20 den fazla kar edersen değer kazanç vergisi ödeniyor ve bu konudan habersiz olanda çok. O yüzden tavsiyem ev satın alırken tapuda 3-5 bin lira az ödemek için değeri düşük tutanlar yarın satacakları zaman sıkıntıya düşmemek için gerçek bedel üstünden tapu harcını ödesinler. Büyük şehirlerde bu sıkıntı olmuyor ancak küçük müteahhitlerin olduğu yerlerde ciddi sıkıntılar çıkıyor. Kaç kere ev almaya niyetlendim müteahhit çekeceğim kredi miktarı yüzünden satmadı. Sebep olarak da evi tapuda çektiğim kredi tutarından düşük gösteremeyeceği için fazla vergi ödemekmiş. Çok beddua ettim ancak bu olaylar sinirlenip bir Golf sahibi olmama vesile oldu. Velhasıl evsizim :)

93 senesinde 2. El şahin almıştık 82 bin liraya aynı zamanda da amcam güzel bir apartmanda 120 bine ev almıştı herhalde yavaş yavaş o dönemlere geliyoruz

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Başka bir forumda okuduğum kadarıyla 1.4 tsi dsg Highline 130bine satılmış bugün. Kocaeli ark oto yazılmış. Hala böyle araçlar varken alma niyeti olanlar acele etsin derim. 

Başka bir forumda okuduğum kadarıyla 1.4 tsi dsg Highline 130bine satılmış bugün. Kocaeli ark oto yazılmış. Hala böyle araçlar varken alma niyeti olanlar acele etsin derim. 
13 ocakta tdi manuel highline aldım. (121 bine)

Diyelim ki  12 ocak da bankada  tuttuğum € birikiminden TL ye çevirip doğuşa havale yaptım

12 ocak € kur   4,55   ............   121 bin için      121000/4,55   =  26.593 € 'yu  bozdurup DOĞUŞ A VERDİM

1.4 TSİ highline DSG alan yukardaki arkadaş  !

DÜN 

13 AĞUSTOS   € KUR  7,83          130 bin lira için    130000/7,83   =   16,602 €  yu bozdurup   golfünü almış (hayırlısı olsun diycem zaten bundan hayırlısı AVM çekilişinden çıkar anca)

Adamın bana göre fazladan  bankada yada yastığının altında 10 bin € su daha var  .  

Şanslı arkadaş hayatının vurgununu yapmış !!!!! (yerinde olsam bu şansla evin  arka bahçesini kazardım  belki 1 küp Osmanlı Altını bulur)

@Savatage hocam 130 bin çok da absürt bir rakam değil aslında, 132-136 bandında oluyor okuduklarım. Elbette bunda hurda indirimi de var. 

Son bir yıl içinde vw bayileri arasında ciddi fiyat farkları oluştu. Doğuş otonun kendi büyük bayileri daha büyük stokları olduğu için fazla fazla indirim yaptılar diğer bayilerine göre. Örneğin Elazığ bayisinin 100binden aşağı veremediği aracı Maslak doğuş 92ye verdi. Bu orta vadede vw nin ikinci el stabilitesini bozacak bir strateji. Bu konuda yanlış strateji izlediklerini düşünüyorum. Elazığ bayisi de aynı aracı 92bine (artı nakliye ücreti) satabilmeli. 

Şimdi arkadaş bunu 130a almış ama aynı aracı küçük bayiye sorsak belki 150bin fiyat verecek :) bunun onune gecmezlerse önümüzdeki süreçte bazı bayileri çok zarar görecek diye tahmin ediyorum. 

@Savatage 

Gözden kaçırdığın bir nokta var.

O bahsedilen araç 1 veya 2 ay önce 5,30-5,50 gibi nir kurla ithal edilmiş olabilir. Senin ocakta aldığın araç belki kasımda 4,65 kuruyla ithal edildi.
Not: O arkadaş DH deki ise onun aracı 4 ay önce ithal edilmiş ve fiyatında hurda indirimi de dahil.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Serkanasn Serkan ben aşağıdaki aracı Mayıs ayında 140.000'e aldım ve pahalı dediler şimdi bu araç allah bilir kaç tl olmuştur. Özelliklerinide ekledim. iyiki almışım yoksa hayal olacaktı. Araç 1.0 DSG Higline bu arada

Ekstra özellikler ( 18 ''Jant, Sunroof, Spor süspansiyon, Geri görüş kamerası )

IMG_0322.jpg

IMG_0332.jpg

IMG_0334.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Savatage 

Gözden kaçırdığın bir nokta var.

O bahsedilen araç 1 veya 2 ay önce 5,30-5,50 gibi nir kurla ithal edilmiş olabilir. Senin ocakta aldığın araç belki kasımda 4,65 kuruyla ithal edildi.
Not: O arkadaşın fiyatında hurda indirimi de dahil.
kaçan noktayı anlayadım

A KİŞİSİ  BENİM ve   30 bin € birikimiyle  golf alma işine girdim diyelim  26 binini bozdurmak zorunda kalıp araç aldım

B KİŞİSİ  30 € birikiminin 16 binini bozdurup golfünü almış. 

bayiye giriş fiyatları kurları  tamamen konu dışı sanki? 

uçan € kurundan sözde zamlanan liste fiyatlarından hiç etkilenmeyen bir durum söz konusu. (hurda indirimi zaten hurda araç olsun olmasın herkese yapılıyor o da 3000 lira )

sizin demek istediğiniz şu sanırım ! eski girişli araç bulunursa ultra indirimli araç bulunur normal!  buna zaten herkes dahil katılıyor

Önemli olan şanslı bir insan olarak isterse 8 ay önce giriş yapsın, bu forum bunun için var zaten,  biri çıkıp arkadaşlar x bayisinde 5 ay  önce gümrükten giriş yapmış xyz kurdan fiyatlanmış , bir araç araç var düşünen olursa dese ?

kim gider geçen hafta anadoluya ayak basmış € kuru  7,5 dan hesaplanmış giriş faturası olan aracın peşinde koşar?

@Savatage 

:000050-medium: :000074-medium:

Ben konuya sizin açıdan değil faklı açıdan yaklaştığım için bir anlam karmaşası oldu. Dediğiniz doğru, geliri döviz olan veya son 3-4 yılda birikimini döviz olarak yapanlar için  bu iyi bir fırsat. Güncel kurdan dövizini bozdurup 3-5 ay önceki kurla giren aracı almak.

aynen aynı şeritteyiz o zaman . yoksa  minimal TL birikimi üzerine  aylık %2 faiz oranıyla (bir zamanlar bu oran 0,61 di ????)  bi dünya kredi çeken için durum tersten düzden önden arkadan profilden ocakta / temmuzda  eski girişli yeni girişli  her şekilde  FULL  cepten giden zarar kayıp götürü aslında   

@asdfg112 Aracınız hayırlı olsun öncelikle allah kazasız belasız problemsiz binmeyi nasip etsin, aracınızın pahalı olduğunu sanmıyorum, lakin 1.4 tsi olanını buyuk ihtimalle daha uyguna alırdınız, sanırım daha çok getiriyorlar ve motor değişikliği olacağı için fabrikadan uyguna alıyorlar, 1.4 tsi higline cam tavan ve bir iki ufak opsiyonlu 30-80 km arasında bayiden galeriye gelmiş yeni araçlar, 140-145 bandında gidiyor bu ara, lakin bu dönemde araç alanlar çok şanslı bu fiyatlar elbette artacak, bende aracımı daha 1 ay önce değiştirdim lakin inanın alabilsem yenisi ile yine değiştirmeyi düşünüyorum, doğuş yeni araç siparişi verdiğinde gelecek araclar şimdiye göre 30 bin TL daha zamlı olacak büyük ihtimalle.

2017 kasım ayinda 1.14 faizle kredi çekip 1.4 TSİ higline manuel cam tavanlı geri görüş kameralı ve appconnect li aracı alan biri şuan yeni fiyattan aynı krediyi alıp araç alsa aradaki fark sanırım 100 bin TL Civarinda.

Geri
Üst Alt