Güncel Bakım Masrafları

Fren hidroligi

Deniz kenarı nemli memleketlerde 4-4,5 yıl

Çorak bozkır iklimlerde(ankara , konya vsvsvs) 6-6,5 yıl rahat kendini kurtarır.

Beklenti nedir? Bir şekilde tutması mı yoksa tam performans vermesi mi?
Bir şekilde tutmasıysa piyasada bir çok zombi araç geziyor zaten, hidroliği değişmemiş bir Golf onlardan iyi durur.
Ama tam performans vermesiyse 2 yılda bariz şekilde fren hissi değişiyor. Hatta standart DOT4 ile racing tip de fark ediyor bir kaç frenlemeden sonra. Bunu
Herkes performanslı kullanmayabilir, yüksek hızlara çıkmayabilir, eski ve yeni hidrolik arası farkı hissetmeyebilir, bu şahsi olarak düşünülüp alınacak bir karar. Ancak yetkili servisin periyodu doğru.

Beklenti nedir? Bir şekilde tutması mı yoksa tam performans vermesi mi?
Bir şekilde tutmasıysa piyasada bir çok zombi araç geziyor zaten, hidroliği değişmemiş bir Golf onlardan iyi durur.
Ama tam performans vermesiyse 2 yılda bariz şekilde fren hissi değişiyor. Hatta standart DOT4 ile racing tip de fark ediyor bir kaç frenlemeden sonra. Bunu
Herkes performanslı kullanmayabilir, yüksek hızlara çıkmayabilir, eski ve yeni hidrolik arası farkı hissetmeyebilir, bu şahsi olarak düşünülüp alınacak bir karar. Ancak yetkili servisin periyodu doğru.

Fren hidroliginin ilk degistiği gün taze hidrolik performansı ile 2 yıl sonra degişmeden bir gün önceki performansı analiz edebilmeniz farkı ortaya koyabilmeniz tabiki çok iyi bir tespit.

Yukarda benim özetlemeye çalıstığım durum hidrolik kaynarsa felaket olur üzerine bir yorumlama idi (ki hakkaten felaket olur)

Kaynama durumuna gelmeyen

1 günlük taze hidrolik ile 2 yıllık hidrolik arasında ne gibi farklar ortaya çıkıyor (çıkabiliyor??)

Acı frende

Kızaklamaya dalma mesafesi?
Durma mesafesi ?
Pedal hissiyatı? (Sert / yumusak)

Ben hiç denemedim.

Eger tespitlerinizde bu sekilde nüanslar var ise tabiki herkes icin faydalı olacaktır.

Ayrıca distrübütörün / dogusun / vw yetkili servislerin görüşünün benim icin hiç değeri yok. Trafiğe çıkıştan itibaren fren hidroliği 3 yıl kuralını 2 yıla kafalarına göre indiren adamların keyfi buyruklarına en son ben inanırım (keza tsi triger 180 binden 120 bine hikayesi)

Sizin fikirler görüşler tespitler daha degerli olacaktır.

Bu arada ekleyim

6 yıl 2 aylık fabrikasyon hidrolikle devam ediyorum.

Arabaya dur deyince adam gibi duruyor. Dehhh deyince gidiyor. Ehil arap atı gibi)

Konumuz lastik değil evet.
Su an araçta 10 ay önce taktıgım yeni falkenler var.

Falkenlerden önceki fabrikasyon bridgestone günlerini hatırlıyorumda

Konyada fren yapıp kayseri de duruyordu araç (full kızağa dalma, öyle 100 le falan giderken degil ,,60 la frene asıl kaydıraktan kayar gibi...saçmalıklar)

• Beğen
Tepkiler: SCC
2018 haziran dan sonra ilk defa yetkili servislere işim düştü mecburiyetten

Araç 2018 ocak trafige çıkışlı
2018 haziranda (6 ayda 15 bin km yaparak) sadece ilk bakıma gitmistim doğuşa , sonra firar ettim . Filtreleri kendim yağı sanayide degistirdim bu süreçte

Fren hidroliği degistirmem lazım (bana göre zamanı geldi artık) 6 yıl 2 aylık fabrikasyon fren hidroliği hiç değismedi.

%25 indirim dahil 1.800 fiyat aldım aydoğanlar yetkili servisten

Arca + doğuş a hayatta gitmem zaten.

Aydoğanlar yetkili servis nasıldır ? Oraya bakımlara giden varmı?

• Beğen
Arkadaşlar güncel 2023 model ımpression golfümün bakımına çok kısa bir süre kaldı. Fiyat alan oldu mu aramızda 15.000 1.yıl bakımı için ?

Standartı olmayan bir durum.

Yani teknik olarak servise benim silecek suyu bitti diye giderseniz kayıt açarlarsa indirim hakkı varsa uygulanır.
Bugüne kadar silecek suyu ekleme gibi işçilik maddesi görmedim. Olup olmayacağını da görmüş olursunuz.

Ama dediğim gibi standartı olmadığı için sonuç servisten servise değişebilir..

Özetle bunu uygulayacaksınız ve tecrübenizi buraya yazacaksınız.

Biz de öğrenmiş olacağız..
Hocam ben benzin istasyonundaki hava/su ünitesindeki sudan ekliyorum. İstanbul'da havalar eksiye inmedi bu sene hiç, temizleme gücü yok onun dışında bir zararı var mı

2018 haziran dan sonra ilk defa yetkili servislere işim düştü mecburiyetten

Araç 2018 ocak trafige çıkışlı
2018 haziranda (6 ayda 15 bin km yaparak) sadece ilk bakıma gitmistim doğuşa , sonra firar ettim . Filtreleri kendim yağı sanayide degistirdim bu süreçte

Fren hidroliği degistirmem lazım (bana göre zamanı geldi artık) 6 yıl 2 aylık fabrikasyon fren hidroliği hiç değismedi.

%25 indirim dahil 1.800 fiyat aldım aydoğanlar yetkili servisten

Arca + doğuş a hayatta gitmem zaten.

Aydoğanlar yetkili servis nasıldır ? Oraya bakımlara giden varmı?
Aracın garantisi devam ederken Arca'nın saçmalıklarından sıkılıp Aydoğanlar'a gitmiştim 1 kez. Bir problem yaşamadım ilgiliydiler, sadece araç yıkamayı biraz aceleye getirmişler gibiydi.

Aracın garantisi devam ederken Arca'nın saçmalıklarından sıkılıp Aydoğanlar'a gitmiştim 1 kez. Bir problem yaşamadım ilgiliydiler, sadece araç yıkamayı biraz aceleye getirmişler gibiydi.
Aslında Şaşmaz sanayide özel gökcan balata fren servisine gidecektim..
Burası sadece fren sistemi üzerine çalısıyor.

Birde maxi büyük biryer. İceriye yanyana peron sistemi 6-7 araç alacak kadar yani. (+10 civari personel)

Gecen ugradım , eski yetismiş elemanların hepsi gitmiş . Hepsi çırak yaşlarda toy elemanlar kalmış. Bir telaş karmaşa vardı. Bu nedenle vazgectim Ordan

Halbuki ATE fren hidrolik dolum cihazları vardı(peder beyin cruze aracına fren hidrolik degisimini orda yaptırmıştım 4 sene önce)

Aydoğanlar dan randevu alıcaz artık.

• Beğen
Aslında Şaşmaz sanayide özel gökcan balata fren servisine gidecektim..
Burası sadece fren sistemi üzerine çalısıyor.

Birde maxi büyük biryer. İceriye yanyana peron sistemi 6-7 araç alacak kadar yani. (+10 civari personel)

Gecen ugradım , eski yetismiş elemanların hepsi gitmiş . Hepsi çırak yaşlarda toy elemanlar kalmış. Bir telaş karmaşa vardı. Bu nedenle vazgectim Ordan

Halbuki ATE fren hidrolik dolum cihazları vardı(peder beyin cruze aracına fren hidrolik degisimini orda yaptırmıştım 4 sene önce)

Aydoğanlar dan randevu alıcaz artık.
bende 2020 de sıfır aldığım tiguana fren hidrolik yağı değişimi yaptırmayı düşünüyorum yetkili serviste. aldığımdan beri bakımları önceki Doğuş Etimesgut şimdiki Arca da yaptırdım. geçen sene mart ayında bakımda fren hidroliğini değiştirelim dedi Arca, bende km düşük fazla binmiyorum, bir dahaki bakıma dedim. servis bakım maliyetleri çok arttı, standart bakımı bu defa özel serviste yaptırmayı düşünüyorum. filtreleri yağı vs.uzman parça/filtre marketim den temin edeceğim. daha önce golf varken birkaç defa Aydoğdu servis Yahya ustaya götürmütüm ve memnun kalmıştım. daha vw servisinde çalışmış, iyi niyetli, bilgili ve dürüst bir insan.

yılda ortalama 6bin km biniyorum, araç şu an 23bin küsür km de. bakım mart ayında, ekranda bakıma 23 gün kaldı yazıyor. aracın garantisi de 2 yıl uzatmalı 4 yıldı, garantide bitiyor martta.

bende 2020 de sıfır aldığım tiguana fren hidrolik yağı değişimi yaptırmayı düşünüyorum yetkili serviste. aldığımdan beri bakımları önceki Doğuş Etimesgut şimdiki Arca da yaptırdım. geçen sene mart ayında bakımda fren hidroliğini değiştirelim dedi Arca, bende km düşük fazla binmiyorum, bir dahaki bakıma dedim. servis bakım maliyetleri çok arttı, standart bakımı bu defa özel serviste yaptırmayı düşünüyorum. filtreleri yağı vs.uzman parça/filtre marketim den temin edeceğim. daha önce golf varken birkaç defa Aydoğdu servis Yahya ustaya götürmütüm ve memnun kalmıştım. daha vw servisinde çalışmış, iyi niyetli, bilgili ve dürüst bir insan.

yılda ortalama 6bin km biniyorum, araç şu an 23bin küsür km de. bakım mart ayında, ekranda bakıma 23 gün kaldı yazıyor. aracın garantisi de 2 yıl uzatmalı 4 yıldı, garantide bitiyor martta.

Yılda 6 bin km yapan araca canım cicimli yetkili servis bakımı yapmaya ne gerek var diyor insan?

Konu dsg korkusu ise aman yetkili servislerin yüce merhametinde iyi niyet hikayesine dahil olayım tedirginligi kapsamında

6 bin km x 10 yıl = 60.000 km daha yapıp 83.000 km ye anca geleceksiniz.

10 yıla 83.000 km de dsg arıza verme riski icin

Her yıl 6 bin km yol yapmanın bedeli olarak bi dünya servis periyodik bakım parası verilmez.

Yılda 15-20 bin yapana itirazım yok

Dsg icin 10 yılda 150-200 bine ulasılacak periyotta risk analizi tabiki daha fazla.

Yetkiliye veda edin

12ay / 6000 km bakım periyodunuzu
18 ay/ 6000 km esnetin.

Bu bağımsızlıkları ilan ederken.

Devir saatinde max 1750 dv optimal sakin sürüş tarzından vazgeçmeyin.

Yok ben gazlıycam vites gecislerinde 3000 dv yedircem diyene

12 ayı =>18 ay a çıkarın diyemem. ,(yağ + tüm filtreler dahil

Bu ekonomik planlamalarla

10 yıl sonra 83.000 km deyken dsg cortladığında kumbarada biriken paranızla dsg yi yaptırırsınız.

Golfteki Dq200 kuru şanzımandan sonra tiguanda dsg korkum yok hocam. Dq381 yağlı/ıslak şanzıman, Allaha şükür, hakkını veriyor.
Bakımı 2+2 garantiden dolayı yetkili serviste yaptırıyordum. Garanti martta bitiyor, özgürüm artık. Yılda 6bin kmde yapsan, bin km de yapsan yıl dolduğu için mecburen yetkiliye gidiliyor maalesef. Ha garantiyi yakarım diyen varsa bişey diyemem.

Aynen dediğiniz gibi yıllık 6bin km yaptığımdan, bakımı martta 12 ay yerine yaz sonu 18 ay olarak özel serviste yaptıracağım. Sadece fren hidrolik yağını yetkilide değiştirmeyi düşünüyorum.

Golfteki Dq200 kuru şanzımandan sonra tiguanda dsg korkum yok hocam. Dq381 yağlı/ıslak şanzıman, Allaha şükür, hakkını veriyor.
Bakımı 2+2 garantiden dolayı yetkili serviste yaptırıyordum. Garanti martta bitiyor, özgürüm artık. Yılda 6bin kmde yapsan, bin km de yapsan yıl dolduğu için mecburen yetkiliye gidiliyor maalesef. Ha garantiyi yakarım diyen varsa bişey diyemem.

Aynen dediğiniz gibi yıllık 6bin km yaptığımdan, bakımı martta 12 ay yerine yaz sonu 18 ay olarak özel serviste yaptıracağım. Sadece fren hidrolik yağını yetkilide değiştirmeyi düşünüyorum.
Bu kadar basit.

Dısardan alacağınız yağa karar verin + filtreler tabi

Ben 95k km ye gelene kadar
Hep motul + mann filtrelerle devam ettim.

Filtreler hep uzman parcadan

Motul yagda
***Ankara tuğsan motul bölge müdürlügü
*** Ankara Aksu madeni yağlar motul yetkili satıcısı
*** En son uzman parca motul yağ satısına basladı..sonuncuyu ordan aldım.

Araçla sorunsuz 95k km ye geldim.

Bu süreclerde yağdan filtreden korkan biri

Bence aldığı yakıttan daha cok korksun.

Eylulden ekime 2 depo aynı BP den kirli/sahte/illegal motorin aldım...yok böyle rezalet..

Daha yeni araba kendine geldi.

Dandik akaryakıtı depoya ulaşıp temizleme seklinde tümden sistem den arındırıp boşaltamıyorsanız bu illegal yakıtın dibe çöken kısmıyla tümden temizlenmesi,,,, üzerine en az 4-5 depo temiz yakıt alıp eskisiyle harmanlanıp tüketilmesiyle anca mümkün olabiliyor.

Şu anki durum ?
Arac düzeldi calışma sesi optimal tüketim normal ugultu bitti. Bittide 3-4 ay sürdü parazitik motor sesi.

Bu kadar basit.

Dısardan alacağınız yağa karar verin + filtreler tabi

Ben 95k km ye gelene kadar
Hep motul + mann filtrelerle devam ettim.

Filtreler hep uzman parcadan

Motul yagda
***Ankara tuğsan motul bölge müdürlügü
*** Ankara Aksu madeni yağlar motul yetkili satıcısı
*** En son uzman parca motul yağ satısına basladı..sonuncuyu ordan aldım.

Araçla sorunsuz 95k km ye geldim.

Bu süreclerde yağdan filtreden korkan biri

Bence aldığı yakıttan daha cok korksun.

Eylulden ekime 2 depo aynı BP den kirli/sahte/illegal motorin aldım...yok böyle rezalet..

Daha yeni araba kendine geldi.

Dandik akaryakıtı depoya ulaşıp temizleme seklinde tümden sistem den arındırıp boşaltamıyorsanız bu illegal yakıtın dibe çöken kısmıyla tümden temizlenmesi,,,, üzerine en az 4-5 depo temiz yakıt alıp eskisiyle harmanlanıp tüketilmesiyle anca mümkün olabiliyor.

Şu anki durum ?
Arac düzeldi calışma sesi optimal tüketim normal ugultu bitti. Bittide 3-4 ay sürdü parazitik motor sesi.
Aynen.
Filtreler Mann, yağ Motul veya Lıquı, yakıt shell, akıl kel...☺️

Geri
Üst Alt