Güncel Bakım Masrafları

Hocam şimdi biz ne yapacaz yetkili servise gidip 0w30 shell ile bakım yapıp kaderimize razı olacaz yoksa 5w30 yağ alıp özel serviste başımızın çaresinemi bakacaz sana zahmet bi yol gösterirmisin

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
İzmir Vosmer shell mi kullanıyor?

Araç kaç model, garanti devam ediyor mu? 

Araç DSG mi, manuel mi?

Mann, Hengst, Mahle alman araçları bu filtreleri kullanır., hepsi kalitelidir., Servisten aldığınız filtrelerde kutunun içinden polen filtresi (karbonlu) ve hava filtresi Mann marka çıkar., yağ filtresi kutunun içinden Hengst çıkar.,

yağ için;

-Mobil 1 ESP Formula 5w-30

-Liqui Moly TopTec 4200 LongLife III 5w-30 (made in germany sadece almanya'da üretilir., başka yerde üretimi yoktur., oldukça kaliteli ve başarılı bir yağdır.)
Hocam teşekkür ederim yorumunuz için. Aklımda şuan iki soru var. Hepsiburada da mobil 1 esp 165 tl 

Esp formula olan 1 lt 57 tl 

Formula olan daha iyi değilmi? Formula olanı artık mobil üretmiyor diye okumuştum doğrumudur? Biz şimdi hangi yağı nerden nasıl alacaz? İkinci sorum mann filtre kullanmak istiyorum başak filtreden mann yağ hava ve polene 175 tl fiyat aldım. Servisten aldığım orjinal filtreler ile mann fark edecek mi? Araç 43 bin km de fren hidroliği değişimi gerekirmi ? 

Birde genel olarak foruma teşekkür etmek istiyorum. Çok bilgi sahibi oluyorum olmaya da devam ediyorum. Golf bir tutkuymuş gün geçtikçe artıyor :)

Hocam teşekkür ederim yorumunuz için. Aklımda şuan iki soru var. Hepsiburada da mobil 1 esp 165 tl 

Esp formula olan 1 lt 57 tl 

Formula olan daha iyi değilmi? Formula olanı artık mobil üretmiyor diye okumuştum doğrumudur? Biz şimdi hangi yağı nerden nasıl alacaz? İkinci sorum mann filtre kullanmak istiyorum başak filtreden mann yağ hava ve polene 175 tl fiyat aldım. Servisten aldığım orjinal filtreler ile mann fark edecek mi? Araç 43 bin km de fren hidroliği değişimi gerekirmi ? 

Birde genel olarak foruma teşekkür etmek istiyorum. Çok bilgi sahibi oluyorum olmaya da devam ediyorum. Golf bir tutkuymuş gün geçtikçe artıyor :)
Yağ olarak benim tavsiyem Liqui Moly veya Motul olur.,

Parçalar orjinal olduktan sonra ha dışardan almışsınız ha servisten almışsınız fark eden bişey olmaz., Polen filtresini "karbonlu" alın., araca fabrikada takılan polen filtresi karbonludur., serviste polen filtresini karbonlu takar., 175 TL. fiyata polen filtresinin standart kağıt filtre mi verecekler yoksa karbonlu filtre mi verecekler sorun..!!

Bakın illa ki Mann filtre kullanmanıza gerek yok., Öncelikli olarak önemli olan orjinal olması., Mann, Hengst, Mahle hepsi çok kaliteli markalardır., Sıralama olarak Mann ve Mahle 1. sırayı alır., Hengst 'te hemen arkalarından 2. sıraya yerleşir ama Hengst 'te gerçekten iyi bir markadır., Bosch ancak 3. sırada kendine yer bulur.,

Evet ESP Formula 'nın üretimi durduruldu., Şuan sadece ESP olan yağ üretimde., Yağ olarak Mobil 'i boş verin piyasada çok daha başarılı yağlar var.,

Benim tavsiyem yağ olarak;

Liqui Moly TopTec 4200 LongLife III 5w-30

Motul 8100 X-clean+ 5w-30

İzmir Vosmer shell mi kullanıyor?
Araç kaç model, garanti devam ediyor mu? 
Araç DSG mi, manuel mi?

Şimdiye kadar hiçbir faturada yağ markası yazmıyordu geçen ay bir arkadaş burada paylaştı shell kullanıyorlarmış ama yağın cinsini bile yazmamışlar diğer arkadaşlara bakarak bunlarda 0w30 a geçmişlerdir sanırım , burdaki arkadaşın bakım faturası bu 1.4 tsi

45b2fba9dfe070d843205c92eb612ba2.jpg

Benim araç 2013 1.4 -122 manuel garanti yok

Şimdiye kadar hiçbir faturada yağ markası yazmıyordu geçen ay bir arkadaş burada paylaştı shell kullanıyorlarmış ama yağın cinsini bile yazmamışlar diğer arkadaşlara bakarak bunlarda 0w30 a geçmişlerdir sanırım , burdaki arkadaşın bakım faturası bu 1.4 tsi

45b2fba9dfe070d843205c92eb612ba2.jpg

Benim araç 2013 1.4 -122 manuel garanti yok

Bakın öncelikle herhangi bir servisin hangi marka yağ kullandığını öğrenmek için faturaya bağımlı kalmayınız., bunu öğrenmenin pek çok yolu var., örneğin arasınız bakım yaptırmak istediğiniz servisin yedek parça bölümünü ve sorduğunuzda zaten söylerler.,

Bakımı dışarda yaptırmayı düşünüyorsanız., parçaları filtreleri vs. servisten veya dışardan tedarik ederek bakımı güvendiğiniz birine yaptırabilirsiniz., Motor yağı olarakta uygun yağlar arasından hangi markayı istiyorsanız kullanabilirsiniz.,

Araç manuel olduğu için servise bağımlı olmanıza gerek yok., Ama yok ben aracımın servis bakımlı olmasını isterim derseniz de; Ya çevre illerdeki Castrol kullanan başka servislere yaptıracaksınız., ya da yağınızı kendiniz alıp servise gitmelisiniz., Eskiden servislerin tamamına yakını Castrol kullandığından., müşteri başka marka yağ koymak için yağını alıp servise gittiğinde., Servisler bunu sisteme not düşerek (müşteri yağını kendi getirmiştir., motor ile olası olabilecek arızalardan araç sahibi sorumludur., garanti dışı kalabilir diye not düşerlerdi..)

Şimdi olay tersine döndü bu kozu onlar oynaken artık siz oynayabilirsiniz., Çünkü VW Türkiye veya VW Almanya sitesine girdiğiniz vakit kullanılması gereken ve tavsiye edilen yağın Castrol olduğu açık açık yazmaktadır..

Castrol Edge Professional LongLife III 5w-30

https://binekarac.vw.com.tr/tr/satis-sonrasi-hizmetler/volkswagenin-tercihi/Castrol-EDGE-Professional.html

https://binekarac.vw.com.tr/tr/satis-sonrasi-hizmetler/volkswagenin-tercihi.html

https://binekarac.vw.com.tr/tr/satis-sonrasi-hizmetler/volkswagenin-tercihi/neden-castrol.html

Bakın öncelikle herhangi bir servisin hangi marka yağ kullandığını öğrenmek için faturaya bağımlı kalmayınız., bunu öğrenmenin pek çok yolu var., örneğin arasınız bakım yaptırmak istediğiniz servisin yedek parça bölümünü ve sorduğunuzda zaten söylerler.,
Bakımı dışarda yaptırmayı düşünüyorsanız., parçaları filtreleri vs. servisten veya dışardan tedarik ederek bakımı güvendiğiniz birine yaptırabilirsiniz., Motor yağı olarakta uygun yağlar arasından hangi markayı istiyorsanız kullanabilirsiniz.,
Araç manuel olduğu için servise bağımlı olmanıza gerek yok., Ama yok ben aracımın servis bakımlı olmasını isterim derseniz de; Ya çevre illerdeki Castrol kullanan başka servislere yaptıracaksınız., ya da yağınızı kendiniz alıp servise gitmelisiniz., Eskiden servislerin tamamına yakını Castrol kullandığından., müşteri başka marka yağ koymak için yağını alıp servise gittiğinde., Servisler bunu sisteme not düşerek (müşteri yağını kendi getirmiştir., motor ile olası olabilecek arızalardan araç sahibi sorumludur., garanti dışı kalabilir diye not düşerlerdi..)
Şimdi olay tersine döndü bu kozu onlar oynaken artık siz oynayabilirsiniz., Çünkü VW Türkiye veya VW Almanya sitesine girdiğiniz vakit kullanılması gereken ve tavsiye edilen yağın Castrol olduğu açık açık yazmaktadır..
Castrol Edge Professional LongLife III 5w-30
https://binekarac.vw.com.tr/tr/satis-sonrasi-hizmetler/volkswagenin-tercihi/Castrol-EDGE-Professional.html
https://binekarac.vw.com.tr/tr/satis-sonrasi-hizmetler/volkswagenin-tercihi.html
https://binekarac.vw.com.tr/tr/satis-sonrasi-hizmetler/volkswagenin-tercihi/neden-castrol.html
Castrol veya shell olmasını bir kenara bıraktım 5w30 olan yağı 0w30 yapmışlar yani bildiğim kadarıyla yağ eksiltmeye çok müsait ve dışarda bu yağ bulunmuyor bilemiyorum 0w30 mu daha iyidir yani tek düşüncem işin açıksacı atıyorum klima bozuldu siz hep servise gelmişsiniz size indirim yapalım olayı yoksa servisin bir espirisi yok zubizu devam ederse yağı kendim alıp gideyim iyi niyet garantisine faydası olacaksa

0W30 yağ rahatlıkla kullanılabilir, 5W30 un özelliklerini kapsayan bir yağ.

Haftaya aracımın yıllık bakımını yapıcam . 5w30 kullanmayı düşünüyordum fakat hem kışın o ilk çalıştırmadaki titreşim azalsın hemde servisin 0w30 geçmesi sebebiyle 0w30 koymayı düşünüyorum. Bu konu hakkında düşünceleriniz nelerdir ?

Haftaya aracımın yıllık bakımını yapıcam . 5w30 kullanmayı düşünüyordum fakat hem kışın o ilk çalıştırmadaki titreşim azalsın hemde servisin 0w30 geçmesi sebebiyle 0w30 koymayı düşünüyorum. Bu konu hakkında düşünceleriniz nelerdir ?
Castrol, Mobil yağ seçicileri 5W30 seçerken Shell yağ seçici 0W30 seçiyor. Firmaların önerdiği yağ farklı olabiliyor. Sonuçta 1.6 TDI 7 yıl önce çıkan bir motor, yağ modellerinin değişmesi normal.

Hangisini seçerseniz seçin yanlış olmaz. Hepsi olur. Daha önce yazdığım gibi 0W30 100 C şartlarda 5W30 yağ ile aynı özelliklerde bir yağ iken İlave olarak soğuk çalıştırmada (vizkozitesi daha düşük olduğu için) marşı kolaylaştırıcı ve kolay pompalanan bir yağ.

Yetkili serviste bakım yaptıracak iseniz ne istiyorlar ise koysunlar.

Dışarıda bakım yaptıracaksanız içiniz rahat etsin diye Castrol koyabilirsiniz.

Ben 1.6 TDI ı 70.000 km 5 bakım Uzay Oto da yaptırdım. İlk 3-4 bakımda 5W30 son bakımlarda ise 0W30  Shell hepsini de varilden koydular :)   Şu an 0W30 yeni koyuldu, motorun sesinde bir değişiklik anlamadım. Yetkili servisin koyduğu yağın yanlış olduğu söylenemez.

İmalatcının lastik seçimi gibi yağ önerisi de çoğunlukla ekonomik sebeplerden. Aralarında anlaşmış oluyorlar.

Mesela önceleri @forzaGilles in de belirttiği gibi “önerilen yağı kullanmadınız garanti dışı bırakırız” gibi tamamen teknik olmayan bir yaptırım uyguluyordu servisler. Halbuki istediğiniz markayı koyabilirsiniz yeterki önerilen vizkozite ve diğer özellikleri (imalatçı onay kodu (VW507 ..gibi) sağlasın. Shell Mobil Castrol vb farketmez. Farklı marka yağa bile sorun çıkaran garanti dışına çıkarırım diyen yetkili servisler son yıllarda hem farklı marka hem de teknolojinin gelişmesiyle 0W30 gibi farklı viskozite yağları koyar oldular. Demek ki garanti bozacak bir durum yokmuş.

Doğru olan şimdiki uygulama. Viskozite değerlerini sağlayan herhangi bir marka olur. İLGİLİ İmalatçı onay kodu (501 505 507 gibi) yazıyor ise yağ kutusunda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

@calik Teşekkürler bakımı kendim yapıcam dediğiniz gibi sıcak performansı aynıyken soğukta daha akışkan olması güzel birşey onun için 0w30 kullanmayı düşünüyorum.

@mbonat @calik @erkanwrc 0w-30 yağı Kars, Erzurum, Hakkari, Eskişehir, Sivas, Erzincan gibi kışın çok zorlu ve sert geçtiği bölgeler hariç kullanılması gereksiz olduğunu düşünüyorum.,

TSI motorda 5w-30 yağ bile daha doğrusu 5 numara yağın eksiltme yaptığı bir ortamda., Daha ince olan 0 numara yağ durup dururken eksiltme yapmasına davetiye çıkarmak ile eş anlamlı olacaktır., Erzurum, Sivas gibi çok soğuk şehirlerde yaşarsınız o zaman 0w-30 kullanılır ama diğer türlü çok gereksiz olacaktır.,

Bazı servislerin kullandığı shell yağın yani Shell Helix Ultra AV-L yağın aynı specs ve onaylara sahip 5w-30 olanı da var.,

Shell yağın diğer sıkıntısı olası bir yağ eksiltme durumunda veya uzun yolda acil ihtiyaç anında benzincilerde bile bulunması zor bulunan bir yağ olması ile ünlüdür.,

Shell tercih etmek isteyen arkadaşlar için uygun yağ;

Shell Helix Ultra AV-L 5w-30

Shell Helix Ultra Professional AV-L 5w-30

veya yaşadığınız şehrin kış şartlarına göre aynı yağın 0w-30 olanı

Shell 'den çok daha kaliteli yağlar varken bence tercih edilecek bir yağ değil..

Moderatör tarafında düzenlendi:
iyi gunler golf forumunda verdiginiz degerli bilgiler icin tesekkur ederim. Ben B7 kasa passat kullanicisiyim. Size bir sorum olacak. Bakimda degistirdigimiz hava-polen-yag filitrelerini alabilicegim orjinal urun satan internet sitesi veya siteleri tavsiyesine ihtiyacim var. Vakit ayirdiginiz icin simdiden tesekkurler. Iyi seneler diliyorum.

4. yıl filtreler dışında ekstra neler değişiyor ? 

aracım 2015 model 38 binde.

@forzaGilles Teşekkürler mobil liqui moly motul vb koymayı düşünüyorum benim aracım çok fazla eksiltmiyor . Günlük 10 km git 10 km gel şeklinde kullanıyorum ve aracım kış şartlarında anca yolun yarısında ideal yağ sıcaklığına ulaşıyor . 0W30 koyarsam daha hızlı ısınır ve daha az aşınma olur diye düşünüyorum . 

Geri
Üst Alt