Güncel Bakım Masrafları

Servisler castrol veya shell yag kullanıyor iki yağdan da artık memnun değilim  forum sayesinde tanıştığım luqui moly mükemmel gerçekten uzun vade kullanmayı düşünüyorum fakat sıkıntım şu ki antalya Muğla  ankara adiyaman Şanlıurfa yetkili servisleri yazmış olduğum illerde ki servisler dışarıdan yag kabul etmiyor...

Ben aracımi servise götürmek istiyorum ama yağımı yanımda götüreyim istiyorum???

Onerebileceginiz dışardan yağ getirmemiz e izin veren yetkili servis varmidir ???

Bazıları izin veriyor faturası ile die okumustum fakat o servis nerede istanbul civarına gidicem yol ustu bir servis bulabilirsem veya malatya civarında randevu alıp 4 saat mola verebilirim o yüzden soruyurum 

Şimdiden teşekkür ederim umarım öyle bir servis vardır...
Denizli batı otomotiv kabul ediyor hocam.

@DuzboruDownpipe benim aracim 2016 model 1.2tsi aküsü exide efb akü 1kere startstop hatasi vermisti servis yakit kaynakli dedi aradan 2yil gecti yine silkeleme ve startstop hatasi verdi servis sabaha kadar sarzladi hala sorunsuz dewam ediyor.su an aku bitse kesinlikle economi serisini taktiririm.cunku servisin kotu bi mal satacagina inanmiyorum.zaten problem ciksa onlarin baslarinin etini yerim ve kesinlikle arkasinda durucaklarina eminim.

@alpercck  kesan mercanlar nasil hocam memnun kaldiniz mi bende 60 bin bakımına götüreceğim inşallah 1 aya kadar, kendi yağımızı almamıza müsade ediyor mu, işçilikleri nasıl.

@forzaGilles  önceden belki defalarca soylediniz hocam ancak bulamadim maalesef, 60 bin bakiminda ekstra yaptirmam gereken birsey var mi. Arac 57 bin civari olacak bakıma goturdugumde , lastikler 50 bin km yol yapmis pirelli olacak serviste ilave indirim varsa lastik degisimi yaptirmak mantikli mi. Balatalar ve fren hidroligi degistirilmeli mi 60 bin bakiminda, cam tavana hic bakim yapilmadi yaptirmak gerekli mi bu bakimda. Simdiden tesekkur ederim.

@ZITIPAŞA Ben normalde İstanbul’da yaşayan biri olarak ilgiden memnun kaldım. İstanbul’da kalabalık sebebiyle böyle bir ilgi görmek pek mümkün değil. Benim daha bakıma 5bin olduğu için sadece balata değişimi yaptırdım bu sebeple yağ konusunda ne derler bir arayıp sormak lazım. İlgiden ve işimi hızlıca çözmelerinden memnun kaldım. Servis personeli eko yani JZW kodu ile başlayan parçalarda ısrarcı olabiliyor bilginiz olsun. Bujileri falan eko seri istemiyorsanız baştan gitmeden bildirin parçanın ellerinde olduğundan emin olun 60 binde bujiler değişiyor diye biliyorum. Bende 60 bin bakımını ekim ayı ortasında İstanbul’da yaptıracağım artık. Bu arada aracınızın lastikleri iyi durumda ise 70 bine kadar gidecektir. Bunu yanak ve dişlerde çatlaklar var mı kontrol ederek anlayabilirsiniz. Benim halen iyi durumda bu sebeple fabrika çıkış lastiklerimi değiştirmek için 70 bini bekliyorum. 

@41HU367 fabrika çıkış lastikler michelin energy saver, araç henüz 70 binde değil 58 binde ama gördüğüm kadarı ile 70 bine kadar gider diye tahmin ediyorum. Benden önceki sahibi aracı şehir içi pek kullanmamış uzun yol için kullanmış bununda etkisi olabilir.

@alpercck  tesekkur ederim yanitiniz icin hocam, bende ilk defa bu servise goturecegim, lastikler iyi duruyor ama son donemde esc sık devreye girmeye baslasi ve fren tepkisi hosuma gitmiyor. guzel indirim olursa servisten goodyear lastik alayim diyorum. Balatalarda uyari falan vermedi onu beklemek nasil olur acaba.

@ZITIPAŞA Rica ederim. Balataları her bakımda servis kontrol ediyor. Birdahaki bakıma kadar yetişmeyecek kadar incelmiş ise zaten size değişim yapalım diyeceklerdir.

@forzaGilles  önceden belki defalarca soylediniz hocam ancak bulamadim maalesef, 60 bin bakiminda ekstra yaptirmam gereken birsey var mi. Arac 57 bin civari olacak bakıma goturdugumde , lastikler 50 bin km yol yapmis pirelli olacak serviste ilave indirim varsa lastik degisimi yaptirmak mantikli mi. Balatalar ve fren hidroligi degistirilmeli mi 60 bin bakiminda, cam tavana hic bakim yapilmadi yaptirmak gerekli mi bu bakimda. Simdiden tesekkur ederim.
Balatalar., lastik değişimi bunlar tamamen kullanıma bağlı eskiyen şeyler olduğu için yorum yapmam yanlış olur., cam tavan bakımını mümkünse kendiniz yapın servis sizden daha iyi yapmayacaktır., temizleme ve yağlama hepsi bu., würth hhs grease ile https://eshop.wurth.com.tr/tam-katalog/HHS-Gres/31313008060306.cyid/3131.cgid/tr/TR/TRY/

Sunroof bakımı için servise verilen paraya yazık vaktiniz varsa kendiniz yapın., zor bir işlem değil., vaktiniz yoksa elbette servise yaptırılır o ayrı konu..

Bazen serviste lastiklerde indirim veya kampanya olabiliyor., sormanızda fayda var., verdikleri fiyata göre karar verirsiniz., neresi uygun fiyat veriyorsa ordan alın

fren hidroliği her 2 sene de bir değiştirmeniz gerekir.,

60bin de araç benzinli ise bujiler değişebilir (en son ne zman değiştirdiyseniz ona göre)..,

dizel ise mazot filtresi değişir 30-60-90binde

***not: parça kodu JZW ile başlayan eco seri yedek parça kullanmamalarını bakım öncesi danışmana iletin..!!

Moderatör tarafında düzenlendi:
@forzaGilles  dizel hocam arac, 3. Senesi bitti daha hic fren hidroligi degismedi, o zaman cam tavan bakimini kendim yapacagim bu yagi alip.Lastikleri de soracagim piyasada 550 TL ye kadar bulunuyor goodyear asym 5 bu civar fiyat verirler ise degistirecegim bence 50bin km yeterli bir lastige.

@forzaGilles  dizel hocam arac, 3. Senesi bitti daha hic fren hidroligi degismedi, o zaman cam tavan bakimini kendim yapacagim bu yagi alip.Lastikleri de soracagim piyasada 550 TL ye kadar bulunuyor goodyear asym 5 bu civar fiyat verirler ise degistirecegim bence 50bin km yeterli bir lastige.
Alırken Würth hhs grease olanı almalısınız., yanlışlık olmasın., bir de hhs2000 ve 5000 modeli var onlar cam tavan için değil..!! karıştırmayın :) forumda cam tavan bakımı ile ilgili 2-3 arkadaşımızın detaylı uygulaması vardı..

Lastiği sordum hocam ben. Conti ile michelin var. Michelin primacy 4 225 45 17 91w  612tl fiyat verdiler. Sökme takma balans onlara ait bu arada %25 indirim ile 612 tl çıkardılar

Moderatör tarafında düzenlendi:

Herkese selam, 5 yaşına basalı 1 ay olan ve 96750 km yol yaptığımız Golf'ün aküsü artık çok zayıflamaya başlayınca aküyü değiştirelim dedik. Araç babamın olduğu için çok ilgilenmiyorum ama akünün fiyatını aldığında bana 880 lira dediğinde kendisine o akünün economy serisi akü olduğunu ve taktırmaması gerektiğini, fark vererek normal akü istemesini söyledim ama beni dinlemeyerek hem economy serisi akü takmışlar hem de efb akü takmışlar. Aracın orijinalinde varta agm akü vardı, babama agm akü olan arabaya efb akü takılamaz desem de servisteki arkadaşı bi şey olmaz abi dediği için beni dinlemiyor maalesef :) Bu economy serisi parçaları hangi kafayla satmaya başladılar aklım almıyor yani dünyanın en gereksiz şeyi olabilir. Arabamız artık hayatına efb akü ile devam edecek, şu an herhangi bir sorun yok ama aracında fabrikasyon agm aküsü olan arkadaşlar inşallah burayı okur gidin dışarıdan ayni paraya varta agm akü alin onu taktırın, serviste paranızla rezil olmayın.

Eski aküm

Takılan yeni akü 2020 24.hafta üretimi 

Bu da faturası 
Geçtiğimiz salı arkadaşımın yeni aldığı 1.2 TSI Golf'ün bakımı için Edremit Yağcı yetkili servisine gittiğimizde kendi aracım olan 1.6 TDI Golfümle ilgili merak ettiğim bişey sordum. İlgili yetkili sistemden kontrol ederken aracım için motor kontrol ünitesi güncellemesi gözüktüğünü ve ücretsiz olarak yapabileceklerini iletti. Son iki bakımdır dışarda yaptırıyordum manuel olduğu için aracımın bakımını. Cumaya (dün) randevu verdiler ve bende gittim. Sağolsunlar ilgilendiler, aracı içeri alıp güncelleme işlemini yaptılar bir yanda da şarja bağladılar kontak açık çalıştıkları için heralde. Sonra danışman hanımefendi geldi ve şu kağıdı gösterdi.

IMG20200821124306.jpg

Ardından aküyü değiştirmeyi önerdi, aslında aracım 2016 model olduğundan ve kışın da ara ara yattığından değiştirsem mi diye düşündüm. Ama start stop olsun yada başka bi şey olsun sıkıntı yok aracımda, herşey aktif çalışıyor. Sonra zubizu falan filan derken 1047 lira teklif verdi.

IMG_20200822_142030.jpg

Bende geçen bu konunun içinde gördüm diye hatırladım sanki 800 küsurdan bi arkadaşımız taktırdı diye, dedim pahalı sanki biraz. Sonra neyse dedim ben düşüneyim, taktırmadan çıktım. Aracımın üstündeki akü de şu,

IMG20200821141219.jpg

Benimki EFB + onların takacağı EFB idi. Dışarda Varta Blue Dynamic EFB N70'e 650 lira fiyat aldım. Napsam acaba? EFB takınca aracımın tüm sistemleri sıkıntısız çalışır mı? Dizellerde AGM olur yazan arkadaşlarımız var, benim araçta niye EFB + var, daha önce değiştirildi mi bilmiyorum ama sanki değişmemiştir diye düşünüyorum, aracım Aralık 2016 üretim, Ocak 2017 trafiğe çıkışlı.

Geri
Üst Alt