Lastik Rotasyonu

Lastikçiler balans yaparken kendileri hangi tekeri nereden söktüğüne dikkat ediyor, nereden söktüyse yine oraya takıyor. 

Vw serviste çalışan abim de "Jant zamanla bulunduğu yere iyice alışıyor. Başka yere geçince ne kadar balans yaptırırsan yaptır tam olmayabiliyor" demişti. Amasya'da bir lastikçi var eşimi dostumu kesinlikle göndermiyorum oraya. Bir defa yaptırdım hepsini karıştırdı makine de bozuk mudur nedir bir türlü yapamadı, direskiyon değil kasa titriyor diyorum yürüyene  baktır balans olmaz o diyor. Jantların da içine etti zaten söke taka. 
Yok artık Eren :) , lastik değişimi o kadar bir hassasiyet gerektirmiyor.

1. Düzgün şekilde balansı yapılmış ise istediğin kadar ön arka yapabilirsin. Yazlıklarım 40.000 km de yaklaşık 2-3 kez ön arka yapıldılar balans problemi olmadı olmaz da.

2. Senin başına gelenler lastikçinin iş bilmezliği olmuş biraz. Servis elemanının dediği bizim kullandığımız yenilikteki ve kalitedeki günümüz otomobilleri için pek doğru değil. Olsa olsa aşırı balans sorunu olan eski taşıtlar için doğru olabilir.

Diğer arkadaşların dediği gibi günümüz otomobillerinde ara sıra ön arka yapmak eşit aşınmaları için çok faydalı.

Selamlar

Moderatör tarafında düzenlendi:

Bugün ön lastikleri arkaya 

Arkaları öne almaya niyetlendim!

Gerçi günaydın ! Bana

54 bin km olmus (kış lastiği hiç takmadan kesintiz fabrikasyon briçstonlarla)

Bu işleri 25 bin de yapıcaksın normalde

Bahçe otopark müsait! 

Taktım krikoyu 

Sol ön lastik başlayım dedim.

Bijonları söktük !

Bekliyorsunki jant kendini bırakacak.

Yok öyle bisey! 

Kaynamış yuvaya ! 

Tekme tokat dalınır  tabi 

Eee o da nafile !

Web de bu olayla ilgili bir çok tecrübe / problem var ...

Sonunda vazgeçtim.

Sizlere diyeceğim 

Gece 01:30 da çoluk çocuk marmaris yolunda keyifle yol alırken lastiginiz patlar...

Erkek olmak 

Delikanlı olmak 

Baba yigit olmakla alakası yok

Ben 98 kiloyum boy 1.89

Ne tekmeler savurdum olmadı

Jant yapışmış işte arabaya

Yani demem odur ki 

Gece yarısı karayolunda böyle bişey büyük dert olur!

Bijonları taktım vazgectim eve döndüm

Bugün ön lastikleri arkaya 

Arkaları öne almaya niyetlendim!

Gerçi günaydın ! Bana

54 bin km olmus (kış lastiği hiç takmadan kesintiz fabrikasyon briçstonlarla)

Bu işleri 25 bin de yapıcaksın normalde

Bahçe otopark müsait! 

Taktım krikoyu 

Sol ön lastik başlayım dedim.

Bijonları söktük !

Bekliyorsunki jant kendini bırakacak.

Yok öyle bisey! 

Kaynamış yuvaya ! 

Tekme tokat dalınır  tabi 

Eee o da nafile !

Web de bu olayla ilgili bir çok tecrübe / problem var ...

Sonunda vazgeçtim.

Sizlere diyeceğim 

Gece 01:30 da çoluk çocuk marmaris yolunda keyifle yol alırken lastiginiz patlar...

Erkek olmak 

Delikanlı olmak 

Baba yigit olmakla alakası yok

Ben 98 kiloyum boy 1.89

Ne tekmeler savurdum olmadı

Jant yapışmış işte arabaya

Yani demem odur ki 

Gece yarısı karayolunda böyle bişey büyük dert olur!

Bijonları taktım vazgectim eve döndüm
Allah'tan yolda kalma gibi bir durumda yaşamamışsınız böyle bir şeyi, ne yapmayı düşünüyorsunuz? Bilinçsiz bir lastikçiye denk gelse çekiç balyoz girişir anasını ağlatır, zararsız çözmek lazım bir şekilde.

Jant zamanla bulunduğu yere iyice alışıyor.
Bunun doğrulaması olmuş resmen başınıza gelen, bir devlet kurumunda uzun süre çalışıp kendini mekanın sahibi zannedenler gibi... :)

Normalde araç soğutur öyle sökülür denir ama, sizin araba bahçede buz gibi olmuş olması lazım. Böyle bir durumla karşılamaktan korktuğum için lastik tamir kiti tutuyorum bagajda, stepnenin yanında

[mention=4688]bunyamin81[/mention]
Tabii uzun yolda 
Bu durumla ilgili acil eylem planı 2 adet
1-lastik tamir kiti
2-12 V akü beslemeli hava pompası
Bagajda varsa ? Ne ala

İkiside var çok şükür tedbiren.

Bende elektrikli pompa var ama lastige oyle bir tekme atilmaliki(krikodan dusurmeden) olabildigince en uc noktasina vururak(bijondan uzak) kuvveti olabildigince aktarmali. Yada iki el acilip, bilel kismiyla hizla vurulmali yapistiysa. Guc degilde bir anda yapmali

Geri
Üst Alt