Golf 7 burçlardan gelen ses

Hocam ayni yerden benim de ses geliyor kapıdan, lastiğin köşesi ucundan yırtılmış ve sarkmış kapıya sürtüyor, geçmeyen bir ses ise sizde de aynı sorun olabilir.

Arkadaşlar merhaba, danışmak istediğim bir konu var. Fikir belirtebilirseniz sevinirim.

Son zamanlarda kasislerden vs. geçerken özellikle arka amortisörlerden gıcırtı şeklinde sesler gelmekte. Forumdaki belirtilerle örtüştüğünden salıncak burçlarının yağlanması gerektiğini düşünüyorum. (Aldığımdan beri hiç yağlanmadı). Aracım 2015 model ve garantim bitti. Yine de son rutin bakımımı Ankara'da yetkili serviste yaptırmıştım.

Fiyat , bekleme süresi vs. öğrenmek için servisi aradığımda; burçlar sökülerek yağlanacaksa zor bir işçilik gerektirdiğinden 550 TL, sökülmeden üzerinde yağlanacaksa 100 TL bedelinin olduğunu ve hangisinin uygun olacağına servisin karar vereceğini belirttiler.

Gitmişken, hep kışlık-yazlık değişiminde lastikçiye yaptırdığım rot-balans ayarını ve klima-ozon temizliğini de yaptırmayı düşünüyordum. Onlar için istenen ücretler de sırasıyla 340 TL ve 100 TL.

Size verilen fiyatlar da bu seviyede mi? Ve genelde burçlarınız sökülerek mi yağlandı? Açıkçası 550 TL bana yüksek geldi.

Değerli görüşleriniz için teşekkürler...

@kdombayci 

Fiyatlara birşey diyemem ama Klima-Ozon temizliğini kesinlikle serviste yaptırmayın derim ben kış sonunda yaptırdım memnun kalmadım. Williams mışmış temizliği yapan firma meşhurmuşmuş kışın sıcağı açınca çok az bi koku geliyordu sadece benim dikkatimi çeken bu yüzden servise gittiğimde Klima-ozon temizliği yapalım dediler buyrun dedim. Koku gitmemişti aracın içini de sanki yağlı pis bezlerle silmişler gibi direksiyon ve konsol dahil kötü görünüyordu servisten çıkınca yıkamacıma götürüp tekrar temizlettim o derece kötü idi.

Koku için de satılan spreyler var klimayı maksimuma açıyorsunuz spreye basıp kapıları kapatıyorsunuz bi 15 dk kadar içeride dönüyor o hava. 2 kutu kullandım koku falan kalmadı. Ben Sonax klima temizleyici kullanmıştım memnun kaldım açıkçası. Vürt daha iyi demişlerdi ama bulamamıştım o ara ondan.

1 aya bakıma gidecek araç burçları bende yağlatacağım o zaman yazarım fiyat bilgisini, benim de aracım 2015-12 çıkışlık hiç yağlanmadı burçlar şimdiye kadar. Uzatılmış garantim var bakalım kaç para isteyecekler.

Bu burçlardan ses benim araçta da var ,hatta yağışlı havalarda alt takım iyice ıslandığında bu ses iyice artıyor. İp gibi giden arçta alt takımı elletmek hiç içimden gelmiyor. :000072-medium:

@kdombayci

@ognemir

Bende de bu ses var ama sırf ses yapıyor diye alt takımı elletmek akıl karı gelmiyor çok mantıksız., bi yeri yaparken başka biyeri bozuyorlar hiç gerek yok.,

Servisin sizden yağlama olarak istediği 100 liraya 2 fıs fıs yapacaklar sıktıkları ürünün şişesin alırsınız, Servis kullandığı ürünün markası Tunap (alman bir firma) şişesi 60-70 liraya koca bir şişe alırsınız.,

Ürün bu; (hangisini isterseniz onu alın ikisi de birbirinin müdaili ama aynı amaç için üretilmiş ürünler)

-Tunap Professional 121 http://tr.tunap.com/fileadmin/tunap_tr/downloads/mobility_produktinfos_tr/PI_MP_121_TR.pdf

-Tunap Micrologic Premium 921 http://tr.tunap.com/fileadmin/tunap_tr/downloads/mobility_produktinfos_tr/PI_MP_921_TR.pdf

Kendiniz veya sanayide bir ustaya bu işlemi yaptıracaksanız bilginiz olsun şişenin tamamını kullanmayacaksınız aman diyim..!! farklı açılardan 2-3 fıs yapıyorsunuz işlem tamamdır., çok sıktım daha uzun süre dayanır olmuyor., kararında 2-3 fıs fazlası değil hayır burçlara zararı olmaz tabii ama tam tersi çok sıkıp (yağ içinde bırakırsanız) burçlar görevini sağlıklı şekilde yapamaz hale gelir;

https://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/tunap-mp-121-sivi-gres-400ml-354118894

https://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/tunap-human-technology-yuksek-mukavemetli-sentetik-yaglayici-921-400ml-cam-suyu-hediyeli-362355895

@forzaGilles 

Hiçbirşey sökmeden burca kenardan 1-2 fıs yapsak iş görürmü acaba

Moderatör tarafında düzenlendi:
@forzaGilles 

Hiçbirşey sökmeden burca kenardan 1-2 fıs yapsak iş görürmü acaba
Hocam servis bu ürünü zaten herhangi bir sökme yapmadan yapıyor., Aracı lifte kaldırıp burçların sağından solundan farklı açılardan 2-3 fıs sıkarak yapıyor.,

sökülerek yapılan işlem ve yağlamada kullanılan ürün farklıdır

Hiç bir işlem yaptırmazsak sesten başka sıkıntı olur mu ?

Önceki msjlarda bu gıcırdama hakkında bayağı bilgi verilmiş yağlamanın çözüm olmadığı parça değişimine gidildiği devamında rot ayarının bozulduğu gibi durumlar var.Ben bu gıcırdamayı önceki golf6 arabamda daha bayiiden çıkarken sesi duydum ve çok tuhaf gelmişti.4 yıl böyle kullandım ve satarak kurtuldum bu sesten.Bu arabamda şimdilik yok.üretilen parçaların bazı partilerinde hata olabilir diye düşünüyorum.

SM-E500H cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sadece Golf lerde mi var bu cızırtı sesleri yoksa polo jette passat hepsinde var mı ?

Servise gidince cızırtıyı tespit edemiyoruz yine de iki fıs fıs sıkalım diyip sıkarlar tahminen :)  Parça değişimide hayatta yapmazlar gibi. Garanti bittikten sonra parça değişme noktasına gelince parasını verip değiştiririz artık. 

Sadece Golf lerde mi var bu cızırtı sesleri yoksa polo jette passat hepsinde var mı ?

Servise gidince cızırtıyı tespit edemiyoruz yine de iki fıs fıs sıkalım diyip sıkarlar tahminen :)  Parça değişimide hayatta yapmazlar gibi. Garanti bittikten sonra parça değişme noktasına gelince parasını verip değiştiririz artık. 
Sorun kullanılan kaucuk parçada . Haliyle VAG grubu araçların bir çoğunda ortak parça kullanıldığı düşünülürse diğer grup araclarında olma ihtimali yüksek :)  

Arkadaşlar değerli görüşleriniz için teşekkür ederim.

@forzaGilles Ali bey, sökülerek yapılan işlem hakkında bilginiz var mı? Sizce o bölge sökülüp tekrar monte edildikten sonra ekstra ses, ayarsızlık gibi başka sorunların çıkma olasılığı var mı? Hiç söktürmeden dışarıdan mı yağlatsam acaba?

Arkadaşlar değerli görüşleriniz için teşekkür ederim.

@forzaGilles Ali bey, sökülerek yapılan işlem hakkında bilginiz var mı? Sizce o bölge sökülüp tekrar monte edildikten sonra ekstra ses, ayarsızlık gibi başka sorunların çıkma olasılığı var mı? Hiç söktürmeden dışarıdan mı yağlatsam acaba?
Valla hocam söktürüp yağlatan birisi vardı ama kimdi hatırlıyamadım., ben söktürmek içimden gelmediği için bu tunap marka ürün ile yağlattım., söktürmek sorun değil de tekrardan ayar tutmurları nasıl ederler bilmiyorum., bişeyi düzeltelim derken başka yeri bozuyorlar., yani arasıra yine ses geldiği oluyor ama sırf bunun için alt takımı ellletmek bana mantıklı gelmiyor.. bana bedava deseler ben yine alt takımı elletmem kaldı ki sizden 550 lira istemişler yazık günah valla., her şeyi usulüne göre yapıp sorunu çözecekler mi onunda garantisi yok., varsın ara-sıra çukurlarda gıcırdama sesi gelsin..

Geri
Üst Alt