Pasta,Cila,Boya Koruma,Araç İç temizliği Hakkındaki Sorularınızı Buradan Sorabilirsiniz.

Fuso 99, ipa, demir tozu temizleyicisi , kil, cilasız şampuan, hızlı cila, ped ve kurulama bezleri min 300 tl civarı çıkıyor. Hem para çok harcamak istemiyorum hemde eskisi gibi vakit bulamıyorum artık 30 günün 28 i çalışıyorum
Mustafa hocam çok para harcamak istemiyorsanız.Size tavsiyem hızlı cilayı almayın.Çünkü fusso99'u hem kendi beyaz renk aracıma hemde kardeşimin siyah renk aracına uyguladım (Gayette memnunum).Fussonun üstüne hızlı cila olarakda BSD uyguladım , hiçbir faydasını görmedim ben hem size hemde forumdaki arkadaşlara tavsiye etmiyorum.

Fusso99 çizik gidermez.

Moderatör tarafında düzenlendi:

bu silikonlu bir ürün., AF Tripple daha iyi bir ürün su bazlı hem de., Meguiars ar-ge çalışmalarını bıraktı artık yeni ürünler çıkarmıyor
Peki af triple aracın dış yüzeyinde uygularsam üzerine bir işlem yapmam gerekirmi?

Süleyman bey özel mesajdan bana ulaşarak yardım ve öneri istemiş., herkesin faydalanması açısından kendisine buradan yardımcı olmanın daha doğru olacağını düşündüm..,,

Dostum şimdi şöyle söyleyeyim., Öncelikle Sonax Premium Class Carnabua Wax denilen cila iyi bir ürün olsa da., o fiyata çıkıldıktan sonra çok daha iyi wax'lar bulunmakta., Bu wax kullanılarak yapılacak boya koruma da sizden istenen ++400 lira gibi bir ücret verdikten sonra., zaten bu wax'tan zaten 1 kutu alırsınız [emoji4] ., Kendilerinin kullanacakları wax miktarı 15-20ml 'i geçmiyecekken., Siz aynı fiyata bu üründen (1 kutu 200ml 'dir) alıp defalarca kullanabilirsiniz., Ayrıca bu bahsettiğimiz sonax'ın wax'ı amazon'da 55-60$ falan satılmakta [emoji4] ., burda her ne hikmetse bu ürün sanki çok üst düzey bir wax mış gibi en son hatırladığıma göre 450-500 lira falan istiyorlardı., Evet daha iyi ürünlerde yurtdışında satılan fiyatlarından bir miktar daha pahalı oluyorlar ama bu kadar fark olmuyor., 
Aracınızın boya ve çizik durumu falan bilmiyorum fakat önce bir araca boya koruma, seramik, nano koruma vs adı her ne ise bu gibi işlemleri sonax, ziebart gibi yerlerde yaptırmaktansa sadece bu iş üzerine uzmanlaşmış butik yerlerde yaptırmanızı tavsiye ederim., bu gibi yerlere vereceğiniz para boşuna çöpe gitmiş olur., böyle yerlerde malesef aracın çiziklerini silikonlu pasta ile polisaj yap, cilayı geç oldu bitti şeklindedir., işlem bitince bir bakarsınız sanki fabrikadan yeni çıkmış gibi ışıl ışıl parlar ama bir süre sonra tüm çizikler geri gelir atılan ciladan ortada eser kalmaz şaşırırsınız., Çünkü bu tür pastalar tercih etmelerinin sebebi boya korumanın en zor ve en zahmetli işlemi polisaj aşaması olduğundan bir an önce en kestirme yoldan dolgu tipi pasta ile bu işlemi tamamlamak., Silikonlu pastalar yüzeyde yağ tabakası bırakır., bu da atılan wax'ın boyaya tutunmasını önler., dolgu özelliği de çizikleri gidermek yerine üzerini kapatır., 2 ay sonra araba eski haline geri döner..! Bu tür yerler de malesef daha çok ticarethane ön planda tutularak yönetilir sırada bekleyen 10'larca araç vardır., ve pek çok diğer işi de yaptıkları için ve yoğunluk olduğundan., müşteri memnuniyeti ikinci plandadır., istisnalar var mıdır elbette vardır
Tavsiyem "sadece" bu işler üzerine uzmanlaşmış, her bir araç ile tek-tek ilgilenip zaman ayıraran butik yerleri şeçmeniz olacaktır..,
İsterseniz aracınıza boya koruma vs yapılacaksa yapılması gereken şeylerin neler olduğunu., hem de bu işin ne kadar zor ve meşakkatli bir iş olduğundan bahsetmiş olalım;
Ön yıkama (foam lance ile)
Ana yıkama (çift kova tekniği ile)
Demir tozu temizliği (jant ve kaporta)
Tekrar yıkama (cilasız şampuan ile)
Polisaj öncesi boyanın durumuna göre uygun sertlikte kil seçimi ve seçilen kil ile verniğe işlemiş reçine ,balata tozu , zift, böcek kalıntıları, bazı boya tozları vb. tamamen arındırmak
Cilasız şampuan ile tekrar yıkama
İşlem yapılacak araç markasının boya/vernik sertliğine (her markanın farklıdır) göre uygun pasta seçimi ile Polisaj işlemi (içinde dolgu maddesi barındırmıyan silikonsuz ve yağ içermeyen su bazlı pastalar)  Örnek: Scholl Concepts veya Menzerna ürünleri
Aracın İPA ile silinmesi (izopropil alkol), Sulandırılılarak kullanılmalıdır ve araçta rütuş veya sonradan boyalı bir parça var ise o bölgede kullanılmamalı..!!
Son olarak bütçenize ve aracın rengine göre., renkten renge göre de değişmekle beraber doğal veya sentetik bazlı wax seçimi (bütçe uygun ise doğal carnabua içerikli., Bir cilanın içinde Carnabua oranı ne kadar fazla olursa wax/cila o kadar kaliteli ve pahalı olur..) fakat pahalı ve kaliteli olması tek aşına bir etken değildir., Rengin koyu ve açık, opak veya metalik boya olması kullanıcak ürünü carnabua veya sentetik bazlı olmasını etkiler., yine koyu veya açık renk olmak üzere renkten renge göre değişmekle beraber, en optimum wax'ı seçmek., Sentetik bazlı olması sizi yanıltmasın bir cila yada wax adı her ne ise., sentetik oldu diye kötü anlamına gelmemektedir., Metalik açık renk araçlarda sentetik ürenler daha iyi sonuç vermektedir., Sentetik bazlı cilaların bir artısı da doğal carnabua içerikli wax'lara göre bir nebze daha dayanıklıdır.., Biraz karışık iş anlıyacağınız., bazı insanlar yapıp kurtulmak ve uzun süre idare etmeksini ister., bazıları ise illa boyayı 10 gün de bir okşamak ister..
Görüştüğünüz yere sorun acaba bu anlattığım işlerin ne kadarını yapabilirler, ne kadarına zaman ayırabilirler..?
Tabii bunca işlem onlarca saat harcandı ve artık aracıma hiç bişey olmaz dememek lazım., siz de aracınıza bundan sonra ne kadar köstik içeren yıkamacı köpükleriyle yıkatmaktan kaçınır., ph dengeli boyaya ve wax'a dost bir şampuan ile yıkatır, kuruladıktan sonra da Quick Detailer denilen sprey tarzı hızlı cila ile desteklerseniz yapılan işlemlerin ömrü o kadar uzun olur..
Wax işi dipsiz kuyu gibidir o sebebten bütçe ön plana çıkar., şu markaların wax'larını bir inceleyin derim; 
Collinite 915 veya 476s, Soft99, Auto Finnesse ve Swissvax markaları
Umarım yardımcı olabilmişimdir...

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim dediğiniz gibi butik bir yer ile anlaştım kendim boya koruma malzemelerimi aldım ve uygulamasını yaptık işte sonuc
129bed3485b248e53cad58c00d9d26ae.jpg

49b211e2357fc0e253aa3dd574fdd99a.jpg
fecd9f33d79d973af8820425b258b55d.jpg
f1735872a1561d7f5b637e162b573a41.jpg

Harika olmuş., Malzeme olarak neler kullanıldı?

Sayın hocalarım İzmirde Hard Core  isimli butik iş yapan bir kişi var facebookta da  sayfası bar ve yaptığı işleri paylaşıyor çok iyi sonuçlar gözüküyor ama  fiyat 500 TL gibi uçuk bir rakam ! 

Uygulama 1 gün sürüyor tek başına çalışıyor ve bir gün de 1 araç yapıyor.

Hani şöyle 200 Tl falan olsa tamam da 500 TL nedir ya !!   Ben mi piyasayı bilmiyorum yoksa bu yermi çok pahalı ?  Bu işlemin ederi ne olmalı sizce ??

Sayın hocalarım İzmirde Hard Core  isimli butik iş yapan bir kişi var facebookta da  sayfası bar ve yaptığı işleri paylaşıyor çok iyi sonuçlar gözüküyor ama  fiyat 500 TL gibi uçuk bir rakam ! 
Uygulama 1 gün sürüyor tek başına çalışıyor ve bir gün de 1 araç yapıyor.
Hani şöyle 200 Tl falan olsa tamam da 500 TL nedir ya !!   Ben mi piyasayı bilmiyorum yoksa bu yermi çok pahalı ?  Bu işlemin ederi ne olmalı sizce ??
Neden hocam uçuk. Adam günde istese 3 araba yapabilecek iken tek arabayla uğraşıyor. Aracınızla 1 gün uğraşılmasını istiyorsanız 500 lira gayet makul. Bende 500 liraya yapıyorum.

Birde şu var 200-300 liralık uygulama aracınızda 1 ay durmayacak iken bu uygulamada aracınız yıkamaları düzgün yaptığınız taktirde 2-3 sene önceki haline gelmez.

Bu işlemin ederi ise 600-700 lira Cem 500 liraya gayet uygun yapıyor.

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim dediğiniz gibi butik bir yer ile anlaştım kendim boya koruma malzemelerimi aldım ve uygulamasını yaptık işte sonuc
129bed3485b248e53cad58c00d9d26ae.jpg

49b211e2357fc0e253aa3dd574fdd99a.jpg
fecd9f33d79d973af8820425b258b55d.jpg
f1735872a1561d7f5b637e162b573a41.jpg
Hocam harika olmuş. Kazasız belasız güzel günlerde kullanın.

Harika olmuş., Malzeme olarak neler kullanıldı?

Çok teşekkür ederim sizin doğru yönlendirmeniz doğrultusunda güzel şeyler ortaya çıktı. Tam 21 saat sürdü

Menzerna 400 2500 3000 chemical guys jetsal chemical guys 50 50 vax

Çok teşekkür ederim sizin doğru yönlendirmeniz doğrultusunda güzel şeyler ortaya çıktı. Tam 21 saat sürdü

Menzerna 400 2500 3000 chemical guys jetsal chemical guys 50 50 vax
Faydam olduysa ne mutlu.

Hocam kombinasyon çok güzel. Güzel günlerde kullanın. 18-20 saat uğraşıp 500 liraya yapan mı 200-300 liraya 3 saatte aracı bitiren mi daha ucuza yapıyor takdirinize bırakıyorum.

Biz uygulamacılarda isteriz 200-300 e uygulama yapmak ama mümkün değil. Sadece fiyata bakıp karşılaştırma yapmakta doğru değil.

Geri
Üst Alt