ANA KONU

Merhaba arkadaşlar, önümüzdeki hafta sonu  Golf 1.4 TSI 125hp DSG Comfortline siparişiyle aranıza katılıyorum. Fakat tecrübenize dayanarak bir iki sorum olacak siparişten önce.

Yedek lastik büyük mü almalıyım küçük mü? Sanırım küçük olduğunda bagaj kapasitesi biraz daha büyüyor. 

DSG alacağım için biraz korkuyorum kronik arıza problemleri olur mu diye. Sizce garanti uzatmalı mıyım?

Camları filmli istiyorum, siparişte mi yaptırmalıyım yoksa teslim aldıktan sonra mı yaptırayım?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Öncelikle foruma hoş geldiniz.

Bagaj ihtiyacı çoksa tasarruflu alınabilir.

Garanti uzatmayı almak için araç gelene kadar vaktiniz var. Çok kredi çekilecekse biraz mantıklı olabilir. Öbür türlü pek gerek yok gibi. İyi niyet garantisi yeterli gelebilir. 

Filmi bayide değil de işi bilen yerlerde yaptırmanız daha sağlıklı olur ;)

Selamlar, son 2 haftadır ekranda MFA - Hemen servise uyarısı alıyorum. Ne olduğunu çözemedim, ayrıca gösterge panelinde ki ekranda arıza uyarısı almıyorum. Bilgilendirirseniz sevinirim

Selamlar, son 2 haftadır ekranda MFA - Hemen servise uyarısı alıyorum. Ne olduğunu çözemedim, ayrıca gösterge panelinde ki ekranda arıza uyarısı almıyorum. Bilgilendirirseniz sevinirim
Hocam servisi aramakta fayda var böyle durumlarda. 

degerli hocam Merhaba arkadaşlar, önümüzdeki hafta sonu  Golf 1.4 TSI 125hp DSG Comfortline siparişiyle aranıza katılıyorum. Fakat tecrübenize dayanarak bir iki sorum olacak siparişten önce.

Yedek lastik büyük mü almalıyım küçük mü? Sanırım küçük olduğunda bagaj kapasitesi biraz daha büyüyor. 

DSG alacağım için biraz korkuyorum kronik arıza problemleri olur mu diye. Sizce garanti uzatmalı mıyım?

Camları filmli istiyorum, siparişte mi yaptırmalıyım yoksa teslim aldıktan sonra mı yaptırayım?

degerli hocam aramıza hoşgeldiniz diğerlerine nazaran daha keyifli ve konforlu bir suruş sağlamakta şimdiden hayırlı uğurlu olsun güle güle kullanın aracınızı 

@yusufhocam size katılıyorum çünki araçta birçok arızadan bu uyarıyı verebilir

cihaza baglandığında tespiti yapılıp size bilgi verirler fakat vakit kaybedilmemeli  :'(

@yusuf @EMRAH ATTS teşekkürler bilgi için Yusuf ve Emrah hocam. Artık arayacağım mecburen

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba arkadaşlar, önümüzdeki hafta sonu  Golf 1.4 TSI 125hp DSG Comfortline siparişiyle aranıza katılıyorum. Fakat tecrübenize dayanarak bir iki sorum olacak siparişten önce.

Merhabalar hocam. Öncelikle aracınız şimdiden hayırlı olsun. Aracımla sürekli dağlık,virajlı,çukurlu,bol kasisli ve kötü yollarda gitmek durumunda kalıyorum yaşadığım il dolayısıyla. Asla şikayet değil yanlış anlaşılmasın. Artvin cennet gibi bir yer orası ayrı tabiki de :) Aracım 1.6 TDI DSG benim. 1. yılımızı doldurmamıza 3 ay 23 gün kaldı. Aracımla geçirdiğim 8 ayda DSG yüzümü güldürmekten ve beni bu kadar iyi olduğu için şaşırtmaktan başka birşey yapmadı. Hele ki bir aracı sollamanız gerektiğinde ara hızlanmada ve şehir içi kullanımda sürekli vites değiştirme olayında kusursuz. Eskiden her ne kadar masum olmayan bir sistem olsa da son sistemler gayet stabil. Çok sakin ve düzgün çalışıyor. Ayrıca o kadar değişik yollarda sürekli dur kalk kullanmama rağmen bir kere ısındı diye uyarı bile almadım. Isınma sorunu da hallolmuş sanırım. İçinizde en ufak bir endişe olmasın. Cam filmi olmazsa olmaz. 3m in ön camlara 2 numara, arka camlara 1 numara(kendinden karartmalı olduğu için) film yaptırdım. Birkaç kişi aracı mı değiştirdin diye sordu. O kadar büyük bir hava katıyor araca. Hemde gündüz giderken amele yanığı olmuyorum artık :)). Lastik konusunda bana kişisel fikrimi sorarsanız orjinal boyutta alın derim. Allah göstermesin kullanmanız gerektiğinde sanki araç dengede değilmiş hissi verdi bana kiraladığım golf te. Kendi aracımda tam boy yedek lastik olmasının değerini o gün bir daha anladım.

Hocam bahsettiğiniz MFA-Hemen Servise gidin uyarısı bildiğim kadarıyla servis bakımına az bir süre kaldığını belirtmekte. Kilometreniz veya bir yılınız doluyor mu yakın bir vakitte acaba ?

Orhan Hoca dedi:
Cam filmini kaça yaptırmıştınız hocam. görüşü engelleme açısından herhangi bir sıkıntı yaşıyor musunuz? 

@silverknight
Cam filmini Trabzon bahadır da yaptırdığım full paketin içerisindeydi hocam. O yüzden maalesef tekil fiyatını bilmiyorum. Aynı anda seramik kaplama,koltuk koruma,motor koruma,yağmur kaydırıcı,iç vinly koruma,full kaput filmi,5 cam filmi mevcuttu. Hepsine toplam 2300 lira gibi bir fiyat ödedim. Seramik kaplama CQUARTZ marka, cam filmleri ve kaput filmi 3m kullanılmıştı. Görüş açısından hiçbir sorun yaşamadım şimdiye kadar. Ve geceleri sık seyahate çıkarım. Ama bir arkadaşımın aracında cam filmi dolayısıyla gece seyahati tam bir işkence gibiydi. Önemli olan kaliteli bir cam filmi yaptırmak ki görüşümüzü de engellemesin diye düşünüyorum hocam.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Değerli Arkadaşlar;

Murat Bey'in söylediği 444 89 24 numaralı telefonu aradım ve kayıt oluşturdum. Arızayı söyledim. Beni Opat'a yönlendirdiler. Telefonda üçlü konferans yapıldı ve aracın servise gitmesine karar verildi. Ben de Murat Bey'in uyarısını dikkate alarak motor da herhangi bir problem olursa bana kullanıcı hatası olarak yansımasın dedim. Usta motor arıza ışığı yanmıyor, çok büyük ihtimalle kontak problemi dedi ve aracın getirin diye konuştu.

Araç serviste cihaza bağlandı ve "Kontak Termiği" arızası çıktı. Parça değişimi yapılması gerektiği söylendi. Ben de onay verdim. Parça değişimi yapılacak. Ellerinde bu parçanın yedeği olmadığı için de üç gün sonra sorunun çözüleceğini bana söylediler. Merak edenler için söyleyeyim parça 135 TL. İşçilik ve Kdv hariç. 

Bir de; aracı cihaza bağlayan usta, benim benzim pompamda sorun olduğunu ve sesli çalıştığını söyledi. Ben de aracı aldığımdan beri o sesi duğduğumu ve bu sesin normal bir ses olduğunu sandım dedim. Bize söyleseydiniz garantiden değiştirirdik dedi. ben de araç içerindeki seslerden dolayı aracı üç kez size getirip bıraktım o zaman bu sesi bana söyleyebilirdiniz dedim. Araç servis bakımlı bu arızayı iyi niyete sokabilirseniz sokun dedim. Bir görüşelim dediler. Benzin pompası görevini yapıyormuş ancak sesli çalışıyormuş, benzin pompasının sadece parça fiyatı 600 TL. imiş. 

Benzin pompasını iyi niyet garantisine sokmaya çalışacaklar ama söz vermediler. 
Değerli Hocam, 

Ciddi bir problem olmayışına sevindim. :)

Geri dönerek bilgilendirmeniz için teşekkür ederim 

Geçmiş olsun tekrardan.

değerli hocalarım engin tecrübelerinize istinaden kafamıza takılan soru işaretlerinin başına kelimeler ekleyip naçizane bilgilenmeye çalışıyoruz

kısa bir kaç sorum olacak .

1- Trabzon'da dik yokuşlarda freni mümkün olduğunca az kullanmak için düşük vites iniyorum ama bu da devir bandının 4-5 binlere çıkmasına ve aracın bağırmasına sebep oluyor acaba bu olay turboyu çok zorluyor mudur

2- Bir forumda sağır motoru açmak için böyle yapan duymuştum cidden işe yarar mı(benim öyle bir niyetim yok tabi bilgi amaçlı soruyorum ) ?
Değerli Hocam, 

Golf te bulunan özelliklerden biri  MSR dir. Bu özellik kompresyon binen motorun ön lastikleri kilitlenmesi nedeniyle sürücünün kontrolü yitirmesine neden olacak durumu engellemek için motor devrini kompresyon belli sınırı aştığı anda gaza basar. Dolayısıyla uzun süreli olarak frene de basmaktan kaçınarak freni kullanmak doğru olacaktır.  Frene araç viteste olduğu sürece basmanız halinde fren enerjisi geri kazanım sistemi devreye girerek yakıt tüketiminin azalmasina da faydalı olacaktır. 

Sağır motor açma tamamen batıl inançtır. Motor parçalarının alışma süreci olan rodaj süresince yüksek devirlerde uzun süre kullanmaktan nasıl kaçınıyorsak normalde de bu şekilde kullanmaya devam etmek aracınızı uzun yıllar sorunsuz kullanma imkanı verir.

@silverknight hocam, hangi serisini kullandılar acaba 3M in biliyor musunuz? Birde müsait olduğunuzda aracın filmli halini paylaşabilirseniz çok harika olur :)  

025208e86b33e8d810be16a7ebdefe20.jpg
96756360d5a0e61d928a2f426c4bd7d6.jpg
listedeki jantlar sert cila uygulama sı nedir arkadaşlar

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

1. 3000 - 3500 d/dk değerlerini geçmeyin. Sanıldığının aksine, rölantide çalışırken veya kompresyona bindirerek "motor yüksüzken (boşta) yüksek hızlara çıkmak"  motor için en zorlayıcı ve tehlikeli sıradışı çalışma koşullarından birisidir. Motor hızı arttığında, artan hızdan dolayı pistonun kütlesinden kaynaklanan atalet kuvvetleri de çok artar ve pistonlar biyel kollarını çekmeye (koparmaya) zorlar. Normalde motor yüklü iken (tam gaz sürüşte), yanma odasında basınç da çok fazla olduğu için (pistona karşı kuvvet olarak etkileyen) bu basınç atalet kuvvetlerini dengeler ve biyelin kopmaya zorlanmasını engeller. Ama sizin durumunuzda yanma odasında basınç 0 veya negatif olacağı için atalet kuvvetlerini dengeleyecek birşey yoktur ve biyel kolları kopmaya ve yataklar da tek yöne ciddi zorlanır. O nedenle kırmızı çizgiye kadar gitmenizi tavsiye etmem. Elbette birkaç kez girdiniz diye motor parçalanmaz o kadar dayanır ama prensip olarak bu şekilde kullanmak yanlış.

2. Motoru açmak için özel bir şey yapmanıza gerek yok, o kendi kendine gayet güzel alışır.

Kazasız belasız kullanın inşallah.

Trabzonumun güzel yokuşlarına selamlar :)

Boşta yokuş inmek zararlıysa sürüş profili seçme opsiyonu alınmış dsg neden boşa atıyor ki ?  :000296-medium:

Geri
Üst Alt