VW'de ve Golf'te Lastik Basınç İzleme Sistemleri

@silvershadow daha geniş yazacaktır @FreeWorld Benim tavsiyem Normal kullanım değerlerini esas alarak

1- Sabah hiç hareket etmemişken, veya en son 3 saat önce hareket etmişken etikette yazan değerleri, örneğin 33 - 33 ise

2- Eğer 2-3 km hareket etmişseniz

Önler için Etiket Değerleri + 3 psi = 36 psi

Arkalar için Etiket Değerleri + 2 psi = 35 psi

ayarlayıp kullanabilirsiniz. 

Moderatör tarafında düzenlendi:

Sayın @calik hocam, teşekkürler. Yani 30 psi yazıyorsa şehir içi, dışı farketmeden devamlı o psi'da tutmamın bir sakıncası olmaz değil mi? Sakınca derken 120 km/h'e kadar yol tutumunda vs sorun gibi.

Sayın @silvershadow hocam,

Benim araçta kapı eşiği plakada konfor için 30 psi x 4 lastik, normal kullanım için 33 psi x 4 lastik diye belirtilmiş (Umarım doğru hatırlıyorumdur). Bazı hocalarım şehir içi kullanımda 30 psi, uzun yolda ise dahada arttırılması gereklidir diye belirtmekteler. Kullanım klavuzunu komple okudum fakat uzun yolda lastik basıncının arttırılması konusunda bir yazı hatırlayamadım. (Yahut var ama ben kaçırmış olabilirim)

Biraz kafam karıştı nasıl davranmam gerektiği konusunda. Ben tamamen konfor odaklı sürüş sevdiğimden ve asla 110-120 km bandını geçmeyen biri olarak şehir içi, dışı farketmeden devamlı 30 psi'da tutmamda herhangi bir sakınca varmıdır? Şehir içi, şehir dışı diye devamlı lastik havalarını değiştirmeyi açıkçası tercih etmiyorum. Daha yeni Michelin portatif 12v lastik basınç pompası aldım ve tek amacım her zaman lastik basıncını 30 psi'da tutmak ki maksimum konfora sahip olayım.

Bu konuda beni aydınlatabilir misiniz sayın Murat hocam? Sizin engin bilgilerinizle vereceğiniz önerilerinize göre alışkanlığımı edinmek istiyorum.

Saygılar
Hocam olay şundan ibaret eğer jantlarınız 17" ise şehir içi 30psi konfor odaklı kullanım için tavsiye edilen değerdir fakat bu değer sürücü hariç başka yolcu olmadan (yada en fazla sürücü dahil toplamda 2 kişiyi geçmicek şekilde) ve bagaj yüksüz olduğu (en fazla küçük bir eşya yada hafif  bir valiz) durumlarında kullanılabilecek değerlerdir., evet bu koşullar altında 30-30psi ayarlayabilirsiniz., Ancak sürücü dahil 2'den fazla 3 yada daha fazla kişi ve bağaj da orta yüklü eşya olduğu durumlarda ön ve arka 35-35psi yapılması tavsiye edilmektedir., Araç 4-5 kişi ve bagaj da full dolu bir yolculukta da önler 35psi arkadalar da 41 psi tavsiye ediliyor., Kapı eşiğinde ki değerlerin açıklaması bu şekilde dir yani 2 kişi den fazla bagajda orta yükte ise 30psi hem güvenlik hem frenleme hem de yol tutuş açısından tavsiye edilen bir değer olmuyacaktır., 35-35psi yapmanız fabrikanın uzun testler sonucu önerdiği değerlerdir., Belki kısmen gözardı edilerek 34-34psi yapılabilir fakat daha düşüğü konfordan ödün vermesenizde güvenlikten ödün vermenize yol açar., Lastik basınçlarının nasıl hangi şekilde ayarlanmasını gerektiğini zaten @calik hocam gerekli açıklamasını yapmış..

Moderatör tarafında düzenlendi:
@forzaGilles Gayet anlaşılır oldu hocam, teşekkür ederim.
Rica ederim hocam., ben de 30-30psi kullanıyorum sonuçta İstanbul da şehir içinde 120km yi geçmek pek mümkün olmuyor ve sabah kızımı okula bırakıp ordan işe geçiyorum ama diğer durumlarda basınçları yükseltmek gerekli.. michelin pompa yı ne kadara aldınız bu arada kaliteli bir şey mi? kısmetse bana da bir tane kaliteli bir basınç ölçer lazım..

@forzaGilleshaklısınız sayın hocam

Michelin pompa bugün kargodan teslim aldım ama lastikler sıcak olduğu için sabah deneme yapmak istedim hocam. Güzel bir cihaz gibi, sanırım 130 tl gibi bir rakama aldım. Tek eksisi istediğiniz basınca ulaştığında manuel olarak sizin cihazı kapatmanız gerekiyor. Tam otomatik versiyonuda mevcut ama çok pahalıydı, gerek görmedim. 

Alma amacım tamamen istasyonlardaki pompalara güvenmiyor olmam. Her defasındada lastikçiye gitmekde çok zor olur derken aldım bakalım hocam. Dener, haber ederim size.

Türkiye deki yol şartlarında 30 psi mümkün değil. @forzaGilles açıklamaları yapmış zaten. Michelin de OEM basınç ölçer üreten marka ACCUTIRE. Bu marka bir basınç ölçer ile doğru ölçebilirsiniz. 

Sayın @silvershadow hocam,

Benim araçta kapı eşiği plakada konfor için 30 psi x 4 lastik, normal kullanım için 33 psi x 4 lastik diye belirtilmiş (Umarım doğru hatırlıyorumdur). Bazı hocalarım şehir içi kullanımda 30 psi, uzun yolda ise dahada arttırılması gereklidir diye belirtmekteler. Kullanım klavuzunu komple okudum fakat uzun yolda lastik basıncının arttırılması konusunda bir yazı hatırlayamadım. (Yahut var ama ben kaçırmış olabilirim)

Biraz kafam karıştı nasıl davranmam gerektiği konusunda. Ben tamamen konfor odaklı sürüş sevdiğimden ve asla 110-120 km bandını geçmeyen biri olarak şehir içi, dışı farketmeden devamlı 30 psi'da tutmamda herhangi bir sakınca varmıdır? Şehir içi, şehir dışı diye devamlı lastik havalarını değiştirmeyi açıkçası tercih etmiyorum. Daha yeni Michelin portatif 12v lastik basınç pompası aldım ve tek amacım her zaman lastik basıncını 30 psi'da tutmak ki maksimum konfora sahip olayım.

Bu konuda beni aydınlatabilir misiniz sayın Murat hocam? Sizin engin bilgilerinizle vereceğiniz önerilerinize göre alışkanlığımı edinmek istiyorum.

Saygılar

Şişirmenize rağmen 2-3 gün sonra tekrar basınç uyarısı alırsanız başınıza bu gelmiş olabilir.

IMG_1882.JPG

IMG_1883.JPG

Geri
Üst Alt