VW'de ve Golf'te Lastik Basınç İzleme Sistemleri

ismailglf dedi:
Ben 32 yaptım.  Jantın eğilmesini bir nebze engeller düşüncesiyle. Bir lastik tamircisi arkadaş da böyle önermişti. Doğru mudur yanlış mıdır bilemiyorum tabi. Yolcu ve yük kapasitesine göre de bir değişiklik yapmıyorum.
Değerli Hocam;

Öncelikle hoş geldiniz.

Üretici firmanın binlerce kilometre testine, onlarca mühendisin çalışmalarına değil de Lastikçilerin  sözüne güvenecekseniz elbette size kalmış. Hiç kimse aksini iddia edemez.

Biz üretici firmaların önerilerini önermeye devam edeceğiz.

silvershadow dedi:
Ben 32 yaptım.  Jantın eğilmesini bir nebze engeller düşüncesiyle. Bir lastik tamircisi arkadaş da böyle önermişti. Doğru mudur yanlış mıdır bilemiyorum tabi. Yolcu ve yük kapasitesine göre de bir değişiklik yapmıyorum.
Değerli Hocam;

Öncelikle hoş geldiniz.

Üretici firmanın binlerce kilometre testine, onlarca mühendisin çalışmalarına değil de Lastikçilerin  sözüne güvenecekseniz elbette size kalmış. Hiç kimse aksini iddia edemez.

Biz üretici firmaların önerilerini önermeye devam edeceğiz.
Haklısınız Hocam. Önerilen seviyelerde kullanmak lazım. Yanılgıya düştüğüm nokta Türkiyenin yol koşulları. 17''Jant bu kasislerde eğilir demesi. 2 birimin etkisi olur mu eğilmemesi yönünde bilemiyorum tabi.

@ismailglf

@silvershadow

bende onu merak ediyorum kapıdaki basınç ayarları bizim ülkemiz içinmi yoksa genel her ülke için aynımı ?

bazı forum sitelerin araştırdım çoğu 32-32 diyor bazıları 32-34 yazıyor.Sonuçta araca nezaman kaç kişi bineceği belli değil kapı  da yazan 30-30 yapsam araca 4 kişi binse lastiğin yere basıncı fazla olacak ve yakıt farkı oluştucak orta karar bir basınç ne olabilir konu hakkında bilgi sahibi arkadaşlar yardımcı olabilirmi ? (17 dijon jant için 225-45-R17 )

Moderatör tarafında düzenlendi:
Redline dedi:
@ismailglf

@silvershadow

bende onu merak ediyorum kapıdaki basınç ayarları bizim ülkemiz içinmi yoksa genel her ülke için aynımı ?

bazı forum sitelerin araştırdım çoğu 32-32 diyor bazıları 32-34 yazıyor.Sonuçta araca nezaman kaç kişi bineceği belli değil kapı  da yazan 30-30 yapsam araca 4 kişi binse lastiğin yere basıncı fazla olacak ve yakıt farkı oluştucak orta karar bir basınç ne olabilir konu hakkında bilgi sahibi arkadaşlar yardımcı olabilirmi ? (17 dijon jant için 225-45-R17 )
Sizi buraya davet edeyim....

Buyrunuz buraya tıklamanız yeterli

silvershadow dedi:
@ismailglf

@silvershadow

Sizi buraya davet edeyim....

Buyrunuz buraya tıklamanız yeterli
hemen gidiyorum :)

Geçen hafta basınç sensörü arka sol lastik için uyarı vermişti. Benzinlikte kontrol ettim ve 30 dan 25 e düştüğünü gördüm. Havasını tamamladım.

Dün 3. defa aynı uyarıyı alınca patlamış olabileceğini anladım. Lastikçide kontrol sonucu çivi girmiş olduğu anlaşıldı.

Daha 4 binde olduğu için tamir ettirip devam ediyorum.

Özet: Sensör hassas şekilde çalışıyor. :'(

ben 2-3 ay önce lastikçide ayarlayıp , kaydettim. 2-3 aydır hiç uyarı gelmedi.

sormak istediğim tüm lastikler eşit inmiş olsa sensör yine de uyarıyor mu ?

yusuf dedi:
@Rust

Tahminimce uyarır..
acaba her lastiğin basıncını ayrı ayrı ölçebiliyor mu ? yoksa yüksekliği karşılaştırarak mı karar veriyor ?

eğer ikinci şekildeyse her lastik basıncı eşit inmiş olsa uyarı vermeyecektir.

@silvershadow  a konsultasyonumuzu da atalım :)

Rust dedi:
@Rust

Tahminimce uyarır..
acaba her lastiğin basıncını ayrı ayrı ölçebiliyor mu ? yoksa yüksekliği karşılaştırarak mı karar veriyor ?

Hocam teker dönüş sayısı ile oluyor bu sistem. Siz set ettikten sonra hıza göre kaç kere döndüğüne bakıyor. Eğer ileride aynı olmaz ise uyarı veriyor.

yusuf dedi:
@Rust

Tahminimce uyarır..

Hocam teker dönüş sayısı ile oluyor bu sistem. Siz set ettikten sonra hıza göre kaç kere döndüğüne bakıyor. Eğer ileride aynı olmaz ise uyarı veriyor.
Ben de her lastikteki basınç sensörü (set ettikten sonra) sürekli ölçüyor,birinin bile basıncı birkaç rakam düşünce uyarıyor zannediyorum.

Diyelim ki 4 lastikte 35psi kaça düşünce uyarı veriyor ki?

@Umut

Hocam ne yazıkki okadar hassas sensor yok. Araç hareket etmeden uyarı vermez. 5ps yeterli olur uyarı için. Benim alışkanlığım oldu araca binmeden etrafında bir tur atarım ;)

o zaman hepsi 10 psi aynı anda düşse , dönüş sayıları yine aynı olacak tekerleklerin. o zaman uyarı vermemesi lazım. yanlış mıyım ?

@yusuf

@Rust hocam sizin tahmin ettiğiniz gibi çalışıyor da olabilir. Ama benim düşüncem 100 metrede atıyorum set ettiğimizde her tekerin kaç kere döndüğü kayıt edilir. Daha sonra buna bakılır sürekli. Eğer herhangi bir teker için ona ait değerde uyuşmazlık varsa uyarı verilir. Bunu tamamiyle kendim akıl yürüterek buldum. Ben düşündüysem onlar da düşünmüştür :)

yusuf dedi:
@Umut

Hocam ne yazıkki okadar hassas sensor yok. Araç hareket etmeden uyarı vermez. 5ps yeterli olur uyarı için. Benim alışkanlığım oldu araca binmeden etrafında bir tur atarım ;)
Aynen araca binmeden mutlaka lastiklere bakarım 18 inch te çok anlaşılmasa da...

Aklıma geldi de,lastik patladığında lastikçiye gidilir yama yapılır ama ne kullanıyorlar ne kadar sağlıklı oluyor,neye dikkat etmeliyiz bilmiyorum(fitil koyan uyanık lastikçiler dışında).Lastiğim delindiğinde en yakın herhangi bir firma yetkili servisine gitmek aklımda yazılıdır,18 jant olunca jantın çizilmesi derdi de var ya.Ha bir de bijon yerleri değişirse balans derdi.

Geri
Üst Alt