Yol/Kabin/Lastik sesi

@gayrisafi hocam Pirelli P7 Cinturato kullanan biri olarak (225/45/R17) açıkçası pek tavsiye edemeyeceğim. Bana çok sorun çıkardılar arabamı aldığım günden beri. Islak zeminde buz pateni hissiyatı verir, fren mesafesi uzundur ve bana göre gürültü bir lastik. Ortalama bir lastik P7 Cinturato, bizim arabalarımız çok daha iyilerine layık :)  Yaşadığınız bölgenin iklim ve yol koşullarına ve sürüş tarzınıza uygun bir lastik bulursunuz umarım.

Ben de bayiden alırken aşırı yüksekmiş basınçları ve bunu bir hafta sonra keskin taş marifetiyle lastiğimi yarınca farkettim! Bayiden çıkınca hemen havaları kontrol etmeyi unutmamak lazım.

@gokayozyer hocam forumda daha bilgili üstatlar vardır illaki ama ben de nitro hakkında bende biraz araştırma yapmıştım. Nitro azot demek aslında, lastiklerimizdeki havanın içindeki oksijen nemi tutması nedeniyle pek istenen bir durum değilmiş, korozyon etkisinden sanırım. Azotun lastiklerimizin ısınmasını engellemek gibi bir özelliği var. Azot esasen lastiklerin hava değişimlerinden etkilenmesini engellemek (basınç kaybı) için havacılıkta kullanılır. Arabalarda ise ne kadar gerekli ya da güvenli olduğu konusunda emin değilim ama denk gelirsem deneyebilirim merakımı gidermek için.

@gokayozyer biraz inceledim konuyu. 40 C de 1 m3 havanın tasiyabilecegi maksimum nem 50 gr. 4 lastiğe basılan hava etmez ama hadi 0.5 m3 diyelim. Bu durumda lastik başına düşen ağırlık 7.5 gr nem olur. Toplam 25 gramdan kurtulmanin konfor ve yol tutuşuna pozitif etkisi bana biraz reklam gibi geliyor.

Selamlar

Güzel bir konu ve akıp gitmiş. Sormak istediğim birşey var. Lastik incelemeleri yaptığımda Islak zeminde yol tutuşu A sınıfı lastik gördüm ama yakıt tasarrufu için hiç A sınıfı lastikle karşılaşmadım. Islak zeminde yol tutuşunun üst düzey olduğu ve dört mevsim güvenle kullanabileceğimiz R17 lastik var mı arkadaşlar ?

@nartal

azotun uçaklarda kullanıldığı , iniş sırasın da oluşan yüksek ısıdan en rahat şekilde klurtulmak için kullanıldığı bu forumda da konuşulmuştu sanırım. bu sebeple kullandığımız araçlarda bunun pek bi önemi, olmasa gerek.

lakjin şu geldi aklıma , basılan havanın nemini almak ağırlık konusunda bişey ifade etmez ama sanırım ısı konusunda faydası olur. nemsiz hava belki daha az ısı değişimine maruz kalır gibime geliyor.  aslında deneyeceğim ama gördüğüm cihazın bu işi tam olarak yapıp yapmadığı konusunda pek ikna olmadım.  ısı konusunda  işe yarar sanki. yani lastik daha serin kalır belki....böylece ps değişimleri daha az olur.

@gokayozyer hocam o konuda da kafamı kurcalayan şöyle bir durum var; lastikler belli bir sıcaklığa erdikten sonra yol tutuşları iyileşir. Acaba lastiğin mi ısınmasını engelliyor yoksa içindeki havanın mı? Eğer denerseniz tecrübelerinizi bizimle de paylaşırsanız sevinirim. Kışlıklara geçmeden fırsatım olursa ben de denemek isterim.

@Uwais hocam michelin crossclimate 4 mevsim kullanılabilen duyduğum tek lastik ama kullanmadığım ve etrafımda kullanan olmadığı için yorum yapamayacağım. Energy saver, eco gibi yakıt tasarrufu yüksek olan tipler mevcut, yalnız B sınıfı var ama A sınıfı ben de görmedim hiç.

Vakit ayırıp verdiğiniz detaylı yanıtlar için hepinize çok teşekkür ederim. Sizin gibi dostların arasına katılmama vesile olduğu için Golf aldığıma bir kez daha mutlu oldum.

Sayın @calik, @fcsrn ve @ladinkayin'ın uyardığı gibi lastikçiye uğradım ve lastiklerin basıncı 50 çıktı  s=s20 . Meğer Çakmaktaşlar gibi taş teker üzerinde gidiyormuşum. Dört lastiği de 32 yaptıktan sonra bahsettiğim ses fark edilir derecede azaldı, kabul edilebilir seviyeye indi.

Yine de ilk fırsatta (muhtemelen önümüzdeki yaz) farklı lastikler deneyeceğim; takıntılı olmak zor :)

Farklı forumlardan derlediğim, sessizlik konusunda öne çıktığı söylenen modeller şunlar; bunlar hakkında da görüşlerinizi almak isterim.

1. Bridgestone Turanza Serenity Plus

2. Pirelli p7 Cintirato

3. GoodYear Efficient Grip

4. Michelin Primacy hp

5. Continental PremiumContact 5

Bu arada itiraf etmeliyim ki çevremdeki Golf tutkunlarının hep abarttığını düşünürdüm, ama gerçekten ilginç bir şekilde bağlanıyor insan bu arabaya. Kullanmak için bahane üretir oldum, yıllar sonra ilk bisiklet heyecanını yeniden hissetmek hoş. Allah hepimize kazasız belasız, sevdiklerimizle birlikte kullanmayı nasip etsin.
Diğer hemen tüm arkadaşların da tecrübe ettiği gibi "maalesef" ülkemizde 0 km araç tesliminin güvenlik açısından dahi özenilmeden yapıldığına bir kez daha şahit olduk. Daha önce bu konuyu yine tecrübe etmiş idik. Yazık bu ülkemin haline. İnsan gibi 0 km bir aracı tanıtıp, ayarlarını yapıp teslim etmekten aciziz. Geçmiş olsun diyorum, en azından kaza bela yaşamadan sorununuz halledildi.

Kendi Sınıfında: Uzaktan Golf abartılıyor gibi gözükse de yakınlaşıp tanıdığınızda sahiplerinin mütevazı davrandığını bile düşünebilirsiniz  :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Kendi Sınıfında: Uzaktan Golf abartılıyor gibi gözükse de yakınlaşıp tanıdığınızda sahiplerinin mütevazı davrandığını bile düşünebilirsiniz  :)
:000042-medium: :000074-medium: şu yorumdaki güzelliğe bakın, bana iyi yazdığımı söylüyorsunuz ya, bu forumda gizli o kadar çok yazı üstadı var ki, benim onların yanında esamem okunmaz...

Moderatör tarafında düzenlendi:
@magic teşekkür ederim iltifatınıza, üstadlık halim yok tabiki, içimden geldi öylesine :)  Yapıcı ve elinden geldiğince bilgi paylaşılan birbirine yardım etmeye çalışılan bu güzel ortamda hepimiz böyleyiz diye düşünüyorum. Selamlar.

Güzel bir konu ve akıp gitmiş. Sormak istediğim birşey var. Lastik incelemeleri yaptığımda Islak zeminde yol tutuşu A sınıfı lastik gördüm ama yakıt tasarrufu için hiç A sınıfı lastikle karşılaşmadım. Islak zeminde yol tutuşunun üst düzey olduğu ve dört mevsim güvenle kullanabileceğimiz R17 lastik var mı arkadaşlar ?
Michelin cross climate kullanıcıları genelde memnun ;)

@nartal tabi lastigin yola temas eden kismi yeterli seviyede isinacaktir. ama lastik icindeki havanin ps degerlerini degistirecek kadar  isinmayacagini dusunuyorum. denemek lazim.

:000042-medium: :000074-medium: şu yorumdaki güzelliğe bakın, bana iyi yazdığımı söylüyorsunuz ya, bu forumda gizli o kadar çok yazı üstadı var ki, benim onların yanında esamem okunmaz...
@calik Alper Hocamın gibi Kaliteli ve özel kelimeleri bir araya getiriş tarzına sahip olabilmek bir meziyet ise en az bu kaliteyi fark edecek ve onu onurlandıracak farkındalık ile zevke sahip olmak da en az bu kadar nadide bir meziyettir.

Bu da benimkisi....

Golf tutkunlarını tanıdıkça bu kadar ince zevklere ve meziyetlere sahip olanları gördükçe sadece onların tercihine eşlik etmenin verdiği hazzın bile yeterli geleceğini düşünürken aslında aralarında bulunma mutluluğunu tadınca, yanıldığını anlamak ve  yanılmaktan da mutlu olabilmektir. 

Geri
Üst Alt