Yol/Kabin/Lastik sesi

gayrisafi

Yeni Üye
Öncelikle herkese selamlar.

Gecen hafta Cuma günü teslim aldığım 2016 model Golf 1.4 TSI 125 ps Pasifik Mavisi Comfortline aracımla aranıza katıldım. Yıllardır yanımdan geçerken iç geçirdiğim bir arabaya sonunda sahip olmanın mutluluğunu yaşıyorum.

Forumunuzu takip etmeye yeni başladığım için fazla araştırma imkanım olmadı, bu yüzden daha önce bahsi geçmiş ise yanıt olarak konu linki veya vaktiniz varsa özet bir yanıt benim için yeterli. Her ne kadar keyfe keder de olsa, diğer tüm özelliklerinden fazlasıyla tatmin olduğum aracımın kabin içine aldığı sesten rahatsızım. Birkaç forumda bunun sert lastiklerden kaynaklandığı, Michelin veya Continental'in yumuşak lastiklerine geçerek azaltılabileceği yazılmış. Kimi yerlerde de müziği açıp kafaya takılmaması önerilmiş.

Şu anda aracımın üzerinde yazlık Dunlop BluResponse 205/55 r16 lastikler var. İnternetteki özelliklerine ve satış fiyatına baktığımda bu lastiklerin desibeli düşük ve fiyatıyla premium  sayılabilecek lastikler olduğunu gördüm. Farklı yapıdaki yollarda kabin içindeki ses azalıp artıyor, bazı yollarda hakikaten müziği bastıran bir uğultu halini alıyor.

Bir arkadaşımın bir ay önce satın aldığı Jetta'da da aynı problem vardı. İnternette bundan şikayet eden birçok Jetta sahibi vardı, fakat Golf için böyle bir şikayet görmemiştim.

Bu konuda samimi görüşlerinizi, tecrübelerinizi ve varsa uyguladığınız çözümleri paylaşırsanız sevinirim.

Teşekkürler.

Değerli Hocam 

Golf tutkunu Dostlar arasına hoş geldiniz .

Aşağıdaki linkten iç gürültü hakkindaki detaylara ulaşabilirsiniz. 

lastikler ve iç gürültüyle ilgili zihninizdeki teori hakkında müsaadenizle bir düzeltme yapmalıyım.

Temel argüman olan hareket halindeki sesin lastik kaynaklı olduğu fikriniz benzinli bir araç için kesinlikle doğru.

Ancak lastikler hakkındaki argüman tersine olmalı ve yumuşak hamurlu lastikler daha yüksek gürültü değerlerine sahiptirler. Nedeni ise yumuşak hamurlu lastiklerin yüksek sürtünme değerlerine sahip olmasıdır. Yüksek sürtünme ise yüksek ses anlamına gelir.  Kısacası sahip olduğunuz Dunlop lar en sert hamurlu lastiklerden biridir. Eger bir gürültü varsa Kaynak lastikler olamaz.

Elbette yüzde yüz lastik hamuru da denemez. Lastiklerdeki desenlerin de etkili olduğu bilinmektedir. 

Ancak aslî müsebbibi iç yalıtım kalitesidir. 

Kendi sınıfında referans asılan değerler ister konfor ister iç ve dış gürültü isterse kalite hissi için Golf'tür.

İç gürültü konusunda Biz kütüphaneye benzetiriz çoğunlukla.. hatta trim sesleri konusunda hassas olanlar sadece Golf ile huzur bulabilmekteler. 

Elbette başta şu soruyu sormalıydım. Önceki aracınız neydi ve neye göre gürültülü?

Küçük bir olasılık olmakla birlikte Yalıtım malzemesi montajında hata veya eksiklik de olabilir. Yetkili serviste kontrol ettirebilirsiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Lastik hava basınçları uygun değerlere ayarlı mı kontrol edin. Güle güle kullanın.

Gayrisafi hocam hoş geldiniz Golf tutkunları arasına.

Değerli Murat Ağabey olabilecek her durumu yalın bir dille özetlemiş. Ben birebir aynı durumu, sizinle aynı koşullarda (aynı jant, aynı lastik, aynı donanım seviyesi) tecrübe ettiğim için net bir cevap vereceğim. 

İlk gürültü konusunda bi önceki kasa mazda 3'e binen arkadaşım beni uyarmıştı. Golf bu mu diye... 

Çok üstünde durmadım, ilk aracımdı, (sadece) yol gürültüsünü takmıyordum pek. En ufak trim sesi için servise gitmişliğim var yani. Ta ki bir kaldırıma yakın geçip, Dunlop bluresponse lastiğimin yanağını yarana kadar. Aracım 27.000 km de idi ve mecburen yeni lastik arayışına girdim, önce aynı modelden tek ya da 2 tane mi alsam diye düşündüm. Sonra Conti premiumcontact5 almaya kadar vermiştim ki, tanıdığım lastikçi kışında kullanabileceğim Michelin crossclimate'i önerdi, 100 lira daha fazla vererek Michelin aldım. 

Ve sonra sihirli bir değnek deymiş gibi, aracım yol gürültüsü bariz, altını çiziyorum, bariz bir şekilde azaldı. Ondan sonra bu şaşkınlığımı aracıma binen her kişiyle paylaştım.

Biraz uzattım,  Murat Ağabey'in o güzel yazılarına özendim sanırım, bi makine müh sayısalcıdan bu kadar çıkıyor ama. :)  @silvershadow

Moderatör tarafında düzenlendi:
@gayrisafi hoşgeldiniz,

benim lastiklerden mi bunlar Murat kardeşim, @silvershadow sen daha iyi bilirsin, unuttum şu an,

ama öyleyse eğer sorunun(?) lastikden olmadığını söyleyebilirim, radyoyu açmazsam o sessizlikten canım sıkılıyor, sırf ses olsun diye açıyorum radyoyu, ya da hafif cam açıyorum, yol sesini özledim :)

@gayrisafi hoşgeldiniz,

benim lastiklerden mi bunlar Murat kardeşim, @silvershadow sen daha iyi bilirsin, unuttum şu an,

ama öyleyse eğer sorunun(?) lastikden olmadığını söyleyebilirim, radyoyu açmazsam o sessizlikten canım sıkılıyor, sırf ses olsun diye açıyorum radyoyu, ya da hafif cam açıyorum, yol sesini özledim :)
Kıymetli üstadım 

Aynen sizinkilerin markası ancak sizdeki 17" olanlardan ve bana  ilk karşılaşmada  "offff bu ne güzellik beee" dedirten sportmaxx  RT serisi.

Buyrun eski günleri yad edelim

Bende de Dunlop lastikler var ve ugultu gürültü hiçbir sorun yok. Yalnız bir hafta kadar bayiden aldığımiz gibi kullandık aracı. Sonra lastik basinclarini kontrol ettirdigimizde 45 gibi çok yüksek değerler gördük. Önerim iyi bir lastikciye gidip basinclarini araçta yazılan değerlere ayarlatmaniz.. Güle güle kullanın golfunuzu.

Kıymetli üstadım 

Aynen sizinkilerin markası ancak sizdeki 17" olanlardan ve bana  ilk karşılaşmada  "offff bu ne güzellik beee" dedirten sportmaxx  RT serisi.

Buyrun eski günleri yad edelim
tamam o zaman lastikle alakası yok, bir ihtimal havası çok basılmıştır, 30-32 yapıp bir deneyin bakalım,

yüksek ihtimalle kişisel bir durum, en az 3 kişiden bu yol sesini değerlendirmesini isteyin bakalım ne diyecekler...@gayrisafi

Bence lastiklerle alakası yok demeyelim. Yani 27000 km aynı lastikleri dinledikten sonra ki değişimden bahsetmiştim yukarıda. Lastikleri de her asfalt ve yol tipinde denedim.

Vakit ayırıp verdiğiniz detaylı yanıtlar için hepinize çok teşekkür ederim. Sizin gibi dostların arasına katılmama vesile olduğu için Golf aldığıma bir kez daha mutlu oldum.

Sayın @calik, @fcsrn ve @ladinkayin'ın uyardığı gibi lastikçiye uğradım ve lastiklerin basıncı 50 çıktı  s=s20 . Meğer Çakmaktaşlar gibi taş teker üzerinde gidiyormuşum. Dört lastiği de 32 yaptıktan sonra bahsettiğim ses fark edilir derecede azaldı, kabul edilebilir seviyeye indi.

Yine de ilk fırsatta (muhtemelen önümüzdeki yaz) farklı lastikler deneyeceğim; takıntılı olmak zor :)

Farklı forumlardan derlediğim, sessizlik konusunda öne çıktığı söylenen modeller şunlar; bunlar hakkında da görüşlerinizi almak isterim.

1. Bridgestone Turanza Serenity Plus

2. Pirelli p7 Cintirato

3. GoodYear Efficient Grip

4. Michelin Primacy hp

5. Continental PremiumContact 5

Bu arada itiraf etmeliyim ki çevremdeki Golf tutkunlarının hep abarttığını düşünürdüm, ama gerçekten ilginç bir şekilde bağlanıyor insan bu arabaya. Kullanmak için bahane üretir oldum, yıllar sonra ilk bisiklet heyecanını yeniden hissetmek hoş. Allah hepimize kazasız belasız, sevdiklerimizle birlikte kullanmayı nasip etsin.

Vakit ayırıp verdiğiniz detaylı yanıtlar için hepinize çok teşekkür ederim. Sizin gibi dostların arasına katılmama vesile olduğu için Golf aldığıma bir kez daha mutlu oldum.

Sayın @calik, @fcsrn ve @ladinkayin'ın uyardığı gibi lastikçiye uğradım ve lastiklerin basıncı 50 çıktı  s=s20 . Meğer Çakmaktaşlar gibi taş teker üzerinde gidiyormuşum. Dört lastiği de 32 yaptıktan sonra bahsettiğim ses fark edilir derecede azaldı, kabul edilebilir seviyeye indi.

Yine de ilk fırsatta (muhtemelen önümüzdeki yaz) farklı lastikler deneyeceğim; takıntılı olmak zor :)

Farklı forumlardan derlediğim, sessizlik konusunda öne çıktığı söylenen modeller şunlar; bunlar hakkında da görüşlerinizi almak isterim.

1. Bridgestone Turanza Serenity Plus

2. Pirelli p7 Cintirato

3. GoodYear Efficient Grip

4. Michelin Primacy hp

5. Continental PremiumContact 5

Bu arada itiraf etmeliyim ki çevremdeki Golf tutkunlarının hep abarttığını düşünürdüm, ama gerçekten ilginç bir şekilde bağlanıyor insan bu arabaya. Kullanmak için bahane üretir oldum, yıllar sonra ilk bisiklet heyecanını yeniden hissetmek hoş. Allah hepimize kazasız belasız, sevdiklerimizle birlikte kullanmayı nasip etsin.
Bayiden yeni çıkan araçlarda hep yüksek basınçlı oluyor lastikler, çıkar çıkmaz baktırmakta fayda var. :)

Bridgestone lastiklerden genelde taş gibi ve fazla gürültülü olduklarından şikayetçi kullananlar ama, goodyear eagle sport kullanıyorum başka bir araça fena değil.

@gayrisafi p7 cuntirato var biraz sert ama kullanılabilinecek bir lastik.şahsi fikrim micheln ve continental daha önce kullanmışlık tecrübelerimden mütevellit ;)

bayiden alirken lastik basinclari normal olan nadir kisilerden biriyim sanirim.kime baksam hep 40 50 arasi psle aliyor aracini... araci kullanmak icin bahane konusunda size katiliyorum. alip gazlamak istegi olusuyor insanda....  bu arada su lastiklere nitro konusu ile ilgili bisey paylasmak istiyorum. burada bi lastikci arkadasta , lastige basilan havanin nemini alan bi cihaz var. ve onun iddia ettigine gore  nitro denen seyde oymus. ve basilan havanin nemi alindigindan agirligi azaliyor ve daha iyi konfor ve yol tutusu sagliyormus.. bu konu hakkinda bilgisi olan varmi...

Geri
Üst Alt