Ulusal Taşıt Tanıma Sistemi UTTS 1 Ocak 2025'te zorunlu hale gelecek

karbon ayak izini takibe alacaklar ileride sen yakıt almaya uygun değilsin diye benzin bile vermeyecekler küresel oyunlar bunlar gelecek fena gelecek

ben ertelenir diyorum.. eninde sonunda gelir ucunda devlete para kazandırmak varsa ama 2025 de değil..bu arada yanlışım varsa düzeltin bu yasa benim bildigim ticari araçlar için değilmiydi..https://www.pwc.com.tr/tr/hizmetlerimiz/vergi/bultenler/2023/ulusal-tasit-tanima-sistemi-genel-tebligi.html

Ne amaçla böyle bir haber çıktı bilmiyorum. Kişilerin akar yakıt tüketimlerini takip için her seferinde plaka giriliyor. Hatta kaydettiyseniz benzinli arabaya motorin, dizel arabaya pompa benzin vermiyor. Gerisi plaka bazında gruplayıp istenen tarih aralığında tüketimleri görmek. Belki böylece istasyonun faturaları ile sattıkları karşılaştırılacak?

• Beğen
Tepkiler: SCC
Ne amaçla böyle bir haber çıktı bilmiyorum. Kişilerin akar yakıt tüketimlerini takip için her seferinde plaka giriliyor. Hatta kaydettiyseniz benzinli arabaya motorin, dizel arabaya pompa benzin vermiyor. Gerisi plaka bazında gruplayıp istenen tarih aralığında tüketimleri görmek. Belki böylece istasyonun faturaları ile sattıkları karşılaştırılacak?
Benzin yerine motorin, motorin yerine benzin vermiyor demişsiniz, Acaba plakayı nereye kaydettiysek dediğiniz gibi oluyor.?

• Beğen
Tepkiler: SCC
Benzin yerine motorin, motorin yerine benzin vermiyor demişsiniz, Acaba plakayı nereye kaydettiysek dediğiniz gibi oluyor.?

Örneğin ben yıllardır shell den alırım yakıtı ( benzin). Shell clubsmart sistemine kayıtlı plakam ve numaram. Puan da kazandırıyor ama asıl amacım yanlış yakıt verilmesini önlemek adına kullanıyorum. plaka kaydedilirken benzin olarak seçtiğim için motorin tabancasını benim aracın yakıt girişine sokamaz da soksa bile yakıt vermiyor. Bu yanlışlık hayatımda 1 kez yıllar önce başıma gelmişti, pompacı dalgınlıkla motorini takmaya çalışıp basmıştı tabancaya ve sistem yakıt vermemişti.
Bu sistem opette de var diye biliyorum.

Yakıt aldığınız istasyonun uygulamasına kaydetmek gerekiyor. Hatta kredi kartı ile eşleştirdiğim bir markada istasyonun kartını okutunca kasaya gidip kart okutmaya gerek olmuyor.

Kurallara uyulacaksa medeni olmadan eğitimli olmaları da yeterli olabilir. Yurtdışı örneğinde olduğu gibi, yurdışında kurallara uyuyorlar ama Türkiye'ye gelince uymuyorlar. Demek ki Avrupa bu arkadaşlara medeniyet öğretememiş ülkesinde nasıl davranmaları gerektiği noktasında eğitmiş, işe de yaramış.
Nabza göre şerbet birazda, adam geliyo bakıyor, kimse zaten bişeyi sallamıyor, yapışıtır gitsin moduna da giriyor belkide.

Ne olursa olsun her işin başı eğitim ve bu da bizde biraz zor gibi.

Yakıt aldığınız istasyonun uygulamasına kaydetmek gerekiyor. Hatta kredi kartı ile eşleştirdiğim bir markada istasyonun kartını okutunca kasaya gidip kart okutmaya gerek olmuyor.
Uygulamaya kaydetmenize gerek yok. Örneğin sıfır araç aldıysanız pompa görevlisi plakanızı girdiğinde sistemde kayıtlı olmadığını görüp girişini yapıyor ve benzin ya da dizel ne ise ona göre eşleşmesi sağlanıyor. Tekrardan aynı markaya ait bir istasyona gittiğinizde plakanız tanımlanmış oluyor. Diyelim ki farklı bir markaya gittiniz ve plakanız orada tekrardan o marka için tanıtılıp yakıt türü eşleşmesi yapılıyor. :)

Geri
Üst Alt