Garanti Süresince Retrofit&Aktivasyon Yaptırmak

thelordof

Katılımcı Üye

İsim
Samet
Araç
Tiguan Elegance
Selamlar değerli arkadaşlar,

Malum biliyorsunuz Travel Assist li Tiguan mevcut. Garanti süresi içerisinde uzun far asistanı , şerit ortalama özelliği ve birkaç gizli özellik açtırmak garantiyi etkiler mi, Görüşleriniz nedir?

En önemlisi Uzun Far asistanı ve şerit ortalama özelliği . Travel Assist etkinken şerit ortalama yapmıyor araç, muhtemelen bu özellik fabrikadan kapalı geliyor.

Ankara da bu yazılımsal aktivasyon işlemini f/p olarak Necati usta mı hallediyor ? Fikirlerinize açığım.

Servisten servise bu durum değişiyor. Ben retrofit yaptırdıktan sonra (garanti bitmişti) elektrik tesisatıyla ilgili bir sorunda ilgilenmeyeceklerini söylemişlerdi. Donanım ekleme için Edirne'den Ankara'ya sırf Necati usta için gitmiştim, işçiliği ve kişiliği on numaradır. Retrofit yapıldıktan sonra neredeyse 3 yıl dolacak herhangi bir sorun olmadı.

Servisten servise bu durum değişiyor. Ben retrofit yaptırdıktan sonra (garanti bitmişti) elektrik tesisatıyla ilgili bir sorunda ilgilenmeyeceklerini söylemişlerdi. Donanım ekleme için Edirne'den Ankara'ya sırf Necati usta için gitmiştim, işçiliği ve kişiliği on numaradır. Retrofit yapıldıktan sonra neredeyse 3 yıl dolacak herhangi bir sorun olmadı.
Sadece yazılım&aktivasyon olayı olarak yapılan işlemlerde de garanti etkilenirse sıkıntı. Araçta uzun far asistanı desteği var ama kapalı.

Sadece yazılım&aktivasyon olayı olarak yapılan işlemlerde de garanti etkilenirse sıkıntı. Araçta uzun far asistanı desteği var ama kapalı.
Ben şerit takibi sonradan taktırdığım için kalibrasyon desteğini servisten alamıyorum mesela, servisle görüşmekte fayda var tabii ki. İşlem yapılan parçayı garantiye sokmazlar. Mesela aktivasyon yapıldı şerit takip kamerası garanti süresinde bozuldu, garantiye dahil etmezler.

Ben şerit takibi sonradan taktırdığım için kalibrasyon desteğini servisten alamıyorum mesela, servisle görüşmekte fayda var tabii ki. İşlem yapılan parçayı garantiye sokmazlar. Mesela aktivasyon yapıldı şerit takip kamerası garanti süresinde bozuldu, garantiye dahil etmezler.
Hadi ya , sıkıntı o zaman.

Hocam sen bunları araca sonradan ekletmeyi düşünüyordun. Garanti ile düşüncen o zaman neydi ? kodlama garantiyi bozmaz demek pek doğru değil. sistem dünkü gibi işlemiyor. vw artık sineğin yağını çıkartıyor.

Ben 2 aracıma (1 tanesinin garantisi dolmamıştı) Necati Usta’ya full retrofit (kodlama+donanım) yaptırdım. Hiç bir sıkıntı yaşamadım. Kendisinin bilgisi ve işçiliği on numaradır. Yaptığı işin de arkasında durur, bir problem yaşarsan tekrar götürürsün çözer.

Ancak garanti işlerinin net bi cevabı yok, gidip doğuşa sorarsan carplay açtırma işlemi için bile “garantiyi bozuyor” diyorlar.

Lakin yıllar önce doğuştaki bi tanıdığım ; “oynama yaptırdığın alanda bi sorun yaşarsan garanti kapsamına alınmaz, ama gidip gizli özellik açtırdın diyelim sonrasında dsg ile ilgili alakasız bi sıkıntı yaşadın. Bunu garantiye alırız” demişti.

Ki zaten yetkili servisteki ustaların “aa bunun şerit ortalama özelliği açılmış, bu araca müdahale edilmiş…” diyecek bilgiye sahip oldukları konusunda ciddi şüphem var :)

aktivasyon ya da retrofit yaptiginiz yer ile ilgili sorun yaşarsanız ve bu durum serviste anlaşılırsa sorun yaşarsiniz.Servisteki durum; hangi parçaya mudahale edersen o parça garanti dişi kalir tabi anlayabilirlerse..

Kodlamanın yazılımdan farklı olmadığını düşünüyorum.

Bence de herhangi bir müdahale yapılıyorsa teknik olarak oluşan sorunlarda sorumluluk kabul etmemekte haklılar..

Ancak;

Herhangi bir kodlama yazılım olmadan oluşan olası sorunlarda servise başvurunca sorunun ne olduğuna bakmadan önce, aracın garanti kapsamında mı olduğu, yakın zamanda herhangi bir bakım ya da onarımda bulunulup bulunmadığına bakıp soruna karşı verecekleri cevap değişiyor.

Garanti kapsamında ya da kendi onarımlarından kaynaklıysa normal denip geçiştiriliyor. Ne zaman ki garanti dışına çıksın, o zaman ücretli onarım olacağından sorunu görüyorlar..

Kısaca olağan sorumluluklarını yerine getirmeyen bir yerden sizin sonradan yaptığınız yazılım kodlama vs. için garantiye girmemesi için verecekleri cevaplara hazır olmalısınız..

İstiyorlar ki aküyü lastiği yağı vs. hepsi kendilerinden yapılsın..
İleride yakıtıda elektriğide kendileri satacak gibi görünüyor.
Buna ek olarak aracınızı bizden başka bir yerde yıkatırsan boya garantisi de olmaz diyecekler.. vs.vs.

Toyota 10 yıl 160.000 garanti veriyor.
(umarım "normal" kelimesini kullanmıyorlardır)

Bunu garantiyi yetkili servis verse 10 yılda mevcut araçların sorunlarını karşılamaktan batar..

Selamlar değerli arkadaşlar,

Malum biliyorsunuz Travel Assist li Tiguan mevcut. Garanti süresi içerisinde uzun far asistanı , şerit ortalama özelliği ve birkaç gizli özellik açtırmak garantiyi etkiler mi, Görüşleriniz nedir?

En önemlisi Uzun Far asistanı ve şerit ortalama özelliği . Travel Assist etkinken şerit ortalama yapmıyor araç, muhtemelen bu özellik fabrikadan kapalı geliyor.

Ankara da bu yazılımsal aktivasyon işlemini f/p olarak Necati usta mı hallediyor ? Fikirlerinize açığım.
Araç garanti kapsamındayken amortisörleri bassanız ve başka bir yerde sorun çıksa bile sırf amortisörü basmışsınız diyerek sorununuzu çözmezler. Her ne yapacaksanız garanti bittikten sonra yapmanız daha doğru olacaktır.

Garanti ile ilgili muhtemelen problem yaşarsınız, garanti işlemlerine sıcak bakmıyorlar, bunu bahane edip geri çevirebilirler. Necati usta işinin ehli birisidir.

Araca ne yapsan teslim aldıktan sonra garanti dışı kalır...

Bu güne kader çok sey yaptık ama denk gelmedik...

Aracı teslim alırken gizli özelliği açma garanti dışı kalır dedi güldüm ilk onu açacağım dedim oda güldü:)

Şimdi; araca işlem yaptırdığın yerler de kullanılan malzemeler vw nin orjinal parçası olacak göreceksin fotoğrafını çekeceksin yaptırdığın yer faturasını kesecek orjinal parça kullandığını belirterek...

Bunla alakalı kanun var onuda bir başlık altında açtım baştan sona okumalısın herkes okumalı sadece beğenme ile olmaz bilmeli herkes...

https://www.golftutkusu.com/topic/20279-blok-muafiyet-kanunu/

Son düzenleme:

Hocam sen bunları araca sonradan ekletmeyi düşünüyordun. Garanti ile düşüncen o zaman neydi ? kodlama garantiyi bozmaz demek pek doğru değil. sistem dünkü gibi işlemiyor. vw artık sineğin yağını çıkartıyor.
O zaman ikinci el alma düşüncesi vardı. Dolayısıyla garantisi bitmiş araç.

Duruma göre değerlendirip en geç 2 yıl sonra aktivasyon işlemine bakarız artık.

Geri
Üst Alt