Tork limitörü

Benim arac 1.2 tsi 110.arac 1.viteste   kalkista sanki bisey araci arkadan tutmus birakmiyo gibi.ozellikle motor sogukken.klima acikken daha bariz hissediliyor.bu durumun yazilimla alakali olabilecegini dusunuyorum.diger viteslerde sorun yok.lakin uzun yolda aracin klimadan yakit ve performans bakimindan etkilendigini cok hissetmedim ve klimanin dur kalkli sehirici trafiginde yakit tuketimini 1 lt civarinda artirdigini dusunuyorum

Benim arac 1.2 tsi 110.arac 1.viteste   kalkista sanki bisey araci arkadan tutmus birakmiyo gibi.ozellikle motor sogukken.klima acikken daha bariz hissediliyor.bu durumun yazilimla alakali olabilecegini dusunuyorum.diger viteslerde sorun yok.lakin uzun yolda aracin klimadan yakit ve performans bakimindan etkilendigini cok hissetmedim ve klimanin dur kalkli sehirici trafiginde yakit tuketimini 1 lt civarinda artirdigini dusunuyorum
Uzun yolda Auto Mod 24 derecede 100 KM'de 0.1 - 0.2 Litre falan gösteriyor.

Motor rölantide 1-2 kW güç ile dönüyor. Siz klimayı açınca 1 kW da klima için lazımda enerji nereden gelecek? Yakıttan. Aynı hızda dönebilmesi için Püskürttüğü yakıt miktarını artırmak zorunda. Zaten anlık tüketime bakarsanız AC tuşuna basıldığında yakıtın artığını görürsünüz.

AC açılması ile motor hızının değişip değişmemesi ayrı bir konu. Dışarısı çok sıcak değilse, klima fanı da 1-2 de ise sadece motor hızını sabit tutacak kadar yakıt artırır siz yakıt artırdığını veya motor hızının değiştiğini bile fark etmeyebilirsiniz.

Dışarısı 40 C ve klima fanını 5 yaparsanız, klima kompresörü için çok güç gerekeceğinden rölanti ile yetinmeyip, dur kalkda sorun olmasın, motor stop etmesin diye yakıtı motor hızını da artıracak şekilde artırabilir böylece 1000 rpm görebilirsiniz.

Her durumda klima için enerji yani yakıt lazım. Zaten motorlar küçük, rölantide ve 60-70 km hızda sabit gidişte ihtiyaç duyulan ve motorun ürettiği güç 10 kW ın altında. 3-5 kW yeterli o hızlarda. O nedenle 1-3 kW güç çeken klima motoru ve yakıt tüketimini çok etkiler.

Motorda aşırı sarsıntı olması aşırı titremesi stop etmesi elbette normal değil. Ama motorun çok hafif bir kerkilmesi kalkışlarda isteksiz davranması gayet normal.

Geri
Üst Alt