Sizce Golf'ü fazla büyütmüyor muyuz? Astra - Golf donanım farkı: 15.000 TL

@budak1903

hyundai'nin bile orada daha iyi bir imajı filan yok. vw amerika'da da prestijli bir marka ancak daha ucuz olduğu için kore ve japon'lar daha çok tercih ediliyor. burdaki testten de görüleceği üzere adamlar golf'ün hakkını teslim etmiş:

"But the Golf is the better car all around, albeit with a price premium. It won’t sell in the same volume as the Corolla, but the new Golf offers better comfort, refinement and performance. Is that worth the extra cost? In our opinion, yes it certainly is."

http://www.autoguide.com/car-comparisons/2015-toyota-corolla-vs-volkswagen-golf

toyota üretim felsefesi farklı. daha doğrusu tüm dünyaya kabul ettirdikleri bir standart bile denebilir. yalın üretim sistemleri ile sanayide bir çağ kapatıp yeni bir dönemi başlattılar. bir de vw her ne kadar bazı ülkelerde dominant olsa da toyota gerçek bir dünya markasıdır.kuzey kutbuna en yakın şehirde bile toyota araç ve servisi vardır.

afrika'da çölün ortasında hilux pick-up ile karşılaşmak doğal bir olaydır.

afganistan'da pamir dağlarında eski kasa corolla sw ile taksicilik yapılır.

land cruiser gibi gücü yetse atlas okyanusunu bile aşacak bir araçtan bahsediyoruz. 

amerika'da özellikle orta-batı ve kuzey bölgelerde vw çürük araç muamelesi görür. adamlar emisyondan hiç affetmeden bastılar cezayı. doğuş yıllarca defolu dsg sattı kimse sesini çıkarmadı. daha geçen hafta şirketteki 2013 model passat cc 2.kez mekatronik değişimine gitti. öyle orta malı araç da değil şirket gm'si kullanıyor.  hyundai'nin bile amerika'da daha iyi imajı var. özellikle sonata kullanan herkes araca aşık oluyor. 

https://www.hyundaiusa.com/sonata/index.aspx
Amerika da vw curuk araba muamelesi fln görmez . Orta bati ve kuzey amerika ohio eyaletinde yasadim. Cevre eyaletlere de gittim.

Amerikanlarda avrupa araclarina karsi hep bir onyargi vardir bu gecmisten gelir.

En sorunsuz arac japon ve kendi amerikan araclari olarak gorurler fakat vw e bindikten sonra vazgecip alirlar. Vw nispeten pahali ve kalitelidir de ondan. Neden cunki saglam araba yapacam diye park sensorunu bile sonradan takan marka olan toyotayi artik piyasa ile rekabet edememekle sucluyorlar.

Yeni nesil artik hb araclarda satin aliyor . Ama yinede fabrikasi kıtada olan araclari halen daha cok tercih ediyorlar.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@thermo

bu görüşlere katılmıyorum. amerikalılar da golf için bizim gibi düşünüyorlar. japon ve kore araçlarının orada çok satmasının tek sebebi ucuz olmaları. asıl anlaşılmaz olan japon ve kore araçlarının bu fiyatlarına rağmen hala türkiye'de neden bu kadar çok satabiliyor olduğudur:

http://www.autoguide.com/car-comparisons/2015-toyota-corolla-vs-volkswagen-golf

bence karşılaştırmalı testteki bu sözler yeterli cevap olarak:

"At this point you might be asking yourself, “So how does the Corolla sell so well?” Simply put, value. The Corolla starts at $17,775 after destination charges, which makes it much more affordable than the Golf and offers two-years of free service."

"But the Golf is the better car all around, albeit with a price premium. It won’t sell in the same volume as the Corolla, but the new Golf offers better comfort, refinement and performance. Is that worth the extra cost? In our opinion, yes it certainly is."

bu son sözlerle de corolla'yı bitirmiş vatandaş.
gayet güzel bir alıntı olmuş hocam.

Kıta, dil, din, ırk farketmeksizin Golf is Golf diyorum.

Golf bir modelden ziyade bir marka, bir idol. Eminim ki Golf bundan 100 yıl sonrada aynı kalitede hep bir efsane olacak. :)

Ben de bu konuda @KB bey e katiliyorum. Ayni durum Megane da da gecerli. Megane da standart olanlari Golf e eklediginizde Golf 13Bin TL yukarida kaliyor. Yalniz surus, ic mekan, premium his konusunda Golf e hicbiri yanasamiyor.
mesele ıvır zıvır donanım olsa zaten golf'e bakmazdım ben. bence 7 hava yastığı, otomatik klima, start-stop, otomatik park en dolgun donanımlar. gerisi hikaye. bir önceki aracımda tüm o hikaye donanımlar vardı zaten. işte o sürüş, kalite, onlar bana golf aldıranlar. kalite farkı çok. megane asla düşünmeyeceğim bir araç.

Hani sebepsiz sahip olmak istediğin şeyler vardır ya, sorarlar neden? Bilmiyorum ama istiyorum dersin....

Telefonda iPhone, Arabada Golf...

Samsung takla atsa da olmuyor ya, işte öyle bir şey...

Altımda GOLF, elimde iPhone olmalı arkadaş... :)  

Saygılar...
benim için hiç de öyle değil. iphone gerçekten en iyi işletim sistemine sahip. donanımı en güçlü olmasa da bu sayede en performansı telefon. ve de ergonomisi, malzeme kalitesi de çok iyi. bu sebeple iphone kullanıyorum.

golf için de ben burdaki arkadaşların beslediği hisleri beslemedim hiçbir zaman. tamamen mantığımla golf aldım. sadece bu kadar kaliteli olduğunu ve fiyatının da bu kadar uygun olduğunu bilmiyordum. zaten şu an türkiye'nin ve avrupa'nın en çok satan hb'si olması da boşuna değil.

benim için hiç de öyle değil. iphone gerçekten en iyi işletim sistemine sahip. donanımı en güçlü olmasa da bu sayede en performansı telefon. ve de ergonomisi, malzeme kalitesi de çok iyi. bu sebeple iphone kullanıyorum.

golf için de ben burdaki arkadaşların beslediği hisleri beslemedim hiçbir zaman. tamamen mantığımla golf aldım. sadece bu kadar kaliteli olduğunu ve fiyatının da bu kadar uygun olduğunu bilmiyordum. zaten şu an türkiye'nin ve avrupa'nın en çok satan hb'si olması da boşuna değil.
@beyinsis Hocam, "benim için hiç de öyle değil" derken hiç de öyle olmayan şeyin ne olduğunu anlayamadım, üzgünüm. :(  

Bir de şunu merak ettim, affınıza sığınarak...

Bir ürünün, bu kadar kaliteli? olduğunu ve fiyatının da bu kadar uygun? olduğunu bilmediğiniz halde mantığınızı kullanırken hangi kriterleri dikkate aldınız?. :000339-medium:

Saygılar...

@beyinsis Hocam, "benim için hiç de öyle değil" derken hiç de öyle olmayan şeyin ne olduğunu anlayamadım, üzgünüm. :(  

Bir de şunu merak ettim, affınıza sığınarak...

Bir ürünün, bu kadar kaliteli? olduğunu ve fiyatının da bu kadar uygun? olduğunu bilmediğiniz halde mantığınızı kullanırken hangi kriterleri dikkate aldınız?. :000339-medium:

Saygılar...
golf'ü de iphone'u da tercih sebebinin duygusal olduğunu yazmışsınız. benim için duygusal değil demek istedim. tamamen mantıklı sebeplerim var... :'(

alırken değil daha öncesinde bilmiyordum. o kadar kaliteli olduğunu görünce de almaya karar verdim tabii.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@HaK Hasan hocam yani bir cevab ancak bu kadar ustalıkla verilir s=bigstar

golf'ü de iphone'u da tercih sebebinin duygusal olduğunu yazmışsınız. benim için duygusal değil demek istedim. tamamen mantıklı sebeplerim var... :'(

alırken değil daha öncesinde bilmiyordum. o kadar kaliteli olduğunu görünce de almaya karar verdim tabii.
@beyinsis Hocam sanki duygularla önyargıları karıştırıyormuşuz gibi geldi bana :)

Duygular, o konu hakkındaki bilgi birikimi, tecrübe ve geri bildirimler ile beslenir, gelişir derler.

Mesela hepimize çok iddialı gelen "Duygularımda yanılmam" sözü aslında içinde bir bilgi birikimini ve tecrübeyi barındırır.

Hadi duygusal bir tercih daha ekleyim. Klimada Daikin :)  

Yazınızın ikinci paragrafından, önce aldınız, kalite ve fiyat uygunluğunu sonra öğrendiniz sonucuna varmıştım. Pardona yanlış anlamışım. :(  

Saygılar Metin Hocam...

Herkese selam, foruma yeni kayıt oldum, 4. golfünü kullananan biri olarak belki objektif bulmayabilirsiniz ama fanboy değilim..

Mevcutta eşimin kullandığı 1.4 highline dsg ve kendi kullandığım opsiyonlu bir 1.4 comfortline dsg araçlara sahibim.

Golf 6 comfortline aracımı sattıktan sonra uzun uzun araç araştırmaya başladım. 

Fiyat, yakıt, donanım, kalite, güvenlik, performans, konfor, ergonomi, ikinci el gibi kriterleri karşılaştırarak karar verdim. Golf 6 dan önceki aracım da golf 5 idi.

Öncelikler 2015 yılı için vardığım sonuçlar genel başlıklarıyla şu şekilde;

Piyasada artık kötü araç diye göz ardı edilebilecek bir araç yok. (Kia ceed, i30, astra, octavia, megane, c4 ve focus detaylıca inceleyip hepsini test ettim)

hepsinin kendine göre büyük sayılabilecek ekstraları var, ve bunlardan vazgeçmemi sağlayan kabul edilemez gördüğüm handikaplarını tek tek belirteyim;

Kia Ceed Premium --- Servis kalitesinin aşırı düşük olması, ikinci elde en çok kaybedenlerden olması haricinde ben söylenecek söz bulamadım.

Hyundai İ30 Elite --- Şehir içi 40 km/h hızla giderken yol sesi insanın başını ağrıtıyor. (Benzinli olmasına rağmen yalıtım gerçekten çok kötü)

Opel Astra --- En çok git gel yaşadığım araç buydu, ancak konfor anlamında ciddi alması gereken yol olduğunu düşünüyorum, eski focuslar için kullanılan "kütük gibi araba" benzetmesini hak ediyor, 90.000 TL para vereceksem bir araca, o araç kasise girdiğinde iç organlarım titrememeli.

Octavia --- Konforu süspansiyonlar açısından golften bile iyi hissettirdi ancak 100 km/h hıza ulaşınca dikiz aynalarından içeri çok rahatsız edici bir rüzgar sesi giriyor.

Megane --- Yol tutuş berbat demiyorum nerdeyse yok.

C4 --- Astradan sonraki favorim de buydu, çok fazla bir handikapı yok ancak hiçbir noktada en iyisini vermedi.

Focus --- Yakıt tüketimi ve konforsuz şanzamanı aldırtmadı.

Bu saydığım modellerin tamamını üst donanım seviyesinde test ettim ve inceledim. Eleme sebeplerim tamamen kendi görüşüm katılmayan olursa saygı duyarım ancak Golf 7 için bu handikapların hiçbiri mevcut değil. Sadece donanıma önem vererek araç alacak olsam kesinlikle kia ceed alırdım ya da tasarıma baksam astra alırdım gibi özetleyebilirim. Tamamı çok güzel ve kullanışlı arabalar ancak alır mısın? Almam. 

Eşim için aldığımız highline'da lane asist mevcut ve gıcık oluyorum gerekli gereksiz ötmesine. Demem o ki, araç için aldığımız her donanımı gerçekten kullanıyor muyuz? 

Golf için konuşacak olursam;

Orta segment olmasına karşın şimarık kuzeni A3 kadar premium hissi vermesi

Emsallerine göre en konforlu şanzımana sahip olması

Mükemmele yakın yakıt ekonomisi (1,4 TSI) 

Ses yalıtımının üst seviyede olması

Sürüş konforunun iyi olması

Tüm güvenlik donanımlarının standart olması (yeterli seviyede)

İkinci elde kaybettirmemesi veya en az kaybettiren olması

İç mekan ergonomisi ve kullanılan malzemenin kalitesinin yüksek olması gibi uzar gider bu liste.

Handikapı yok mu, var tabi dsg riski malum ancak servisin garanti veya iyi niyet garanti kapsamında sattığı ürünün arkasında durması göz ardı ettiriyor.

İleride bir gün golf kullanmaktan vazgeçebilirim, ne zaman ki bir marka çıkar der ki ben bu özelliklerden daha fazlasını veriyorum, o zaman golf kullanmaktan vazgeçerim. (segment yükseltme göz ardı edilmiştir :)  .) 

Ancak benim şahsi görüşüm golf c kompakt segmentteki alınabilecek tek araçtır. 

Herkese saygılar.

Moderatör tarafında düzenlendi:

buda birçok soruya cevap niteliğinde bence

O kadar araç test ettim inceledim (c segment) şu güne kadar 2 aracın malzeme kalitesinin açık ara önde olduğunu gördüm

1.Golf

2.Mazda 3

Sent from my iPhone using Tapatalk

@KiNg55 C4'ün donanım olarak (bagaj flnda var) C segmentinde 2.el alınacaksa çok iyi bir seçenek olduğunu düşünüyorum.45-50.000 'e VTİ,50-60.000'e Dizel-Otomatik(e-HDİ) , 60 üstüne ise 1.2 PureTech 130hp +eat6(230 Tork benzin) alınabilir.

Donanım olarak PureTech'in Comfort(en boş) 230V priz(Fön makinesi Laptop vs),soğutmalı kol dayama var.Torpidodada soğutma var tabiki.

Koltuk altı çekmecesi ışıklı makyaj aynası flnda var.

Sıfır ise Golf olur. [emoji6]  
C4 benim de hoşuma gitmişti, ancak segmentinde şu konuda en iyisi bu diyemedim. İkinci el için evet mantıklı olabilir, temiz bikaç aylık bir C4 sıfırına nazaran çok uygun fiyata alınabilir ama üçüncü sahibine satarken yine zarar ettirir. Kullanıcam ben satma kaygım yok denilirse güzel bir araba, malum golfün ikinci eli kimi zaman sıfırı kadar satılabiliyor.

Bir ironi: kuzenim 69.000 e aldığı 2015 metalik boyalı sürüş konfor ve cam tavanlı 1.4 manuel comfort golfünü, 2 ay önce 70,500 sattı, araç 26.000km de hemde!! Aklım almıyor, altından hızlı yükseliyor bu meret [emoji3][emoji3]

Hani sebepsiz sahip olmak istediğin şeyler vardır ya, sorarlar neden? Bilmiyorum ama istiyorum dersin....

Telefonda iPhone, Arabada Golf...

Samsung takla atsa da olmuyor ya, işte öyle bir şey...

Altımda GOLF, elimde iPhone olmalı arkadaş... :)  

Saygılar...
İşte özet budur. ???????@HaK

Geri
Üst Alt