Elektronik Park Freni

bulicuk

Üye
İsim
Ensar
Araç
2012 Golf 7 TDI 105 HP DSG
Merhaba arkadaşlar.. Kafama takılan bir konu vardı onu sormak istiyorum: Bizim araçlarda herhangi bir nedenle sürücü kapısını açtığımızda elektronik park freni otomatik olarak devreye giriyor bildiğiniz gibi. Güvenlik için güzel bir özellik. Peki motoru durdurduğumuzda park freni neden aynı şekilde devreye girmiyor. Öyle olsa daha kullanışlı olmaz mı? Ya da vitesi P moduna aldığımızda elektronik park freni de çekilsin. Daha pratik olmaz mı? Sonuçta otomatik araba kullanıyoruz. Ben P moduna almışsam araç da el frenini kendi çeksin bizahmet :)

Tabi ki en doğru yöntemin N modunda el frenini çekip daha sonra P moduna almak olduğunu biliyorum. Yanlış hatırlamıyorsam kullanma kılavuzunda bu sıralamaya eğimli yollarda durunca dikkat edilmesi gerektiği yazıyordu. Düz yerlerde bu sıralamaya uyulmasa da sorun olmaz herhalde.

Aracınız 7.5 makyajlı kasa sanırım?

Auto hold ile birlikte kullanım yapıldığında, emniyet kemerinizi çıkardığınız zaman elektromekanik park freni devreye girer.

Araca binerken ya da inerken elektromekanik park frenini manuel olarak aktif deaktif etmek istemiyorsanız , auto hold ve emniyet kemerinizi kullanmanız gerekir.

Son düzenleme:
Auto hold ile kullanılırsa yapıyor diye hatırlıyorum. Hatta eski arabamda start stop devreye girince vites p ye alınır kemer sökülür ve kapı açılır ise kontak kapanıp el frenini çekerdi. Çok güzel özellik bence. Konforu arttırıyor.

Ben de outo hold ile birlikte kullanıyorum.stop edip kemeri çıkarttığınızda veya kapıyı açtığınızda devreye giriyor.aynı şekilde kareket ettiğinizde otomatik brakıyor.ben el freni düğmesini hiç kullanmıyorum.

Ben de outo hold ile birlikte kullanıyorum.stop edip kemeri çıkarttığınızda veya kapıyı açtığınızda devreye giriyor.aynı şekilde kareket ettiğinizde otomatik brakıyor.ben el freni düğmesini hiç kullanmıyorum.
Hareket etmek istediğinizde el frenini nasıl bırakıyor hocam yumuşak mı sert mi?

Autohold biraz sert bırakıyor bende. O yüzden sadece ihtiyaç duyduğumda kullanıyorum

Aracınız 7.5 makyajlı kasa sanırım?
7 de motoru kapatınca el frenini çekiyor
7.5 da motoru kapatınca elfreni hala yeşil (autohold) kapıyı açınca elfreni çekiyor

O yüzden öyle varsayımlamıştım. Bizimkiler manuel vites. Sizin istediğiniz çok farklı bir şeymiş daha detaylı okuyunca anladım.

Yokuş kalkış desteğinin bıraktığı sertlikte diyelim.benim fikrim rahatsız edici değil,kullanışlı

Merhaba arkadaşlar.. Kafama takılan bir konu vardı onu sormak istiyorum: Bizim araçlarda herhangi bir nedenle sürücü kapısını açtığımızda elektronik park freni otomatik olarak devreye giriyor bildiğiniz gibi. Güvenlik için güzel bir özellik. Peki motoru durdurduğumuzda park freni neden aynı şekilde devreye girmiyor. Öyle olsa daha kullanışlı olmaz mı? Ya da vitesi P moduna aldığımızda elektronik park freni de çekilsin. Daha pratik olmaz mı? Sonuçta otomatik araba kullanıyoruz. Ben P moduna almışsam araç da el frenini kendi çeksin bizahmet :)

Tabi ki en doğru yöntemin N modunda el frenini çekip daha sonra P moduna almak olduğunu biliyorum. Yanlış hatırlamıyorsam kullanma kılavuzunda bu sıralamaya eğimli yollarda durunca dikkat edilmesi gerektiği yazıyordu. Düz yerlerde bu sıralamaya uyulmasa da sorun olmaz herhalde.
Mercedes şu şekilde yapıyor. Vardın diyelim vites d'de kapıya elini uzattın ve açtın. P'ye alıp park frenini çekiyor. :)

Bu benim de aklıma gelmişti. Otomatik viteslerde araç d konumundayken durdun kontağı kapattın o anda zaten el freni kendini çekiyor. Doğru sıralama olan önce N ye al el frenini çek sonra P ye al olayı elektronik el freninin işlevini öldürmüyor mu. Ben el freni i çekip ve sonra P ye alacaksam o zaman bu elektronik el freninin bana konforu ne olacak. Ben manuel kullanıyorum ve auto hold açık olduhunda el frenini hiç ellemiyorum bile bu da çok iyi konfor veriyor. Otomatik kulllanan arkadaşlar bu konuda bizi bilgilendirirse sevinirim

Geri
Üst Alt