2016 Golf 1.4 TSI ACT BMT 150 PS DSG Highline

Evet bayii indiriminde biraz uçmuş olabilirim. Normalde bayilerin verdiği oranlar %2 / %2,5 oranlarda olduğunu araç alan arkadaşlardan duymuşluğum var. 1 puan daha yükseltebilirmiyim düşüncesi ile yazılmış bir değer.

Moderatör tarafında düzenlendi:

@Metehan Hocam, bayilere verilen oran Max. %2 olduğunu biliyorum, ve bu oranın 1,5'undan fazla indirebilenine rastlamadım. 2'yi geçerse cebimizden vermiş oluyoruz diyorlar. Bir kaç yıl önce %4'müş dediğiniz gibi, 2,5-3,0 yapan bayiler varmış. Hala bayi payı %4 de Bayiler mi bizi kandırıyor yoksa?

Saygılar...

@HaK

Hasan hocam, indirimi çıkan toplamı yuvarlamak adına ben o şekilde yazdım. %2 yada %2,5 garantidir diye bakıyorum. 1 puanıda ben kendim yükselttim. Şimdi diyeceksinizki pek hayal kurmayın evet haklısınız. Almak için elimden geleni yapacağım. Dolu bir araç alıyorum 1 puan gerçekten fark ediyor totalde. Umarım hüsrana uğramam.

@maniax

Murat hocam ;

WYP - Sürüş Konfor Paketi // Hız Sabitleyici ve ön-arka park mesafe sensörü = 980 TL  ( KDV+ÖTV Dahil Fiyat = 1.680 TL )

WDB - Paralel Park Asistanı // Park Assist = 1.180 TL ( KDV+ÖTV Dahil Fiyat = 2.020 TL )

Park Assisti aldığım zaman bana maliyeti 340 TL'yi geliyor o zaman.. Doğrumu hesaplıyorum, yanlış yapmıyorum umarım Opsiyon Donanım seçiminde ?

@Metehan Hocam, Size hayal kuruyorsunuz demiyorum kesinlikle. %2 bayii payı var diyorlar her sattıkları araç için. %2 indirim yaparsak aldığımız gibi vermiş olacağız, kar etmeyeceğiz diyorlar. Dediğiniz gibi %3 Dost drive + %2 Bayii indirimi alırsanız, ya bayii aldığı fiyattan Size satacak, ya da söyledikleri kar marjı doğru değil. Bunu merak ettim aslında. Hele %2,5 yaparlarsa 0,5 de zararına vermiş olacaklar Sizce, bu mümkün müdür?

Saygılar...

@Metehan Hocam, bayilere verilen oran Max. %2 olduğunu biliyorum, ve bu oranın 1,5'undan fazla indirebilenine rastlamadım. 2'yi geçerse cebimizden vermiş oluyoruz diyorlar. Bir kaç yıl önce %4'müş dediğiniz gibi, 2,5-3,0 yapan bayiler varmış. Hala bayi payı %4 de Bayiler mi bizi kandırıyor yoksa?

Saygılar...
Bayilerin indirm hakkı yüzde 8 e kadar olabiliyor. genelde bu tercihlerini %2-3 olarak kullanabiliyorlar. elbette kotaları ve satış adetleri doğrultusunda. hatta daha da ileri gideyim Kalifiye Satış elemanı kendi dahi satış adedine göre extra indirim yapabiliyor....Dikkatinize :)  

@maniax

Murat hocam ;

WYP - Sürüş Konfor Paketi // Hız Sabitleyici ve ön-arka park mesafe sensörü = 980 TL  ( KDV+ÖTV Dahil Fiyat = 1.680 TL )

WDB - Paralel Park Asistanı // Park Assist = 1.180 TL ( KDV+ÖTV Dahil Fiyat = 2.020 TL )

Park Assisti aldığım zaman bana maliyeti 340 TL'yi geliyor o zaman.. Doğrumu hesaplıyorum, yanlış yapmıyorum umarım Opsiyon Donanım seçiminde ?
Sürüş konfor paketi nin Şimdilik liste fiyatı halen  1.518 TL.

Cruise Control özelliği ile Hız sınırlayıcı + ön ve arkalarda görsel destekli  park sensörü + geri viteste sağ aynanın  kaldırım seviyesine eğilmesi+ Highline direksiyonu  

Fakat bunları ayrı ayrı alınca 1.518 liralık fiyata 222 TL ekleniyor. Yani sizde hesaplanması 1.518 TL üzerinden olacak.

Önemli bir detayı atladım sanırım. Siz ACC aldığınız için bu fiyata geliyor.

Park Assist özelliği kendi kendine park etme özelliğine verilen isim ve bu özellik alınınca önde ve arkada altışar sensörden toplam on iki sensörlü olduğu için mevcut park sensörleri işlevsiz kalacağı için fiyattan düşülür.  Buna Cruise Control özelliğinin daha gelişmiş hali Adaptif Cruise Control özelliği geldiği için mevcut olan boşa çıkar ve bu nedenle bu da fiyattan düşülecek. 

Dolayısıyla benim size çıkarttığım hesap doğru Hocam. 

Fiyattan düşürmesinin Mantığı da bu.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Metehan Hocam, Size hayal kuruyorsunuz demiyorum kesinlikle. %2 bayii payı var diyorlar her sattıkları araç için. %2 indirim yaparsak aldığımız gibi vermiş olacağız, kar etmeyeceğiz diyorlar. Dediğiniz gibi %3 Dost drive + %2 Bayii indirimi alırsanız, ya bayii aldığı fiyattan Size satacak, ya da söyledikleri kar marjı doğru değil. Bunu merak ettim aslında. Hele %2,5 yaparlarsa 0,5 de zararına vermiş olacaklar Sizce, bu mümkün müdür?

Saygılar...
Eğer bayiler %2 kar payıyla çalışıyor olsaydı şimdiye hepsi batardı. Türkiye'de hangi marka  olursa olsun bayiler en az %7-8 kay payıyla çalışıyorlar. Ondan  sonra gelip biz kar etmiyoruz diye  yalan söylüyorlar.

@Metehan

Barış Madrid Jant daha güzel gözüküyor ama broşürde opsiyon olarak gözüküyor. Ona bütçe ayıracağımı zannetmiyorum, yinede tavsiyen için teşekkür ederim. Dediğin gibi garanti uzatmayı sonrada düşünebilirim fakat 18 ay sonra alabilirmiyim durumum müsait olurmu o konuda endişelerim var. Bir önceki yazılarda arkadaşlarında tavsiyesi Sunroof oldu. Bu konuda şu an halen karar veremedim açıkçası. Bir tanıtım videosunda da Sunroof'un ilerleyen yıllarda trim sesleri çıkardığı, belirli aralıklarda sunroofun kanallarının temizliğinin yapılması konusunda bir söylemi vardı. Tabi buna en iyi cevabı sunroof kullananlar cevap verecektir. Yukarıda A4 kağıda yaptığım çalışmada Sunroof var, 12.03.2016 tarihli teklif kağıdında da Sunroof var. Ama sonra bütçe konusunda sıkıntı çekeceğime inandığım için Sunroof'u çıkardım. 3 bin iyi bir para.

Ekli dosyayı görüntüle 2938
Madrid jant farkı 600TL. Bence makul bir fiyat farkı ama yine de siz bilirsiniz.

@Barış26 Hocam, o zaman Bizler, gözümüzün içine baka baka bize yalan söyleyen sahtekar adamlara güvenip de onlardan neden mal alıyoruz?

Onlar mı normal, yoksa Biz mi anormaliz...? Bunda bir terslik var, tüm satış danışmanları bayi kar marjı %2 diye ağız birliği yapmışlar demek ki.

@silvershadow Hocam, bu %2 - %8 kar marjı olayına Siz ne diyorsunuz? Olaya bakışınızı öğrenebilir miyiz?

Saygılar...

@Barış26 Hocam, o zaman Bizler, gözümüzün içine baka baka bize yalan söyleyen sahtekar adamlara güvenip de onlardan neden mal alıyoruz?

Onlar mı normal, yoksa Biz mi anormaliz...? Bunda bir terslik var, tüm satış danışmanları bayi kar marjı %2 diye ağız birliği yapmışlar demek ki.

@silvershadow Hocam, bu %2 - %8 kar marjı olayına Siz ne diyorsunuz? Olaya bakışınızı öğrenebilir miyiz?

Saygılar...
Satış temsilcileri kendilerinin söylemesine izin verileni söyleyebilir.

Doğuş bayileriyle sözleşmesinde haksız rekabeti önlemek ve aracına değer kaybettirmemek için indirim sınırı koyduğuna eminim.

Her bayi yıllık satışına göre araç veya indirim hakkı kazanıyor. 

Kendisine tanınan kotayı yakalayamazsa bu hakları geriler. Şayet bu kotayı aşarsa o durumda aldığı orana ek olarak puan veya araç mukabilinde bonus diyebileceğim prim kazanır.

Özel müşterilerine memnuniyet için , uzun zamandır satamadığı araçlar için veya siparişten vazgeçilen donanımlı araçları satmak zor olduğundan yine ekstra indirim müsaadesi alarak indirim yaptıklarına inanıyorum. 

%2 standart üst limit bana kalırsa. 

Şayet bayilerden birinde farklı bir oran varsa bunu örnek göstererek de % 1 veya %2 daha indirim yapılabilmektedir. 

Kâr marjları az önce açıkladığım kotalarının büyüklüğünde artmakta. Bunun %6 dan daha az olamayacağını düşünüyorum. 

Neden derseniz:

Euro 5 motorlu araçları eritmek için yapılan indirim fırtınasında %11 indirim gördüm.  Maliyetine satmanın ticari kurallar ve mantık gereği imkansız olduğuna göre o esnada %6 olan indirim kampanyasına ek olarak ki bu indirimi de çeşitli ayak oyunlarıyla %5 e düşündükleri ve kalan oranın verilerine kaldığını varsaydığımda ortalama %6 lık oranin kar marjları olduğunu düşündüm. Bu vazgeçtikleri %6 oranda doğuştan destek aldılar bana kalırsa. 

@HaK

%2 kar payıyla bayilerin ayakta tutulması  çok zor. Adam onun yerine gider parayı bankaya  koyar faizini alır. VW geçen sene 140 bin araç satmış. 70 civarı bayi var. Yani bayi başına yılda 2000 araç satılmış. Hesap kolaylığı olsun  diye ayda 150 araç diyelim. Satılan araçların ortalama fiyatına  da 75 bin TL diyelim. % 2 kar payıyla araç başı 1500TL, aylık 150 araçtan 225bin TL. Bayide çalışanlara verilen toplam aylık ücret en az 100bin TL'dir (sigorta dahil). Bayinin genel giderleri, bayiye alınan yeni ekipmanlar, bozulan ekipmanların tamiri, vergiler, ısıtma giderleri,  ve daha pek çok gider kalemi var. Bayinin eline ayda geçse geçse ancak 50-100bin TL arası bir miktar kalıyordur. Bunun yanında servis bakımlarından da araç başı 200-250TL kazanıyor bayiler. Ayda 50 bin de buradan kazansalar yine de 100-150 bin TL bandında bir gelir elde ederler. Tam teşekküllü bir bayi açmak yaklaşık 10 milyon TL tutuyor. Adam o parayı yatırıyorsa daha yüksek bir getiri bekler.

Bir bayinin, yatırımın karşılığını verebilmesi için araç başı en az %3 kar etmesi gerekir. Bunun için de bayinin kar payının en az %5 olması lazım ki %2 bayi indirimi payı kalsın.

Diğer markalarda durum daha da beter olacaktır. Sattıkları araç sayısı daha az olacağından bayiyi çevirmek için kar payları %10 'a kadar çıkmak zorunda kalacaktır. 

Değerli @Barış26 ve @silvershadow , çok güzel, çok net anlatmışsınız. Tabii ki bu tür bir yatırımı %2 kar payı ile götürebilmek mümkün olamaz. Farklı bir fizibilite işleyişi olsa da yürümesi zor, dediğiniz gibi böyle bir girişimciliği seçmek ya da sürdürmek tercih edilemez. Tüm işletme giderlerini, işgücü maliyetlerini bir merkezi finans birimi karşılasa dahi bayiyi döndürmek için %2 çok yetersiz kalır.

Benim şaşırdığım, merak ettiğim; tüm satış temsilcilerinin bile bile müşterilere %2 yalanını söylemeleri doğru bir strateji mi? Güven değil güvensizlik ürettiklerinin farkında değiller mi? "Bu konuda göz göre göre yalan söyleyenler kimbilir daha başka hangi konularda ne yalanlar söylerler" düşüncesini neden kafalara sokarlar anlamak mümkün değil.

Doğuş Oto'nun Türkiye için müşteri memnuniyeti diye bir hedefi olduğundan çok kuşkuluydum, şimdi artık iyice eminim. Aslında gerek duymamalarında çok da haksız değiller sanki..

Saygılar...

merhaba

tüm konuyu okuyamadım o yüzden kusura bakmayın. bol opsiyonlu golf alacaksanız doğru adres altur otomotiv olmalıdır. ben de aracımı oradan aldım. açıkçası geçen ay forumda paylaşılmıştı. dolu dolu iki araç vardı. genelde garip şekilde ellerinde donanımlı araç oluyor. ve bu araçlara ciddi indirimler yapılıyor. zaten size direkt olarak ergo koltuk tavsiye etmişler. umut bey bu konuda iyidir.

onun haricinde benim yorumlarım.

sunroof meselesi:

100 bin tl üzeri bütçe ile benzinli araç alıp sunroof almamak 2.el piyasasında sizin elinizi inanılmaz zayıflayacaktır. güvenlik kaygılarının pek geçerli olduğunu düşünmüyorum. sunroof neredeyse modern araçların üretimi ile aynı tarihte başlamış bir donanım. 

bunun haricinde ben hep sunrooflu araç aldım. bundan sonra da vazgeçmem. özeliikle bahar aylarında sürekli açık kullanıyorum. klima açmaya gerek olmuyor. kışın ise perdeyi açıp ufaklığın dışarıyı izlemesini sağlıyorum. o bile yeter.

jant ve ddc olayı:

dcc- durban oldukça ideal bir kombinasyon. özellikle pasifik mavi gibi bu araca en çok yakışan renklerden biri söz konusu ise. aracınız çok uzaklardan kendini belli edecektir. nazar da o miktarda artacaktır. dcc olmadan 18" jant memleket yollarında tam bir böbrek taşı düşürme fasilitesi olacaktır. ancak sağda solda 1 serisi acayip yol tutuyor mottosuna verilmiş sağlam bir cevaptır. 17" jant alacaksanız sizin için dijon doğru tercih olur. dcc farkını uzun yolda göstermektedir. 17" jantlı araçlarda sehir içi kasislerde comfort modda standart süspansiyondan farkı pek olmuyor. asıl mesele spor modda aracın yüksek süratle girilen virajlarda tutunma refleksinde görülüyor. 

park asist:

paralel park asist gerçekten ihtiyacınız yoksa bizim ülkemizde maalesef efektif değil. bakırköy'ü çok iyi bilirim. araç park etmek için bu donanımın çalışabileceği boşluk bulmak neredeyse imkansız.

sizin için tavsiyelerim:

- dcc yerine - sadece sürüş profil seçimi

-17" dijon jantlar

-acc

- panaromik cam tavan

- u-led+ dynamic light asist ( sonradan şerit takip devreye alınabiliyordu. şu an olmuyor dediler. ancak kontrol etmek lazım). otomatik uzun far opsiyonunu bir kullanan bir daha bırakmaz. 

- ergo koltuk 

- keyless-go

- geri park kamerası

107.225 liste fiyatı bayi indirimi ile 101800 civarı olacaktır.

saygılarımla 

@budak1903

Merhaba Alptürk bey ;

Tavsiyelerinizden dolayı teşekkür ederim.

Yukarıdaki yazınızda şunu belitmişsiniz '' u-led+ dynamic light asist '' ... Golf 150ps Opsiyonel Ekipman Net Fiyat Listesine baktığımda dediğiniz donanım PFD // Dinamik Light Assist    ( PXD paketiyle alınabilir - O - 850 TL ) olarak gözükmekte. PXD paketiyle alınmanın zorunlu olduğundan bahsediyor. PXD // Bi-Xenon farlar, LED gündüz farları ve Dinamik Far Asistanı ( PFD paketiyle alınabilir - O - 1.970 TL ) olarak gözüküyor... Yanlış anlamadıysam tek olarak alamadığım, mutlaka ikisinide almak zorunda olduğum. Yanılıyormuyum ?

Park Assist'i aslında eşim için düşünüyorum. Kendim ile ilgili herhangi bir sıkıntım yok.

Sunroof konusunda da halen kararsızlığım var.

Saygılarımla.

Geri
Üst Alt