2016 Golf 1.4 TSI ACT BMT 150 PS DSG Highline

@maniax

Murat hocam o öneriyi sen yapmışsın.. Teşekkür ederim önerin için. Zevkine diyecek bir şey yok. Katalog üzerinden kızımla birlikte bakmıştık. Bayide görmemiştik. Ama rengi gördüm ve bu renkte karar kıldık. Tekrar teşekkürler..

Moderatör tarafında düzenlendi:

Madrid jantı da düşünün derim. Dijon ile kıyaslayınca benim daha çok hoşuma gidiyor. Bir de garanti uzatma olayı sonradan da yapılabiliyor. O yüzden şimdi onu iptal edip başka bir  donanım bakabilirsiniz.

Barış Madrid Jant daha güzel gözüküyor ama broşürde opsiyon olarak gözüküyor. Ona bütçe ayıracağımı zannetmiyorum, yinede tavsiyen için teşekkür ederim. Dediğin gibi garanti uzatmayı sonrada düşünebilirim fakat 18 ay sonra alabilirmiyim durumum müsait olurmu o konuda endişelerim var. Bir önceki yazılarda arkadaşlarında tavsiyesi Sunroof oldu. Bu konuda şu an halen karar veremedim açıkçası. Bir tanıtım videosunda da Sunroof'un ilerleyen yıllarda trim sesleri çıkardığı, belirli aralıklarda sunroofun kanallarının temizliğinin yapılması konusunda bir söylemi vardı. Tabi buna en iyi cevabı sunroof kullananlar cevap verecektir. Yukarıda A4 kağıda yaptığım çalışmada Sunroof var, 12.03.2016 tarihli teklif kağıdında da Sunroof var. Ama sonra bütçe konusunda sıkıntı çekeceğime inandığım için Sunroof'u çıkardım. 3 bin iyi bir para.

Ekli dosyayı görüntüle 2938

Murat bey ;

Teşekkür ederim iyi dileklerinizden ötürü. Bu arada kendimide tanıtmış olayım. İstanbul Bakırköy'de ikametgah ediyorum. Bir Holding'de Bilgi İşlem Müdürüyüm. Bilgisayar Mühendisiyim. Bu yaşıma kadar hep bababım o vazgeçemediği tutkusu haline getirdiği Renault markasından vazgeçemedik/vazgeçemedim.. Nedeni hep şudur ya, baba tavsiyesi her zaman dikkate alınır. Baba tecrübelidir. Evet bu doğru. Ama bende 39 yaşına geldim ve kullandığım arabalar hep Renault oldu. Şimdi artık kabuğumu kırıp hayalimdeki Golf'ü almak için artık gün sayıyorum ( Sipariş vermek için en azından :) ) Yani şu Golf 8'in çıkmasını dahi bekleyecek vaktim yok. İsterse 15'' ekran koysunlar, isterlerse hayalet ekran koysunlar önemli değil benim için. İnsan hayellerini ertelememeli bence. Hep derdim kendime ''En iyi'' aracı alamıyorsam ( Bmw/Mercedes vs. ) en iyiye yakını almayı hayal ettim. Zaten şu an Golf'ü ( Opsiyonel Donanımlarla birlikte düşünürsek ) bir Bmw'ye değişmem. 150ps'lik aracı almamdaki sebebim ise aslında bundan seneler önce yaşadığım bir olayla alakalı olduğundan dolayıdır. Clio aracımla bir otobüsü sollarken aracın gücü yetmedi sollamaya, ben frene basınca o sırada otobüste frene bastı ve karşıdan gelen araçla kafa kafaya çarpışmamak için Milisaniyeler içinde verdiğim karar ile aracı tarlaya sürdüm. Çok şükür bir yaralanma sorun olmadı, hatta araçtada pek sorun olmadı. Tarla ile yol aynı izadaydı nerdeyse. 20 küsür yıldan beri araç kullanıyorum sıklıkla. Şu ana kadar çok şükür hiç bir kazam olmadı, kazayada karışmadım. Ki ben aracı pek sakin kullanmam. O gün karar verdim Min. 150ps'lik bir araç alacağım yada daha güçlü diye. Golf'ün bu aracı beni yeterince tatmin edeceğine inanıyorum. Benzin sarfiyatına gelince, İstanbul trafiğinde 10 Lt'ye kadar benim için makul bir yakıt. Zaten bu aracı dib gaz ( ara ara ) kullansanızda 10 Lt'yi geçmediğini okudum, şahit oldum, duydum.

Hayırlı günler dilerim.

Saygılarımla.
@Metehan hocam öncelikle güzel bir karar vermişsiniz, tebrikler.

Madem 10 lt'yi gözden çıkardınız sizde benim gibi devamlı basıcaksınız, seri kullanıcaksınız. İlk günlerim aklıma geldi, 1500 km'lik rodajı tamamlayacağım diye devirli devirli giderdim. Şimdi roketliyorum :)  wuhuuu çokta zevkli oluyor. Ama bi yerden sonra bayıyor, artık yetmiyor insan R istiyor. R sızlığın bu kadarı diyelim.  :000132-medium:

Cam tavanı elemeyin hocam, garanti yerine cam tavan alın, cam tavanı sonradan taktıramazsınız ama garantiyi yaptırırsınız. İnanın o cam tavana her bakışınızda oh be iyi ki almışım diyeceksiniz. Eminim hocam. 

Bu forumda araba işlerinden en az anlayan benimdir ancak gözlemlerimin sağlam olduğuna inanırım.

Sevgiler + Saygılar

@Metehan 

hocam merak etmeyin, genel olarak dikiz aynanızda araclar küçülürken nasil görünürler onu bol bol test edeceksiniz. 150 ps act, istediğinizde ekonomik istediğinizde canavar olabilen; hem 0-100 ü hem ara hızlanmaları ile şu an piyasadaki en güzel turbo benzinli motor bizce. 

benzin sarfiyatı konusunda ise bu aralar aracının keyfini çıkarmakla meşgul Cihan hocamız net bilgi verir @jajaja

kendisi arada gazlamalı sürüş stiliyle 7,5 civarı dolaşmakta sanirim Ankara'da 
@Metehan @maniax 

karma tüketim değerlerim : 7,5 lt diye hatırlıyorum. şehiri içi trafikte arada basmalı, arada dur kalk. Ankara trafiği İstanbul gibi değil ama, hatta siz burda olsanız buna trafik mi diyorsunuz diye bize gülersiniz. 

eğer ki acelem yoksa eşimi bi yerden alıcaksam ya da oyalanmam gerekiyorsa genelde 6.2 civarlarında görüyorum.

yol boş, acelem var ya da gözüme birini kestirdiysem roket mode'u açıyorum ve 9,1 lt'nin altına düşmüyorum.

Metehan bakirkoyde oturuyorsun Tamas'a neden gitmedin anlayamadım?Altur biraz ters kaliyor güzergah olarak?

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@Srkn Merhaba Serkan ;

Tamas'a gitmedim, fakat fiyat teklifi aldım. Sonra diğer bayilerden fiyat teklifi aldım. Altur Umut beyin verdiği teklif diğerlerinden daha avantajlı geldi bana. Tamam belki tam istediğim gibi değil ama diğer bayilerden çok daha iyi bir teklifti. Ve Umut beyin ilgisi, her sorduğum soruya cevap almamda büyük etkisi vardır Altur'u seçmemin.

@silvershadow

Murat hocam fikrinizi alabilirmiyim rica etsem. İndirim ve Panoromic Sunroof konusunda..

Ekli dosyayı görüntüle 2939
Güvenlik konusunda aşırı takıntılıyım değerli  @skysoblue85  dostum gibi..

Cam tavan hayatlarının toplasanız bir yılı bile olmayacak kadar az gün göremedikleri güneşi görsünler diye icat edilmiş 

fakat aynı zamanda;

O yazın bile 10 -15 derecelerin üstüne çıkmayan araçlarında üstü açık/cabriolet/convertible artık ne derseniz bu hissi sanal olarak yaşayarak kendilerini kandırma hissi versin diye icat edilmiş bir opsiyonel donanımdır.

Avrupa'daki versiyonlarında artık lamine cam tavan yerine pleksi'den ve elektrik üreterek yakıt tüketimine olumlu etki sağlayan modelleri var. Durduk yere Bunu neden icat ettiklerini sormalı? Bana kalırsa ilk mesele güvenlik. ikincisi, tavanda metal olmayan bu  bu ölü alanı değerlendirmek.

Bana kalırsa

Pozitif yönler:

1. Görünüme kattığı premium etki.

2. Isıtma ve soğutmaya etkisi.

3. Sigara içenlere paraşüt etkisi azaltması nedeniyle yakıta olumlu etki

4. İç mekana ferahlık ve aydınlık hissi yanı sıra genişlik hissi.

5. İkinci elde premium algısına katkısı nedeniyle alıcı kitlesine sahip olması ; hatta "Full" denince cam tavansız tahayyül edilememesi ve özellikle talep edilmesi. 

6. Kendisine ödenen paranın Bi-Xenon farlar gibi tamamının geriye dönebilen bir opsiyonel donanım olması

7. İstenmesi; sadece istemek bile bütüüüün bu gerekçelere hikaye olarak bakmamaıza en geçerli sebeptir. Çünkü insanın paşa gönlü istedikten sonra gerisi boş..

Negatif Yönler:

1. Kaza anında şasinin burulması konusunda

2. Kaza anında cam parçalarının etrafa savrulması nedeniyle

3. Güneş fakiri ülkelerin tam tersine onlardaki güneşli gün sayısı kadar bizde güneşsiz gün olduğundan yarattığı sera etkisiyle bizi pişirmeye yarar...

4. Sıcak bölgelerde soğutma maliyetini arttırdığı için yakıt tüketimine olumsuz etkisi olur. 

5. İstenmemesi; sadece istememek bile bütüüüün bu gerekçelere hikaye olarak bakmamaıza en geçerli sebeptir. Çünkü insanın paşa gönlü istemedikten sonra gerisi boş..

Son olarak; Ona verilecek para ile bir çok donanım alınıp keyifle kullanılabilir ancak zaten hemen hemen hepsi sizde var; dolayısıyla Full donanımlı araç algısını tamamlayıcı olacağı için almak tercih edilmelidir. Kullanmazsanız orada dursun..

İşte artı ve eksiler bana kalırsa bu şekilde sıralanmalı: hangileri artı kefeye hangileri eksi kefeye konmalı akıl terazisinde gönlümüzün çekmesine bağlı olarak değişir.  Hesap sizin hesabınız sonuç ne olursa olsun saygı duyulmalı.

İndirim konusunda en kötüyü hesap etmeli... Olmazsa.. yıkılmazsınız. Olursa ne âlâ.. sevinir keyfini çıkartırsınız.

Son bir şey daha... Şatey park assist özelliğini de alırsanız sürüş konfor paketi toplamdan düşüleceği için normalde 2018 TL olan fiyatı size 508 liraya bile gelmeyecek.. Tercih etmenizi öneririm.

@silvershadow

Teşekkür ederim hocam. Söylediklerinizi dikkate alacağımdan emin olabilirsiniz.

Park assistin dediğiniz gibi bu kadar avantajlı olacağını hiç düşünmemiştim. Gayet mantıklı.. Bunu bana daha önce kimse söylemedi.

Başka tavsiyeleriniz olursa dinlemek isterim hocam.

Tekrar teşekkür ederim.

@silvershadow

Hocam bir önceki yazınızda belirtmiş olduğunuz, Park Assist'i alırsam Sürüş Konfor Paketi toplamdan düşülecek dediniz. Sürüş konfor paketi içeriğinde ;

Arka ya da ön/arka park sensörü

Akustik park destek sistemi “Park Pilot”

Görsel park desteği

Hız sabitleme sistemi

Yol bilgisayarı

Lastik basınç sistemi

Bu özellikler bu paketin içeriğinde var, bu paketi çıkarıp, park assisti alırsam bu özelliklere ne olacak. Her hangi bir kaybım olacakmı ?

@silvershadow

Hocam bir önceki yazınızda belirtmiş olduğunuz, Park Assist'i alırsam Sürüş Konfor Paketi toplamdan düşülecek dediniz. Sürüş konfor paketi içeriğinde ;

Arka ya da ön/arka park sensörü

Akustik park destek sistemi “Park Pilot”

Görsel park desteği

Hız sabitleme sistemi

Yol bilgisayarı

Lastik basınç sistemi

Bu özellikler bu paketin içeriğinde var, bu paketi çıkarıp, park assisti alırsam bu özelliklere ne olacak. Her hangi bir kaybım olacakmı ?
bu içerikten kaybınız olmayacak. ön ve arka tamponlarınıza 2'şer tane daha yanlara olmak üzere park sensörü ve direksiyonunuzu komuta edebilen otomatik motor sistemi eklenecek. nşa bu opsiyon 2000 küsur iken sürüş konfor paketini de içerdiği için 1500 civarı olan fiyat düşülerek size 500 TL'ye malolacak. tabi otomatik park isteyip istemediğinize bağlı :)

@Metehan Hocam % 3.7 lik bayi indirimini nerden alıyorsunuz? Tanıdık vasıtasıyla mı yoksa bayiinin kendisi mi veriyor? Ben siparişimi kocaeli bayiinden verdim fakat elime böyle bir koz alabilirsem kullanırım diye düşünüyorum eğer izin verirseniz :)

@knocknock

Merhaba Cihan ;

O listede tahmini diye belirttim. Aslında %2,5 / 3'e yakın indirimler aldım bayilerden ama benim beklentim tahmini olarak % 3,7 civarında olarak hesaplıyorum. Aslında tutar üzerinden hesaplama yaptığımda o değerler çıkıyordu. Almayı hedefliyorum sadece.

Geri
Üst Alt