Otoyol ve Köprü Geçişlerinde OGS Kaldırılacak, Son Tarih 31 Mart

metinkar

Uzman Üye

İsim
Metin
Araç
Golf8 Life
Karayolları ve Genel Müdürlüğü, otoyol ve köprü geçişlerinde OGS'nin kaldırıldığını açıkladı. Geçiş ücreti HGS üzerinden yapılacak.

OGS cihazları olan araç sahipleri için etiketler banka tarafından ücretsiz olarak HGS etiketine dönüştürülecek. Uygulama 31 Mart'ta başlayacak.

KGM'den yapılan açıklamada "31 Mart 2022'den itibaren Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) kaldırılarak otoyol ve köprü geçiş ücretlerinin Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) üzerinden tahsilatına devam edilecek" denildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

Ülkemizdeki geçişi ücretli olan otoyol ve köprülerin geçiş ücretleri Otomatik Geçiş sistemi (OGS) ve Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) olmak üzere iki ayrı ücret toplama sistemi üzerinden tahsil edilmektedir.

Ücret toplama sistemlerinde OGS ve HGS olmak üzere iki sistemin olması, otoyol kullanıcıları yönünden gişelerden geçişlerde karışıklıklara neden olmaktadır.

İş yükünün azaltılması ve verimliliğin artırılarak vatandaşlarımıza daha iyi hizmet verebilmek adına 31 Mart 2022 tarihinden itibaren Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) kaldırılarak otoyol ve köprü geçiş ücretlerinin Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) üzerinden tahsilatına devam edilecektir.

OGS abonesi araç sahiplerinin mağduriyet yaşamamaları için gerekli tüm önlemler alınacak olup, OGS etiketi olan araç sahiplerine OGS cihazının alındığı banka tarafından ücretsiz olarak HGS etiketi verilecek ve hesapları HGS hesaplarına dönüştürülecektir.

Moderatör tarafında düzenlendi:

@metinkar Bilgi için teşekkürler.
Belki sadece HGS olursa geçiş bilgileri düzgün işlenir.

hangi teknoloji daha kusursuz bilmiyorum ama ucretli gecis platformlarindaki yasattigi kafa karisikligi ve panik ortadan kalkmis olur. futursuzca bir anda serit degistirenler falan oluyordu.

1644838493740.png 1644838536232.png
Ilkinde İlk Ekran Alıntısı
Adana doğu =>> Nurdağı 8,25₺
Nurdağı =>> Adana doğu 8,25₺
Olması lazım HGS kayıtlarına bakin

Ikincide İkinci ekran alıntısı
Adana Batı => Çamalan 5,75₺
Çamalan => Adana Batı 5,75₺
Olması lazım üstteki HGS kayıtlarına bakın

Daha Öncede Tarsus > Adana yaptım Kayıtlara hiç girmedi.
Parasal olarak benim işime geliyor tabi ancak tersi de olabilir!

Karayolları ve Genel Müdürlüğü, otoyol ve köprü geçişlerinde OGS'nin kaldırıldığını açıkladı. Geçiş ücreti HGS üzerinden yapılacak.

OGS cihazları olan araç sahipleri için etiketler banka tarafından ücretsiz olarak HGS etiketine dönüştürülecek. Uygulama 31 Mart'ta başlayacak.

KGM'den yapılan açıklamada "31 Mart 2022'den itibaren Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) kaldırılarak otoyol ve köprü geçiş ücretlerinin Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) üzerinden tahsilatına devam edilecek" denildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

Ülkemizdeki geçişi ücretli olan otoyol ve köprülerin geçiş ücretleri Otomatik Geçiş sistemi (OGS) ve Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) olmak üzere iki ayrı ücret toplama sistemi üzerinden tahsil edilmektedir.

Ücret toplama sistemlerinde OGS ve HGS olmak üzere iki sistemin olması, otoyol kullanıcıları yönünden gişelerden geçişlerde karışıklıklara neden olmaktadır.

İş yükünün azaltılması ve verimliliğin artırılarak vatandaşlarımıza daha iyi hizmet verebilmek adına 31 Mart 2022 tarihinden itibaren Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) kaldırılarak otoyol ve köprü geçiş ücretlerinin Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) üzerinden tahsilatına devam edilecektir.

OGS abonesi araç sahiplerinin mağduriyet yaşamamaları için gerekli tüm önlemler alınacak olup, OGS etiketi olan araç sahiplerine OGS cihazının alındığı banka tarafından ücretsiz olarak HGS etiketi verilecek ve hesapları HGS hesaplarına dönüştürülecektir.
Bankayı aradım. Haberimiz yok dedi. İşbankası.

Tamamen saçmalık, bende ikisi de var ve aktif olarak kullanıyorum daha hiç sorun yaşamadım ama ikisi arasında OGS'yi tercih eden biri olarak cihaz bedeli mağduru olacağımız aklıma gelemezdi.

Yaptıkları hiç bir işlem sebepsiz değil. Mutlaka bir çıkarları vardır.

Yıllardır ogs kullanıyoruz. Cihazlara para da verildi.

Kafalarına göre kgs icat ettiler.

Şimdi de cihaz paralarını bile ödemeden çalışan bir şeyi keyfi olarak iptal ediyorlar.

Mutlaka para transferi vb bir hinlikleri vardır.

Deli saçmalığı gübi her şey .Karayollarında o kadar gişe varki hepsinin levhasını yeniden değiş elektronik sistemleri yeniden revize et çizgileri ve yönlendirmeleri tekrar yap.Bunlar devletimiz için büyük maliyet .Faturası yine vatandaşa

Amacının üzümü yemek değil bağcıyı dövmek olduğu bir düzenin ekstraları.düzgün çalıştığı,daha sistemli olduğu ve vatandaşa gönderilecek cezaları minimuma indirdiği için göze battı

• Beğen
Tepkiler: SCC
2018 yılından beri bir tane HGS etiketi üzerinden 5'den fazla araç değiştirdim. Hiç birine de etiket asmadım. İşcep uygulaması üzerinden plakayı değiştirip devam ediyorum. 2-3 arabası olan kişilerin de kullanabileceği basit bir sistem, plakayı değiştir devam et. Bence o cihazlar, etiketler vs. artık eskide kaldı. Zaten tüm sistemler plakayı okuyup ona göre devam ettiriyor. OGS'nin kalkması da buna bakarak yerinde bir karar olmuş.

@Doğukan Kervan Aynı şekilde ben de 2015 ten bu yana garanti cepten plaka değiştirerek kullanıyorum ve araca yapıştırmadım.

OGS iptali ile ilgili detaylı bilgilendirme.

OGS'nin İPTALİ KONUSUNDA BASIN DUYURUSU

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğünce 31 Mart 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere otoyol ve köprü geçişlerinde OGS'nin kaldırılarak geçişlerin sadece HGS üzerinden yapılmaya başlanacağı duyurulmuştu.

OGS cihazı kullanan vatandaşlarımızın bu uygulama değişikliğinden en az şekilde etkilenmesi için öncelikle ellerinde bulunan OGS cihazlarının yerine kullanılacak olan HGS etiketini ücretsiz olarak almak için OGS cihazının alındığı bankaya 31 Mart tarihinden önce başvurmaları gerekmektedir. Başvuru sırasında vatandaşa ait OGS cihazı iptal edilerek, kendisine yeni bir HGS hesabı açılacak ve artık tüm geçişlerine ait ücretler bu HGS hesabından tahsil edilecektir. 1 Mart 2022 tarihinden önce OGS cihazını HGS etiketi ile değiştirmiş vatandaşlarımızın herhangi bir işlem yapmalarına gerek bulunmamaktadır.

OGS sahibinin, OGS cihazının iptal tarihi öncesindeki tarihlere ait OGS geçişleri varsa bu geçişlerin ücretleri, kapatılacak olan OGS hesabındaki bakiyeden tahsil edilecektir. Bu işlemden sonra OGS hesabında halen para bulunuyor ise müşterilerin banka hesabına/kredi kartlarına iade edilecektir.

31 Mart tarihine kadar kapatılmamış tüm OGS cihazları ise bu tarihten sonra iptal edilecektir.

Vatandaşlarımız OGS cihazını ilk alırken, cihaz ücretinden hariç olarak OGS ile yapılan geçişlere ait ücretlerin kullanıcının OGS etiket bakiyesinden karşılanamaması durumlarında kullanılmak üzere -varsa- güvence kapsamında alınmış tutarlar müşterilerin banka hesabına/kredi kartlarına iade edilecektir.

İlk başta OGS cihazı alınırken ödenen cihaz bedeli ile OGS – HGS ürünleri arasındaki fiyat farkı iade edilmeyecektir.

Tüm iade işlemleri, cihazın iptal tarihinden itibaren 30 gün içinde müşterilerin banka hesaplarına/kredi kartlarına yapılacaktır.

https://www.kgm.gov.tr/Sayfalar/KGM/SiteTr/Duyurular/DuyuruDetay.aspx?Parameter=1071

keşke tüm otoban ve köprü geçişleri bedava olsa

Ben yarın işlemleri banka şubesinden yapacağım hayırlı olsun ne diyelim…

Geri
Üst Alt