Zorunlu trafik sigortası zammı geldi

AhmetCakmak

Yönetici
İsim
Ahmet Çakmak
31 Aralık 2022 tarihinde Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkındaki Yönetmeliği'ni değiştirmişti. Aynı tarihte yayınlanan Resmi Gazete'de yayımlanan ve yürürlüğe giren değişiklik, 1 Şubat 2022 itibariyle zorunlu trafik sigortasında bir zamma işaret ediyordu.

Bu değişim itibariyle zorunlu trafik sigortalarına yüzde 20'ye varan zamlar yapılabilecekti. Bundan tam bir hafta önce devreye giren güncelleme ile birlikte azami prim tutarları da aylık yüzde 1.5 olarak artırılacak. 2021 yılında bu oranın 1.25 olduğunu not edelim.

Trafik sigorta poliçesinin iptali durumunda ise sigorta şirketine tahakkuk eden prim 40 TL'den az olmayacak. Bu primin 32 TL'si ise acente komisyonu olarak tahakkuk ettirileceği resmileşti.

Yönetmeliğe gelen bir ek madde ile ise SEDDK; araçların yakıt cinsine ve emisyon değerlerine göre prim indirim ve artırım oranlarına ek olarak yüzde 10’a kadar indirim veya artırım uygulamaları getirebilecek.

2017 yılından beri trafik sigortasında azami fiyat uygulaması kullanılıyor. Böylece sigortalar kamunun belirlediği fiyatın üstüne çıkamıyor, fakat altına inebiliyor. Aynı kuralın 2022 yılında da hayatına devam ettiğini belirtmekte fayda var.

Motor1

Son düzenleme:

😭😭😭😭😭

Verdiğiniz detaylar için teşekkür ederiz.

...

Son düzenleme:
Şubat ayı için ankarada endüşük gelen ücret 960 tl miş. Geçen yıl 400 tl ye yaptırmıştım…

• Beğen
Tepkiler: SCC
gerçekten saçmalıklar iyice.Kaskodan 5 yıl hasarszılıktan dolayı büyük indirm aldım normalde geçen sen 1380 e yaptırdıgım kaskomu bu yıl 1050 civarına daha ucuza yaptırmam gerekirken 1400 civarı fiyat alıyorum . Sebebi indirim almışım ama kasko artmıs pes .Bu arada arabasını gerçekten orijinal tutabilene helal olsun daha önce vidasını bile gidip servisten alan birisi olarak parça fiyatlarından dolayı artık araçlar hindistan arabaları gibi sağından solundan tel ile tutturulan araçlara dönecek memlekette sağlıklı düzgün kırılan bozulan yeri serviste yapılmıs araba bulmak gercekten zor olacak cünkü kimse yanaşmıyor .Artık bakıyorum araçlara herkes vuruk kırık çatlak vidasız eksik parçayla geziyor inanılmaz arttı sokaklarda .

gerçekten saçmalıklar iyice.Kaskodan 5 yıl hasarszılıktan dolayı büyük indirm aldım normalde geçen sen 1380 e yaptırdıgım kaskomu bu yıl 1050 civarına daha ucuza yaptırmam gerekirken 1400 civarı fiyat alıyorum . Sebebi indirim almışım ama kasko artmıs pes .Bu arada arabasını gerçekten orijinal tutabilene helal olsun daha önce vidasını bile gidip servisten alan birisi olarak parça fiyatlarından dolayı artık araçlar hindistan arabaları gibi sağından solundan tel ile tutturulan araçlara dönecek memlekette sağlıklı düzgün kırılan bozulan yeri serviste yapılmıs araba bulmak gercekten zor olacak cünkü kimse yanaşmıyor .Artık bakıyorum araçlara herkes vuruk kırık çatlak vidasız eksik parçayla geziyor inanılmaz arttı sokaklarda .
En azından aynı kaldı tesellesi olabilir

Arac model yılı / donanım/ motor nedir?
Yani TSB kasko degeriniz kaç?

https://www.tsb.org.tr/tr/kasko-deger-listesi

Bu işten en zararlı ben çıktım

Kasko

Gecen sene 986
Bu sene 1804

(Hasarsızlık +20 yıl)

• Beğen
Tepkiler: SCC
2023 hedefim

cluklb6.jpg

Kepçe ile verdiler, tenceresi ile geri alıyorlar.

Genelge Yayımlandı: Trafik Sigortasına Rekor Zam​

Şubatta yüzde 20 zamlanan zorunlu trafik sigortasına her ay yüzde 2.25 otomatik zam yapılacak. Yıllık zam yüzde 51’i bulacak.Hayırlı olsun 😤🤬✈️

Genelge Yayımlandı: Trafik Sigortasına Rekor Zam​

Şubatta yüzde 20 zamlanan zorunlu trafik sigortasına her ay yüzde 2.25 otomatik zam yapılacak. Yıllık zam yüzde 51’i bulacak.Hayırlı olsun 😤🤬✈️

Yetmez ama evet :)))))
Meşajını aldım ben varım sen de var mısın :))))))))))

Geri
Üst Alt