Samsun - Ankara karayolu

kafası çalışan da yaz lastiği ile kar olduğunu bildiği halde yola çıkmaz. kendini ve hele golfünü hiç riske etmez...
Valla ben gidiyorum hocam. Yıllardır yılbaşına 3-5 gün kala Samsun + Ünye ye gittim 10-15 Ocak gibi döndüm(Bu yılbaşı hariç). Yaz lastiği ile ancak aracımda zincir mutlaka bulundrdum. Defalarca kar ve buz lu yola denk geldim zincir ihtiyacı hissetmedim hiç çok şükür.

Ayrıca kafamın da çalıştığını ve iyi bir kar buz üstü şoförü olduğumu zannediyorum.

Valla ben gidiyorum hocam. Yıllardır yılbaşına 3-5 gün kala Samsun + Ünye ye gittim 10-15 Ocak gibi döndüm(Bu yılbaşı hariç). Yaz lastiği ile ancak aracımda zincir mutlaka bulundrdum. Defalarca kar ve buz lu yola denk geldim zincir ihtiyacı hissetmedim hiç çok şükür.

Ayrıca kafamın da çalıştığını ve iyi bir kar buz üstü şoförü olduğumu zannediyorum.
düzelteyim o zaman, yaz lastiği ve zincirsiz!

aslında adli kısmından ziyade, sigorta ve kaskolar nasıl tepki verir bu tür kaza durumlarında, incelemek lazım

@Seastar76 Bende ek yapayım. 37 Yıllık Şoförlük hayatımda çalıştığım şirketin zorlaması ile 2011-2015 yılları arası aracıma mecburen kış lastiği taktırdılar. 1 Aralık 31 mart arası.
Ney miş efendim güneydoğu, doğu anadolu ve iç anadoluya gidiyormuşum kış lastiği olmalıymış.

Bu arada Buz üstünde kış lastiğinin yaz lastiğinden farkı kalmıyor maharet şoförlüğe kalıyor buz üstünde zincir yoksa!

Kış lastiği ıslak, çok soğuk ve yeni yağan karda müthiş faydalı.

Benim babamlar da Ankara'dan Samsun'a dün sabah 10 da çıktılar. Havza yakınlarında kar ve tırların kayıp çarpışması nedeniyle kapanmış yol, 8 saat beklediler yolun açılmasını. ancak sabah 7 buçukta vardılar eve.

düzelteyim o zaman, yaz lastiği ve zincirsiz!

aslında adli kısmından ziyade, sigorta ve kaskolar nasıl tepki verir bu tür kaza durumlarında, incelemek lazım
Ticari sınıf araçlarda kışlık lastik olmaması kusur hususi otomobillerde sigorta şirketini ilgilendiren bir durum yok diye biliyorum

Benim babamlar da Ankara'dan Samsun'a dün sabah 10 da çıktılar. Havza yakınlarında kar ve tırların kayıp çarpışması nedeniyle kapanmış yol, 8 saat beklediler yolun açılmasını. ancak sabah 7 buçukta vardılar eve.
Ben gelirken de karşı taraftan neredeyse hiç araba gelmiyordu havza ve öncesinde km lerce kuyruk vardı. Sağ salim varmışlar sevindim.

Hocam bu postunuza cevap vermeden geçemedim.

Kış lastiği takılması; bu yolda kalmaların, ölümlü kazaların önüne geçmekte çok faydalı.

Kar ve buzda yapılacak bir hatanın başkalarının da canına mal olacağı unutulmamalı.Alınan riskin yalnızca kendiniz için olmadığını hatırlatmak isterim.

Umarım siz de bu resme daha geniş bir perspektiften bakabilirsiniz. Teşekkürler.

Son düzenleme:
Hocam bu postunuza cevap vermeden geçemedim.

Kış lastiği takılması; bu yolda kalmaların, ölümlü kazaların önüne geçmekte çok faydalı.

Kar ve buzda yapılacak bir hatanın başkalarının da canına mal olacağı unutulmamalı.Alınan riskin yalnızca kendiniz için olmadığını hatırlatmak isterim.

Umarım siz de bu resme daha geniş bir perspektiften bakabilirsiniz. Teşekkürler.
Güzel.
Adana da yaşayıpta kış lastiği takmam arkadaş bu kadar net.
Senede bir defa kış dönemi şehir dışına çıkıp o da kara ve buza denk gelme olasılığını düşünerek kış lastiği alınmaz.
Alıntıladığınız mesajmda aracımda mutlaka zincir bulundururum dedim. Kaldı ki buzlu yolda ve 10cm den fazla karlı yolda zincirsiz kış lastiğide iş görmez.

Konu bence lastiğin çeşidinden ziyade hava ve yol şartlarını takip edip ona göre yola çıkmaya veya çıkmamaya karar vermek. Zira kış lastiğiniz de olsa KGM'nin de özelleştirilerek içi boşaltıldığı için işini beceremediğini tüm çıplaklığıyla görmüş olduk.

Konu başlığında Samsun geçiyor diye buradan Samsun Büyük Şehir Belediyesi'ne de bir eleştiride bulunayım. Tuz alacak paranız da mı kalmadı? Şehir içi yollarda tuz yerine saçma sapan küçük çakıl kırıntısı dökmek ne ya? Moda oldu bu; hiçbir işe yaradığı da yok.

Konu bence lastiğin çeşidinden ziyade hava ve yol şartlarını takip edip ona göre yola çıkmaya veya çıkmamaya karar vermek. Zira kış lastiğiniz de olsa KGM'nin de özelleştirilerek içi boşaltıldığı için işini beceremediğini tüm çıplaklığıyla görmüş olduk.

Konu başlığında Samsun geçiyor diye buradan Samsun Büyük Şehir Belediyesi'ne de bir eleştiride bulunayım. Tuz alacak paranız da mı kalmadı? Şehir içi yollarda tuz yerine saçma sapan küçük çakıl kırıntısı dökmek ne ya? Moda oldu bu; hiçbir işe yaradığı da yok.
Çankırı ya vardığımda aracın camlarına küçük çakıl parçaları yapışmıştı. Tuzdan çok kum ve çakıl döküyordu tuzlama araçları.

• Beğen
Tepkiler: SCC
kış lastiği sadece kar için takılmıyor yalnız , 7 dereceden aşağı düştüğünde takılması lazım.

Geri
Üst Alt