Araç içi kamera kablo gizleme !

major24

Katılımcı Üye

İsim
Ömer
Viofo a139 araç içi kamera kullanıyorum. Artık park modunu da kullanmak istiyorum. Kameradan çıkacak kabloyu gizleyerek sigortaya götürebilirim fakat benim aynamın arkasındaki kameralar sebebiyle kabloları o bölgeden nasıl geçirebileceğimi bilmiyorum. Bu konuda deneyimi olan var mı ? 

A9B27E25-7C86-4F28-B9B8-5B5544BCF91E.jpeg

E6B3A66E-BC98-418F-BB80-B3F17862C9A4.jpeg

Ben önceki Tiguan aracımda sigorta kutusu solda olduğu için kamerayı da aynanın soluna yani sürücü tarafına takmıştım. Tüm tesisatları da sol ön cam üst kenarından yan direğe oradan da aşağı park modu kablosunu sigorta kutusuna çekmiştim. Arka kamera tesisatını aynı şekilde sol taraftaki direklerin üst kısmından tavandan götürmüştüm.

20191031_143618.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ben a129 pro Duo kullanıyorum park kiti ile. 

Elimde a139 3 kameralı olanı da var. Onu araç üzerinde kullanmadım. Sırf söküp takmamak için. O sebeple satmayı da düşünüyorum bu aralar.

kurulum olarak birçok video var Youtube'da..

Ayna arkasındaki trim parçayı söküp kabloyu sol tarafa alabilirsiniz içeriye gizleyerek. Daha sonra da sol taraftaki a sütunüna doğru gizleyerek devam edin. Airbag arkasından aşağıya doğru gidip sigorta kutusu yan taraftaki kapağı açarak oradan bağlantısını gerçekleştirebilirsiniz.

Bilmem ne kadar yardımcı oldu ama ben öyle yaptım.

Bu arada hayırlı olsun kameranız. Umarım kontrol etmek durumunda kalacak bir olay yaşamadan kullanırsınız.

• Beğen
Tepkiler: SCC
@ogzogz teşekkür ederim 2015 yılından beri araç kamerası kullanıyorum. Zaman zaman gerçekten “iyiki takmışım” dediğim zamanlar oldu. O zamandan beri hep korkmuşumdur , sıcakta patlar ve arabaya zarar verirse ,kasko ödemezse diye. Yeni öğrendim , kasko ödüyormuş :)   bu sebeple park modunu kullanmak istiyorum. Zira mal çok ülkemizde. Daha yeni çıkarttım sayılır aracı ppf film ve seramik kaplamadan , yeni iş yerimde 1 haftam dolmadı öküzün biri park yerinden çıkarken tamponuma sürttürmüş .. 

aynanın oradan nasıl geçirebileceğime dair , bir video var mı ? O plastik Aksam nasıl çıkartılır ? 

@major24 ben de 2015'ten bu yana kullanıyorum. Ekstra güven ve kuralcılık sağlıyor diye düşünüyorum. 

Çok video var dedim ancak sizin kamera kısmı geniş ve oranın nasıl çıkacağını ben bilmiyorum.

Aşağıdaki linkteki görsel iş görebilir..

http://www.vwgolf.org/images/books/512/N68-10732.png

Kullandığınız kamerada uzun süreli pil olmadığından (kısa süreli enerji sağlayan kapasitör vardır) patlama vs olmaz. Aşırı sıcakta otomatik kapanır. Günümüz pilli modelleri de dayanımı yüksektir ancak maalesef biraz daha garantici olarak bunu tercih ettim. 

1,5 seneden fazladır park kiti ile kullanıyorum. 38 °C dış sıcaklıkta 3 saat yol 4 saat park ardından 3 saat yol yaptım hiç sorun olmadı. 

Bu videoda ayna montajı yapıyor ancak aynı yolla sizde kabloyu sigorta kutusuna götürebilirsiniz.

Kendi aracıma taktigim kameranin kablosunu bu sekilde geçirmiştim. Kamerayi kapatan kapakta, kablolarin gecebilmesi icin kucuk bir kanal açtım.

F048295C-E53D-4216-8B77-8EF55F8FD79D.jpeg

Park modu için kiti bende kullandım fakat, sürekli iş yerinin aracını kullandığım için benim aracım hep yatmıştı. Arada  çalıştırmak gereklimiydi bilmiyorum ama aküsü tamamen bitmişti. Eğer aracı haftalarca çalıştırmayacaksanız kit'lere fazla güvenmemeniz gerektiğini hatırlatmak istedim.

• Beğen
@Recep Gül Park kitinde voltaj düşünde akımı kesme devresi var. Aküdeki gerilim belirli seviyenin altına düştüğünde akımı keserek kamerayı kapatıyor(Bu seviyeyi ayarlayabiliyorsunuz). Kendi aracımda birkaç yıldır kullanıyorum.

• Beğen
Park modu için kiti bende kullandım fakat, sürekli iş yerinin aracını kullandığım için benim aracım hep yatmıştı. Arada  çalıştırmak gereklimiydi bilmiyorum ama aküsü tamamen bitmişti. Eğer aracı haftalarca çalıştırmayacaksanız kit'lere fazla güvenmemeniz gerektiğini hatırlatmak istedim.
@Recep Gül hangi kamera kullandınız bilmiyorum ama viofo'nun park kitinde voltaj ayarı seçebiliyorsunuz. 11.8 12 12.2 12.4 volt olarak. Akü seçtiğiniz değere ulaşınca kameraya giden enerjiyi kesiyor . Böylelikle koruma sağlanmış olur.

Ancak uzun süre yatacak olan , günlük kullanılmayan araçlarda kamera üzerinden enerji kablosu çekilerek , park anını kaydetmezsiniz. Ya da park modunu kapalı tutarak akü deşarjını önlemiş olursunuz. 

Benim icin gereksiz olduğundan dolayi park modu kayit ozelliksiz kablo tercih etmistim. Bende kontak elektrik geldiginde kamera aktif oluyor. Kamera alacaklara viofo a129 duo tavsiye ederim.

Not: Arkaya giden kabloyu tavandan degil de eşiklerden goturmenizi oneririm. Tavanda perde airbagleri oldugundan dolayı olasi bir durumda airbaglere engel teşkil edebilir. Hatta yaralanmaniza bile sebep olabilir.

@Recep Gül Park kitinde voltaj düşünde akımı kesme devresi var. Aküdeki gerilim belirli seviyenin altına düştüğünde akımı keserek kamerayı kapatıyor(Bu seviyeyi ayarlayabiliyorsunuz). Kendi aracımda birkaç yıldır kullanıyorum.
Bendeki kitte yoktu hocam, ama aküyü aracı çalıştıracak gücü bırakacağı yazıyordu ki öyle de olmuştu fakat ben "bu kontak neden zayıf çalıştı" diyip kapatıp tekrar çalıştırmaya kalkışınca araç çalışmadı. Daha sonrasında ise söktüm kiti zaten.

@Recep Gül hangi kamera kullandınız bilmiyorum ama viofo'nun park kitinde voltaj ayarı seçebiliyorsunuz. 11.8 12 12.2 12.4 volt olarak. Akü seçtiğiniz değere ulaşınca kameraya giden enerjiyi kesiyor . Böylelikle koruma sağlanmış olur.

Ancak uzun süre yatacak olan , günlük kullanılmayan araçlarda kamera üzerinden enerji kablosu çekilerek , park anını kaydetmezsiniz. Ya da park modunu kapalı tutarak akü deşarjını önlemiş olursunuz. 
Apeman C570 modeli olan kamera kullanıyorum üzerinde kit ile beraber gelmemişti, yakın zamanda bitane kamera sipariş verdim geldi fakat görüntü kalitesi iyi olmadığı için iade ettim. Şimdilerde bende viofo almayı düşünüyorum.Fakat biraz pahalı geliyor. 

Aslında benim yapmak istediğim; park halindeyken sürekli kayıt etmesi değil, birisi araca vurduğunda o anda aküden beslenip kayıt yapması. Böyle birşeyi nasıl mümkün kılabiliriz?

Apeman C570 modeli olan kamera kullanıyorum üzerinde kit ile beraber gelmemişti, yakın zamanda bitane kamera sipariş verdim geldi fakat görüntü kalitesi iyi olmadığı için iade ettim. Şimdilerde bende viofo almayı düşünüyorum.Fakat biraz pahalı geliyor. 

Aslında benim yapmak istediğim; park halindeyken sürekli kayıt etmesi değil, birisi araca vurduğunda o anda aküden beslenip kayıt yapması. Böyle birşeyi nasıl mümkün kılabiliriz?
Viofo'nun bütün kameralarında 3 park modu var.

Birincisi düşük kalite gerçek zamanlı ses ve görüntü kaydı. Düşük enerji ve düşük yer kaplama için iyi oluyor.

İkincisi hızlandırılmış kayıt. Bu da istenen fps seçeneği ile 1,2,3,5,10, saniye ya da dakika aralıklı hızlı video kaydı.

Üçüncüsü sürekli etrafı izleyen ama sadece önünden biri geçtiği zaman ya da hasar olduğu zaman  , o andan 15 saniye gerisi de dahil olacak şekilde kayıt yapan seçenek. Bunun da hassasiyet ayarları seçilebilir.

Üçüncü seçenek için de illa ki enerji ihtiyacı olacak o sebeple normal kayıttan daha az enerji tüketir, hafıza kartında daha az yer kaplar.

Geri
Üst Alt