Manevra Frenleme İşe Yarıyormuş :)

Bosuna kasılma kaptan bey.

Bu sistem bizdede var

@omurkadir evet bu şekilde çok işe yarıyor. ben de aracı geri geri gelip diğer arabaların arasına park etmek isterken ara boşluktan bi anda çocuk fırlamış sensörler görüp frenleme yaptı. o kadar anlık ve hızlı oldu ki ben ne aynadan ne de kameradan gördüm.

bizim milletteki bir diğer huy da sıralı park etmiş arabalar park yerinden çıkarken aradan geçmek. süper bir duygu yaşıyorlar sanırım.  

@Savatage hocam adam aniden girdi sanırım hiç park sensörü sesi duymadım neredeyse veya stresten sesi farketmedim o an.

Bu arada bugün sonradan park yerinde uzun otlar vardı orada denedim.

Normal ileri yöne sürüşte manevra frenleme işareti teyp ekranında pasif oluyor mavi renk oluyor tuş. Otun üstüne ilerledim geçtim araba durmadı kendisi.

Aynı şeyi o manevra frenleme işaretini(park pilotta mavi yanan tuş) elle aktif hale getirip denedim aynı otta araba manevra frenleme yapıp durdurdu.

Sanırım geri vitese her takıldığında aracın park edileceği anlaşıldığından aktif oluyor otomatik olarak.

Ancak dur kalk trafikte öne yaklaşınca park sensörü kendiliğinden aktif olunca manevra frenleme pasif durumda kalıyor. 

Sanırım ileri yönde gidildiğinde hemen aktif olmuyor.

@CemK üstad bu konuda açıklama yapmıştı. Doğru şekilde anlayabildim mi bilmem.

@Culture33 aynen Mehmet hocam ben de çok yaşıyorum. tam park manevrası yaparken insanlar hareket ettiğimi gördüğü halde arkamdan yürüyerek geçiyor sensörler o ara kafayı yiyor.  :)

@omurkadir dogrudur aynen boyle calisiyor. Geriye taktiktan sonra ileri vitese alinca da devrede kaliyor halen park manevrasi yapiyor diye, hizlaninca kapatiyor.

@omurkadir manevra frenleme fonksiyonu  biraz Acc / serit takip / pla (otomatik park)gibi opsiyonları sevenlerin aracımda bu da var tercihleri gibi geliyor bana

Fren orada / hızım max 5 km zaten / çarpmadan önce sistem bunu algılıyorsa zaten park sensörü sayesinde algılıyor. Park sensörü de zaten ekranda live yayın da , frene bi zahmet basarım kırmızı kademede

Bu birazda gençlikte aracın park sensörsüz ise ki buna örneklerden biri benim (150 liralık çin işi tırt sensör bile yoktu aracımda)

2001 den 2016 ya astra G 

Ben çoookkkkkk ön+ arka tamponu sağa sola, direge duvara tosladım  yüksek kaldırıma sürttüm (hem toyluk hem sensörsüzlükden)

Bu mini hasarların çogunda keder / moral dibi görürdü dogal olarak.

Yani bu islerin acemiligini sonuclarıyla yaşadım

Şu an elimde 

1-Hem yâşa bağlı sakinlik + tecrübe var (parktan çıkarken/ girerken çıkarken dikkat / uyanıklık full  )

2-Hemde böyle bir park asist sistemim var.  

Park ederken değil 

100 le giderken yola atlayan köpeğe çarptırmayacak şaaak diye frenleyecek bir sisteme golfmk13 de hayır demem tabi.

Acc/ şerit takip/otomatik park ? 

Aracı ben kullanmayacaksam ? Zaten gecer arka koltugu uyurum . Kendisi gitsin nereye gidiyorsa

Bence her araçta standart olması gereken bir özellik. Ne kadar dikkatli ve temkinli olsanızda sizin göremeyeceğiniz ve davranışlarını kestiremeyeceğiniz insan faktörü yüzünden bu özelliği araca ekleyen mühendisi tebrik etmek gerek. İnsanın olduğu her yerde hata vardır hatta robotların bile, mühendis arkadaşlar bilir altı sigmayı :)  

en az bir kere gereksiz yere çalıştı bende ama varlığı yokluğundan iyidir :)  

Geri
Üst Alt