Servis filtresi ile dışarıdan alınan filtre farkı ..

Eee şimdi

Mann distrübütörü denen filtremarketim de

Mann Tdi mazot filtresi (pu8028) 145 lira iken.

Dogus servisten 325 liraya mazot filtresi almak da ?? 

325 ? (Periyodik bakıma aracı sokmuyorsanız ? İsterse aracınız 65 yaş üstü olsun öyle %20 %30 indirimde yapmazlar) 

Fix 325

Ama hocam filtreler eş kaliteli değil ise siz mantıken 145 liraya 325 liralık filtreyi almış olmuyorsunuz ki :)  (Polen filtresindeki yoğunluk durumunun mazot filtresinde de geçerli olduğunu düşünerek söylüyorum, yoksa malzeme kalitesi konusunda bir bilgim yok). 

Durum böyle ise ben daha iyi süzecek olan 325lik filtreyi alırdım (evet tuzlu olduğu aşikar :) , ama piyasada muadili yok anladığım kadarı ile)  

Eee şimdi

Mann distrübütörü denen filtremarketim de

325 ? (Periyodik bakıma aracı sokmuyorsanız ? İsterse aracınız 65 yaş üstü olsun öyle %20 %30 indirimde yapmazlar) 

Fix 325

Distribütörün sattığı ürün elbette ki kalitesiz değildir ve de orijinaldir.

Şayet ürünler birebir aynı olduğunu varsayarsak, servisten tekli alımda kalem olarak, o zaman daha pahalı deriz.

Burada asıl durum ,

kendine ürettiği ve kendi sattığı malzeme, vaad ettiği optimum değerleri karşılıyor ve iş görüyor olabilir. 

Ancak bir firmaya yani Volkswagen'e üretim yaparken biraz daha iyi (daha iyi derken diğeri kötü anlamı taşımadan)  malzeme değerleri daha fazla olma olasılığını düşününce ve bu sebeple daha maliyetli oluyor olabilir mi?'yi ortaya koymak.

Buna ek olarak yüzlerce çalışanı olduğunu varsayarsak, bu döngüyü sağlayabilmek, yetkili servise gitmek isteyenler olacağı durumunda bir ihtiyaç olduğu ve servislerin var olması gerektiğini de düşünürsek, zorda kaldığınızda bulmanız gereken parçayı da serviste bulabilmek ve bunun stoğunu oluşturabilmek, tedarik edebilmek durumunda olmasından dolayı kâr da koyması kaçınılmaz , daha da pahalı olması normaldir.

Adamlar da strateji yapmışlar zaten, servise gel şu kadar indirim. Tamamen strateji , olmak durumunda.

E tabii ki fiyat olarak indirim de yapılsa pahalı olduğunun herkes mutlaka farkındadır.

Serviste yapılmaması durumunda indirim yapılmamasının da koşul olması bana göre mantıklı. 

Fiyat performans değerlendirmesi apayrı bir durum. 

Elbette ki kim aynı ürüne daha fazla para vermek ister.

Seçenek olması güzel.

Tercih etmek bizlere kalmış.

Özetle ,

Servisteki pahalı olabilir.

Distrübütör, olması gereken değerde satıyor olabilir.

Daha ucuzu da vardır illa ki, o da sahtesi..

Burada değerlendirmek istediğim kalite derecesi ve gerçekten eşdeğer ürünler olup olmadığı..

Moderatör tarafında düzenlendi:
Aslında olay şu ? 

Kisisel ekonomik durum ? (Aslında toplumsal da hadi neyse)

Bosch es geç

Fil es geç

Ufi es geç

Filtron es geç 

Wunder es geç 

Alt kalite olduğu malum olan bunların hepsini elimizin tersiyle kenara itipte , 

Resmi distrübütörden (kaymazlar=filtremarketim)

Alıp taktığım Mann filtreyi  de aracın bünyesi kabul etmiyor, bulantı baş dönmesi , kusma gibi şikayetler ortaya çıkarıpta, yetkili servisten oem-geniune olanını takmamız gerekiyorsa (bu arada 325 de degilmis 355 olmuş)

Benim araç hiç kusura bakmasın

Önüne made in china bosch/ fil  filtremi attıkta begenmedi? 

Bir kedimiz vardı çocukken 

Bi kere pirzola verdik sildi süpürdü

Ondan sonra köfte/ tavuk / balık ağzına sürmedi ölene kadar (sosyete kedi yaa ???)

Benim 355 e yakıt filtresi alacak ekonomim yok maalesef , olan arkadaslara da itirazımız olamaz tabi

Ankarada bir arkadaşım filtre üretimi yapan yerde işe girmişti geçen yaz. Sordum ne yapıyorlar diye ? Yerli filtrelere baskı vurup toptan satıyorlar kanka kalpazanlık diz boyu 1 hafta zar zor dayandım çıktım dedi. Ne marka basıyorlardı diye sordum.

Cevap : Bosch ve MANN.

Filtrelerdeki yazım farkları bunun göstergesi. Fabrikalar kolay kolay yazımı değiştirmez. makina değişmedikçe 5cm yukarıdan basılan yazı 15cm aşağıya inmez.

@ogzogz Güzel bir detaylama olmuş, ancak dediğiniz filtreden Şubat ayı gibi bende aldım am yoğunluğu gayet iyi zayıf bir yoğunluğa sahip değildi. aldığınız sitenin ne kadar güvenli olduğunu bilemiyorum ama bazen üretimde de hatalar olabiliyor. ben direkt yetkili satıcısı arkadaşım olan mağazadan almıştım. 

@Culture33 açıkçası zayıf olduğunu düşünmüyorum ben de gayet memnun kalmıştım. Bakımda indirim de olduğundan servisten bu özellikteki filtreyi eklettim ve daha sonra kendim takarken fark ettim. İki filtre arasında , iyi ve daha iyi gibi bir durum olduğunu düşünerek ve görsele dayanarak oluştu herşey.

Sizin filtre hangi seçeneğe daha yakındı?

@ogzogz Bendeki filtre sağdaki örnek gibiydi, Şubat ayında almıştım, Temmuz ayında bir daha değişeceğim yaklaşık 10-11 ayda 15.000 km yi tamamlıyorum ve 5-6 ayda bir polen filtremi değiştiririm. bu arada hava filtresi olarak beyaz filtrenin kağıtı standart uygunsa sarı kağıttan daha iyidir. bazı filtreler aynı olmasına rağmen daha ucuz olabiliyor. bu ucuzluk filtre kauçuğunun sertliği istenilen toleranslar arasında değildir, kauçuk etekleri sarkmıştır veya pile sayısı eksik olmuştur. bu pile sayısının eksikliğine kolay kolay rastlanmaz.

@Savatage Bunların ikisi de orijinal ama biri kendi fabrikasında diğeri firmanın üretimini yapması için anlaştığı ve kontrol ettiği fason üretim yapan yerde yapılmış gibi. kağıt kaliteli yazı yeni tip yazı ama kauçuk eteğinde sarkmalar var.

@ogzogz Güzel bir detaylama olmuş, ancak dediğiniz filtreden Şubat ayı gibi bende aldım am yoğunluğu gayet iyi zayıf bir yoğunluğa sahip değildi. aldığınız sitenin ne kadar güvenli olduğunu bilemiyorum ama bazen üretimde de hatalar olabiliyor. ben direkt yetkili satıcısı arkadaşım olan mağazadan almıştım. 
Hangi mağaza paylaşabilir misiniz?

@bf417 Satın aldığım yerin internette satış mağazası bulunmuyor, gerekli açıklamayı size mesaj olarak gönderdim hocam. 

Güzel bir konu olmuş., şimdi önce öncelikle bazı şeyleri açıklığa kavuşturmak lazım., insanlar orijinal yedek parça kavramını tam anlayamaya biliyor., 

OE / OES / OEM / After Market Parts 

1) OE (Original Equipment) Türkçe karşılığı "Orjinal Ekipman" dediğimiz yedek parça çeşidi., fabrikanın montaj hattında kullandığı ve yetkili servislerin de bakım ve onarım için kullandığı yedek parça tipidir., bu parça tipi sadece yetkili servislerden temin edilebilir., Dünya üzerinde alınabilecek en yüksek kalite standardına sahip yedek parça tipi budur., 

2) OES (Original Equipment Supplier) Türkçe karşılığı “Orijinal Ekipman Tedarikçisi” anlamına geliyor fakat bu parça tipini Türkçe kelimeler ile açıklamak biraz zor., hani bazı cümleler veya bir şiir ele alalım kendi yazıldığı dilden başka bir dile çevrildiğinde cümle veya şiir anlamını yitirir bunda biraz öyle bir durum söz konusu., 

OES (Original Equipment Supplier) bu parça tipini şöyle bir örnek ile açıklayabiliriz;

Benim dünyaca ünlü restoranlara hamur işi ve tatlı imalatı yapan bir fırınım olduğunu varsayalım., @HONEY Bülent hocamın da benim fırınımdan 500 metre ötedeki “dünyaca ünlü lüks” Restaurant ‘ta akşam yemeğine gittiğini varsayalım., Bülent hocam bu ünlü Restaurant ta yemekleri bir güzel midesine indirdikten sonra, bu güzel restaurant dan kalkmadan 1 porsiyon baklava siparişi verdi (aslında baklavayı yapan benim fırınım)., Bu baklava tipine OE (Original Equipment) diyoruz., yani bu hikayede bu baklavaya OE Restoran Baklavası diyoruz..,

Devamında ise Bülent hocam restaurant ‘ta hesabı ödeyip evine gitmek için arabasına doğru yürürken., benim fırınım önünden geçer ve vitrindeki altın sarısı baklavalar dikkatini çeker dayanamaz 1 porsiyonda benim fırınımdan baklava yemek ister., :)  aynı malzemelerle ve aynı fırında yaptığım aynı tepsiden çıkmış Bülent hocama verdiğim baklava ise OES Baklavası oluyor., 

Bu hikayede ne oldu..? OE Restaurant Baklavası ve OES Baklavası ikisini de kendi ellerimle aynı malzemelerle, aynı fırında ben yaptım., tepsinin yarısını Restaurant ‘ta gönderdim, diğer yarısını (daha uygun fiyata) fırınımda sattım.,

Bülent hocamın mideye indirdiği OE Restaurant Baklavası ve OES Baklavası bu baklavaları mikroskobik açıdan incelemek için kimya laboratuvarına da gönderseniz., NASA 'nın mars görev robotlarını strerilize ettiği (dünya'nın en steril ortamı denilen) laboratuvarda da inceleseniz., veya İsviçre Cern 'deki atom çarpıştırıcısında baklavaları atomlarına da ayırsanız, dünyaca ünlü lezzet uzmanlarına da tattırsanız tamamen ikisi de aynı baklavadır..,

OES baklavasını ben istersem fırınıma ilk defa gelmiş Bülent hocama vermeyebilir ailem için ayırabilirdim., veya fırınımın eski sadık müşterilerime satmak için ayırabilirim, veya sadece yerel halk için ayırabilirim., veya baklava tedariği sağladığım küçük pastanelere verebilirim.,

OES yedek parçayı bulmak en zor olanıdır., çünkü üretim adedi çok az yani sınırlıdır., Genellikle üretiminin yapıldığı ülkenin yerel iç pazarında bulunabilir., sınırlı adetli olduğundan OES yedek parçayı dış piyasada yani üretiminin yapıldığı ülkenin dışında ki başka bir ülkede bulmak nadiren rastlanan bir durumdur.,

3) OEM (Original Equipment Manufacturer) durun bakalım hikaye daha bitmedi., :)   Bülent hocam dayanamadı tap-taze yeni yaptığım kadayıftan da 1 dilim denemek isteyebilir değil mi..? :D  

İşte bu kadayıfa OEM Kadayıf diyoruz., neden çünkü baklavayı restorana tedarik ediyorum ama kadayıfı tedarik etmiyorum., 

Siz müşteri olarak iyi baklava yaptığımı bildiğiniz için aynı zamanda iyi kadayıf ta yaptığımı düşünürsünüz., Evet doğru çok lezzetli OE Restaurant Baklavası yaptığım gibi, aynı zamanda çok lezzetli OE Restaurant Kadayıf ta yapabilirim., Ama bu tamamen benim insiyatifimde dir., istersem yaparım istemezsem yapmayabilirim., Neden çünkü kadayıfı o ünlü restorana tedarik etmiyorum., 

Neden tedarik etmiyorum...? bunun pek çok farklı sebebi olabilir., Restoran benim baklavalarım kadar kadayıflarımın da lezzetli olduğunu biliyor ama benim hem kendisine baklava ve kadayıf üretmem, hem de dükkanımda satmak için baklava ve kadayıf üretmek için full kapasite çalışmamdan kaynaklanabilecek olası bir tedarikte aksama sıkıntısı yaratabileceğini hesaplayarak., kadayıfı benim kadar lezzetli yapan başka bir fırından tedarik etmek isteyebilir, 

Veya restoran 50 yıldır benim kendisine OE Restaurant Baklavası tedarik etmemden çok memnundur ama kişisel bağlantıları gereği 70 yıldır başka bir OE Restaurant Kadayıfı tedarikçisi ile çalıştığı için onu tercih edebilir veya daha uygun maliyetli olan ama lezzeti de orta karar olan bir tedarikçi ile çalışmak isteyebilir ama bu benim kadayıflarımın OEM olduğu gerçeğini değiştirmez., benim fırınımdan çıkan kadayıflar %100 OEM Kadayıf 'tır.

Peki bahsi geçen dünyaca ünlü restorana ben hem OE Restaurant Baklavası hem de OE Restaurant Kadayıfı üretmek istersem ne yapmalıyım..? Cevap çok basit işlettiğim fırınıma yatırım yaparak üretim kapasitemi artırma yoluna giderek (kaliteyi bozmadan aynı lezzete sahip baklava üretimi yapabilecek kalifiye “zanaatkâr personel” alımı) yaparım., işte o zaman Restorana hem OE Restoran Baklavası hem de OE Restoran Kadayıfı tedariği sağlayabilirim., 

Çünkü ben o ünlü restoranın OES sertifikalı tedarikçisiyim., OES tedarikçisi olmak kolay değildir., OES tedarikçisi olmak için hem en üst kalite standartlarında OE Restaurant Baklava yapmayı bilecek kadar zanaatkâr birisi olmanız lazım, aynı zamanda da bu kaliteyi bozmadan “seri üretim” yapabilmeniz lazım ., 

OEM tedarikçisi olmak “nispeten” daha kolay birşey dir. Neden çünkü OEM Kadayıf ta (belli bir kaliteye sahip olsa da) lezzeti bahsi geçen ünlü Restaurant değil ben belirliyorum., 

4) After Market Parts (Yan Sanayi Yedek Parça) bu yedek parça tipi; bahsi geçen dünyaca ünlü restorana “hiç bir şekilde tatlı tedariği” yapmayan başka bir fırın olduğunu düşünün., bu fırın düşük kaliteli maya, hamur, antep fıstığı, tereyağı gibi düşük kaliteli malzemeler kullanan bir fırın olduğunu düşünün, veya bu fırın çok iyi tatlılar yapan zanaatkâr bir ustası olabilir, çok lezzetli tatlılarda yapabilir ama küçük bir imalathane olduğu için lezzeti bozmadan “seri imalat” yapabilecek kapasiteye sahip değildir., veya insan sağlığına zararlı malzemeler ile baklava üreten bir imalathane olabilir., bu fırın her üç durumda da ne OES ne de OEM ‘dir.

4-A) After Market Parts (Yan Sanayi Yedek Parça) diğer bir senaryo şu olabilir., Yukarıda bahsi geçen dünyaca ünlü restoranın haricinde orta kalitede yemekleri olan bir lokanta düşünelim., bu lokanta da sektöre hizmet ediyor., müşterilerine orta seviyede lezzetler sunan bölgedeki esnafın tercih ettiği bir lokanta., şimdi böyle bir lokantanın benim fırınımdan tatlı siparişi vermesi mümkün mü..? Elbette mümkün ama bu lokanta bana yılda kaç tepsi baklava siparişi verebilir..?

Bu lokantanın bena vereceği sipariş adedi sınırlı olacağından ben OE Restoran Baklavası nı Esnaf Lokantasına ünlü restorana verdiğim aynı fiyattan veremem., fiyat yükselince de hali hazırda zaten pahalı olan bu baklava lokantanın müşterilerine hitap etmez, çünkü lokanta 2 kişinin yediği yemek parasına tatlı satamaz. Peki ben bu lokantaya OE Restaurant Baklavası tedarik etmediğim için Yan Sanayi Baklava tedarikçisi veya üreticisi mi oluyorum., Elbette hayır..,

Fiat bir araba üretirken üretimde kullandığı yedek parçaları Mann, Mahle, Hengst, ATE, Getrag, ZF, INA gibi tedarikçilere ürettirir ise o arabayı uyguna satabilir mi..? Elbette satamaz., Peki bu Mann, Mahle, ZF gibi tedarikçilerin Yan Sanayi Tedarikçi olduğu anlamına mı gelir..? Elbette hayır..

***Not: bazı markaların yetkili servislerinin yedek parça bölümüne parça almaya gittiğinizde OE parçanın kutusunun üzerinde OE veya Genuine Parts ibaresini görebilirsiniz kafanız karışmasın OE veya Genuine Parts ikisi de tamamen aynı anlama geliyor., 

***Not 2: bir yedek parça ele alalım OE yedek parça olsun, diğeri de OEM yedek parça olsun., bu yedek parçaların orijinal olup-olmaması tamamen farklı bir şeydir., OE yedek parçanın orjinali olduğu gibi sahtesi de olabilir., OEM yedek parçanın orjinalini olduğu gibi sahtesi de olabilir., “Orjinal Kavramı” ile yukarda bahsettiğim olayı karıştırmayalım. 

@AhmetCakmak @ogzogz  @Savatage @Negatiwe @Culture33 @Mmt0634 @jamesdaugles @Can1889 @bf417 @cengiz74 @Terms @agacmalzeme @frknyldrm  @CemK @Nfk @tiesay @ZaGani @furkanmk7 @Baho_34 @Franquaz @Alpyaman @iamalegend @ognemir @SCC 

Geri
Üst Alt