Golf ile Fordları Kıyaslamam

dolphin3516

Yeni Üye
Arkadaşlar Merhaba;

Bundan önce

2001 Fiesta 1.25

2006 Fiesta 1.4 tdci 68 ps

2009 Ford Focus 1.6 tci 90 ps

2012 Ford Fiesta 1.4 tdci 70 ps

2013 Ford Focus 1.6 tdci 95 ps

2014 Ford Focus 1.6 tdci 115 ps

Malum ford ile o kadar vakit geçirdimki bu araçlardan neredeyse hepsini sıfır aldım 2006 model olanı 50 binde alıp 55 binde satmıştım.Yanlış anlaşılmasın galerici falan değilim :)  genelde 20 25 binde km de araçlarımı satarım.İlk defa ford almaktan vazgeçtim.Gelelim Vw golf yorumlarına

Araç ilk başta focusa göre çok güzel dizayn edilmiş ,iç kullanım alanı cepler olarak baya bir üst sınıf;İç malzeme kalitesi kesinlikle focustan iyi;aslında genel olarak focustan çok çok iyi ;

Direksiyon tam olması gerektiği gibi ne büyük ne küçük focusun ki çok büyüktü bence,Fren pedalı focusa göre daha hassas,alışması güç,

Motor olarak kesinlikle 1.6 tdi daha sessiz ve daha başarılı.

Bagaj olarak bana Golf bana ufak geldi belki yanlış olabilir (Focuslar Hb)

Fakat 2 konuda ciddi anlamda geri;

Focusun vermiş olduğu sürüş hissi yani handling kesinlikle golfte bulamadım.Ve belki bazı insanlar için yeterli olsa bile viraj kabileyeti ve ağırlık transferi konusunda bağımsız süspansiyon ciddi anlamda focusta iyi işler çıkarıyordu.

Fakat bir araçtan ne beklediğiniz önemli Golf bana şu anda beklediklerimin neredeyse hepsini vermiş durumda.

Focusun espsi sanki daha geç devreye giriyordu  Hafif kaymalara izin vermesi güzel:) Golfte asr yi kapatıp denemedim daha .

Sorularınız olursa buradan yanıtlamaya çalışırım.

Focusun hangi modeli için motoru daha başarılı, bizde 109ps olan 2011 model var, trafikte felan bir iki defa denk geldim ama ikisinde de bir yerden sonra arayı açtı(bizim aracın motorund mı bişey var bilmiyorum, dayımın eski c-max de aynı motorluydu ama ışıklarda kalkışta arayı çok rahat açıyordu) 

115lik olanlar daha performanslıdır diye düşünüyorum, henüz kullanmadım o yüzden bilmiyorum.

Ergonomi açısından Golf daha başarılı, kalite algısı daha yüksek, ama mesela gösterge üstü vs yerlerde Focusun torpido daha yumuşak geliyor bana

Sürüş konusunda Focus daha başarılı, Esp bizim modelde yok(tit xlerde var) ama aracın ne zaman önü veya arkayı salacağını anlamanız zor olmuyor.

Ancak şöyle de bir durum var. Focus sizi agresif sürmeye kamçılarken Golf daha oturaklı sürmenizi söylüyor sanki.

Son olarak, Focusun motor sesi uzun yolda baş ağrıtıyor. :)

Focusun en iyi motoru ilk gelen 2005 yılındaki 109 luklar emisyonu en yüksek olan iyi gidiyorlardı.

Son nesil 115 lik üretimden kalkıcak artık seslidir.

1.4 tsi ile 109 luğu geçmeniz gerekiyor.1.3 cdti astra 1.6 tdci ı uzun yolda geçiyor :)

95 ps olanlarda rölanti problemi vardır,titreyerek çalışırlar.

Benim kendi şirket aracım 1.5 dci adamlar motor yapmış ciddi az yakıyor :)

Arkadaşlar Merhaba;

Bundan önce

2001 Fiesta 1.25

2006 Fiesta 1.4 tdci 68 ps

2009 Ford Focus 1.6 tci 90 ps

2012 Ford Fiesta 1.4 tdci 70 ps

2013 Ford Focus 1.6 tdci 95 ps

2014 Ford Focus 1.6 tdci 115 ps

Malum ford ile o kadar vakit geçirdimki bu araçlardan neredeyse hepsini sıfır aldım 2006 model olanı 50 binde alıp 55 binde satmıştım.Yanlış anlaşılmasın galerici falan değilim :)  genelde 20 25 binde km de araçlarımı satarım.İlk defa ford almaktan vazgeçtim.Gelelim Vw golf yorumlarına

Araç ilk başta focusa göre çok güzel dizayn edilmiş ,iç kullanım alanı cepler olarak baya bir üst sınıf;İç malzeme kalitesi kesinlikle focustan iyi;aslında genel olarak focustan çok çok iyi ;

Direksiyon tam olması gerektiği gibi ne büyük ne küçük focusun ki çok büyüktü bence,Fren pedalı focusa göre daha hassas,alışması güç,

Motor olarak kesinlikle 1.6 tdi daha sessiz ve daha başarılı.

Bagaj olarak bana Golf bana ufak geldi belki yanlış olabilir (Focuslar Hb)

Fakat 2 konuda ciddi anlamda geri;

Focusun vermiş olduğu sürüş hissi yani handling kesinlikle golfte bulamadım.Ve belki bazı insanlar için yeterli olsa bile viraj kabileyeti ve ağırlık transferi konusunda bağımsız süspansiyon ciddi anlamda focusta iyi işler çıkarıyordu.

Fakat bir araçtan ne beklediğiniz önemli Golf bana şu anda beklediklerimin neredeyse hepsini vermiş durumda.

Focusun espsi sanki daha geç devreye giriyordu  Hafif kaymalara izin vermesi güzel:) Golfte asr yi kapatıp denemedim daha .

Sorularınız olursa buradan yanıtlamaya çalışırım.
Hocam aracınız anladığım kadarıyla TDİ. Torsiyon ile bağımsız farkı illa ki bir miktar olacaktır. Bu torsiyon golf için satış odaklı bir hamle. O da olmasa 1.4 satışları çok az olurdu herhalde. Doğru mu? Tabi ki değil.

Aracınızı güle güle kullanın. Şirket aracınız da varsa benzinli Golf alın daha çok keyif alırsınız araçtan ;)

Focusun en iyi motoru ilk gelen 2005 yılındaki 109 luklar emisyonu en yüksek olan iyi gidiyorlardı.

Son nesil 115 lik üretimden kalkıcak artık seslidir.

1.4 tsi ile 109 luğu geçmeniz gerekiyor.1.3 cdti astra 1.6 tdci ı uzun yolda geçiyor :)

95 ps olanlarda rölanti problemi vardır,titreyerek çalışırlar.

Benim kendi şirket aracım 1.5 dci adamlar motor yapmış ciddi az yakıyor :)
1.4 tsı tabiki 1.6 TDCI motoru üzüyor, buna itiraz edecek olanı sanmıyorum.

95lik kullanmadım bilmiyorum ama 1.3cdti'nin 1.6tdci motoru geçeceğini sanmıyorum, sadece tdcı değil 1.6 herhangi bir dizeli geçebileceğini sanmıyorum. Bir yere kadar başabaş gidebilir belki ama sonrasına nefesi yetmeyecektir. 1.2 tsı bile benzinli olmasına rağmen bir yerden sonra nefesi yetmiyor ki, dizelin daha erken kesileceği aşikar bence :)

1.5dci başarılı bir motor, haklısınız

Ben 2004 yılında c maxlar ilk çıktığında kullanma fırsatı bulmuştum. Çok seri bir araçtı, İzmir otobanında 220'yi görmüştüm. Ancak Mazda varken focusun esamesi okunmaz. Mazdanın yol tutuşu bir başka.
Mazdanın herşeyi güzel ama kimse almıyor  :000043-medium:

Mazda tamamen distribütör kaynaklı satış yapamıyor. Araçlar güzel ama olmuyor [emoji5]

Sent from my iPhone using Tapatalk

Yorumlarınız için feşekkürler.

1-Ford Focusdaki dizel motor Ford un değil, PSA grubunun motoru :)  Peugeot Citroen Ford Focus Volvo S40 BMW1 hepsi aynı makina. Ford un o sınıfta 1.6 dizeli yok.

2-Mazda iyi diyen arkadaşlar, Mazda 3 ile Ford Focus ve Volvo S40 aynı platform aynı araç :)

3-Focus iyi yol tutuyordur doğrudur. Zaten Ford un iddiası bu, gaz pedalı cevabı daha hızlı olarak ayarlanıyor ve süspansiyon da net. Ancak ben VW nin direksiyon sertliğini vites pedal uyumunu ve süspansiyon ayarını (tonlamasını) daha iyi buluyorum. Mesela sadece keskin viraj dönüyor olmak kadar basit değil bence (Golf ile Focus karşılaştırmalı testleri vardır ve yakındırlar), her anlamda bozuk yol, asfalt, viraj vb. toplamda süspansiyon ne yapıyor?

Bence de Golf açık ara iyi bir araç.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bence de golf daha iyi forda göre. Zira golf başlıbaşına bir marka gibi. Farkindaysaniz birine golf diyoruz birine ford bu bile meseleyi açıklar bana göre.

Bence mazda golf hyundai ford peugeot arasında golfle en yakın kapışabilecek ford focustur. Mazda tip güzel içi güzel ama malzeme kalitesi tirim sesleri servis azlığı 2. el değer kaybı baya eksisi var. Satış danışmanına Mazda için soruyosun niye bu kadar malzeme kalitesi az abi japonlar yol tutuşuna önem veriyor diyor. Mazda da Allah göstermesin 90-100 hız değerlerine bi çık motor deli gibi bağırıyor. Peugeot tasarım güzel iç işçilik vasat motoru iyi bastımı gidiyor ancak gene 2. el problemi. hyundaiyi söylemiyorum bile hem içi hem dış bana göre vasat ötesi dizel motorları bile çok yakıyor. ford focus dış güzel içi fena değil ancak golfe göre çok dar. Kısaca golfe nazaran bu segmentte alınabilecek araç bence focustur.

Geri
Üst Alt