Bir Garip Donanım Eksikliği - Tiguan - Easy Open - Kodlama?

ahmet306

Katılımcı Üye

İsim
ahmet
Araç
Tiguan Highline 1.5TSI
Selamlar,

Öncelikle konuyu nereye açacağımdan emin olamadım ama sorumun kodlama ile ilgisi de olduğu için buraya açtım.

2020 Model makyajsız Tiguan Highline araç almıştım, normalde bu model highlinelarda elektrikli bagaj kapağı ayakla açılabilirken aynı şekilde ayak hareketi ile kapatılabiliyor.

Fakat ilginç şekilde benim araçta sadece ayak ile açma var, normalde 2020 donanım tablosunda aynen şu şekilde(Kolay açılır/kapanır bagaj kapağı “Easy Open”) geçmesine rağmen Doğuş servis ve genel merkezle yaptığım görüşmelerde ısrarla bu donanımın sizin aracınızda böyle olduğunu söyleyip kestirip atıyorlar. işin ilginç yani facebook gruplarında ve forumlarda sorduğumda 2020 model hatta daha önceki yıl araçlarında bu donanım var. yani kolay açılır ve kapanır bagaj. Hatta serviste başka bir 2020 araçta denediğimizde o araçta da olduğunu gördük.

Doğuşla bu konuyu nereye kadar götürebilirim bilmiyorum, adamlar almadan önce emin olsaydınız diyor, donanım listeleri güncelleme hakkımız var diyor v.s.

Şimdi benim merak ettiğim bu özelliği kodlama ile açabilir miyim? aşağıda linkte bir dökümanda elektrikli bagaj kapağına easy open/close özelliği eklenmesi detaylıca anlatılıyor. ben aracımı kontrol ettiğimde bu dökümanda bahsedilen 3G0962 243 C numaralı modül ve 5NA 962 253 numarali sensörün araçta var olduğunu bizzat fotoğrafla tespit ettim.

https://onedrive.live.com/?authkey=!AKcW_p8E2rmqDcc&cid=396EDB034401EE08&id=396EDB034401EE08!184266&parId=396EDB034401EE08!184267&o=OneUp

yani sadece kodlama ile easy close özelliği kazandırabilir miyim ne dersiniz?

Doğuş'tan bu konunun telafisi için ne yapabilirim o konuda da yorumlarını merak ediyorum.

Teşekkürler.

Bagajı içerden açma tuşuna basılı tuttuğunuzda kapatıyor mu peki şuan ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Benim 2017 tiguan aracımda kolay kapanma vardı. Bagaj kapatma tuşunun yanında ekstra bir tuş vardı bu tuşa basınca bagaj siz önünden çekildikten sonra kapanmaya başlıyordu. Ama sanki son dönemki araçlarda bu sistem yok. Tam emin değilim. Bu kodlama ile kazanılacak bir donanım değil. Fakat yapılabilir. Birkaç parça gerekli. 

Bakın birkaç örnek. Hepsi 0 km 2021 model ve hiç birinde bu kolay kapanma yok. Sahibinden.com üzerinden baktım. Bu örnekler çoğaltılabilir. 

F6993CA6-4EAF-458F-86B9-A3270C6F6618.jpeg

25FEF3CC-0BC6-4AEA-9631-B51100C79D5F.jpeg

9AF559AB-05BB-4B7D-9DBB-30EEDB4C74CA.jpeg

9777A51F-A721-49D3-99E5-96A0A67A053C.jpeg

Bu da easy close düğmesi ve görseli hocam. 

F10268CF-0BA8-4DB1-9ACD-493BC9CF0A6E.jpeg

@İlker34 hocam bilgi için teşekkürler, yalnız easy close'da şöyle bir durum var; benim istediğim 2. düğme değil en azından ayakla kapanmanın olması.

@ft19 kendi araci ile doğrulayabilir, onun aracında da tek düğme olmasına rağmen, o düğme easy close olarak çalışıyor, yani düğmeye basınca siniz aracın arkasından uzaklaşmasını bekliyor kapatmak için. ayrıca ayakla sensörlü kapatma da aktif olarak çalışıyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@ahmet306 Doğuş otomotivden ne araba alınır nede sorun çözülür, kalitesizlik diz boyu, her şeye bir bahaneleri var ve seni asla dinlemiyorlar. işleri araç satıncaya kadar, sattıktan sonra dünya umurlarında değil. araç üretimi az diye peynir ekmek gibi sattıklarını zannediyorlar, bi kaç seneye bu pandemi de geçer o zaman görürüm. benim için bitmiştir Doğuş VW. 

Konuyla ilgili güncelleme yapayım;

Doğuş otomotiv müşteri ilişkilerininin yardımcı olmaması ve beni aracı satın aldığım bayii olan Doğuş Kartal'a yönlendirmesi sonucu ST ile tekrar konuştuk, çözüm konusunda yeterince ısrarcı olunca tekrar inceleme yaptılar.

Sonuç olarak yazılım ile sorunu çözdüler. kendim konuyu araştırdığım kadarıyla zaten araçta donanım farkı olmadığını yazılımla çözülebileceğini tahmin etmiştim ama sonuçta serviste çözülebilmiş olması güzel oldu.

Keşke uğraştırmadan çözselerdi diyeceğim ama yine de Doğuş Kartal'ın aracın arkasında durması ve sorunu çözmesi memnun etti diyebilirim.

sanmıyorum ama benzer bir sorun yaşayan olursa belki arayıp bulur bu konuyu..

Hocam merhaba. 

2020 Makyajsiz Tiguan im var benimde. Easy Open/Close özelligini fabrikasyon olarak opsiyon olarak eklememe ragmen, 2020 model yili degisikliginden dolayi arka tusta yapilan degisiklik sebebiyle easy close calismiyordu. 

Ancak OBDEleven ile beraber aktivasyonunu yaptim ve yaklasik 6-7 aydir sikintisiz kullaniyorum. 

OBDEleven iniz var ise kodlamasini söyleyebilirim. 

VCDS ile de aktivasyon benzerdir. 

OBDEleven kodlamasi su sekilde;

-B7 Start-System Interface

-Adaptation

-Byte9_VIP

-Coding_kick_and_close_function

-Activated secin. 

Oldu da bitti. Ayaginizla acar gibi ayni sekilde ayaginizla kapatmayi aktif etmis oluyorsunuz. 

@windshear tesekkur ederim paylasiminiz icin, zor olmadigini tahmin ediyordum, ispatlamis oldunuz. Servis cozmemis olsa bir sekilde kendim yapacaktim. yine de baskalari icin faydali olur paylasiminiz.

hazir sizi yakalamisken baska iki detay sorayim.

1- bagaji ayakla kapatirken sinyal sesi ile aracin arkasindan cekilmenizi bekliyor fakat dugmeye basinca beklemiyor kut diye kapatiyor. Bu durum sizde nasil ve yazilimla ayarlayabilir miyiz? ( bunun icin galiba 2 kapatma dugmeli olmasi gerekiyor ama tek dugmeyi standart bekleyecek sekilde ayarlayabiliriz belki)

2-bagaji kapatma tusuna basinca kapilari da kilitleyecek bir secenek var mi? ( baska marka araclarda gormustum ekstra bir dugme daha var ona basinca kapilari da kilitliyordu)

@windshear tesekkur ederim paylasiminiz icin, zor olmadigini tahmin ediyordum, ispatlamis oldunuz. Servis cozmemis olsa bir sekilde kendim yapacaktim. yine de baskalari icin faydali olur paylasiminiz.

hazir sizi yakalamisken baska iki detay sorayim.

1- bagaji ayakla kapatirken sinyal sesi ile aracin arkasindan cekilmenizi bekliyor fakat dugmeye basinca beklemiyor kut diye kapatiyor. Bu durum sizde nasil ve yazilimla ayarlayabilir miyiz? ( bunun icin galiba 2 kapatma dugmeli olmasi gerekiyor ama tek dugmeyi standart bekleyecek sekilde ayarlayabiliriz belki)

2-bagaji kapatma tusuna basinca kapilari da kilitleyecek bir secenek var mi? ( baska marka araclarda gormustum ekstra bir dugme daha var ona basinca kapilari da kilitliyordu)
1-Ayakla kapatirken sinyal sesi yok- park sensöru + anahtarin bagaj kapagina yaklasmasiyla sikinti yaratacak hizaya gelirseniz o zaman bagaj kapagi kapanmayi durduruyor. 

Anahtardaki bagaj tusuna uzun basarsaniz, ya da söför kapisindaki tusu cekili tutarak kapatirsaniz "bip bip bip" seklinde ötuyor cunku bagaji siz yönetirken bagaj basinda bulunmamis oluyorsunuz. Artik tum VW araclarinda tek tuslu sisteme geciliyor, calisma mantigi kismen farkli olsada daha ekonomik tek tus. 

2-Bagaji kapatmadan önce araci kitliyorum ben önce, bagaji ister ayak ile ister tus ile kapatinca bagajda kitlenmis oluyor. 

@windshear hocam karisik sordum galiba tam istedigim cevabi alamadim :)

sinyali vs unutun. Son durumda ayakla kapatmak istediginizda park sensoru ile sizin arkadan cekilmenizi bekliyor ya bunu bagaj kapagi icindeki dugmeye basinca da yapiyor mu?

Geri
Üst Alt